Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

Συγχαρητήρια στο site, τους διαχειριστές, φυσικά στην κοινότητα και μια υπόκλιση στους overclockers με τα τόσα ρεκόρ! :smile-new:

Παρακολουθώ το site όποτε φουντώνει μέσα μου η επιθυμία για καινούργιο μηχάνημα (όλο και συχνότερα με τον καιρό) και σε μια ανεπιτυχή, ομολογουμένως, προσπάθεια να μείνω στο ρυθμό των εξελίξεων. Αυτό το τελευταίο είναι και ο λόγος που ξεκινάω αυτό το νήμα. Δηλαδή, μετά από μια δεκαετία, ο 64bit-ος AMD μου, των 3800+ με τα 2,5GB RAM, άρχισε να δείχνει το γήρας του και χρειάζομαι τη βοήθειά σας, για να στήσω το νέο μου σύστημα. :glee:

Τι θα κάνω με το νέο σύστημα; Multitasking! Συνήθως έχω ανοικτούς 2 browsers με κάμποσα tab ο καθένας, μTorrent, κάποιον player και word. Από παιχνίδια παίζω, όποτε βρίσκω χρόνο, WoW. Με το καινούργιο PC, όμως, θέλω να δοκιμάσω (εις μνήμην παλαιοτέρων, ενδόξων στιγμών) τα νέα first person shooter και τα επόμενα, σε full HD γραφικά για την επόμενη διετία, *crossing fingers* τουλάχιστον! Τέλος, αυτή την περίοδο “σκαλίζω” html και λίγο από android.

Το budget είναι στο χιλιάρικο. Όσο χαμηλότερη η τελική τιμή, τόσο το καλύτερο.

Κάποιες λεπτομέρειες:

  • Δεν έχω κάποιο αγαπημένο brand.
  • Όσον αφορά τον επεξεργαστή, έχω πελαγώσει. Το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω κάτι καινούργιο. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη επιθυμία για overclocking, για τώρα. Χίλια συγνώμη για την βλασφημία. :angel: Αν χρησιμοποιήσω APU, θα χρειαστώ άμεσα κάρτα γραφικών σε CrossFireX ή κάποια στιγμή, στην επόμενη διετία;
  • Θα χρειαστεί καινούργια οθόνη. Αυτή τη στιγμή γράφω σε μια 17άρα TFT αναλογίας 4:3. :grumpy: Λόγο δουλειάς και προγραμματισμού ανοίγω συνέχεια 2,3 παράθυρα word/pdf και emulators, video tutorials και browsers αντίστοιχα. Επίσης, παρακολουθώ πολλές ταινίες και τηλεοπτικές σειρές. Υποθέτω, κάτι μεγαλύτερο από 21”; Λόγος να συνδέσω και την υπάρχουσα οθόνη θα υπάρχει ή θα “χωράω” στην καινούργια;
  • Χρειάζομαι καινούργιο tower και τροφοδοτικό. Έχω ένα Soprano της Thermaltake, πολύ ικανοποιημένος. Αλλά είναι καιρός για κάτι νέο και σίγουρα χωρίς πορτάκι!!! Πλαϊνό παράθυρο, αδιάφορο. Κάτι λιτό, με ίσιες γραμμές όπως το Corsair Obsidian 350D.
  • Έχω έναν πεντακοσάρι μηχανικό. Σκέφτομαι για ένα SSD των 128GB, για λειτουργικό και προγράμματα. Μήπως, όμως, να τον αγοράσω αργότερα, για να μην ανεβάσω το συνολικό κόστος ή να διαλέξω μικρότερης χωρητικότητας; Κάποια στιγμή αργότερα, ένας δεύτερος SSD για παιχνίδια, θα έχει νόημα;
  • Κάρτα ήχου χρειάζεται ή η on-board θα είναι υπεραρκετή;
  • Θα γίνει έρευνα αγοράς, εννοείται και τοπικά. Αν ξέρετε, όμως, κάποιο μαγαζί, κατά προτίμηση ελληνικό, που θα κάνει κάποια καλή προσφορά, αν αγοράσω όλα τα εξαρτήματα από εκεί ή που κάνει κάποια καλά δώρα, please share! :smile-new:

Κλείνοντας να ζητήσω συγγνώμη για το τεράστιο post και να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Ξέρω πως έχουν γίνει πολλές παρόμοιες αναρτήσεις, αλλά κάπου χάθηκα ή είχαμε διαφορετικές ανάγκες/budget!

