POLYDOROS

Πείτε μου λίγο την γνώμη σας γι'αυτήν την σύνθεση και με αυτά τα λεφτά που βρήκα

Recommended Posts

οχ και να το δει αύριο το thread ο venisk :hehe: εργαζόμενο παιδί κοιμάται νωρίς

χωρις πλακα 1700 ευρω σε πισι με amd δεν θα τα εδινα

(αν ηταν κανενα vfm pc να πω οκ να παρεις amd )

Link to comment
Share on other sites

Για μένα 8320 ή 8350 και είσαι καλυμμένος από CPU. Αν θες του κάνεις και ένα OC @ 4.4 και να πως έχεις το ίδιο cpu 200? φτηνότερα.

Από κάρτα γραφικών, πάρτο αλλιώς γιατί μάλλον διαλέγεις με λάθος κριτήρια. Η 680 4GB δεν θα σου δώσει απολύτως τίποτα σε σχέση με την αντίστοιχη 2GB. Το πολύ-πολύ να σου επιτρέψει να maxάρεις τα settings σε κάποιο παιχνίδι, αλλά αυτό θα ρίξει τις επιδόσεις της κάρτας.

Ή διαλέγεις τη φτηνότερη δυνατή 680 ή απλά πας σε καλύτερη κάρτα -> πάλι στην φτηνότερη δυνατή. Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξει και 7970 στα ίδια χρήματα.

Οι προτάσεις είναι γιατί πάντα προσπαθούμε να σου προτείνουμε την καλύτερη δυνατή λύση με τα λιγότερα δυνατά χρήματα. Αν θες να δώσεις 400? παραπάνω για κάτι που για εμάς που ασχολούμαστε δεν έχει νόημα, φυσικά και έχεις το ελεύθερο να το κάνεις, αρκεί να μην παραπονιέσαι μετά γιατί δεν πήρες τα άλλο που είναι και φτηνότερα. Δεν είναι καιροί για πεταμένα λεφτά.

Παρακαλώ όχι άλλα επιθετικά post :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι μπήκα κ εγώ στο θέμα!! Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή με αναφέρατε..

POLYDOROS...εδώ είμαστε για να δώσουμε και να πάρουμε γνώσεις...κάποιοι από εμάς δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε ασχοληθεί λίγο παραπάνω οπότε καλό είναι να ακούς για να μαθαίνεις..είμαι fanboy για την πάρτι μου κ όχι για το τι θα πάρεις εσύ, αν δεν έχεις λεφτά παίρνεις amd που συμφέρει στα οικονομικά συστήματα, αν έχεις παίρνεις intel τα πράγματα είναι πολύ απλά..ο 4770k είτε το θέλεις είτε όχι είναι καλύτερος στα λεφτά που δίνεις εσύ!

Τώρα στο θέμα της κάρτας..προφανώς και η 780 είναι καλύτερη από την 680 που είναι περσινό μοντέλο...

Χαλάρωσε, ρώτα άκου μάθε!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι μπήκα κ εγώ στο θέμα!! Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή με αναφέρατε..

POLYDOROS...εδώ είμαστε για να δώσουμε και να πάρουμε γνώσεις...κάποιοι από εμάς δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε ασχοληθεί λίγο παραπάνω οπότε καλό είναι να ακούς για να μαθαίνεις..είμαι fanboy για την πάρτι μου κ όχι για το τι θα πάρεις εσύ, αν δεν έχεις λεφτά παίρνεις amd που συμφέρει στα οικονομικά συστήματα, αν έχεις παίρνεις intel τα πράγματα είναι πολύ απλά..ο 4770k είτε το θέλεις είτε όχι είναι καλύτερος στα λεφτά που δίνεις εσύ!

Τώρα στο θέμα της κάρτας..προφανώς και η 780 είναι καλύτερη από την 680 που είναι περσινό μοντέλο...

Χαλάρωσε, ρώτα άκου μάθε!

αμά σε πω οτι κλαίω το οτι θα δώσει τόσα χρήματα για αυτόν τον υπολογιστή και εγώ κλαίω για 800? σύστημα να γίνει τούμπανο; αχχχ!!!! Καταραμένη φτώχια...

