barfastic

iphone 5 vs Samsung Galaxy S4

Recommended Posts

αυτο με την usb ειναι ενας μυθος που πιστευω δεν ισχυει.

ολα τα αντροιντ πλεον ΔΕΝ χρειαζονται ρομ!!!!! στην κατηγορια των >600? εννοειται. δεν δινουν ταχυτητα στο κινητο. εχετε πιασει ενα s3/s4/note2 να δειτε ποσο γρηγορο αλλα και λειτουργικο ειναι με στοκ ρομ? καλα αυτα για τα αιφον κτλ τα βλεπω και γελαω αντε περνα ματροσκα στο αιφον με ξεχωριστους υποτιτλους καταφερε το να παιξει και δες το στις 3,5 και 4 ιντσες. εδω θελει ολοκληρη ιστορια να περασεις mp3 η ηχο κλησης αν δεν του κανεις jb..

Όσους ψαγμένους ξέρω με S3 του έχουν περάσει άλλη ROM και λένε ότι ΠΕΤΑΕΙ σε σχέση με την stock.

Η φορτιση με χαμλοτερα ampere βοηθαει . Ισχυει σε ολες σχεδον τις μπαταριες απο οσο ξερω .

Ναι ε? Ε για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις, πάντως κι εγώ για ψιλομύθο το είχα μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Απο την lockscreen επιλέγω τηλ καμερα fb μντα και άλλα τόσα κ ανοίγει ακαριαία λες κ ήταν στο κανονικό menu..έχεις δει το s3 μου Γιώργο στην πένα μέσα έξω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το s3 μου με την v7.0 πάει κομμάτια..δεν ξέρω πόσο άσχολήθηκες και τι εγκατέστησες πάνω πάτνως πάει σφαίρα.

ναι σφαιρα και τα μπαγκς τι λενε και αυτα ερχονται το ενα μετα το αλλο.

σφαιρα μου λεγες και για την 4.1.2 και παει πιο αργα απο την στοκ!!!!!!!

Όσους ψαγμένους ξέρω με S3 του έχουν περάσει άλλη ROM και λένε ότι ΠΕΤΑΕΙ σε σχέση με την stock.

ποιοι ειναι οι "ψαγμενοι"? εγω που ακουσα σοφο και βενισκ ομως σου λεω οτι το δοκιμασα, και ειναι μια μουφα με τοσα μπαγκς που εχει. η εξωτερικη καρτα υπολειτουργει,η καμερα τρωει κολληματα,δεν εχει ραδιο, ειναι pure android με οτι αυτο σημαινει για την "γυμνια" απο εφαρμογες κτλ.

γενικα ναι οι ρομ ειναι καλες χρυσες αλλα οχι για πολυ. καλος ο πειραματισμος αλλα σαν την στοκ δεν εχει. οτι δεν χρειαζομαι το απενεργοποιω και τελειωνει η ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είδα ότι ο Dr_Nikiforos έγραψε κάτι για φόρτιση από USB (ότι είναι προτιμότερο) και επειδή το έχω ακούσει αυτό και για τα Android, σόρρυ που πετάγομαι, αλλά όντως ισχύει αυτό; Ποια η διαφορά του να το φορτίζεις από PC με το να το βάζεις στην μπρίζα;

Ρε Mike σοβαρά σε χρέωσαν 75?; Δεν παλεύονται καθόλου όμως...

Propi αυτό που λες για τα Android, συμφωνώ, μαζί σου κι εγώ. Θέλουν λιγάκι ψάξιμο μέχρι να βρεις μια σωστή ROM που να σε καλύπτει και να μην έχει πολλά bugs :)

Με προλαβε ο stelaras!

Οπως το πε.. τη ροη μεσω usb την βρισκουν πιο σταθερη με αποτελεσμα να θεωρειται και καλυτερη φορτιση.

Αυτο βεβαια μπορει οντως να ειναι θετικο αλλα να ναι και τοσο μακροπροθεσμο που να μην εχει καν νοημα.

αυτο με την usb ειναι ενας μυθος που πιστευω δεν ισχυει.

ολα τα αντροιντ πλεον ΔΕΝ χρειαζονται ρομ!!!!! στην κατηγορια των >600? εννοειται. δεν δινουν ταχυτητα στο κινητο. εχετε πιασει ενα s3/s4/note2 να δειτε ποσο γρηγορο αλλα και λειτουργικο ειναι με στοκ ρομ? καλα αυτα για τα αιφον κτλ τα βλεπω και γελαω αντε περνα ματροσκα στο αιφον με ξεχωριστους υποτιτλους καταφερε το να παιξει και δες το στις 3,5 και 4 ιντσες. εδω θελει ολοκληρη ιστορια να περασεις mp3 η ηχο κλησης αν δεν του κανεις jb..

