Recommended Posts

Ρίτα? Who the f@ck is Ρίτα?! :confused:

Ναι είναι όμορφο αλλά με δυσκόλεψε στα κολλήματα γιατί τα καλώδια ήταν ίσα ίσα κομμένα για αυτό και τα κολλήματα δεν είναι και τόσο special!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να χρησιμοποιήσω κουτάκι για να μην φαίνονται τα θερμοσυστελόμενα χύμα μέσα στο case! Έτσι είναι πιο νοικοκυρεμένα.. χαίρομαι που σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα δουλευουνε οι αντλιες στο 100% συνεχεια, σωστα?

οι d5 εχουν ροστατη στο πισω μερος τους. απλα τροφοδοσια δινει με αυτο!:)

εκτος και αν καποια εκδοση τους δεν εχει ροστατη και εχει ο @beer αυτη την εκδοση!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Πάνος, οι αντλιες εχουν ποτενσιομετρο στην πισω μεριά τους, στην δικιά μου περίπτωση έχει η μία απο τις 2 αλλά δεν είναι κάτι που με απασχολεί μιας και θα τις δουλεύω στο 100% 24/7!

edit: Όση ώρα έγραφα απαντήσατε και εσεις! Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, την πέμπτη παραλαμβάνω κάποια κομμάτια και θα γίνει ενα μεγάλο και ενδιαφέρον update!

Stay tunned!

Link to comment
Share on other sites

Πριν τις βάλεις στο κουτί βάλε σε κάποια σημεία armaflex για να μην σου σπάσουν τα νεύρα :)

Να έχουν ένα ύψος δηλαδή και να απορροφάνε κραδασμούς !

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Πριν τις βάλεις στο κουτί βάλε σε κάποια σημεία armaflex για να μην σου σπάσουν τα νεύρα :)

Να έχουν ένα ύψος δηλαδή και να απορροφάνε κραδασμούς !

ναι ειναι στανταρ αυτο!!και επισης μην τις βαζεις στο 100%!!:P

θα σου παρουν ταφτια!!:P

για μενα στο τερμα καναν πολυ θορυβο!:)

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα? Who the f@ck is Ρίτα?! :confused:

"αχ σκληρή που είσαι Ρίτα, μου ξηγήθηκες μακίτα"

μας είχε κάψει το μυαλό ο Χαϊκάλης, σε σχετική ραδιοφωνική διαφήμιση, στην ΕPA, όλο το καλοκαίρι.

Με το που είδα το τρυπανάκι σου, απασφάλισα :hehe: :hehe: :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

@Panos Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με τον θόρυβο.. πάντα στο 100% τις δούλευα και μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησαν ποτέ..! Ούτως ή άλλως όταν είμαι στον υπολογιστή φοράω πάντα headset και δεν ακούω τίποτα..!

@Caution :hehe: .. Δεν την είχα ακούσει ποτέ την συγκεκριμένη διαφήμιση.. άκου τι σκέφτηκαν.. πάω να την ψάξω στο youtube!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.. ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτοκόλλητες μεμβράνες ημιδιαφανείς σε ποικιλία χρωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση σχετικά με το αυτοκόλλητο βινυλίου! Πήγα σε ένα φωτοτυπικό κέντρο, ο τύπος εκεί έχει διάφανο αυτοκόλλητο βινυλίου και έχει και plotter! Θα πάρω διάφανο αυτοκόλλητο και θα με το plotter θα του δώσουμε το χρώμα της επιλογής μου!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ??? σου ζήτησε γι'αυτο?

Ρωτάω επειδή υπάρχουν έτοιμα βινύλια σε χρώμματα τρελά που βάζουνε σε αμάξια

και κολλάνε απο μόνα τους και ύστερα τα περνάς με πιστόλι θερμού αέρα και δεν ξεκολλάνε ποτε :P

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα τιμή.. ήταν ότι καλύτερο έχω βρει μιας και δεν έχει ελάχιστο όριο τετραγωνικών.. οι περισσότεροι που έχω μιλήσει έχουν ελάχιστη ποσότητα τα 6 τετραγωνικά.. αυτός μου είπε όσο θες παίρνεις.. πόσα να μου πάρει..?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ωρέ...γιάυτο σε ρώτησα...επειδη έχω ντύσει το αυτοκίνητό μου με βινύλιο και τον γνώρισα καλά τον τύπο, έχει ρετάλια εκέι σίγουρα...και επειδή θέλω να του πάω να μου ντύσει κάτι ακόμα...λογικά άμα ζητήσω κανένα ρετάλι ότι να ναι θα μου το δώσει έτσι !

θα ρωτήσω και τιμή και θα σου πώ my niggah!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα στα χέρια μου τα πρώτα κομμάτια από την υδροκοπή, είναι περισσότερο dummies για να δω τυχόν λάθη που ίσως να έχω κάνει στα μετρήματα.. είδα και κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν σχεδιαστικά και θα τα αλλάξω..