Με εκτίμηση, Βαγγέλης

** Μια σημείωση: Στην εγγραφή μου, στην τυχαία ερώτηση, ζητούσε χρονολογία. Η σωστή απάντηση ήταν 2013

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Βαγγέλη!

Αρχικά επειδή το είδες ότι οι οθόνες τελικά μένουν για αρκετό καιρό, ξεκίνα με μία DELL U2312M από το φθηνότερο skroutzομάγαζο που θα βρεις. Παίζουν στα 180. Οπότε σου μένει ένα γεμάτο 800άρι που φτιάχνεις κάτι περα για πέρα αξιοπρεπές. APU θα μπορούσες κάλλιστα να πάρεις αν έμενες με την οθόνη σου (ανάλυση) αλλά @1080p μάλλον πας για κλασικό σύστημα με added κάρτα γραφικών.

Επανέρχομαι με μία ενδεικτική σύνθεση, αφού μας πεις αν γράφεις κάποιον κώδικα / τρέχεις κάποιο σχεδιαστικό, που θα ευνοούσε nvidia ή AMD κάρτα γραφικών :)

Πάντως το start with, η μαγική τριάδα του value performance μάλλον είναι αυτή:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.559644

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.522975

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806759

Εξαπύρηνος, που θα κάνει 4.5GHz με το καλημέρα και ήσυχα. Βλέποντας το πόσο κρατάς το hw σου σίγουρα είναι πολύ δυνατή επιλογή.

(ενδεικτικό τελείως το e-shop.gr, δεν skroutzαρα...)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ πολύ caution για την υποδοχή και τις άμεσες απαντήσεις! :)

Βλέπω πως FX μετά από σχεδόν 15 μήνες στην αγορά εξακολουθεί να πρωτοστατεί στα VFM PC! To 4.5 GHz που αναφέρεις, υποθέτω με ελαφρύ o/c; Έχω δει πως γενικότερα οι Dell προτιμούνται απ' την κοινότητα. Οπότε δε θα ρωτήσω καν, αν κάνουν και για λιώσιμο με τις ώρες... Το έχουν περάσει ήδη το test! :cool:

Κάποιο σχεδιαστικό όχι. Σπάνια, πολύ σπάνια, αν ανοίξω κάνα photoshop κι αυτό για μικροπράγματα. Από κώδικα, όταν λέω "σκαλίζω", εννοώ τα πάνω πάνω. Δεν έχει πολύ καιρό που ξεκίνησα και δεν ξέρω αν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε αυτά! :S

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από εμένα!

Λοιπόν, με μία αναζήτηση για pc στα 1000? σου προτείνω αυτό :

Μonitor: Dell UltraSharp U2312HM 183.98? μαζί με μεταφορικά.

Case: Corsair Obsidian Series 350D Windowed Black 108.50?

Motherboard: Asrock 990FX Extreme 4 136.52?

Cpu: AMD FX 8320 3.50GHz 153,97?

Psu: Corsair VS Series VS550 550W 52,13?

Αυτά είναι όλα από e-gate. Πολλές φορές δεν βάζουν μεταφορικά, και επίσης δεν θα χρειαστεί να κάνεις και κάποια ιδιαίτερη συναρμολόγηση, παίρνοντας αυτά τα parts από ένα κατάστημα.

Ssd: Samsung 840 Series Evo 120GB 82.90? με μεταφορικά

Ram: Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-1866MHz Dual Kit 99? με μεταφορικά

Gpu: Sapphire Radeon R9 270X Boost 2GB Dual-X OC 197.40? με μεταφορικά

Σύνολο 1014,40? με μεταφορικά. Κοίταξα τα μαγαζιά να είναι αθήνα και να είναι χαμηλότερη τιμή + μεταφορικά.

