barfastic

Τι αγορασα προσφατα

Recommended Posts

Υπάρχουν 2 τρόποι για να το συνδέσεις...1 wps απο το ρούτερ και μετά πατάς το κουμπί αυτής της μ@λ@κι@ς...δεν δουλεύει ακόμα κ αν αλλάξω τις ρυθμίσεις απο το ρούτερ.

2 τρόπος είναι να συνδέσεις αυτό το πράγμα με erthenet στο pc αυτό εμφανίζει στον browser ενα quick setup το οποίο πάντα ολοκληρώνεται με επιτυχία. όλα τα λαμπάκια ανάβουν σωστά και του wireless αναβοσβήνει όπως ακριβώς πρεέπει... με κανέναν τρόπο δεν έχω ιντερνετ.. ακόμα και τα πρότυπα ασφαλείας τα ρύθμισα χειροκίνητα για να είναι ίδια!!

Το μόνο καλό αν δεν δουλέψει τελικά είναι ότι το αγόρασα από τα public και μπορώ να το γυρίσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Με WDS δουλεύει από το router. Πρέπει να στήσεις ίδιο δίκτυο και στα 2 (πχ router 192.168.1.1 και extender 192.168.1.2), να δεις μέσα από το setup του υπολογιστή την ip αυτή, αφού το συνδέσεις σε 2η nic ή σε switch, να το ενώσεις με το wifi του router και μετά να το τοποθετήσεις στη πρίζα που θα είναι στα όρια του ασύρματου δικτύου σου. Αυτό για να παίζει μόνο του και να μπορεί να δίνει wifi και μια πρίζα ethernet.

Υπάρχει και το setup που το βάζεις απλά με πρίζα στο router σου και σου φτιάχνει το wifi του σπιτιού (αλλά δεν νομίζω να το αγόρασες γι'αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Με WDS δουλεύει από το router.

Μόνο αν το συνδέσω με το pc και πατήσω tplinkextender.net βλέπω τις ρυθμίσεις του. κάνω το quick setup βρίσκει αυτόματα το δίκτυο του βάζω το κωδικό του αλλάζω και το όνομα (το έχω αφήσει κ ίδιο) και αυτό ήταν όλο όλα τα λαμπάκια ανάβουν σωστά όπως δλδ λέει..

Αν αλλάξω την ip δεν βρίσκει τίποτα ποτέ δεν συνδέεται με κανένα τρόπο!

Το μόνο που ήθελα είναι να πιάνει το wifi σε όλο το σπίτι επειδή έχω isdn γραμμη και δεν μπορώ να μετακινήσω το router!

Σήμερα το πρωί χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα το έβαλα στο σαλονι άναψε και είχα ιντερνετ..μετά από 10-20 λεπτά απλά είχα δίκτυο αλλά όχι ιντερνετ!!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

καψουλες... meh

Ήμουνα ανάμεσα σε αυτή και σε μια άλλη που έπερνε αλεσμένο καφέ αλλά θα θέλει να πρέπει αγοράζω σύνεχεια φρέσκο καφέ γιατί μετά απο τρεις μέρες ο καφές στο ψυγείο χαλάει η γεύση του.Με τις κάψουλες βγάζει πάντα το σωστό καϊμάκι και τον σωστό καφέ και επίσης υπάρχει κάψουλα που μπορείς να την χρησιμοποιείς πολλές φορές και την γεμίζεις με αλεσμένο :D

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν με πειθανε τα περιεργα αρωματα στον καφε απο τις καψουλες. ισως επειδη πινω σκετο εσπρεσσο και θελω η γευση που εχει να ειναι δυνατη και σκετη

αυτο με την καψουλα και τον αλεσμενο δεν το ηξερα!

παντα ηθελα μια τετοιου τυπου μηχανη καφε

παιρνει απο πανω κοκκους, τους αλεθει με το που πατισεις το κουμπι, και σου βγαζει καφε που πιο φρεσκος δεν γινεται

οι πιο ακριβες τετοιου τυπου εχουνε και ρυθμισεις πιεσης θερμοκρασιας κτλ

βεβαια απο το να παρεις μια φτηνιαρικη που παιρνει αλεσμενο και να εχεις ποιος ξερει τι προβληματα, καλυτερα μια στανταριζε τυπου καψουλας

Link to comment
Share on other sites

@mofori για live/recording ή "έτσι"; :P

Κάποτε ήταν στα πλάνα μου αλλά βολεύτηκα με plugins για το home studio.

την πήρα κυρίως για το looper (για να jammάρω μόνος μου :P) και για τα εφφέ της . αντε και καμια εγγραφούλα που και που.

live οχι.

πάντως είναι πολύ ματζόβολη σε σχέση με τη G9 που'ναι κουμούτσα

με plugins, daw κτλ δεν γουστάρω , βγαίνει πολύ ψηφιακούρα. ενισχυτής και πάλι ενισχυτής :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ δεν ήθελα να δώσω αρκετά λεφτά για μηχανή.Πάντως αυτη που δείχνεις είναι ωραία αλλά τα στάζεις αρκετά! Ούτε εμένα μου αρέσουν τα πολλά στο θέμα του καφέ γιατί και εγώ δεν πίνω με πολύ ζάχαρη(1 κουταλιά) γιατί αλλιώς δεν πίνεις καφέ..

Link to comment
Share on other sites

αν καμια μερα αρχισουν να μου πεφτουν λεφτα απο τις τσεπες μια πιο επαγγελματικου τυπου καφετιερα σαν και του yoshi θα την τσιμπουσα ευχαριστως !

καμια σχεση ο καφες απο καψουλες - που ειναι καλος δεν αντιλεγω- απο καφε με δικο σου αλεσμενο χαρμανι και δικια σου επιλογη ...

Link to comment
Share on other sites

O κομμένος espresso διατηρείται στο ψυγείο σε αεροστεγές κουτί για μηνες αναλιωτος. Οι κάψουλες δεν έχουν καλυτερο αποτέλεσμα απο τον σωστα κομμένο εσπρεσο του καφεκοπτειου. Μην λέμε και οτι θέλουμε. Και τον παράγοντα χρήμα τον αφήνω απέξω Παρολο που είναι πιο φθηνος. Τα πρωτα χρόνια αλλαζα μηχανές εσπρέσσο συνέχεια μέχρι που πήρα caggia classic και ησυχασα. Πλησιάζει Πόλυ την επαγγελματική ποιότητα και όχι την καταναλωτική.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέτε, ο καφές που κόβεται λίγο πριν φιλτραριστεί είναι καλύτερος. Ούτε κουτιά στο ψυγείο, ούτε κάψουλες (ακριβές) με ημερομηνία λήξης!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και μιας και η γυναίκα μου έχει μαγαζί με καφέ να ξέρετε οτι μετά από 15-20 από το κόψιμο χανει την φρεσκάδα του και αρχίζει να βαραίνει στην γεύση!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέτε, ο καφές που κόβεται λίγο πριν φιλτραριστεί είναι καλύτερος. Ούτε κουτιά στο ψυγείο, ούτε κάψουλες (ακριβές) με ημερομηνία λήξης!

Έχω στα σκαριά αν όχι τον πρωτο μισθό τον δεύτερο να πάρω και ενα σωστο μύλο. Άλλα ακόμα και αν τον κόψεις,μέχρι μια βδομάδα διατηρείται πολύ καλά! (για αυτους που δεν θέλουν να τα σκάσουν για μύλο και πηγαίνουν μια φορά την εβδομαδα για ψώνια).

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now