$@39@

$@39@'s Watercooling worklog Megathread

Recommended Posts

Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ, μετά από πολλούς μήνες σε αέρα να στήσω υδρόψυξη για το Pc μου. Η υδρόψυξη έπαιζε σαν ιδέα στο μυαλό μου αρκετούς μήνες, αλλά υπήρχαν πολλά θέματα όπως το οικονομικό, γιατί ας μην γελιόμαστε δεν είναι και ότι φθηνότερο να στήσεις μία ποιοτική υδρόψυξη χωρίς να βάλεις το χέρι στην τσέπη, καθώς και ο τρόπος στησίματος ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο αποδοτικό το σύστημα. Αφού λοιπόν η απόφαση πάρθηκε και οι οικονομίες ήταν πλέον αρκετές, άρχισα να συγκεντρώνω τα πράγματα που θα χρειαζόμουν για να ολοκληρωθεί η δουλειά. Τα πράγματα είναι τα εξής: Cpu waterblock EK HF Acetal Nickel, Ram block EK HF Plexi, Vga block EK HF Bridge edition Acetal, αντλία D5 με καπάκι Acetal Koolance, 2m Tube Primochil, μπόλικα ρακόρ 3/8, διπλό ψυγείο για το cpu, μονό χοντρό ψυγείο για την κάρτα γραφικών, Tank XSPC 5,25", καθώς και το απαραίτητο υγρό πορτοκαλί χρώματος που θα ταίριαζε με το χρώμα της μητρικής μου (Gigabyte X58A-OC). Επίσης 2 αντάπτορες PCI-EX 8 pin 40cm Για την κάρτα γραφικών. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με μπόλικες φωτό για να πάρετε μία ιδέα για το πως ξεκίνησε, την πορεία και πως ολοκληρώθηκε το project με καλή παρέα, άφθονο γέλιο αλλά και μπόλικη κούραση καθώς χρειάστηκαν 12 (!!!!) ώρες μόνο χθες για να φτάσουμε στο τέλος. :D

Πάμε λοιπόν...

Επειδή είχα ψυλιαστεί ότι θα μας έπαιρνε αρκετές ώρες το όλο θέμα κάθισα μόνος μου να λύσω το κουτί ώστε να μείνει μόνο το καβούκι για να γλιτώσουμε όλον αυτόν το χρόνο ο οπποίος ήταν κοντά στις 3 ώρες....

Εδώ είναι το κουτί μου πριν υποστεί τα μαρτύρια και το οποίο χρησιμοποιούσα όλον αυτόν τον καιρό

DSC_0189.jpg

DSC_0191.jpg

DSC_0192.jpg

DSC_0196.jpg

DSC_0201.jpg

DSC_0206.jpg

DSC_0207.jpg

DSC_0208.jpg

DSC_0209.jpg

DSC_0210.jpg

DSC_0211.jpg

DSC_0213.jpg

DSC_0215.jpg

DSC_0216.jpg

Όπως βλέπετε το "χάλι ήταν αρκτό και έπρεπε να φύγουν αρκετά πράγματα ώστε να μείνει το κουτί έτσι

DSC_0220.jpg

DSC_0222.jpg

DSC_0235.jpg

DSC_0236.jpg

Χώρος από πάνω που είχα σκεφτεί ότι έπρεπε να μπει το διπλό ψυγείο δεν υπήρχε, οπότε θα κοβόταν το καπάκι για να χωρέσει καθώς και κάποια σημεία του σκελετού. Εδώ βλέπετε τον χώρο πριν την επέμβαση

DSC_0223.jpg

DSC_0225.jpg

DSC_0228.jpg

DSC_0230.jpg

:H::H::H::H::H::H::H:

DSC_0232.jpg

:H::H::H::H::H::H::H:

Εδώ είναι σχεδόν όλα τα πράγματα συγκεντρωμένα. Κάποια ρακόρ άλλαξαν και μπήκαν είτε γωνιακά είτε 45άρια

DSC_0240.jpg

DSC_0242.jpg

DSC_0243.jpg

Στη συνέχεια "περιποιήθηκα" την Gtx 580 Lightning... :hehe:

DSC_0245.jpg

DSC_0248.jpg

DSC_0250.jpg

DSC_0253.jpg

Αυτό ήταν το τέλος της 1ης μέρας από τις 2 που χρειάστηκε το project.

