Larry

Ωρα για αναβαθμιση. Μια βοηθεια πλιζ

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα των ειδικων, καλως σας βρηκα.

Ενδιαφερομαι να παρω ενα μηχανημα.

Προυποθεσεις για μητρικη : DDR3 , 2 PCI free, και δεν με ενδιαφερει να εχει επανω καρτα ηχου wifi κλπ κλπ. Θα με ενδιεφερε ομως να εχει αυτα τα 3 πολυ καλα κουμπακια που εχει η Commando(power, reset,clear cmos), αν γινεται 6 usb στο εμπρος μερος(λογω συνδεσης με το Stacker που θα την βαλω). FSB απο 1333 και πανω, και αν γινεται μονο σε ASUS,EVGA.

DDR3 Μνημες, αξιοπιστες,(καλα μην πληρωσω κανα τεραστιο ποσο ) με καλα επιπεδα χρονισμου, 1333 ταχυτητα και αν γινεται με καλη ψυξη, (αντε να βαλω και μια εξτρα αν χρειαστει)

Αναμενω τις συμβουλες σας.

Ο Επεξεργαστης που θα μπει ειναι ο Intel Core 2 QUAD 9450 (s775/2,66) Tray κατα προτιμηση εκτος και εαν υπαρχει και για αυτον καμια προταση (Ιντελ μονο). Ο Σκοπος του μηχανηματος ειναι κανα Crysis, C&C3, και που και που Video Recoding - Video Edit. :gizmo:

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Υ.Γ. Η ψυκτρα που εχω ηδη απο τον 6.660 ειναι η ζαλμαν 9700(πιστευω να ειναι καλη και να ταιριαζει) , καρτα γραφικων παει για πουλημα (8800 GTS 640 MB):mad:

Link to comment
Share on other sites

1) Άσκοπη η αγορά DDR3 και αδικοχαμένα τα ? σου κατά τη γνώμη μου...

2) Δε μας είπες πόσα χρήματα διαθέτεις.

3) Ποια μητρική είχες; Δεν παίρνει 45nm cpu ή την "ξαποστέλνεις" για να βάλεις DDR3?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :toast:

Η αλήθεια είναι πώς με 100? μπορείς πλέον να αγοράσεις καλή 4GB DDR2 μνήμη που θα είσαι Super, ενώ με 200? σε κανέναν μήνα θα μπορείς να αγοράσεις ας πούμε 2GB DDR3 στα 1800MHz .

Σχεδόν όλα τα high-end μοντέλα της ASUS έχουν τα κουμπάκια που θέλεις..αλλά αφού θα είναι μέσα σε κουτί τι θα τα κάνεις? :)

Link to comment
Share on other sites

1) Άσκοπη η αγορά DDR3 και αδικοχαμένα τα ? σου κατά τη γνώμη μου...

2) Δε μας είπες πόσα χρήματα διαθέτεις.

3) Ποια μητρική είχες; Δεν παίρνει 45nm cpu ή την "ξαποστέλνεις" για να βάλεις DDR3?

Μνημη, και μητρικη δινω ανετα για 2 Γιγα μνημης στο συνολο 450Ε.

Εχω την Assus Commando η οποια εχει διαυλο 1066, ενω οι καινουργιες ειναι 1333. Οι δε μνημες που δεχεται ειναι 800, ενω οι αλλες πανε στα 1.333. Το να παρω μια μητρικη με DDR2/1066 το θεωρω απλα περιτη κινηση νομιζω. Για αυτο ποσταρα, για να με βοηθησετε αν εχω καπου αδικο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα κι η δική μου μητρική, 800άρες παίρνει. Αλλά έχει επιλογή για 1066. Με τον 9450 παίζει μιά χαρά κι ας είναι ο επεξεργαστής σε διαφορετική συχνότητα bus.

Με την τιμή των DDR3 πιστεύω ότι αφού έχεις καλή μητρική, θα πετάξεις χρήματα και δε θα δεις διαφορά. Μόνο αν benchαρες...

Για το Crysis που θέλεις, πάρε μιά εκ των GTX260-280, ΑΤΙ 4870 και θα παίξει άνετα.

Αν έχεις Quad 6600, ούτε με τον 9450 θα δεις διαφορά κι ανεβαίνει και πιό δύσκολα λόγω μικρού multiplier.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική όχι απλώς είναι πολύ καλή, αλλά υποστιρίζει και 1333FSB (με το τελευταίο BIOS), και τετραπύρινο και μνήμες στα 1066MHz . Αν βάλεις Vista, τότε το καλύτερο θα ήταν να αγοράσεις 4GB στα 1066. Έστι κι αλλιώς δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορά αν πας για DDR3...