Το σύστημα λογικά θα πετάει, αλλά επειδή είμαι περισσότερο ενημερωμένος για Intel/Nvidia, (χωρίς να θέλω να ξεκινήσω κανα flame war :boxing: ), κοίταξε και άλλες προτάσεις, ή θα ήθελα και διορθώσεις από άλλους σε αυτό που σου πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Got you Vagelis ;)

Ναι εννοείται ότι θα σε πείσουμε να κάνεις ένα ταπεινό o/c, είμαστε κακή επιρροή. Πάντως το cooler το έβαλα και για λόγους θορύβου γιατί το μαμά-AMD δεν είναι πολιτισμένο. Οπότε και εγώ κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ASUS M5A97 R2.0 - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

ADATA AX3U1600W4G9-DB 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XPG V1 BLACK DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

THERMALTAKE LT-600PCEU LITEPOWER BLACK 600W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

MSI RADEON R9 270X GAMING 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

που είναι ?715 την ώρα που τα κοίταξα στο eshop και ίσως μπορείς να το κατεβάσεις οριακά κάτω από τα ?700 από skroutz και local pickups, και είναι όλα άψογα parts, χωρίς να κάνω κάποια υποχώρηση κάπου και με έναν ssd που δεν θα σε βάλει στον πειρασμό να αναβαθμίσεις κάπου παρακάτω. Με την οθόνη φτάνεις τα 900παρά και μένει το case που είναι τέρμα προσωπικό/αισθητικό θέμα. Προσωπικά 100άρα δεν την έσκαγα για το Corsair. Ίσως κανένα 200R στα 60παρά, ίσως κάτι άλλο. Μπες σε e-shop/visionstudio/κτλ και δες τα όλα, μιας και case (αντίθετα με τα "μικρά" parts) θα πάρεις δες δεν δες από την Ελλάδα, λόγω μεταφορικών :)

Link to comment
Share on other sites

Got you Vagelis ;)

Ναι εννοείται ότι θα σε πείσουμε να κάνεις ένα ταπεινό o/c, είμαστε κακή επιρροή. Πάντως το cooler το έβαλα και για λόγους θορύβου γιατί το μαμά-AMD δεν είναι πολιτισμένο. Οπότε και εγώ κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ASUS M5A97 R2.0 - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

ADATA AX3U1600W4G9-DB 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XPG V1 BLACK DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

THERMALTAKE LT-600PCEU LITEPOWER BLACK 600W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

MSI RADEON R9 270X GAMING 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

που είναι ?715 την ώρα που τα κοίταξα στο eshop και ίσως μπορείς να το κατεβάσεις οριακά κάτω από τα ?700 από skroutz και local pickups, και είναι όλα άψογα parts, χωρίς να κάνω κάποια υποχώρηση κάπου και με έναν ssd που δεν θα σε βάλει στον πειρασμό να αναβαθμίσεις κάπου παρακάτω. Με την οθόνη φτάνεις τα 900παρά και μένει το case που είναι τέρμα προσωπικό/αισθητικό θέμα. Προσωπικά 100άρα δεν την έσκαγα για το Corsair. Ίσως κανένα 200R στα 60παρά, ίσως κάτι άλλο. Μπες σε e-shop/visionstudio/κτλ και δες τα όλα, μιας και case (αντίθετα με τα "μικρά" parts) θα πάρεις δες δεν δες από την Ελλάδα, λόγω μεταφορικών :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο! Με βοηθάτε να βάλω τις σκέψεις μου σε σειρά. Μου δημιουργούνται, όμως, κάποιες απορίες ταυτόχρονα.

Εδώ είναι το σημείο που ξεκινάω να τις μοιράζομαι...

Βλέπω πως προτιμάται ένας FX. Γιατί όχι Intel i5, στην τιμή των 150?, όπως: Intel Core i5-4440 Box | Skroutz.gr;! Σε συγκριτικά είναι καλύτεροι σε single core. Εδώ είναι και η απορία: Τα 2,3 word/pdf και τα κάμποσα tabs σε 2 browsers, “ανοίγουν” παραπάνω από έναν πυρήνα;

Για τον SSD γιατί 250GB και όχι 120 που λέει κι o Rchangel; Μπορώ να τα φορτώσω όλα πάνω με την μία; Windows, office, WoW και ό,τι άλλο; Ακόμη και τα παιχνίδια;

Όσον αφορά την οθόνη… Γιατί όχι αυτή την LG, LG 23EA63V | Skroutz.gr που έχει και σύνδεση HDMI και φαίνεται να έχει καλύτερο contrast και response time;