Link to comment
Share on other sites

Ποια φτώχεια? Σταμάτα να ασχολείσαι με τ μηχανή και βάλτα στο pc καλύτερο κ απο το δικό μου θα φτιάξεις...απλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα! Τουλάχιστον όσοι δεν έχουμε πλούσιους γονείς κ δουλεύουμε!

Το δικό σου θα γίνει όντως τούμπανο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το pc της υπογραφης μου (μαζι με την οθονη) κοστισε 1250Ε κ εσυ με 1700+ πας να κανεις χειροτερο,σε βοηθαν να το κανεις καλυτερο και τους απαντας αποτομα,με υποτιμητικο υφακι και τους χαρακτηριζεις και fanboys!!

Αμα δεν θες ν ακουσεις την γνωμη του φορουμ μην ρωτας.

Αν πιστευεις οτι amd>intel τοτε απλα πες απ την αρχη θελω λυση μονο για Amd.

Τελος αμα θες να δωσεις 1700+ για pc υπαρχουν και τα TURBO-X! AΦΟΒΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

οντως ρε φιλε το να γινεσε εριστικος σε ενα ποστ που εσυ ξεκινησες για συμβουλη ειναι καπως...

anyway good luck στο συστημα θα γινει σιγουρα τουμπανακι οτι και αν βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Ποια φτώχεια? Σταμάτα να ασχολείσαι με τ μηχανή και βάλτα στο pc καλύτερο κ απο το δικό μου θα φτιάξεις...απλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα! Τουλάχιστον όσοι δεν έχουμε πλούσιους γονείς κ δουλεύουμε!

Το δικό σου θα γίνει όντως τούμπανο!!!!!

χαχα,δεν μπορώ κυλάει στο αίμα μου η πίστα ... άσε θα μας φάει η δουλειά τι να κάνουμε;οτι βγάζω εκεί πάνε.

Link to comment
Share on other sites

[TABLE=width: 588]

[TR]

[TD]κουτί[/TD]

[TD]Corsair Graphite 600T Midi Tower no PSU White/Black[/TD]

[TD]ευρώ 170,30[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]επεξεργαστής[/TD]

[TD]AMD FX 9370 4.4 GHz Eight Core Socket AM3+ 220W[/TD]

[TD]ευρώ 321,51[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]μητρική[/TD]

[TD]Gigabyte Socket AM3+ GA-990FXA-UD5 GLan Audio Raid[/TD]

[TD]ευρώ 158,53[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]κάρτα γραφικών[/TD]

[TD]GeForce GTX 680 OC 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI[/TD]

[TD]ευρώ 515,73[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]μνήμες[/TD]

[TD]DDR3 PC1866 8GB CL9 Corsair[/TD]

[TD]ευρώ 82,15[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]τροφοδοτικό[/TD]

[TD]Corsair Power Supply 850W[/TD]

[TD]ευρώ 117,35[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]σκληρός δίσκος[/TD]

[TD]Western Digital 2TB Caviar Green[/TD]

[TD]ευρώ 86,48[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]οπτικός δίσκος[/TD]

[TD]Samsung DVD±RW SH-224BB Dual Layer[/TD]

[TD]ευρώ 15,18[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]ψύκτρα cpu[/TD]

[TD]CORSAIR CPU COOLER HYDRO CWCH80[/TD]

[TD]ευρώ 103,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD]RaidSonic Front Panel 5.25'' IB-863-B USB & Card Reader[/TD]

[TD]ευρώ 28,61[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]ssd[/TD]

[TD]OCZ Vertex 4 SATA III 2.5" SSD 128GB[/TD]

[TD]ευρώ 133,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Τελικό ποσό[/TD]

[TD][/TD]

[TD] 1.731,84[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Σου μιλάει ο πιο πορωμένος AMDάς στα Βαλκάνια.... Ακόμα έχω τον ΑΜ5x86 -P75 133MHz μου (80486), της εποχής που η AMD πλασαρε τους επεξεργαστές της ως "intel συμβατούς" και που το πιο κοντινό πράγμα σε forum για να ξετυλίγονται καραγκιοζιλίκια μεταξύ intel και amd fanboys ήταν τα BBS.

Ο 9370 είναι πεταμένα λεφτά. Είναι ένας handpicked Vishera που εγγυημένα πιάνει τα 5GHz, δεν είναι κάτι καινούριο.

