Recommended Posts

Μολις το εστησα...Ωραιο το UEFI bios. Βεβαια παλι με βελακια και εντερ το δουλευω αλλα οκ bleh.gif

Στα καθεκαστα τωρα:

Μολις περασα windows και λεω να ξεκινησω να δουμε.Να τα αφησω auto η προτεινετε χειροκινητα voltages?Λεω να ξεκινησω με 40-42χ και βλεπουμε.Αλλωστε ειμαι με αεροψυξη.Παραπανω δεν θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα καρφωτά ρεύματα μην δει ότι κάνεις o/c και πάει και σου ανεβάζει τπτ αν και δεν ξέρω πως παίζει αυτή η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

1.1V να μην σου πω και πιο κάτω ( δεν έχω δουλέψει retail ).

Ξεκίνα με 1.1V

4.2 πρέπει να τα έχει άνετα εκεί.

LinXαρε και αν τραβάει stable κατέβα κι άλλο σε τάση

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μου δουλεψε με 1.15. Χλωμο να θελει 1.1. Με 1.15 εμπαινε win αλλα μολις παταγα prime ας πουμε εβγαζε σε 2 δευτερολεπτα error.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μου δουλεψε με 1.15. Χλωμο να θελει 1.1. Με 1.15 εμπαινε win αλλα μολις παταγα prime ας πουμε εβγαζε σε 2 δευτερολεπτα error.

Τι board πήρες τελικά ?

Το Loadline calibration σε τι ρύθμιση το έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Την ud5h εχω. Δεν το πειραξα το loadline. Ενα reboot εχω κανει μονο. Επειδη χρησιμοποιουσα παντα prime, το linx και το inteltool τι ρυθμισεις να τους δωσω για να βγαλω ακρη?

Link to comment
Share on other sites

LinX βάζεις το νεότερο ( http://dl.getdropbox.com/u/663563/LinX/LinX-setup.exe ) και το κάνεις setup.

Έπειτα κατεβάζεις αυτό εδώ: http://registrationcenter.intel.com/irc_nas/2487/w_lpk_p_10.3.9.015.zip

Και κάνεις copy ( και overwrite προφανώς ) τα αρχεία linpack_xeon32.exe & linpack_xeon64.exe από το ZIP στον φάκελο του LinX.

Ανοίγεις το LinX, βάζεις Use All Memory ή όσο θες ( εμένα τα 8GB έχουνε αποδειχθεί ότι δείχνουνε το ίδιο stability με τα 32GB ) και πατάς να τρέξει 20 loops.

Το loadline calibration βάλτο στο High ή αν έχει levels στο BIOS σου βάλε το στο 5.

Με το loadline απείραχτο θα διαλέγεις 1.15V και σε load θα δίνει 1.05V το Gigabutt :D

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο για το loadline. Μολις το εβαλα high (εχει και μεγαλυτερα επιπεδα βεβαια) σταματησε να κολλαει με 1.15 bios ( το cpuz εδειχνε 1.116 load).

Edit Σημερα δοκιμασα με 1.125 απο bios που δινει 1.104-1.116 full load με loadline στο extreme (προτελευταιο επιπεδο). Μεχρι τωρα ΟΚ και κατω απο 50 βαθμους.Βεβαια το εχω λιγοτερο απο μισαωρο αλλα κατι ειναι και αυτο για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

με τα τωρινα cpu που εχουν base clock ~3,4-3,6 και turbo clock ~3.9-4.2 για μενα ειναι σχεδον "αχρηστο" και το overclock μιας και οπου χρειαζεται mhz, τα δινει οποτε δεν χρειαζεται :D

θυμαμαι οταν πηρα τον 8150 που αν δεν πειραζα τιποτα απο το bios, ηταν πιο γρηγορος απο οτι αν τον εβαζα στα 4ghz μονος μου ξερω γω γιατι ειχε 3.6-3.9-4.2 Pstates που δουλευαν σωστα!

καθαρα ψυχολογικο θεμα ειναι το πάνω απο 4ghz ειδικα στο gaming.

Ερωτηση προς τον AMDnord η οποιοδηποτε αλλο φιλο που εχει χρονο να απαντησει.

Γεια σας,θα κανω αναβαθμιση απο παλιοτερη πλατφορμα (Q9400 cpu)και ειμαι της σχολης του decent overclocking,καπου στα 4,2 ειναι το sweet spot για μενα.Η πιο βαρια χρηση του PC θα ειναι για gaming.

Λογω οικονομικων στενεματων θα βαλω αρχικα 4 gigs (2Χ2) και εχω επιλεξει αυτες : Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 4GB HyperX Genesis 1866MHz CL9

Ενω για μητρικη αυτη : Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte Z77X-D3H

Η ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα δυο parts,ram+mobo θα εναι κατα την γνωμη σας επαρκη για να μπορεσω να πετυχω το sweet spot που ανεφερα πριν.

Αν πιστευετε οτι οχι,θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου συστησετε αλλη μητρικη(νομιζω η ram ειναι ok)που να κυμαινεται πανω κατω στα 150 ευρω.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

The doctor οτι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία των 120 με 150 ευρώ.Με μια καλη ψυχτρά άνετα τον πας 4.2 ghz!!!

όμως και αυτη που επέλεξες δεν είναι κακή θα την κάνει την δουλεία της!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα αλλά άξιζε. Αυτά έχουν τα καλά και κατατοπιστικά reviews. Γεμάτα πληροφορίες για τον κόσμο που δέν γνωρίζει. Μπράβο στην ομάδα του review.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου review είναι ομαδική δουλεια και σχεδόν οι περισσότεροι κάτι έκαναν για να βγεί έτσι όπως βγήκε! Πρός Θεού δεν στην λέω, απλά κάθε φορά στην βαθμολογία λέει ποιος έκανε τι, απλά πάντα δημοσιέυεται στο όνομα αυτού που έκανε τις μετρήσεις :T:

Μπράβο σε όλη την ομάδα δηλαδή :T:

Πολύ φιλικά,

Bill

4614f947e7a90898.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now