Γιατί δεν κάνουμε κουβέντα για τον A10-7850K; Δεν αξίζει; Δεν φτάνουν τα 4 cores; Δε θα αντέξουν τα γραφικά του 3,4 χρόνια; Στο κάτω κάτω R7 είναι! Άσε που είναι "K" και θα μπορούμε κάποια στιγμή να του "βάλουμε και λίγο χέρι"! ;)

Ελπίζω να μη γίνομαι βάρος με τις ερωτήσεις μου! Αλλά θέλω να καταλήξω στην ιδανικότερη, για εμένα, αγορά! :)

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνουμε κουβέντα για τον A10-7850K; Δεν αξίζει; Δεν φτάνουν τα 4 cores; Δε θα αντέξουν τα γραφικά του 3,4 χρόνια; Στο κάτω κάτω R7 είναι! Άσε που είναι "K" και θα μπορούμε κάποια στιγμή να του "βάλουμε και λίγο χέρι"! ;)

καλησπερα καλως ηρθες

το κ που αναφερεσαι νομιζω το εχεις μπερδεψει με το κ που εχουν οι intelοεπεξεργαστες ... χωρις να ειμαι βεβαιος και απολυτα σιγουρος ...

ολοι οι fx ειναι ξεκλειδωτοι και κλοκαρονται και ευκολα

ο 7850κ δεν εχω ιδεα αλλα πρεπει να κλοκαρεται και αυτος κανονικοτατα

απλα σχολιαζω σε περιπτωση που μπερδεψες τις 2 σειρες .

και εγω ψηφιζω fx6300+συμβατη mobo[asus m97 π.χ] και εναν ssd [128 και να μην το φορτωσεις με 4-5-6 παιχνιδια μαζι]

το συστημα θα πεταει για την δουλεια που το θες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο! Με βοηθάτε να βάλω τις σκέψεις μου σε σειρά. Μου δημιουργούνται, όμως, κάποιες απορίες ταυτόχρονα.

Εδώ είναι το σημείο που ξεκινάω να τις μοιράζομαι...

Βλέπω πως προτιμάται ένας FX. Γιατί όχι Intel i5, στην τιμή των 150?, όπως: Intel Core i5-4440 Box | Skroutz.gr;! Σε συγκριτικά είναι καλύτεροι σε single core. Εδώ είναι και η απορία: Τα 2,3 word/pdf και τα κάμποσα tabs σε 2 browsers, “ανοίγουν” παραπάνω από έναν πυρήνα;

Για τον SSD γιατί 250GB και όχι 120 που λέει κι o Rchangel; Μπορώ να τα φορτώσω όλα πάνω με την μία; Windows, office, WoW και ό,τι άλλο; Ακόμη και τα παιχνίδια;

Όσον αφορά την οθόνη… Γιατί όχι αυτή την LG, LG 23EA63V | Skroutz.gr που έχει και σύνδεση HDMI και φαίνεται να έχει καλύτερο contrast και response time;

Γιατί δεν κάνουμε κουβέντα για τον A10-7850K; Δεν αξίζει; Δεν φτάνουν τα 4 cores; Δε θα αντέξουν τα γραφικά του 3,4 χρόνια; Στο κάτω κάτω R7 είναι! Άσε που είναι "K" και θα μπορούμε κάποια στιγμή να του "βάλουμε και λίγο χέρι"! ;)

Ελπίζω να μη γίνομαι βάρος με τις ερωτήσεις μου! Αλλά θέλω να καταλήξω στην ιδανικότερη, για εμένα, αγορά! :)

-Ο Intel που αναφέρεις είναι πράγματι καλύτερος σε single thread σενάρια, clock to clock, αλλά είναι κλειδωμένος για o/c. Και είναι και τόσο ακριβότερος. Οπότε αφού ο AMD μπορεί να πάρει την ανιούσα σε MHz και έχει και δύο παραπάνω πυρήνες & είναι και φθηνότερος, ε δεν υπάρχει στην ουσία δίλημμα imho. Και ναι, με windows 7 και όλοι οι πυρήνες μοιράζονται τον φόρτο στις περισσότερες εφαρμογές.

