MetallicGR

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;  

88 members have voted

  1. 1. Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

    • Δε το κλείνω ποτέ!
    • Το βάζω σε sleep
    • Το κλείνω με hibernation
    • Το κλείνω με κανονικό shutdown
    • Αποσυνδέομαι
      0
    • Άλλο..


Recommended Posts

Ο χρόνος που παραμένει ένα σύστημα ανοιχτό οφείλεται κυρίως στην εργασία που πραγματοποιεί. Για παράδειγμα ένας υπολογιστής "κατεβαστήρι" καλείται να κατεβάσει δεκάδες gigabyte την ημέρα, χωρίς κάποιο μεγάλο σχετικά load στη διάρκεια αυτή, ενώ ένας εργασιακός υπολογιστής θα πρέπει να λειτουργεί σε καθημερινή βάση με συγκεκριμένο ωράριο έχοντας σημαντικά πιο μεγάλο workload.

Οι χρήστες για να "ξεκουράσουν" τον υπολογιστή τους, πολλές φορές επιλέγουν διαφορετικούς τρόπους ανάλογα πάντα με την περίσταση και τον χρόνο που θα λείψουν από το PC. Το sleep mode συγκαταλέγεται σε μερικούς από αυτούς και τα περισσότερα λειτουργικά συστήματα διαθέτουν και τη λειτουργία hibernation - εκτός από το πλήρες shutdown - η οποία αποθηκεύει το session στον δίσκο προτού ο υπολογιστής κλείσει, ενώ υπάρχουν και άλλοι που επιλέγουν να μην κλείνουν ποτέ τον υπολογιστή τους, με ότι και αν συνεπάγεται αυτό. Με βάση αυτά ας περάσουμε στο θέμα του σημερινού poll που είναι το: Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

[img_alt=PC Uptime: Κλείνετε ποτέ το PC σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41132.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φεύγω διακοπές ή δεν κάνω αλλαγή στο hardware, δεν υπάρχει λόγος να κλείσει.

Κλείνεις οθόνη και το αφήνεις idle να κάνει seeding, όταν λείπεις για μπύρες.

Αν πρέπει να το κλείσω shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φεύγω διακοπές ή δεν κάνω αλλαγή στο hardware, δεν υπάρχει λόγος να κλείσει.

Κλείνεις οθόνη και το αφήνεις idle να κάνει seeding, όταν λείπεις για μπύρες.

Πάρε ένα τέτοιο και όταν δεις τι καίει το μηχάνημά σου για να κάνει seeding, τότε θα καταλάβεις ότι σε 5-6 μήνες έχεις πληρώσει τα λεφτά που θα σου κόστιζε ένα laptop για αυτή τη δουλειά.

Προσωπικά το άφηνα ανοικτό 24/7 για downloading, seeding, κλπ.

Όταν άρχισαν οι λογαριασμοί της ΔΕΗ να εκτοξεύονται σε δυσθεώρητα ύψη, με όλους τους φόρους και τις επιπλέον χρεώσεις που βάζουν ανά κιλοβατώρα, τότε έγιναν αλλαγές.

1. Το pc μου καταναλώνει ~330watt σε κατάσταση idle με τις οθόνες κλειστές. Πήρα ένα μεταχειρισμένο laptop με Core 2 Duo T8100, που UPS, router, switch και laptop μαζί, φτάνουν τα 40watt. Αυτό κάνει dl/seed και είναι ανοικτό για RDC.

2. Έβαλα το pc να πέφτει σε sleep μετά από 15', ώστε αν προκύψει κάτι, βάλω να φάω, δω ταινία, βγώ στην αυλή να παίξω με τα σκυλιά, σβήνει και η κατανάλωση πέφτει στα 60watt.

3. Το βράδυ κλείνει και παραμένει κλειστό όλη τη μέρα που λείπω, μέχρι να επιστρέψω το απόγευμα. Επίσης κλείνω και το UPS, γιατί με κλειστό τον υπολογιστή έχει κατανάλωση 70watt.

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2013: 340?

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2014: 170?

Ακριβώς τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τέτοιο και όταν δεις τι καίει το μηχάνημά σου για να κάνει seeding, τότε θα καταλάβεις ότι σε 5-6 μήνες έχεις πληρώσει τα λεφτά που θα σου κόστιζε ένα laptop για αυτή τη δουλειά.

Προσωπικά το άφηνα ανοικτό 24/7 για downloading, seeding, κλπ.

Όταν άρχισαν οι λογαριασμοί της ΔΕΗ να εκτοξεύονται σε δυσθεώρητα ύψη, με όλους τους φόρους και τις επιπλέον χρεώσεις που βάζουν ανά κιλοβατώρα, τότε έγιναν αλλαγές.

1. Το pc μου καταναλώνει ~330watt σε κατάσταση idle με τις οθόνες κλειστές. Πήρα ένα μεταχειρισμένο laptop με Core 2 Duo T8100, που UPS, router, switch και laptop μαζί, φτάνουν τα 40watt. Αυτό κάνει dl/seed και είναι ανοικτό για RDC.

