Recommended Posts

Μπηκα μονο κ μονο γιατι ειδα email....

Πολυ ωραιες φωτο! Υποσχεται πολλα για το υπολοιπο project! Gear?

Αν επιτρεπεται, τι θα κανει ο γιωργος στα φανς; Θα τα βαψει; Γιατι θα μπορουσες και εσυ να το κανεις μονος σου... :/ πολυ ευκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε....

Έχω παρατηρήσει ότι τα bitspower fittings είναι πανάκριβα σε σχέση με τα άλλα,όπως EK,και άλλα διάφορα...Τι διαφορά έχουν? Σφίγγουν πιο εύκολα? Δεν μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε....

Έχω παρατηρήσει ότι τα bitspower fittings είναι πανάκριβα σε σχέση με τα άλλα' date='όπως EK,και άλλα διάφορα...Τι διαφορά έχουν? Σφίγγουν πιο εύκολα? Δεν μπορώ να καταλάβω...[/quote']

Εμφάνιση. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

@Barfastic Mike με μια α200 είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες, entry level dslr αλλά για τις γνώσεις που έχω ( μηδενικές! ) με υπερκαλύπτει! Μια απλή λάμπα και μακετόχαρτο για να κουμαντάρω τον φωτισμό! Στις φτερωτές το μόνο που θα γίνει είναι βάψιμο.. αλλά, το βάψιμο του υπόλοιπου case το έχει αναλάβει ο Γιώργος, οπότε καλό θα ήταν να βαφτούν όλα απο τον ίδιο άνθρωπο! Άσε που η δυνατότητες μου στο βάψιμο είναι πραγματικά άθλιες.. πραγματικά δεν το μπορώ.. μπορεί να μου δώσεις να σου βάψω το πιο απλό και εύκολο πράγμα στον κόσμο και να καταφέρω να το κάνω σκ@τά!

@argi Σε ευχαριστώ πολύ, δεν έχω κάτι να πω για το Project, θα γίνουν διάφορα πραγματάκια, άλλα τα έχουμε ξαναδεί άλλα θα τα δούμε για πρώτη φόρα! ( Και ένα μικρό tip, σκέφτομαι να κάνω το HAF X Inverted XL-ATX, θα δείξει ωραίο.. δεν το έχω σκεφτεί όμως ακόμα..! ) Σε μερικές μέρες θα ξεκινήσει το πραγματικά ενδιαφέρον κομμάτι του Worklog..!

@Caution Είναι πολύ όμορφα τα άτιμα!

@Vagos Όπως είπαν και τα παιδιά.. καμία διαφορά απο τα υπόλοιπα.. η μόνη διαφορά είναι οτι τα βλέπεις και λες "Ουαου!":)

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια..!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το block για τον επεξεργαστή, ξεκίνησε ως Full Copper, τώρα έγινε Nickel και το πάνω μέρος του βάφτηκε με ηλεκτροστατική βαφή προκειμένου να ταιριάζει στο θέμα του Project!

dsc1652n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αλφα... Και εγω με μια 350 ξεκινησα! :)

Με πιο προγραμμα της επεξεργαζεσε;

Ναι, καταλαβα... Παντως αν δεν προσπαθεις ξανα κ ξανα κ ξανα δεν θα το μαθεις ποτε :) και ειναι πολυ απλο, απλα θελει λιγο προσοχη και χρονο. :)

Αναμεννοτμε τα υπολοιπα shots :)

Στην τελευταια πολυ ωραια γωνια, αλλα ειναι λιγο underexposed :)

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργάζομαι?! Χμ.. έχω ασχοληθεί πολύ πολύ πολύ λίγο με το CS6.. καμία από τις φωτογραφίες δεν έχουν επεξεργαστεί πέρα από την πρώτη φωτογραφία στο Start-Post! Όσο αναφορά για την τελευταία φωτογραφία.. what is underexpose?! Σού είπα.. όσο αναφορά την φωτογραφία δεν είμαι ούτε καν στο δημοτικό.. εχτές πήγα πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο!! Α.. και για να μην ξεχνιόμαστε.. έχουμε πεί ότι όταν με το καλο τελειώσω θα κάνεις την φωτογράφιση! Έ? Έ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε αρκετά συστήματα.. ισχύει αυτό που λες! Είναι ποιοτικό, όμορφο και τα λεφτά που ζητάει δεν είναι πολλά.. τι άλλο μπορεί να θέλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Underexposed = πολυ σκοτεινη.