-SSD, με 250GB θα μπορείς να έχεις πάνω OS & Apps και τα 3-4 games που παίζεις περισσότερο. Και ?/GB είναι πιο συμφέρουσα αγορά από τους μικρότερους. Είναι το sweet spot στις χωρητικότητες. Υπάρχει και ένα Intel 520 240GB λίγο φθηνότερος στο crazy sunday του e-shop atm, αλλά και πάλι τον EVO θα σου πρότεινα. Αν βέβαια δεν θέλεις να εξαντλήσεις το budget σου και ο μικρότερος EVO είναι μια χαρά απλά θα προσέχεις λίγα τα setup των παιχνιδιών σου.

-Πολύ καλή η LG απλά δεν έχει Display Port και ίσως να είναι λιγότερο ακριβής στην απεικόνιση των χρωμάτων, λόγω ρυθμίσεων, μιας και η Dell το προσέχει κάπως παραπάνω το θέμα. Αν η απόσταση στην τιμή στην δικαιολογεί, μπορείς κάλλιστα να πας στην LG.

-Όχι δεν υπάρχει επαφή μεταξύ της gpu εντός του A10 με μία 270x. Μιλάμε για τριπλάσιες+ επιδόσεις, καμία σύγκριση. Μιλάμε για τάξη μεγέθους σε διαφορά απόδοσης. Αν θέλεις να παίξεις (και να παίζεις για καιρό) games με ok ρυθμίσεις δεν θα την γλυτώσεις την κάρτα γραφικών.

Τι βάρος βρε; Γι' αυτό δεν είναι τα forums; :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο! Με βοηθάτε να βάλω τις σκέψεις μου σε σειρά. Μου δημιουργούνται, όμως, κάποιες απορίες ταυτόχρονα.

Εδώ είναι το σημείο που ξεκινάω να τις μοιράζομαι...

Βλέπω πως προτιμάται ένας FX. Γιατί όχι Intel i5, στην τιμή των 150?, όπως: Intel Core i5-4440 Box | Skroutz.gr;! Σε συγκριτικά είναι καλύτεροι σε single core. Εδώ είναι και η απορία: Τα 2,3 word/pdf και τα κάμποσα tabs σε 2 browsers, “ανοίγουν” παραπάνω από έναν πυρήνα;

Η διαφορα ειναι καθαρα στο αν θες να κανεις oc η οχι.Αν ναι πας σε fx αν οχι σε ι5 non K.Αλλιως αν θες ανεβαζεις το budget και κοιτας για i5 4670k.Οσο για την χρηση που λες κι ενας πιο budget cpu θα ανταπεξελθει και θα μπορει να μοιρασει το φορτιο.

Για τον SSD γιατί 250GB και όχι 120 που λέει κι o Rchangel; Μπορώ να τα φορτώσω όλα πάνω με την μία; Windows, office, WoW και ό,τι άλλο; Ακόμη και τα παιχνίδια;

Ειναι σε πολυ καλη τιμη ο 250 μην το σκεφτεσαι καν! Επισης μην περιμενεις να δεις διαφορα επιδοσεων σε games μεσω του ssd το μονο που κερδιζεις ειναι install time,loading time και uninstall time τπτ παραπανω! Οποτε κοιτα να εχεις προγραματα που θα εκμεταλευτουν τα γρηγορα read/write του ssd και μην σκας να βαλεις ολα σου τα game.

Όσον αφορά την οθόνη… Γιατί όχι αυτή την LG, LG 23EA63V | Skroutz.gr που έχει και σύνδεση HDMI και φαίνεται να έχει καλύτερο contrast και response time;

Aπλα ΟΧΙ! :P H dell οπως και asus,benq στο θεμα ποιοτητας δεν παιζονται. Στα "χαρτια" μπορει να σου δινει παραπανω η lg αλλα στο ματι δεν θα ειναι ιδια πιστεψε με/μας. Επισεις επειδη σε βλεπω οτι γραφεις και διαβαζεις πολες ωρες στο pc θα σου προτεινα να δεις την dell s2440l που εχει τριπλασια αντιθεση απο της ips dell και ειναι το κυριο χαρακτηριστοκο για να μην κουραζονται τα ματια σου (eyestrain).Στο τελος οτι κι αν εχεις για pc αν η οθονη σου δεν σε ικανοποιει θα ξενερωσεις!