AVplayer ειναι το προγραμματακι απο appstore (χωρις jb) που πετας μεσα ταινια και υποτιτλους και την βλεπεις στις 3,5/4 ιντσες ή 5+ αν παμε στα phablets (note/ipad mini) κλπ κλπ.

Απ την αλλη.. συμφωνω πως σε αυτες τις ναυαρχιδες παει πολυ καλα το λογισμικο αλλα

καποιος που θα παρει android 600?+ γιατι να το αφησει ετσι?? κριμα θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

πως "πετας" την ταινια ομως?

το αντροιντ δεν ειναι οπως το ios κανεις τα ΠΑΝΤΑ χωρις jb. installous like εχει και ετσι,βαζεις εφαρμογες που κατεβασες παλι χωρις καποιο ιδιαιτερο τροπο παρα μονο copy paste.

Link to comment
Share on other sites

πως "πετας" την ταινια ομως?

το αντροιντ δεν ειναι οπως το ios κανεις τα ΠΑΝΤΑ χωρις jb. installous like εχει και ετσι,βαζεις εφαρμογες που κατεβασες παλι χωρις καποιο ιδιαιτερο τροπο παρα μονο copy paste.

Και η "μαγικη" λεξη ειναι..........................!!! itunes!!! χαχαχαχαχαχαχαχα!!! το λεω και γελαω επειδη σκεφτομαι την απλοτητα του android.

Οχι πως το itunes ειναι κατι ιδιατερο στον χειρισμο αλλα για τους περιορισμους που υπαρχουν γενικα:stung:.

Θεμα πολιτικης της καθε εταιριας βεβαια... γι αυτο ο καθενας ζυγιζει και αγοραζει αναλογα τις αναγκες και την τσεπη του!

Να τος ο Μιχαλης!!! Ετοιμος για roua mat στην apple!!!!!! χεχεχε!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιοι ειναι οι "ψαγμενοι"? εγω που ακουσα σοφο και βενισκ ομως σου λεω οτι το δοκιμασα, και ειναι μια μουφα με τοσα μπαγκς που εχει. η εξωτερικη καρτα υπολειτουργει,η καμερα τρωει κολληματα,δεν εχει ραδιο, ειναι pure android με οτι αυτο σημαινει για την "γυμνια" απο εφαρμογες κτλ.

γενικα ναι οι ρομ ειναι καλες χρυσες αλλα οχι για πολυ. καλος ο πειραματισμος αλλα σαν την στοκ δεν εχει. οτι δεν χρειαζομαι το απενεργοποιω και τελειωνει η ιστορια.

Εγώ με το S3 δεν το έχω ψάξει τόσο γιατί από το Νote και το S2 που είχα πριν πήγαινε την stock ROM άνετα. Σίγουρα υπάρχουν ROMs που το κινητό ρολάρει απίστευτα αλλά είναι vanilla και έχουν bugs. Mε την Omega v43.3 έχω βολευτεί γιατί είναι ίδια με την stock αλλά έχει 2-3 tweaks παραπάνω (όπως να μην αφήνει την μνήμη να γεμίζει φουλ οπότε να κολλάει εύκολα το κινητό), μπορώ να απαλλαχθώ από τα 10 περίπου samsung apps που επειδή δεν τα χρησιμοποιώ τσάμπα γεμίζουν το κινητό μου και το βασικότερο επειδή βγάζει 5-6-7 ώρες παραπάνω μπαταρία από την stock ROM.

Link to comment
Share on other sites

μόλις το είδα απ[ο κοντα... μπορω να πω οτι θα το χτυπήσω ΣΙΓΟΥΡΑ...

Έχω και αγοραστη για το iphone... Θεμα χρόνου ειναι δλδ... παω για το quadcore με LTE γιατι προτίμο το γρηγορότερο net παρα καποια παραπάνω "συνθετικη" ταχύτητα.

το μόνο που σκέφτομαι ειναι αν αξίζει να περιμένω το Google version (εχω κοννε να το βρω απο εξωτερικο), και μια τελευταία ερωτηση... δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι τα ROM... το πιο πιθανο ειναι να μεινει stock, αλλα εχει καποιος καπιο link που να τα εξηγει, ta version (jellybean, vanilla, και δεν ξερω τι αλλο λετε εσεις οι androids), editions κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

ναι σφαιρα και τα μπαγκς τι λενε και αυτα ερχονται το ενα μετα το αλλο.

σφαιρα μου λεγες και για την 4.1.2 και παει πιο αργα απο την στοκ!!!!!!!

Πόσο την κρατησες στο κινητό σου?διάλεξες τι θα εγκατασταθεί ρύθμισες μετά το τηλ ή απλά την έβαλες 5 λεπτά και την εβγαλες γιατί το έχω δώσε ισε 2 φιλους μου με s3 στοκ και κατάλαβαν αμέσως διαφορά στην ταχύτητα..