Link to comment
Share on other sites

Wizard, εκει ειναι το θεμα. Πως καποια στιγμη θα σηκωσω γκαζια.

Δεν εχω QUAD, C2D 6.660/2.4 εχω. Δοκιμασα επισης να βαλω 1.066 μνημες και αρχισανε τα καμπαναρια. 4 μαρκες δοκιαμσα, αρα δεν τις δεχεται, αρα παμε για μητρικη. Το θεμα ειναι ποια????

Link to comment
Share on other sites

Πώς τις δοκίμασες και δέν τις δέχεται ?

Μα απλα τις εβαλα επανω.

Οσο για την Commando, παρα την τελευταια αναβαθμιση που εκανα στο Bios, ναι μεν δεχεται οπως λεει 45ΝΜ επεξεργαστες, η ταχυτητα ομως του FSB παραμενει στα 1066 και οχι παραπανω. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις σωστά με τις μνήμες. Βάλε τον 6600 να παίζει στα 3.2-3.6 και θα εκπλαγείς από τη διαφορά. Δε θα δεις ανάλογη με ένα 9450...

Link to comment
Share on other sites

http://support.asus.com.tw/cpusupport/cpusupport.aspx

-Support Intel® next generation 45nm Multi-core CPU

-Intel® Quad-core CPU Ready

-Intel® Core™2 Extreme / Core™2 Duo Ready

-Intel P965 chipsets

-Dual-channel DDR2 800/667/533

Εδω ειναι το λινκ, που απλα μου αποδεικνυει πως ΔΕΝ δεχεται FSB ανω του 1066.

Wizard το εκανα. Bios default ολα, τπτ. Σε λιγο περιμενω εναν αλλο μηπως και κατσει. Αλλα το θεμα ειναι να παρω ενα επεξεργαστη που απο τα 2.4 που ειμαι να δω μια αρκετα καλη διαφορα, εστω 2πυρηνο γιατι ολοι λενε πως οι 4πυρηνοι δεν εχουν καλες εφαρμογες, δεν ειναι πληρως υποστηριζομενοι κλπ κλπ κλπ.

Αρα να ξεκινησουμε να λεμε για επεξεργαστη????

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις τις μνήμες manual 1066 και δέν πειράξεις και τον διαιρέτη, μπορεί το cpu να υποστεί overclock και απλά να μην ανάβει γιατίθα θέλει και άλλες ρυθμίσεις να αλλάξεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαθούμε, μια χαρά δέχεται 1066 μνήμες η commando, και 45nm και officially 1333 FSB (με latest bios).

new1ci2.jpg

new1ci2.3bc25e13d8.jpg

Εδώ στην απλή P5B (965) του αδερφού μου έχω βάλει 1333 FSB (πάει και παραπάνω, απλά δεν ασχολούμαι).

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις τις μνήμες manual 1066 και δέν πειράξεις και τον διαιρέτη, μπορεί το cpu να υποστεί overclock και απλά να μην ανάβει γιατίθα θέλει και άλλες ρυθμίσεις να αλλάξεις...!

Ειμαστε 3 ατομα πανω απο το συγκεκριμμενο μηχανημα, που οι 2 ξερουν πιο πολλα απο εμενα. Οταν βαζεις μνημες και αρχιζει μπιπ μπιπ συνεχεια ειναι μνημες. Αφου δεν δεχεται με τιποτα 1066, πως να το κανω να τις δεχτει?Μπηκα με 800αρες, αλλαξα τις ταχυτητες, χρονισμους κλπ, εκανα αποθηκευση, παγωσε το συμπαν. Μετα ξαναεβαλα 1066 και παλι μπιπ. ΔΕΝ το δεχεται η μητρικη. Αν γνωριζεις κατι παραπανω πες μου τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής:

Βάλε τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή στο 8x. Μετά το FSB στο 400. Δώσε ρεύμα στον επεξεργαστή (κάπου 1.4-1.45V, δεν παθαίνει τπτ) και τις μνήμες άστες στα 800MHz. Αν όλα δουλέψουν ρολόι, πήγαινε τις μνήμες στα 1000ΜΗz.

Λογικά θα δουλέψουν όλα. Αν και πάλι δεν βρεις άκρη, αν μπορείς τράβηξε μερικές φωτο από τα BIOS Settings που βάζεις έτσι ώστε να δούμε που υπάρχει το πρόβλημα.