Dell S2440L Review

Γιατί δεν κάνουμε κουβέντα για τον A10-7850K; Δεν αξίζει; Δεν φτάνουν τα 4 cores; Δε θα αντέξουν τα γραφικά του 3,4 χρόνια; Στο κάτω κάτω R7 είναι! Άσε που είναι "K" και θα μπορούμε κάποια στιγμή να του "βάλουμε και λίγο χέρι"! ;)

Ξεχνα το gaming σε 1080p με τον Α10 χωρις gpu,οπως σου ειπε κι ο caution

Ελπίζω να μη γίνομαι βάρος με τις ερωτήσεις μου! Αλλά θέλω να καταλήξω στην ιδανικότερη, για εμένα, αγορά! :)

Mονο βαρος δεν γινεσαι keep on asking :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε χαίρετε!

@alphastorm Εννοείται πως πίστευα οτι το “K” σημαίνει το ίδιο πράγμα και στις δύο εταιρίες! :$:D

Μάλιστα λοιπόν… FX, ξεχωριστή κάρτα γραφικών κι αυτή, απʼ ότι φαίνεται, από τα εργαστήρια της AMD. Στο κάτω κάτω, τόσα χρόνια μια χαρά τα πάμε, γιατί να το χαλάσουμε τώρα το προξενιό;

Τα είπαμε και για τον SSD. 250 και κλείσαμε και σʼ αυτό. Η οθόνη νομίζω με προβληματίσει λιγάκι.

Αγοράζω τώρα κάρτα γραφικών και έχω στο νου μου, με το που πέσουν οι τιμές, να πάρω μια ίδια για CrossFireX;

Από άποψη μνήμης τα 16, είναι αρκετά ή πάλι έχω στο νου μου να τα κάνω 32, μόλις ξαναγεμίσει το πορτοφόλι;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου build. Με ένα Dell 23αρι των 180 ευρώ όπως σου πρότειναν τα παιδιά και μια R9 270 της AMD στα 170 ευρώ, έρχεσαι ακριβώς στα 990 ευρώ τελική. Τούμπανο σύστημα, φοβερά γρήγορο. Καλές αγορές.

e0rg5u.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την κοινότητα!

Κάνω ένα γρήγορο update, της τρέχουσας κατάστασης και συνεχίζω κατευθείαν στο ψητό, με 2-3 απορίες μου! :D

Η παραγγελεία έγινε: DELL U2312ΗM 23'' ULTRASHARP FULL HD BLACK - ΟΘΟΝΗ -

Για κάρτα γραφικών σκέφτομαι Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-4GD-GA) | Skroutz.gr

Υπερβολή; Αξίζουν τα 50? τα 2 επιπλέον γίγα RAM ή όχι; Όταν πέσουν οι τιμές να αγοράσω ακόμη μία για CrossFireX;

Για μνήμες σκεφτόμουν 16GB, αλλά μου είπαν πως και με 8 θα είμαι καλυμμένος. Τι να προσέξω; Χρόνους; Θέλω περισσότερα από 1600MHz;

Και σίγουρα θέλω βοήθεια στην μητρική. Επεξεργαστή, όπως είπαμε, FX 6300.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι στα 1080p, δεν θα δεις διαφορά από τα 2 στα 4gb... δεν είναι αυτό που θα σου δώσει επιδόσεις στην συγκεκριμένη κάρτα.

Για μένα, γλύτωσε τα 50? και πάρε την αντίστοιχη με τα 2GB.

Όταν θελήσεις περισσότερο horsepower, την πουλάς και αγοράζεις μια δυνατή single Single GPU.

Από μνήμες πάρε ότι βρεις σε 8GB... αρκετά value κιτάκια έχουν προταθεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την κοινότητα!

Κάνω ένα γρήγορο update, της τρέχουσας κατάστασης και συνεχίζω κατευθείαν στο ψητό, με 2-3 απορίες μου! :D

Η παραγγελεία έγινε: DELL U2312ΗM 23'' ULTRASHARP FULL HD BLACK - ΟΘΟΝΗ -

Για κάρτα γραφικών σκέφτομαι Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-4GD-GA) | Skroutz.gr

Υπερβολή; Αξίζουν τα 50? τα 2 επιπλέον γίγα RAM ή όχι; Όταν πέσουν οι τιμές να αγοράσω ακόμη μία για CrossFireX;

Για μνήμες σκεφτόμουν 16GB, αλλά μου είπαν πως και με 8 θα είμαι καλυμμένος. Τι να προσέξω; Χρόνους; Θέλω περισσότερα από 1600MHz;

Και σίγουρα θέλω βοήθεια στην μητρική. Επεξεργαστή, όπως είπαμε, FX 6300.