Σου είπα ότι βολεύει τον καθένα εμένα δεν μ βολέυει η στοκ την βαριέμαι απίστευτα, δεν έχει πρόσθετες ρυθμίσεις και όλα αυτά, αν ήταν να το έχω στοκ θα έμενα με το iphone.

Link to comment
Share on other sites

μόλις το είδα απ[ο κοντα... μπορω να πω οτι θα το χτυπήσω ΣΙΓΟΥΡΑ...

Έχω και αγοραστη για το iphone... Θεμα χρόνου ειναι δλδ... παω για το quadcore με LTE γιατι προτίμο το γρηγορότερο net παρα καποια παραπάνω "συνθετικη" ταχύτητα.

το μόνο που σκέφτομαι ειναι αν αξίζει να περιμένω το Google version (εχω κοννε να το βρω απο εξωτερικο), και μια τελευταία ερωτηση... δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι τα ROM... το πιο πιθανο ειναι να μεινει stock, αλλα εχει καποιος καπιο link που να τα εξηγει, ta version (jellybean, vanilla, και δεν ξερω τι αλλο λετε εσεις οι androids), editions κτλ κτλ?

Εγω να ρωτισω κατι απο περιεργια τωρα αθηνα εχει 4g?το lte ειναι 4g η κατι παρομοιο?εδω αγγλια λενε κατι για 20mbps πιανουν τα κινητα αλλα δεν ξερω!

ενα απλο βιντεακι τα καλυπτει ολα πιστευω.εγω μαλλον παω για οποιο βρω ποιο καλη τιμη στο amazon την επομενη εβδομαδα ισως και μεταχειρισμενο αναλωσιμα ειναι αυτα ετσι και αλλιως!
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτισω κατι απο περιεργια τωρα αθηνα εχει 4g?το lte ειναι 4g η κατι παρομοιο?εδω αγγλια λενε κατι για 20mbps πιανουν τα κινητα αλλα δεν ξερω!
ενα απλο βιντεακι τα καλυπτει ολα πιστευω.εγω μαλλον παω για οποιο βρω ποιο καλη τιμη στο amazon την επομενη εβδομαδα ισως και μεταχειρισμενο αναλωσιμα ειναι αυτα ετσι και αλλιως!

Mεχρι στιγμης καλυπτεται το κεντρο της αθηνας και οι γυρω απο απο αυτο περιοχες,

Να σημειωθει πως αυτη την στιγμη μονο η cosmote παιζει lte μπαλα καθως η vodafone αν και εχει δωσει το carrier update

δεν εχει παρει το οκ απο apple ακομη.

Η wind δεν εχει δωσει στοιχεια ακομη αλλα μεσα στο καλοκαιρι κατι θα κανει και αυτη.

Να πω πως σε περιοχες Ν.Ιωνια-Ν.Ηρακλειο-Μεταμορφωση-Μαρουσι παιζει παρα πολυ δυνατα.

10-12Μb/s Down και 18-20Mb/s Up.

Κατι εχουν πει πως στα καρτοκινητα εχουν κλειδωσει το down στα 12mb/s αλλα μουφια μου φαινεται γιατι

και αλλοι εχουν πιασει 14+.

@barfastic

jellybean, vanilla κλπ ειναι εκδοσεις λειτουργικου οτι ειναι για το ios η 5.1.1 ή η 6.1 πχ.

Οι roms χοντρικα ειναι τροποποιημενες/βελτιωμενες εκδοσεις αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο την κρατησες στο κινητό σου?διάλεξες τι θα εγκατασταθεί ρύθμισες μετά το τηλ ή απλά την έβαλες 5 λεπτά και την εβγαλες γιατί το έχω δώσε ισε 2 φιλους μου με s3 στοκ και κατάλαβαν αμέσως διαφορά στην ταχύτητα..

Σου είπα ότι βολεύει τον καθένα εμένα δεν μ βολέυει η στοκ την βαριέμαι απίστευτα, δεν έχει πρόσθετες ρυθμίσεις και όλα αυτά, αν ήταν να το έχω στοκ θα έμενα με το iphone.