Την επόμενη πήγα να παραλάβω έναν καλό φίλο τον Jason από το σπίτι του μιας και χρειάστηκε να φορτώσουμε όλα τα εργαλεία που έχει για να μην μας λείψει τίποτα. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά του καθώς χωρίς αυτόν δεν θα είχε ολοκληρωθεί το έργο ποτέ ή τουλάχιστον δεν θα είχε γίνει έτσι όπως θα δείτε στη συνέχεια. :T: Jason είσαι φοβερός, με πολύ μεράκι και μπόλικες γνώσεις! :T:

Γυρίσαμε λοιπόν σπίτι και συγκεκριμένα στην κουζίνα μου καθώς το τραπέζι του φαγητού ήταν και πάγκος εργασίας μας :hehe::hehe: Μετρήσαμε το κουτάκι και σημειώσαμε που θα γίνουν οι απαραίτητες "επεμβάσεις¨

DSC_0254.jpg

DSC_0255.jpg

DSC_0256.jpg

DSC_0257.jpg

DSC_0259.jpg

DSC_0263.jpg

Εδώ ο Ιάσωνας επί το έργον

DSC_0266.jpg

DSC_0271.jpg

DSC_0273.jpg

Η ηρεμία μας όμως δεν έμελε να κρατήσει πολύ καθώς έκανε την εμφάνισή του ο Κάσπερ Σοφοκλής :hehe:

DSC_0274.jpg

DSC_0276.jpg

DSC_0277.jpg

Τα κοψίματα συνεχίστηκαν...

DSC_0278.jpg

DSC_0281.jpg

DSC_0287.jpg

WAIT!!! WTF?!!!!!

DSC_0288.jpg

DSC_0290.jpg

:H::H::H::H::H::H::H::H::H::H:

DSC_0293.jpg

DSC_0294.jpg

DSC_0298.jpg

διαφήμιση όχι αστεία...

Αφού λοιπόν τελείωσαν τα κοψίματα στο σκελετό του κουτιού, συνέχεια είχε το καπάκι, ώστε να γίνει η τρύπα που θα φιλοξενούσε το διπλό ψυγείο. Πρώτα τα μέτρα και στη συνέχεια το Dremel το οποίο παρεμπιπτόντως δούλεψε αρκετά χθες...

DSC_0301.jpg

DSC_0302.jpg

DSC_0304.jpg

DSC_0305.jpg

Η δουλειά έγινε πολύ καλά, οι τρύπες είναι σχεδόν πανομοιότυπες και ο Ιάσωνας έδειξε για ακόμη μια φορά το ταλέντο που διαθέτει στο Modding :T:

Στη συνέχεια η παρέα μεγάλωσε και δεν θα μπορούσε να λείπει φυσικά το άτομο το οποίο είναι πανταχού παρών (Big Bang, γέννηση της ζωής, εξαφάνιση δεινοσαύρων, έκρηξη ηφαιστείου της Σαντορίνης, παγκόσμια ρεκόρ, πρώτο ραντεβού του Γορίλλα, κτλ κτλ...). Κάποιοι λένε ότι είναι ένας αόρατος παρατηρητής, κάποιοι λένε ότι είναι ένα φανταστικό πρόσωπο.... εγώ θα πω ότι ο άνθρωπος έχει απλά ΤΥΠΟ... :hehe:

DSC_0306.jpg

DSC_0307.jpg

DSC_0308.jpg

:hehe::hehe: (photos by Sofos1990)

Η δουλειά έπρεπε όμως να συνεχιστεί και δεν πρέπει να ξεχάσουμε τη σημαντική βοήθεια του συγκεκριμένου ανθρώπου...

DSC_0332.jpg

DSC_0335.jpg

DSC_0336.jpg

:hehe::hehe::hehe: Πολύ σημαντική βοήθεια!! :hehe:

Συνεχίζουμε λοιπόν...