Αλλαξε σε R9 270 και με την διαφορα πήγαινε σε Intel Core i5 4570, θα με ευχαριστεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μπόλικο εσωτερικό διάλογο, ρωτώντας κάθε σχετικό και άσχετο την γνώμη του, έχοντας κάνει άφθονο web surfing, έχω καταλήξει στην παρακάτω σύνθεση.

Οπότε ζητώ για τελευταία φορά, υποθέτω, τη γνώμη σας, ώστε μέσα στην εβδομάδα να ολοκληρώσω τις παραγγελίες.

CPU: Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

Έχοντας λάβει υπόψη τη γνώμη του @IntelUser2525. Thanks mate! :)

M/B: Asrock Fatal1ty B85 Killer | Skroutz.gr

Εμφανώς επηρεασμένος από το εξαιρετικό review του @Astalavista και από τα διάφορα gaming καλούδια που κουβαλάει με επιπλέον κόστος περί των 10?, σε σχέση με κάποιο ανάλογο mobo.

RAM: KINGSTON KHX16C9T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

Προσφορά στο Crazy Sunday. Φαίνονται καλές! :victorious:

GPU: Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-4GD-GA) | Skroutz.gr

Τούμπανο;! Ε;! :D Ίσως όμως πάω και στην ίδια έκδοση με τα 2GB (http://www.skroutz.gr/s/4244025/Gigabyte-Radeon-R9-270X-2GB-Battlefield-4-Limited-Edition-GV-R927XOC-2GD-GA.html) και να γλυτώσω τα 40?

PSU: Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Κάτι μου λέει, πως οι περισσότεροι εδώ έχετε ήδη γνωριστεί με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό.

SSD: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - Έχει γίνει παραγγελία

Προσφορά στο Crazy Sunday. Λέγαμε για 250-άρι, αλλά μείωσα λιγάκι το κόστος.

MONITOR: Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr Βρίσκεται δίπλα μου! :D

Όπως τα είπαμε εδώ.

CASE: BitFenix Merc Beta | Skroutz.gr

Λιτό, απέριττο, με ίσιες γραμμές και όλα τα ψιψιψόνια και κοκοκόψαρα, στο πάνω μέρος. (Δεν έχει θύρες USB 3.0, αλλά υποθέτω πως δε θα είναι πρόβλημα)

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μπόλικο εσωτερικό διάλογο, ρωτώντας κάθε σχετικό και άσχετο την γνώμη του, έχοντας κάνει άφθονο web surfing, έχω καταλήξει στην παρακάτω σύνθεση.

Οπότε ζητώ για τελευταία φορά, υποθέτω, τη γνώμη σας, ώστε μέσα στην εβδομάδα να ολοκληρώσω τις παραγγελίες.

CPU: Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

Έχοντας λάβει υπόψη τη γνώμη του @IntelUser2525. Thanks mate! :)

M/B: Asrock Fatal1ty B85 Killer | Skroutz.gr

Εμφανώς επηρεασμένος από το εξαιρετικό review του @Astalavista και από τα διάφορα gaming καλούδια που κουβαλάει με επιπλέον κόστος περί των 10?, σε σχέση με κάποιο ανάλογο mobo.

RAM: KINGSTON KHX16C9T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

Προσφορά στο Crazy Sunday. Φαίνονται καλές! :victorious:

GPU: Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-4GD-GA) | Skroutz.gr

Τούμπανο;! Ε;! :D Ίσως όμως πάω και στην ίδια έκδοση με τα 2GB (Gigabyte Radeon R9 270X 2GB Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-2GD-GA) | Skroutz.gr) και να γλυτώσω τα 40?

PSU: Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Κάτι μου λέει, πως οι περισσότεροι εδώ έχετε ήδη γνωριστεί με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό.

SSD: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - Έχει γίνει παραγγελία

Προσφορά στο Crazy Sunday. Λέγαμε για 250-άρι, αλλά μείωσα λιγάκι το κόστος.

MONITOR: Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr Βρίσκεται δίπλα μου! :D

Όπως τα είπαμε εδώ.