Πάρε έναν 8350 ή έναν 8320 (όπως έκανα κι εγώ) και κλόκαρέ τον. Μπορεί να μη φτάσεις σταθερά τα 5GHz, αλλά κανένας δεν σου εγγυάται οτι ο 9370 θα τα ξεπεράσει.

Για ψύξη θα έλεγα οτι είναι καλύτερο να πας στην 110 και όχι στην 80.

?515 για την 680 είναι οπωσδήποτε υπερβολικά.

Προσωπικά θα διάλεγα Radeon 7970 3GB που ολοκληρώνει την AMD πλατφόρμα (αν και κι εγώ θα ήμουν υπερευχαριστημένος και με μια 7950) αλλά σε nVidia μια κανονική 680 είναι υπεραρκετή.

Τα 4GB ίσως σου χρειαστούν αν θα παίζεις με 2-3 monitor, όχι απλά σε 1080p.

Για τη RAM, θα προτιμούσα 16GB (2x8). To έκανα και δεν γυρίζω πίσω. Δεν ξέρω τι εφαρμογές δουλεύεις αλλά όταν το Photoshop μου πέταγε κόκκινη κάρτα όταν έκανα πανοράματα με 8GB, με τα 16GB δεν τολμάει να παραπονεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα 8320 ή 8350 και είσαι καλυμμένος από CPU. Αν θες του κάνεις και ένα OC @ 4.4 και να πως έχεις το ίδιο cpu 200? φτηνότερα.

Από κάρτα γραφικών, πάρτο αλλιώς γιατί μάλλον διαλέγεις με λάθος κριτήρια. Η 680 4GB δεν θα σου δώσει απολύτως τίποτα σε σχέση με την αντίστοιχη 2GB. Το πολύ-πολύ να σου επιτρέψει να maxάρεις τα settings σε κάποιο παιχνίδι, αλλά αυτό θα ρίξει τις επιδόσεις της κάρτας.

Ή διαλέγεις τη φτηνότερη δυνατή 680 ή απλά πας σε καλύτερη κάρτα -> πάλι στην φτηνότερη δυνατή. Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξει και 7970 στα ίδια χρήματα.

Οι προτάσεις είναι γιατί πάντα προσπαθούμε να σου προτείνουμε την καλύτερη δυνατή λύση με τα λιγότερα δυνατά χρήματα. Αν θες να δώσεις 400? παραπάνω για κάτι που για εμάς που ασχολούμαστε δεν έχει νόημα, φυσικά και έχεις το ελεύθερο να το κάνεις, αρκεί να μην παραπονιέσαι μετά γιατί δεν πήρες τα άλλο που είναι και φτηνότερα. Δεν είναι καιροί για πεταμένα λεφτά.

Παρακαλώ όχι άλλα επιθετικά post :)

φίλε μου επιθετικά ποστ δεν πετάω απλώς είναι κάποιοι που το παίζουν έξυπνοι ενώ τους ζητάς για κάτι συγκεκριμένο απόψεις σου λένε τα δικά τους. όσο αφορά για την κάρτα γραφικών πες μου λίγο την άποψη σου γιατί ati και όχι nvidea ? τι αποτελέσματα έχουμε στην μια τι στην άλλη που πέφτουν πιο γρήγορα οι αποδόσεις?

για τον επεξεργαστή ναι έχεις δίκιο τον 8350 θα προσθέσω.

Και ναι μπήκα κ εγώ στο θέμα!! Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή με αναφέρατε..

POLYDOROS...εδώ είμαστε για να δώσουμε και να πάρουμε γνώσεις...κάποιοι από εμάς δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε ασχοληθεί λίγο παραπάνω οπότε καλό είναι να ακούς για να μαθαίνεις..είμαι fanboy για την πάρτι μου κ όχι για το τι θα πάρεις εσύ, αν δεν έχεις λεφτά παίρνεις amd που συμφέρει στα οικονομικά συστήματα, αν έχεις παίρνεις intel τα πράγματα είναι πολύ απλά..ο 4770k είτε το θέλεις είτε όχι είναι καλύτερος στα λεφτά που δίνεις εσύ!

Τώρα στο θέμα της κάρτας..προφανώς και η 780 είναι καλύτερη από την 680 που είναι περσινό μοντέλο...

Χαλάρωσε, ρώτα άκου μάθε!