DSC_0324.jpg

DSC_0325.jpg

DSC_0336.jpg

DSC_0340.jpg

DSC_0342.jpg

DSC_0345.jpg

DSC_0347.jpg

DSC_0348.jpg

DSC_0343.jpg

Ρε!! Πάλι αυτός?!!!! :hehe::hehe:

DSC_0351.jpg

DSC_0357.jpg

DSC_0358.jpg

DSC_0352.jpg

Υπήρχαν πολλά πράγματα που έπρεπε να μπουν και ο χρόνος περνούσε εκνευριστικά γρήγορα..

DSC_0352.jpg

Συνέχεια πήρε η αντλία όπου μπήκε στη βάση της και προσαρμόστηκε το απαραίτητο για την αποφυγή δονήσεων armaflex...

DSC_0360.jpg

DSC_0361.jpg

DSC_0364.jpg

DSC_0366.jpg

Έπειτα κουμπώθηκε πάνω στο κουτί ακριβώς κάτω από το tank

DSC_0368.jpg

DSC_0370.jpg

Έπειτα σειρά πήρε η μητρική στην οποία βάλαμε το block. Αμέσως μετά το μονο χοντρό ψυγείο, το ram block και η κάρτα γραφικών

DSC_0372.jpg

DSC_0374.jpg

DSC_0375.jpg

DSC_0378.jpg

DSC_0382.jpg

DSC_0388.jpg

DSC_0389.jpg

DSC_0393.jpg

DSC_0397.jpg

DSC_0399.jpg

DSC_0400.jpg

DSC_0401.jpg

DSC_0405.jpg

DSC_0406.jpg

DSC_0407.jpg

Κάπου εδώ είχε ολοκληρωθεί το κύκλωμα του νερού, οπότε έπρεπε να γεμίσουμε με υγρό και να γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές για τυχόν διαρροές

DSC_0409.jpg

DSC_0412.jpg

DSC_0413.jpg

DSC_0414.jpg

DSC_0416.jpg

DSC_0417.jpg

:D:D:D:D:D Όλα καλά!!

Βασικά όμως κάποιος λείπει... ποιος, ποιος, ποιος...

DSC_0418.jpg

Α ναι αυτός!!!!!!! 1-0!!! :hehe::hehe::hehe:

Οπότε καταλαβαίνετε ότι η νύχτα (ή μάλλον το σπίτι) είχε πάρει μόλις φωτιά μιας και το γοριλλόπαιδο έχει νέφτι στον κ@λο και δεν κάθεται σε μια μεριά. Την συνέχεια την φαντάζεστε πιστεύω... Συνεχίζουμε με πολλές παρείστικες φωτογραφίες...

DSC_0421.jpg

DSC_0424.jpg

DSC_0425.jpg

(αυτές οι 2 κατευθείαν facebook Πιστεύω...)

DSC_0430.jpg

DSC_0431.jpg

DSC_0432.jpg

DSC_0433.jpg

DSC_0434.jpg

Νταξ' τα ε'ιπαμε... ο άνθρωπος έχει πολύ ΤΥΠΟ...

DSC_0435.jpg

τύπος...

DSC_0437.jpg

τύπος...

DSC_0438.jpg

DSC_0440.jpg

DSC_0443.jpg

DSC_0444.jpg

DSC_0445.jpg

DSC_0446.jpg

:D Καλά περάσαμε πάντως...

Εδώ μερικές καλλιτεχνικές φωτογραφίες που τράβηξε ο Jason by himself...

DSC_0447.jpg

DSC_0448.jpg

DSC_0449.jpg

DSC_0451.jpg

DSC_0452.jpg

DSC_0453.jpg

DSC_0454.jpg

DSC_0455.jpg

DSC_0458.jpg

DSC_0460.jpg

DSC_0461.jpg

DSC_0462.jpg

Αυτάαααααααααα :D Ελπίζω να μην σας κούρασα και να σας άρεσε το Project.

Από όλη αυτήν την ιστορία κατάλαβα μερικά πράγματα:

1) Η υδρόψυξη αξίζει μιας και όπως θα σας δείξω παρακάτω οι θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλές και το κουτί γίνεται πολύ πιο κομψό.

2) Η καλή παρέα φέρνει και καλά αποτελέσματα.

3) Χρειάζεται χρόνος και φυσικά χρήμα

4) ο Παστελίδης έχει πολύ ΤΥΠΟ :hehe::hehe:

Αποτελέσματα εντός ολίγου...

Update Rebuild...