CASE: BitFenix Merc Beta | Skroutz.gr

Λιτό, απέριττο, με ίσιες γραμμές και όλα τα ψιψιψόνια και κοκοκόψαρα, στο πάνω μέρος. (Δεν έχει θύρες USB 3.0, αλλά υποθέτω πως δε θα είναι πρόβλημα)

Καλες επιλογες εν γενη αλλα θα ηθελα να σημειωσω μερικα πραγματα.

Τροφοδοτικο καλυτερο κατα την γνωμη μου το Hamburg 530W της Thermaltake στα λεφτα, 53 ευρώ, ειναι και Single Rail.

Οι μνημες που επελεξες ειναι 1.65v στα 1600 δεν ξερω κατα ποσο θα παιξουν με Haswell πλατφορμα που θελει 1.5v

Καλη μητρικη η Asrock Fatal1ty B85 Killer αλλα δεν ταιριαζει στα Features με τον Core i5 4570, κυριως στα θεματα πληρης υποστηριξης Virtualization Vt-D και του πακετου Small Business Advantage, η H87 Pro4 της Asrock ερχεται και με καλυτερη ενσωματωμενη καρτα δικτυου της Intel, 100% υποστηριξη σε ολα τα λειτουργικα συστηματα και boot εργαλεια, σημαντικο προσον για μενα.

Κοβοντας απο το τροφοδοτικο, πηγαινωντας στο Hamburg 530 και την καρτα γραφικων, πηγαινοντας στην R9 270X 2GB βρισκεις τα λεφτα και αλλαζεις σε 250GB EVO SSD, πραγμα που προτεινω ανεπιφυλακτα. τα 128GB δεν θα σε φτασουν. Οτι και να αποφασισεις να ξερεις οτι εχεις φτιαξει ενα πολυ δυνατο μηχανημα, καλοδουλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομορφόπαιδα και καλή εβδομάδα!

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και για τα διάφορα tips! Το πόσα έχω διαβάσει και ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου αυτές τις μέρες, δε λέγεται.-

Τώρα για τις τελευταίες πινελιές...

Φίλε @IntelUser2525 στο τροφοδοτικό λέω να μείνω σταθερός. Σίγουρα θα μου χρειαστούν τα extra watt, γιατί απλά προσθέτω πράγματα. Δηλαδή, μόλις δε φτάνει ο ένας SSD, θα παραγγείλω ακόμη έναν.

Αυτή τη στιγμή λειτουργικό, προγράμματα και WoW στο σκληρό είναι στα 46GB. Περισσεύουν 70GB για ό,τι άλλο έιναι να βάλω. Νομίζω τα 120GB SSD θα μου φτάσουν.

Για τις μνήμες κι εγώ την πρόσεξα αυτή τη διαφορά στα volt, αλλά δεν έχω ιδέα, αν επηρεάζει την απόδοση και την κανονική λειτουργία.

Για μητρική που λες, νόμιζα οτι το LAN της fatal1ty είναι καλύτερο από της intel! Για μητρική προτείνεις δηλαδή Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr και όχι την Η87Μ Asrock H87M Pro4 | Skroutz.gr. Επίσης και μητρική gigabyte αν έχετε να προτείνετε κάποια;!

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες… Φοβερό τριήμερο! Ίσως απʼ τα καλύτερα... Έστησα το νέο μου PC! :)

Μέσα στο Corsair Carbide Series 200R | Skroutz.gr (έβγαλα και την βίδα όπως έλεγε στο Corsair Carbide 200R Review: Featureful Small Tower του @chris2005dim)

Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr

Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

Crucial Ballistix Sport 8GB DDR3-1600MHz (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) | Skroutz.gr

Gigabyte Radeon R9 270X 4GB OC Battlefield 4 Limited Edition (GV-R927XOC-4GD-GA) | Skroutz.gr

Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr

Ενέργεια παρέχει το Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Απολαμβάνω το αποτέλεσμα σε μία Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr

Συνολικό κόστος: 990?

Τη σύνθεση συμπληρώνουν το keyboard, mouse και ένας 500-άρης HDD, από το παλιό PC και ο ήχος έρχεται από τα Logitech Speaker System Z323 | Skroutz.gr (που αν και είναι λίγο παράξενο, ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και έγινε η αναβάθμιση)

Υ.Γ.: Νομίζω πως ο @IntelUser2525 θα τρίβει τα χέρια του!

Edited by Vagelis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now