Επειδη ξερω οτι τα τραβας σε λευκο φοντο, και ο φοντος ειναι γκρι. Αρα πιο σκοτεινο απο τι πρεπει!

Δοκιμασε να κρατησεις το κλειστρο ανοιχτο πιο πολυ ωρα (δλδ αν πχ αυτην την τραβιξες με 1/200, καντο με 1/50 , προφανος θα θες τριποδο για τετοιες αργες ταχυτητες), αλλιος ανεβασε το ΙΣΟ.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τρίποδο! Το φόντο φαίνεται γκρί επειδή δεν έχω την κατάλληλη λάμπα για τον φωτισμό και επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τον φωτισμό! Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με το ISO ρυθμισμένο στα 100. Να δοκιμάσω με 1/50 και 200 ISO?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τρίποδο! Το φόντο φαίνεται γκρί επειδή δεν έχω την κατάλληλη λάμπα για τον φωτισμό και επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τον φωτισμό! Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με το ISO ρυθμισμένο στα 100. Να δοκιμάσω με 1/50 και 200 ISO?

Καλύτερα μείωσε την ταχύτητα. Για τα δικά μου γούστα το iso max = 200. Αφού έχεις τρίποδο και dslr παίξε με ταχύτητα και διάφραγμα. Όσο ανεβαίνει το iso ανεβαίνει και ο ''θόρυβος'', ειδικά σε απλές μηχανές και σε iso > 400.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εφοσον εχεις τριποδο ριξε την ταχυτητα... κοιτα πλεον τα ισο μεχρι 800 ειναι μια χαρα για χρηση web. Που η αναλυση δεν ειναι πολυ μεγαλη.

Επισεις κατσε και ασχολισου λιγο με το ps, η το lightroom. :)

Και διαβασμα... Πολυ διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update...!

Μίκρυνα το κλουβί των δίσκων στις 2 θέσεις και το τοποθέτησα προσωρινά πίσω απο τις αντλίες μιας και εκεί θα είναι η θέση του ώστε να μπορέσω να κάνω μετρήσεις για το κάπακι του πάτου του κουτιού! ( περισσότερα για το κλουβί των δίσκων αργότερα! )

dsc01669s.jpg

dsc01678o.jpg

Χρησιμοποίησα μακετόχαρτο για να φτιάξω "πατρόν" και να μπορέσω να μετρήσω για τα κομμάτια που θα χρειαστεί να κόψω.

dsc01682rl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για λαμαρίνα 3 mm η οποία θα βαφτεί με ηλεκτροστατική, θα γίνουν γωνίες 90 μοιρών, θα ανοίξω τρύπες με σπειρώματα και τα κομμάτια θα μπαινοβγαίνουν αρκετά εύκολα σε περίπτωση που θες να αλλάξεις κάτι..! Δεν νομίζω οτι αξίζει να βάλω αλουμίνιο μιας και έχει τα διπλά λεφτά απο την λαμαρίνα.. ούτως ή άλλος θα βαφτεί και δεν θα φαίνεται τίποτα! Έχεις τίποτα άλλο να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

HAF X είναι το Case, όταν το πήρα και είδα τους χώρους του σκέφτηκα.. ".. δεν χωράει τίποτα.." τελικά αν καταργήσεις τα 5.25 και τα 3.5 cages χωράει μερικά πραγματάκια!! Για να είμαι ειλικρινής τις περισσότερες δουλειές θα τις κάνω σε μαγαζιά.. Παρόλαυτα το Dremel θα δουλέψει αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Μικρό Update!

Πήρα ένα μικρό Project Box και στέγασα μέσα τις 2 τροφοδοσίες για τις αντλίες.. έτσι 2 αντλίες παίρνουν ρεύμα από ένα 4pin molex, χρησιμοποίησα διάτρητη πλακέτα για κυκλώματα και έβαλα πάνω τα 2 + και τα 2 - των αντλιών και τα κόλλησα με τα αντίστοιχα + και - του 4pin!

dsc01691ad.jpg

dsc01689wi.jpg

dsc01688s.jpg

Σύντομα το επόμενο Update και θα είναι μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now