Recommended Posts

Οσο αφορα των φωτισμο. Τι θα εκανα εγω.

2 εκδοχες.

Θα εβαζα το βινυλιο απο την κατω πλευρα και θα εβαζα ccfl απο κατω.

Η

Βινυλιο απο πανω, με led στο περιβλημα του πλεξυ (μεσα) αρα πρεπει να παιξεις με πλεξυ 5-6μμ και με led 3μμ, να κανεις τρυπες κεντραρισμενες, με παχος 3μμ να κουμπωνει το λεδ μεσα.

Ο λογος που σου προτεινω να βαλεις ccfl απο κατω με το βιντλιο απο πανω ειναι γιατι 1) ειναι ποιο ευκολο. 2) το αποτελεσμα οσο λαθος και να το κανεις θα ειναι καλυτερο απο τα led 3) λιγοτερος χρονος 4)ποιο ευκολα υλικα 5) ποιο φτηνα υλικα.

Με τα λεντακια ομως το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο εμφανισιακα.

Να σε ρωτησω... Το κανεις για να φωτιζει το κουτι, η για εφε; Αν ειναι για φωτισμο, καλυτερα να παρεις χρωματιστα ccfl και διαφανο/γαλακτ πλεξυ.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για εφέ.. έλεγα να χρησιμοποιήσω ταινία LED της Osram, έχει πάνω smd leds υψηλού φωτισμού. Μην μπω στην διαδικασία να τρυπήσω το plexi περιμετρικά.. πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα μιας και θα φαίνονται κενά από το ένα led μέχρι το επόμενο.. Σκέφτομαι ημιγαλακτερό plexi με το βινύλιο από την πάνω πλευρά και smd led stripe από την κάτω πλευρά. Έχω παραγγείλει το κομμάτι που χρειάζομαι και σε ημιγαλακτερό και σε διάφανο, θα παίξω με τους συνδιασμούς βινύλιο πάνω ή κάτω και τα λοιπά και βλέπουμε...

Η ταινία που λέω είναι αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά φαίνεται πως εκείνο το μεγάλο update θα αργήσει λίγο ακόμα! Μέχρι τότε θα σας δείξω την μέχρι τώρα πρόοδο..!

Στην μεταλλική κατασκευή που είδατε στο προηγούμενο Update έγιναν οι επιθυμητές τροποποιήσεις και διορθώσεις και πήγα πάλι στην υδροκοπή και κόψαμε καινούργια κομμάτια - αυτήν την φορά σε φύλλο αλουμινίου 2mm. Όπου χρειάστηκε έγιναν τρύπες με σπειρώματα και ψιλοδιορθώσεις και τα κομμάτια είναι έτοιμα για τρίψιμο και ηλεκτροστατική. Μέχρι όμως να ξεκινήσω με το τρίψιμο θα ασχοληθώ με το πως και που θα στερεωθεί ο κρυφός φωτισμός.. Πάνω στην ώρα πήρα και τα 2 κομμάτια plexi από τα οποία δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο θα χρησιμοποιήσω.. Στις φωτογραφίες φαίνεται το ημιγαλακτερό, όταν πάρω στα χέρια μου το αυτοκόλλητο βινυλίου θα παίξω με διάφορους συνδιασμούς για να αποφασίσω ποιο τελικά θα χρησιμοποιήσω!

Από κάτω μερικές φωτογραφίες με την μέχρι τώρα πρόοδο!

dsc01701i.jpg

dsc01704d.jpg

dsc01705kx.jpg

dsc01706np.jpg

dsc01707cr.jpg

Ευχαριστώ πολύ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

@Chaos Έχω αγάπη για τα εργαλεία.. Facom για εργαλείο χειρός ( κατσαβίδια - κόφτες - πένσες κτλπ ) πολύ καλή ποιότητα και το σημαντικότερο.. Lifetime εγγύηση! Και για power tools ψηφίζω DeWalt και Makita. Πραγματικά έχω τρέλα με τα εργαλεία!

@Barfastic Όταν έκανα τις φρέζες και έκατσαν μέσα οι βίδες πραγματικά ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα, ήταν ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου.. Το plexi έκατσε τρομερά.. περιμετρικά έχει λιγότερο από 1 mm αέρα, και δεν εξέχει καθόλου πάνω απο το αλουμίνιο.. Για 10 ευρώ το κομμάτι πιστεύω οτι το παλικάρι μου έκανε τέλεια δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά όλα μπαίνουν σε μια σειρά.. όλα τα κομμάτια είναι σχεδόν έτοιμα για ηλεκτροστατική, το sleeving έχει αρχίσει ( και φαίνεται σαν να μην έχει τελειωμό ).. μου μένει να δω με τι block θα παίξω στις VGA και με τι σωλήνα.. σκέφτομαι Tygon για σωλήνα! Ξέρουμε κανένα Tip για το πως μπορώ να σβήσω τα γράμματα πάνω από την σωλήνα? Επίσης με τι υγρό? Σκέφτομαι άσπρο και να πειραματιστώ με dye για να πετύχω ένα ωραίο γαλάζιο..

Link to comment
Share on other sites

ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ

ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ ΚΑΙ ΜΗ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ !!!

Ελα να ρχοντε τα πολυ καλαααααα...

Με εχεις βαλει στο τρυπακι να σκευτομαι το h/w μεσα, το φωτισμο,

τις σωληνες που θα περναν απο εδω και απο κει.... ψψψψψ μουρλια λεμε !!!

Gj till now man :T:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, λίγο υπομονή και το update θα έρθει..

@Yoshi Πραγματικά πολύ όμορφο το αποτέλεσμα που πέτυχε ο τύπος, μην νομίζεις όμως ότι είναι κάτι δύσκολο να γίνει.. χαλκοσωλήνα που έχει κουρμπαριστεί και επινικελωθεί.. αυτό είναι όλο!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μεγάλα Red Bull και πολλά τσιγάρα, επιτέλους.. το sleeving του τροφοδοτικού τελείωσε.. πάω για ύπνο!

Off Topic: Τι μαλ@κ1ες παίζει η τηλεόραση τέτοιες ώρες.. Telemarketing.. οι τύποι είναι πολύ μπροστά!

Anyway.. i 'm out!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι η πρώτη φορά που κάνω single cable sleeving μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι αρκετά όμορφο.. πέρα από κάποιες ατέλειες με το θερμοσυστελόμενο (σε κάποια σημεία έχουν βγει πιο μακριά από τα άλλα) κατά τα άλλα μπορώ να πω ότι είναι κομπλέ! Και το τέντωμα και όλα!

Πείτε μου την γνώμη σας.. σίγουρα θα κάνω κάποιες διορθώσεις, μέχρι τότε όμως πάρτε μερικές φωτογραφίες..

dsc01808ub.jpg

dsc01826di.jpg

dsc01833d.jpg

(Συγνώμη για την σκόνη στις φωτογραφίες!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now