Πληροφοριακά να σου πω, ότι έχω δει με P5B Deluxe (που φοράει το ίδιο chip με την Commando) να πιάνουν 2000MHz FSB και όχι το "ταπεινό" 1066.

Αυτά τα νούμερα που λένε πάνω οι μητρικές (1066-1333-1600) είναι αρλούμπες, μόλις αρχίσεις να κλοκάρεις. Σε μητρικές 1600άρες π.χ., έχουμε δει FSB στα 2400MHz ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο το μεσημερι ακομα δεν εχω ηρεμησει. Προσπαθω να καταλαβω τι σοι ''φιλος'' και τι σοι ''τεχνικος''(και μαλιστα στο E-Shop :evil: :evil: :evil: ) ηταν αυτος που ειχα εδω το μεσημερι(ο ενας εκ των δυο, ο αλλος ηταν απλα ναι ναι ναι) και μου ελεγε ενα σωρο @@@ προκειμενου να μου αποδειξει οτι η μητρικη σονι και καλα ΔΕΝ σηκωνει διαυλο 1333, και μνημες 1066.

Δοξα το θεο που επιτελους θα γλυτωσω λιγα χρηματα--για ποσο αραγε-- και να βαλω επανω 2 μνημες 1066 (ποιες θα μου πειτε εσεις) που να ειναι Αξιοπιστες και περι ψυξης αν χρειαζονται εξτρα κλπ κλπ. Απο επεξεργαστη θα παω μαλλον εδω : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1042610

Με την ζαλμαν 9700 που εχω λογικα Δεν θα εχω προβλημα.

Και αυτη τη φορα θα παω απο το πλαισιο. !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γιατι στα ΧΡ δεν βλεπω 3.2 Γιγα ραμ, και βλεπω μονο 2, ενω σε αλλα μηχανηματα, με τα ιδια ΧΡ με τα δικα μου βλεπουνε 3.2??? Και στα βιστα βλεπω κανονικα 4 ! ! ! Τι κουλο ειναι αυτο?θεμα μνημων, λογισμικου, μητρικης η κατι ακομα????

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 4GB RAM, χρειάζεται να έχεις 64-bit λειτουργικό για να τα δει όλα και να τα αξιοποιήσει πλήρως. Τα Vista που βάζεις λογικά είτε είναι τα x64 είτε είναι 32-bit με το SP1, το οποίο λένε ότι διόρθωσε αυτό το "πρόβλημα".

Όσο για τα 2GB, υπάρχει κάπου στο BIOS μια ρύθμιση που λέγεται Memory Remap Feature, κάπως έτσι. Όταν έχεις 4GB και 64-bit λειτουργικό, την έχεις Enabled για να τα δει και τα 4GB. Αλλιώς, σε 32-bit λειτουργικά, όπως τα XP σου, νομίζω πως αν την βάλεις στο Disabled, τότε θα σου αναγνωρίσει το μέγιστο που μπορεί (3-3.3GB).

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 4GB RAM, χρειάζεται να έχεις 64-bit λειτουργικό για να τα δει όλα και να τα αξιοποιήσει πλήρως. Τα Vista που βάζεις λογικά είτε είναι τα x64 είτε είναι 32-bit με το SP1, το οποίο λένε ότι διόρθωσε αυτό το "πρόβλημα".

Όσο για τα 2GB, υπάρχει κάπου στο BIOS μια ρύθμιση που λέγεται Memory Remap Feature, κάπως έτσι. Όταν έχεις 4GB και 64-bit λειτουργικό, την έχεις Enabled για να τα δει και τα 4GB. Αλλιώς, σε 32-bit λειτουργικά, όπως τα XP σου, νομίζω πως αν την βάλεις στο Disabled, τότε θα σου αναγνωρίσει το μέγιστο που μπορεί (3-3.3GB).

Η εντολη αυτη που μου ειπες στο Bios μολις την εκανα και ειδε 2.90 ακριβως στα 32βιτ ΧΡ ελληνικα που εχω στον ενα δισκο. Θα το κανω και στα Αγγλικα ελεγχο. Σε αλλα μηχανηματα, με το ιδιο λογισμικο εχει δει μεχρι και 3.2.

Τοσο καιρο την ειχα Enabled και δεν τα εβλεπε. Πολυ σωστος. :bravo: :bravo:

Link to comment
Share on other sites

Ok και στα Αγγλικα ΧΡ. 2.99 παλι. Πλεον ψηλιαζομαι πως ειναι οι μνημες, αφου σε αλλη μητρικη, ιδιου τυπου μνημες δειχνουνε 3.22. Δεν την γλυτωνει η Maximus Formula, βλεπω να την αγοραζω πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now