έχεις δοκιμάσει και τα δύο και το γνωρίζεις αυτό?

γιατί πολλά στατιστικά το λένε ότι υπέρ ισχύει ο amd από αυτόν που μου αναφέρεις.

φυσικά και ο 680 είναι παλιό και πήγα στην επόμενη κατηγορία 780 αλλά περιμένω μια άποψη από τον admin πάνω σ'αυτό το θέμα

αμά σε πω οτι κλαίω το οτι θα δώσει τόσα χρήματα για αυτόν τον υπολογιστή και εγώ κλαίω για 800? σύστημα να γίνει τούμπανο; αχχχ!!!! Καταραμένη φτώχια...

εσύ αφού κλαις και δεν λες να καταλάβεις ότι μέσα στο όλο πλαίσιο έχει προστεθεί και μια τηλεόραση και κάποια extra . και φυσικά η τιμή είναι κάτω των 2000 ευρώ

γιατί θα γίνει αγορά από το amazon.com .

Επιπλέον ο καθένας με τα γούστα του .

Δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος από intel ούτε είχα και καλύτερες εμπειρίες είναι μια εταιρία γνωστή στο ευρείς κοινό έχει τραβήξει κάποιους αν όχι όλους αλλά ουσιαστικά

αυτό που την κάνει γρήγορη είναι η πλήρες συμβατότητα των λειτουργικών της microsoft μαζί της όπου της δίνει την δυνατότητα τον ms να ανοίγει πιο γρήγορα από τους amd

όπως και σε κάποια παιχνίδια το ίδιο . παρ'όλα αυτά υστερεί σε πάρα πολλά για μένα όπως στο θέμα ψύξεις όπου η amd έχει κάνει πολλές αλλαγές τα τελευταία χρόνια και

έχει φτάσει χωρίς extra πακέτο water cooling να κρατάει της ισορροπίες σε ένα απαιτητικό σύστημα.

Ποια φτώχεια? Σταμάτα να ασχολείσαι με τ μηχανή και βάλτα στο pc καλύτερο κ απο το δικό μου θα φτιάξεις...απλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα! Τουλάχιστον όσοι δεν έχουμε πλούσιους γονείς κ δουλεύουμε!

Το δικό σου θα γίνει όντως τούμπανο!!!!!

1) σταμάτα τις σπόντες γιατί ούτε πλούσιους γονείς έχω ούτε τα έχουμε τα φράγκα γενικά

2) δουλεύω και εγώ δεν είμαι κανένας μπέμπις όπως κάποιοι πάνω από το pc 24 ώρες

3) το gaming βλάπτει ζήσε στην πραγματικότητα επιτέλους τα reply σου έχουν καταντήσει spam για μένα.

το pc της υπογραφης μου (μαζι με την οθονη) κοστισε 1250Ε κ εσυ με 1700+ πας να κανεις χειροτερο,σε βοηθαν να το κανεις καλυτερο και τους απαντας αποτομα,με υποτιμητικο υφακι και τους χαρακτηριζεις και fanboys!!

Αμα δεν θες ν ακουσεις την γνωμη του φορουμ μην ρωτας.

Αν πιστευεις οτι amd>intel τοτε απλα πες απ την αρχη θελω λυση μονο για Amd.

Τελος αμα θες να δωσεις 1700+ για pc υπαρχουν και τα TURBO-X! AΦΟΒΑ!!!

όπως έχω πει και στους προαναφερόμενους μπορείς να μου αναλύσεις ακριβώς για το κάθε τι που λες τι είναι καλύτερο και για ποιον λόγο.

όταν η intel θα μου δώσει έναν επεξεργαστή όπου σε 2 χρόνια θα μου πει φίλε έβγαλα καινούργιο socket τέλος οι επεξεργαστές γι'αυτό

έτσι κάνουμε σύστημα το θέμα είναι να κάνεις κάτι το οποίο θα κρατήσει αν όχι για 2-3 χρόνια τουλάχιστον 4 έτη