Λοιπόν άκουσα όσους μου είπαν ότι το κουτί κάτω ήταν κάπως άδειο και αφού είχαν δίκιο αποφάσισα να συμπληρώσω με ένα ακόμα διπλό ψυγείο με 4 ανεμιστήρες Koolance σε push-pull διάταξη με μια σίτα ενδιάμεσα για να κρατάει τη σκόνη όσο μπορεί μιας και θα είναι στο πάτωμα το κουτί και όσο να'ναι θα τραβάει μπόλικη. Το κουτί έπρεπε να λυθεί και να δεθεί πάλι από την αρχή και να συμπληρωθεί όσος σωλήνας χρειαζόταν. Ορίστε μερικές φωτογραφίες (τραβηγμένες από Iphone αφού είμαι πολύ γαμάτος και ξέχασα να φορτίζω την 5100 :hehe:

Μόλις λύθηκε το κουτί μέτρησα και σημείωσα με μολύβι που θα γίνουν οι τρύπες για ανεμιστήρα-ψυγείο. Μετρήθηκε και κόπηκε η σίτα και βιδώθηκαν πάνω. Τα υπόλοιπα ήταν μετά νεράκι μιας είχαμε πάρει το κολάι από την προηγούμενη φορά :hehe:

IMG_0139.jpg

IMG_0141.jpg

IMG_0143.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0148.jpg

IMG_0149.jpg

IMG_0151.jpg

IMG_0153.jpg

IMG_0154.jpg

IMG_0155.jpg

:D Αυτάαααααα... Ελπίζω να σας αρέσει τώρα :D Κέρδισα επίσης και σε θερμοκρασίες και στο cpu και στην gpu!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ μερικά αποτελέσματα:

Idle temps Cpu+Gpu

idletempscpugpu.jpg

Cpu linpack μετά από μερικά λεπτά γιατί δεν είχα πολύ χρόνο, αν και δεν πιστεύω ότι και σε πολύ περισσότερο χρόνο θα ανέβουν τραγικά οι θερμοκρασίες

cpufullloadtemps.jpg

Και εδώ Gpu temps after MSI Kombustor Extreme DX11 benchmark

gputempsmsikombustor.jpg

Όπως βλέπετε ειδικά στην κάρτα γραφικών κέρδισα πάρα πολλούς βαθμούς αφού πριν με αέρα χτυπούσε 80άρια!!! Στον επεξεργαστή κέρδισα κάτι παραπάνω από 10 βαθμούς :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ.... Ελπιζω να σας αρεσε... Μου βγηκε η πιστη... Να ευχαριστησω και τον Ιασονα για την πολυτιμη βοηθεια...

Νομιζω οτι το εκανα τελειο....

:hehe: Πολυ καλο Σακη....

Κατι μου λεγες οτι θα τα βγαλεις και θα το βαψεις καποια στιγμη :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

@ Μόνικα σε αγνοώ επιδεικτικά....

@Mortis Σε ευχαριστώ Κώστα :D Περάσαμε αρκετά καλά, ειδικά ο Γορίλλας είναι παιδί κουμπί!! :hehe:

@ Τυπά ναι ναι αύριο το λύνω να το βάψω μέσα :hehe::hehe: ψιλοπράγματα...

Link to comment
Share on other sites

1) Eγώ δεν είμαι καλά ακόμα!!

2)Περάσαμε παρα πολύ ωραία

3)Προσωπικά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα που βγήκε πολύ !

4)Αν βρισκόμουν στο χώρο μου μονος θα το τελείωνα πιο γρήγορα, αυτό είναι το μονο σίγουρο :hehe:

5)Έχουν μείνει ακόμα ατέλειες!

6)Ευχαριστώ τον Gorilla που μπόρεσε και με γύρισε σπίτι γιατί ο άλλος ο αχαΐρευτος (Σάκης) γκρίνιαζε!

7)Μέγια Σάκη, τώρα μπορείς να τερματίσεις και την υδρόψυξη σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραία ήταν όντως. Εντάξει η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και το πιο όμορφο κουτί του κόσμου αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικό το αποτέλεσμα που ήρθε γιατί έχω κουραστεί όλες αυτές τις μέρες και γενικά αυτό το κουτί μου αρέσει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now