εχει καμια σχεση η στοκ ρομ με το αιφον? εχει μπαγκς η v7? προτιμας την ταχυτητα απο την αξιοπιστια? το σεταρα κανονικα το κινητο και το δουλεψα. ειμαι μια βδομαδα σχεδον και εχω δοκιμασει 43.3 v7 και cm. απο 4.2.2 η πιο σταθερη ειναι η cm δεν εχει τοσα bugs δηλαδη. το μονο που παρουσιαζει ειναι οταν την συνδεεις στο πισι και περνας αρχεια ξαφνικα εξαφανιζεται και η εξωτερικη μνημη δεν δουλευει 100% και φυσικα το ραδιοφωνο δεν λειτουργι καθολου. αυτα ισχυουν και στην v7 που ουσιαστικα αναπτυξη πανω στην προηγουμενη κανει και επισης εχει μερικα εξτρα μπαγκς οπως με την καμερα που δεν δουλευει την πρωτη φορα που ανοιγεις το κινητο κτλ. αυτα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου τα λενε στα known bugs οι devs. δεν προσπαθω να το παιξω εξυπνος η ξερολας,αυτα που βλεπω λεω. τωρα αν δεν βλεπεις εσυ τα προβληματα αυτα τοτε ετυχε ολα να λειτουργουν ρολοι σε σενα. παντα εγκαθιστω full wipe clean install συνηθεια απο παλια και συγχρονιζω ολες τις εφαρμογες και τις επαφες μεσω google.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ το ραδιο στο κινητό οπότε δεν έψαξα γι αυτό, άνοιξα 10 φορές απο τ κλείδωμα την κάμερα κ κόλησε την 11 αλλα μάλλον έφταιγα εγώ κ όχι το κινητο :hehe:..και πάλι και bug της ρομ να είναι πάει τόσο γρήγορα απο το κεντρικο στα μν και στα προγραμματα που με ενδιαφέρουν που δεν θα δώσω και τόση προσοχή σε ένα κολλημα αν το κάνει όταν χρειάζομαι την κάμερα ναι θα πω είναι άχρηστη.

Κ εγώ έτσι τα εγκαθηστώ ρε απλά ρωτάω για να δώ τι κάνεις.

Με ενδιαφέρουν μόνο οι custom βαριέμαι απίστευτα το κινητό με τις κλασικές του ρυθμίσεις κ επίσης η αλήθεια είναι οτι απο την 42.1 π είχα στην 7 πάει πολύ ποιο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως σε περιοχες Ν.Ιωνια-Ν.Ηρακλειο-Μεταμορφωση-Μαρουσι παιζει παρα πολυ δυνατα.

10-12Μb/s Down και 18-20Mb/s Up.

σπίτι μου κατεβάζει με μέχρι 11 kb/s αν έχει κέφια

δεν ανοίγει καν το gmail (και πολλές άλλες σελίδες)

μένω στο μαρούσι και όχι σε υπόγειο...

μεγάλο ποσοστό του Αμαρουσίου δεν έχει καν 3g

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, τα φωτα σας....

Σημερα ξαφνικα μου εβγαλε μια κοκκινη γραμμη κατα μηκος ολης της αριστερης πλευρας....

Επισυναπτω σχετικο screenshot...

Ουτε επεσε, ουτε βραχηκε, την ωρα που το χρησιμοποιηουσα εμφανιστηκε κ δεν λεει να φυγει!

Ιδεες? Για RMA λογικα παω ε?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

uploadfromtaptalk1371545155969.jpg

uploadfromtaptalk1371545155969.jpg

uploadfromtaptalk1371545155969.jpg

uploadfromtaptalk1371545155969.jpg.0d62e

Link to comment
Share on other sites

εκτως αυτο να μας απαντησεις και σε αυτο το Iphone vs S4 μιας και τα ειχες και τα δυο να μας πεις τι ειναι καλυτερο!το μονο σιγουρο ειναι οτι η μπαταρια του s4 δεν ειναι κατι τρελο δεν μπορω να πω οτι κραταει αντιθετος δεν τολμαω να βαλω την φωτεινοτητα στο full γιατι μεσα σε μιση μερα κλεινει!

Link to comment
Share on other sites

το προτιμω 10 φορες περισοτερο απο το ιphone...

ακομα δεν το κατέχω στο full, αλλα καθε εμρα μαθαινω και ακτι καινουργιο.

επισης, πρεπει να πω, οτι σηεμρα το πηγα για RMA στην smartec στο χαιδαρι... σε 20 λεπτα μου ειπαν τι ειχε και μου ειπαν οτι εντος της ωρας θα ηταν ετοιμο (Panel + Rom upgrade απο βουλγαρικο σε ελληνικο η κατι τετιο, δεν το πολυ καταλαβα.... ) τσαμπα εννοειτε...

δεν καταφερα να κατσω να το περιμενω λογο δουλειας αλλα ηταν ευχαριστη εκπληξη.... με το ιhpone επρεπε να περασουν μερες ολοκληρες προτου μου πουν τι εχει... (και στο τελος μου ζητησαν και λεφτα γιατι δεν το φορτιζα σωστα... οτι και αν σημαινει αυτο... )

επισηςη να πω, οτι εχω παραγγειλει απο ebay μπαταρια 3500mAh (εναντι 2500? της samsung) και μια με extended θηκη 7000mAh συνολο στα 30? με μεταφορικα...

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now