έπειτα το πουλάς αν δεν υπάρχουν κομμάτια που ήδη μπορείς να αλλάξεις και φτιάχνεις ξανά κάτι καλύτερο γιατί όπως και να το κάνουμε ανά 4 χρόνια βγαίνουν πιο βαριά παιχνίδια κλπ κλπ αλλά και πάλι μπορεί να μην παίζεις και όλα τα παιχνίδια ή να μην χρησιμοποιείς όλα τα προγράμματα ή να χρησιμοποιείς παλαιότερης έκδοσης. όλα είναι πιθανά. στείλε μου λοιπόν ένα pc το οποίο θα αντιπροσοπεύει αυτά. όπως είπατε η amd έκανε ένα λάθος δεν το λες μια γκάφα σου έδωσε έναν oc επεξεργαστή από το κουτί όπου όμως μπορείς να το oc και άλλο με χρήματα σχετικά καλά η intel με λιγότερους πυρήνες και ghz σου δίνει κάτι ακριβότερο και ομοιότητες δεν βρίσκω εκτός από τα nm τους που είναι στα 22

Σου μιλάει ο πιο πορωμένος AMDάς στα Βαλκάνια.... Ακόμα έχω τον ΑΜ5x86 -P75 133MHz μου (80486), της εποχής που η AMD πλασαρε τους επεξεργαστές της ως "intel συμβατούς" και που το πιο κοντινό πράγμα σε forum για να ξετυλίγονται καραγκιοζιλίκια μεταξύ intel και amd fanboys ήταν τα BBS.

Ο 9370 είναι πεταμένα λεφτά. Είναι ένας handpicked Vishera που εγγυημένα πιάνει τα 5GHz, δεν είναι κάτι καινούριο.

Πάρε έναν 8350 ή έναν 8320 (όπως έκανα κι εγώ) και κλόκαρέ τον. Μπορεί να μη φτάσεις σταθερά τα 5GHz, αλλά κανένας δεν σου εγγυάται οτι ο 9370 θα τα ξεπεράσει.

Για ψύξη θα έλεγα οτι είναι καλύτερο να πας στην 110 και όχι στην 80.

?515 για την 680 είναι οπωσδήποτε υπερβολικά.

Προσωπικά θα διάλεγα Radeon 7970 3GB που ολοκληρώνει την AMD πλατφόρμα (αν και κι εγώ θα ήμουν υπερευχαριστημένος και με μια 7950) αλλά σε nVidia μια κανονική 680 είναι υπεραρκετή.

Τα 4GB ίσως σου χρειαστούν αν θα παίζεις με 2-3 monitor, όχι απλά σε 1080p.

Για τη RAM, θα προτιμούσα 16GB (2x8). To έκανα και δεν γυρίζω πίσω. Δεν ξέρω τι εφαρμογές δουλεύεις αλλά όταν το Photoshop μου πέταγε κόκκινη κάρτα όταν έκανα πανοράματα με 8GB, με τα 16GB δεν τολμάει να παραπονεθεί.

όσο αφορά τον επεξεργαστή το διόρθωσα.

για την κάρτα γραφικών θα δω σε 7970 όπως λες τι γίνεται μιας και θα χρησιμοποιώ 2 monitor αλλά όχι και τα δύο για παιχνίδι

χμμ λες εεε να πρέπει να πάω στα 16 γιατί χρησιμοποιώ το photoshop βέβαια ερασιτεχνικά αλλά μια φορά πήγα να φτιάξω κάτι καλό

και δεν μπόρεσε να γίνει βέβαια το pc που έχω τώρα είναι 7 ετών πάλι καλά που τρέχει πρέπει να λέω τεσπα μην ξεφεύγω και από το θέμα.

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου . θα τις ακολουθήσω.

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

1) σταμάτα τις σπόντες γιατί ούτε πλούσιους γονείς έχω ούτε τα έχουμε τα φράγκα γενικά

2) δουλεύω και εγώ δεν είμαι κανένας μπέμπις όπως κάποιοι πάνω από το pc 24 ώρες

3) το gaming βλάπτει ζήσε στην πραγματικότητα επιτέλους τα reply σου έχουν καταντήσει spam για μένα.

Συγνώμη ρε παιδιά για το offtopic αλλά αλήθεια δεν άντεχα! :) :) :hehe:

[video=youtube;kBSCY5YWAzo]

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τον επεξεργαστή το διόρθωσα.