Πάνω κάτω έτσι θα δείχνει το κάλυπτρο του πάτου, μόλις τελειώσω με όλες τις αλλαγές θα ξαναπάω να μου τα κόψουν - αυτήν την φορά σε αλουμίνιο 2 mm έτσι για πιο όμορφο φινίρισμα..!

dsc01693dy.jpg

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέλιος από την εταιρία Γελαδάκης που έγινε η υδροκοπή και η στράντζα με εξυπηρέτησε πολύ σωστά.. Ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο εκείνος έκατσε να μου εξηγήσει το τι και το πώς.. όλες τις λεπτομέρειες και συμβουλές για πιο όμορφο αποτέλεσμα και όλα αυτά για μια δουλειά των 50 ευρώ.. δεν του κάνω διαφήμιση.. απλά ενώ πολλοί του είδους δεν αναλαμβάνουν καν τέτοιες δουλειές και όσοι το κάνουν σου παίρνουν και το πορτοφόλι μαζί με τα λεφτά εκείνος σαν σωστός επαγγελματίας ασχολήθηκε με μία δουλειά που δεν είχε και πολλά να του προσφέρει και μάλιστα το αποτέλεσμα ήταν πολύ ποιοτικό.

Ευχαριστώ πολύ, σε μερικές μέρες Great Update!

edit: Bill τώρα είδα την απάντηση σου... σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά το βινύλιο θέλω να είναι διάφανο.. έχει ο τύπος διάφανο βινύλιο? Αν ναι, κάνε τον κόπο να κάνεις μια ερώτηση! Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γκορ, δεν νομιζω τα vinyls αυτα να βγαινουν διαφανα λογου του οτι θα πρεπει να αντισταθουν σε κακοκαιριες κτλ... Τουλαχιστων η 3Μ απο τι θυμαμε απτο σιτε της δεν ειχε διαφανες βυνυλια.... Ειχε ομως εφε ξυλου.... (παω να κανω το πολακι μου ξυλινο λολ)

Ωραια εγινε η υδροκοπη... Πληροφοριες κατασηματος κτλ; Επρεπε να του πας σχεδιο CAD η στο χερι με μετρισεις σε χαρτι κτλ.

Το μεγαλο ανοιγμα στην μεση ποιο σκοπο εχει αφου τα ψυγεια θα μπουν μπροστα κ πανω;

Link to comment
Share on other sites

Η 3M βγάζει διάφανο βινύλιο, εχτές που έψαχνα στο Google βρήκα πολλά διάφανα βινύλια της 3Μ αλλά εκτός του ότι οι τιμές είναι απαγορευτικές, υπάρχουν 2 προβλήματα.. το ένα είναι ότι υπάρχει ελάχιστη ποσότητα που μπορείς να αγοράσεις και στους περισσότερους προμηθευτές αυτή η ποσότητα είναι 5-6 τετραγωνικά. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι ( μίλησα με 5-6 μαγαζιά εχτές ) δεν έχουν stock από διάφανο βινύλιο και πρέπει να γίνει παραγγελία ειδικά για εσένα που εκεί πρέπει να πάρεις όλο το ρολό.. = πούλα το νεφρό σου!

Mike το κενό είναι για να μπεί plexi με φωτισμό απο κάτω.. βρήκα μαγαζί που να κάνει πατούρα στο plexi! Έτσι το plexi θα έρθει πρόσωπο με την πάνω επιφάνεια της λαμαρίνας..! Δεν ξέρω τι θα δείξει καλύτερο.. διαφανες - ημιδιαφανές - γαλακτερό ή ημιγαλακτερό plexi..? Επίσης δεν έχω αποφασίσει.. το βινύλιο να το κολλήσω στην πάνω ή στην κάτω μεριά του plexi? Όλα αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στον τρόπο που θα διαχέεται το φώς.. επίσης δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φαίνεται η πηγή φωτός.. καμιά συμβουλή Mike?

Ξέχασα να σου πω σχετικά με αυτό που είπες για το CAD και το σχέδιο.. CAD δεν ξέρω καθόλου.. του είχα φτιάξει μακέτα ( φαίνεται σε προηγούμενο post ) και σε χαρτί σχέδιο μα ακριβείς διαστάσεις και τα όλα.. απλά, εκτός του ότι τελικά είχα κάνει κάνα δύο λαθάκια, είδα και μερικές λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν και θέλω να κάνω αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διάφανο :( έχει matte,carbon, όλα τα χρώμματα αλλά όχι διάφανο!

Μόνο φιλμ για παράθυρα έχει που έιναι διάφνα σκουρόχρωμα :hehe: (Cagour) :hehe:

Σ'αρέσει το νέο μας Image Resizer (Click on your photo) :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Resizer.. καινούργιο είναι? Νόμιζα ότι υπήρχε πάντα :confused::confused:

Edit: βασικά τώρα το ένιωσα.. κάνει resize όλες τις φωτογραφίες.. ακόμα και αυτές που είναι στις υπογραφές.. νόμιζα ότι κάνει resize τις εικόνες που postaroume!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now