GoriLLakoS

Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;

Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;  

137 members have voted

  1. 1. Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;

    • Internet Explorer
    • FireFox
    • Chrome
    • Safari
    • Opera
    • Torch
      0
    • Maxthon
    • SeaMonkey
      0
    • Avant Browser
      0
    • DeepNet Explorer
      0
    • Coolnovo
    • WaterFox
    • Άλλον...ποιόν;


Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι και ο πρωτος cloud browser ο maxthon.

Για πολλους ισως, αχρηστη πληροφορία.

Εμενα παντως το cloud browsing με εχει ξελασπώσει σε πολλα θεματα...

Παντως και ο ο ie11 εχει κανει βήματα και ο firefox οσο και oldschool (ετσι να γουστάρουμε!) να ειναι, τρωει απιστευτα εκνευριστικα κολλήματα ακομα. Η κατασταση ειναι λιγο καλύτερη με τον Aurora. Αλλα εδω η κουβεντα παει αλλού.

ΥΓ: Και σιγα τον chrome δηλ...

Link to comment
Share on other sites

... ψηνεστε για μια δημοσια διαπομπευση οσους βαλανε internet explorer?? φαση , 6 μηνες ban και τα ρεστα :DDDD

:DDDD

Αν και μπορει να το λες εντελως αστειευομενος, θα σου απαντησω για οσους δεν εχουν την ιδια αντιληψη με εσενα:

Πρεπει να καταλαβετε οτι μερικες εταιρειες που υπαρχουν χρονια στο χωρο, εφτιαξαν ενα site που υποστηριζει απο πισω της Παναγιας τα ματια

με ενα Α κοστος για μια Β δουλεια. Οταν λοιπον βλεπει οτι την εξυπηρετει και δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο ενα απλο ρεφρες τις περισσοτερες

φορες, εννοειται οτι δεν θα μπει στον κοπο να ξοδεψει χρημα και χρονο για να το βελτιωσει ή να το εκσυχρονισει. Για αυτο το λογο δεν θα κατσει να

ακουσει τα παραπονα των πελατων της - τα οποια προερχοντε απο τους τεχνικους τους - για να βελτιωσουν την πλατφορμα τους.

Δυο παραδειγματα κλεινοντας.

1) Σε πελατη μου, εν ετει 2013 επρεπε να χρησιμοποιω Win XP μηχανημα με ΙΕ 7 (το μαξ.) και Acrobat Reader 6 για να δουλεψει σωστα η πλατφορμα

της εταιρειας και να τα βγαζει οπως πρεπει τα στοιχεια, χωρις να κοβοντε στο τιμολογιο ή να μην εμφανιζοντε καν σε καποιες περιπτωσεις.

2) Σε 'μενα, εν ετει 2014 σε Chrome δεν εμφανιζοντε σωστα καποια sites προμηθευτων μου.

Οποτε ναι, αναγκαστικα και ΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και σε μενα. 3 εταιριες που μιλαμε για καθημερινη φαση και πολλες φορες την μερα δουλευουν με ΙΕ 8 max. Παλιοτερα ειχαμε ενα λαπτοπ με xp μονο για αυτο :P Ναι μεν συνδεεσε και απο ff,chrome κλπ αλλα δεν βλεπεις διαφορα πραματα οποτε γιοκ.

Προσπαθω να μπω στο concept να χρησιμοποιω και ΙΕ11 για προσωπικη χρηση εδω και καιρο και δεν εχω κανενα θεμα ως τωρα :P

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και σε μενα. 3 εταιριες που μιλαμε για καθημερινη φαση και πολλες φορες την μερα δουλευουν με ΙΕ 8 max. Παλιοτερα ειχαμε ενα λαπτοπ με xp μονο για αυτο :P Ναι μεν συνδεεσε και απο ff,chrome κλπ αλλα δεν βλεπεις διαφορα πραματα οποτε γιοκ.

Προσπαθω να μπω στο concept να χρησιμοποιω και ΙΕ11 για προσωπικη χρηση εδω και καιρο και δεν εχω κανενα θεμα ως τωρα :P

Ο ΙΕ11 κακά τα ψέματα πάντως, είναι αρκετά γρήγορος browser. Εδώ στο home pc στα Χανιά, επειδή ο πατέρας μου από το ~2000 που έχουμε internet έμαθε με internet explorer, τον έχουμε σαν default browser ώστε να μπαίνει εύκολα στα αγαπημένα του και σε όλες τις σελίδες που θέλει. Είναι λοιπόν και αρκετός κόσμος που τον χρησιμοποιεί από συνήθεια και μόνο. Όπως κι εγώ συνήθισα chrome και τώρα μου φαίνονται περίεργοι οι υπόλοιποι :P

Link to comment
Share on other sites

προφανως και εκανα πλακα παιδες , επισης στην ιδια λογικη ολες οι τεχνικες υπηρεσιες στο δημοσιο και ολα τα site γιατρων αστυνομικων κτλπ κτλπ σε internet explorer εχουν φτιαχτει απο οτι εχω καταλαβει ... μαλλον γιαυτο σερνονται ολα ! χ0χ0χ0χ0

Link to comment
Share on other sites

Internet Explorer (για προσπάθησε να κάνεις πχ την φορολογική σου δήλωση με chrome, ζητάει IE ή Firefox) και ο κύριος browser μου είναι ο SRWare Iron εδώ και καμιά διετία περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Internet Explorer (για προσπάθησε να κάνεις πχ την φορολογική σου δήλωση με chrome, ζητάει IE ή Firefox) και ο κύριος browser μου είναι ο SRWare Iron εδώ και καμιά διετία περίπου!

Εννοείς μέσω taxisnet? Εγώ γιατί την κάνω απροβληματιστά μέσω ubuntu/firefox εδώ και 2 χρόνια;

edit: Tώρα είδα ότι γράφεις chrome. Οk. Δεν το έχω δοκιμάσε με taxisnet

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το ανάποδο, είπα τη χρησιμοποιώ. Ο κάθε browser βολεύει άλλη εργασία και ο καθένας έχει δικές του ιδιαιτερότητες, ιδιαίτερα όταν κάνεις web design.

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι και γραφείο έχω FireFox αλλά τελευταία όποτε ανοίγω πολλά Tabs την ακούει και κολλάει και μου την σπάει..

...

μια από τα ίδια, από τον 29 και μετά (νομίζω)

IE11 στο asus t100 (για touch μόνο αυτός βολεύει).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now