για την κάρτα γραφικών θα δω σε 7970 όπως λες τι γίνεται μιας και θα χρησιμοποιώ 2 monitor αλλά όχι και τα δύο για παιχνίδι

χμμ λες εεε να πρέπει να πάω στα 16 γιατί χρησιμοποιώ το photoshop βέβαια ερασιτεχνικά αλλά μια φορά πήγα να φτιάξω κάτι καλό

και δεν μπόρεσε να γίνει βέβαια το pc που έχω τώρα είναι 7 ετών πάλι καλά που τρέχει πρέπει να λέω τεσπα μην ξεφεύγω και από το θέμα.

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου . θα τις ακολουθήσω.

Για να χρησιμοποιείς απλά 2 οθόνες δεν χρειάζεσαι παραπάνω μνήμη στην κάρτα γραφικών.

Αυτό το κάνω χρόνια τώρα με παλιές κάρτες.

Παραπάνω μνήμη θες όταν παίζεις παιχνίδι και στις 2 οθόνες γιατί τότε είναι που ζητάς διπλάσια ανάλυση από το παιχνίδι κι εκεί θες περισσότερη μνήμη για να φορτώσει τα εικονιζόμενα Pixels σε 3D περιβάλλον.

Εγώ λέω να πας απευθείας στα 16GB γιατί στήνεις ένα σύστημα από την αρχή και δίνοντας τόσα λεφτά είναι κρίμα να μην έχεις εξαρχής μπόλικη RAM, άσε που ίσως είναι δύσκολο μετά να βρεις τα ίδια ακριβώς μνημάκια για να πας από 8 σε 16GB.

Βέβαια, εγώ δουλεύω πολύ επεξργασία εικόνας και η μόνη εφαρμογή που απαίτησε τόση RAM ήταν το Photoshop σε μεγάλα πανοράματα.

Δεν είδα δηλαδή διαφορά σε παιχνίδια και άλλες εφαρμογές.

Εσύ πιθανόν να μην χρειαστείς ποτέ τόση RAM και ίσως προτιμάς να κλοκάρεις περισσότερο τις μνήμες σου οπότε τα 8GB σε καλύπτουν (η περίσση RAM ποτέ δεν βοηθούσε το overclocking).

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιείς απλά 2 οθόνες δεν χρειάζεσαι παραπάνω μνήμη στην κάρτα γραφικών.

Αυτό το κάνω χρόνια τώρα με παλιές κάρτες.

Παραπάνω μνήμη θες όταν παίζεις παιχνίδι και στις 2 οθόνες γιατί τότε είναι που ζητάς διπλάσια ανάλυση από το παιχνίδι κι εκεί θες περισσότερη μνήμη για να φορτώσει τα εικονιζόμενα Pixels σε 3D περιβάλλον.

Εγώ λέω να πας απευθείας στα 16GB γιατί στήνεις ένα σύστημα από την αρχή και δίνοντας τόσα λεφτά είναι κρίμα να μην έχεις εξαρχής μπόλικη RAM, άσε που ίσως είναι δύσκολο μετά να βρεις τα ίδια ακριβώς μνημάκια για να πας από 8 σε 16GB.

Βέβαια, εγώ δουλεύω πολύ επεξργασία εικόνας και η μόνη εφαρμογή που απαίτησε τόση RAM ήταν το Photoshop σε μεγάλα πανοράματα.

Δεν είδα δηλαδή διαφορά σε παιχνίδια και άλλες εφαρμογές.

Εσύ πιθανόν να μην χρειαστείς ποτέ τόση RAM και ίσως προτιμάς να κλοκάρεις περισσότερο τις μνήμες σου οπότε τα 8GB σε καλύπτουν (η περίσση RAM ποτέ δεν βοηθούσε το overclocking).

φίλε μου σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου όντως χρειάζομαι την μνήμη γιατί χρησιμοποιώ το photoshop ερασιτεχνικά βέβαια αλλά όπως και να έχει ούτε τα 8 φτάνουν ούτε τα 2 φτάνουν .

2 οθόνες θα έχω με αυτήν που μου πρότεινες την κάρτα η μια θα έχει παιχνίδι και η άλλη οτιδήποτε άλλο.

η μια θα είναι 32" 1080p και η άλλη μια παλιά 22 νομίζω είναι ούτε ξέρω.

από εκεί και πέρα δες λίγο τις αλλαγές που έκανα και πες μου τώρα έτσι όπως το βλέπεις αν πρέπει να αλλάξω κάτι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now