2. Έβαλα το pc να πέφτει σε sleep μετά από 15', ώστε αν προκύψει κάτι, βάλω να φάω, δω ταινία, βγώ στην αυλή να παίξω με τα σκυλιά, σβήνει και η κατανάλωση πέφτει στα 60watt.

3. Το βράδυ κλείνει και παραμένει κλειστό όλη τη μέρα που λείπω, μέχρι να επιστρέψω το απόγευμα. Επίσης κλείνω και το UPS, γιατί με κλειστό τον υπολογιστή έχει κατανάλωση 70watt.

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2013: 340?

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2014: 170?

Ακριβώς τα μισά.

Έχω ήδη ένα. Αν θυμάμαι καλά σε idle το σύστημά μου ήταν περίπου 270 watt.

Αλλά οι λογαριασμοί της ΔΕΗ δεν είναι τόσο βαρβάτοι για μένα.

Δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 200 ευρώ και ανάβω κλιματιστικό εδώ που ενοικιάζω γιατί πετρέλαιο δεν βάζουν.

Ίσως εξοικονομώ σε όλα τα άλλα (LED λάμπες, ηλιακός θερμοσίφωνας, μικρό ψυγείο Α++ κλπ.)

Σίγουρα πάντως δεν είναι καθόλου αποδοτικό να αφήνεις idle ένα gaming ή workstation pc μόνο για seeding.

Εγώ δεν το αφήνω και πολύ idle για να λέμε την αλήθεια και έχω σταματήσει το torrenting όταν εγκατέστησα το popcorn time.

Παρόλα αυτά υπάρχουν πολύ έξυπνες και αποδοτικές λύσεις για κάποιον που θέλει να εξοικονομήσει ρεύμα στις digital ασχολίες του, όπως NAS με torrent, Raspberry Pi torrent box (τρομερά μικρή κατανάλωση), ακόμα και nettop όπως το Zotac που αγόρασα για την μητέρα μου με μέγιστη κατανάλωση 65watt (μετρημένη 38watt σε "load")

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε - εγώ μετά δυσκολίας πιάνω τα 100W σε idle.

Όταν λείπω για μεγάλες περιόδους Shutdown. Όταν λείψω σύντομα τότε και μόνο το αφήνω ανοιχτό και σβήνω την οθόνη (που έχει πάνω KB & mouse).

Για downloading - seeding έχω το Qnap το οποίο δουλεύει με schedule - και αυτό "καίει" λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πως το έχεις μετρήσει;

Εγώ το έχω μετρήσει με μετρητή πρίζας υψηλής ακρίβειας (±1%) και με μετρητή παροχής που μπαίνει στο τριφασικό (±5%).

Και φυσικά οι μετρήσεις επαληθεύονται από τους λογαριασμούς και πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το idle παίζει πολύ ανάλογα τις ρυθμίσεις. Έχω βγάλει την 2η GPU αλλά πάλι σε idle ήταν σβηστή από το CCC. Το CPU χαμηλώνει σε 1.6 GHz όταν δεν κάνει κάτι, αλλά με τα XMP και κάτι chrome που τον κλείνεις και πάλι υπάρχουν tasks, κάτι updater από autodesk και π@πάρια που τρέχουν στο background όλο και κάτι γίνεται που τραβάει ρεύμα. Άμα δε ενεργοποιήσω και το EPU της mobo μπορεί το idle να πέσει ακόμα περισσότερο. 127 watt νομίζω ήταν το χαμηλότερο που έχω μετρήσει για όλο το σύστημα. Ίσως φταίει ότι έχω τροφοδοτικό για 3 κάρτες γραφικών ΑΧ1200 και έβγαλα και την δεύτερη που είχα..... ευτυχώς στο ITX θα έχω πιο λογικό 850 :)

Το συμπέρασμα είναι ότι μάλλον πρέπει να κάνουμε περισσότερο shut down μιας και με τους SSD δεν περιμένουμε και πολύ να φορτώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τρέχει 3D στην γραφικών Γιώργο σίγουρα.

330W idle δεν έχω ούτε στο dual-CPU Xeon που κάνω video editing.

Τίποτα δεν τρέχει Bill. Όταν παίζω BF4 ή βάζω το Furmark, ανεβαίνω +150watt

Άλλωστε, από τότε που ξεκίνησα να το ψάχνω, έχει φάει και 3-4 formats σε 7, 8, 8.1. Δε μπορεί να τρέχει σε όλα το ίδιο πράγμα.

Επίσης σε συναδέλφους στο γραφείο που το δάνεισα, είχαν παρόμοια νούμερα (και παρόμοια PCs), όπως και της γυναίκας μου που είναι μια γενιά πίσω (1366), είναι στα 200watt.

Edit: Για μην κάνω άλλο post και χαλάω το θέμα, εδώ φαίνεται καθαρά ότι μιλάμε με λογικά νούμερα:

http://www.anandtech.com/show/5458/the-radeon-hd-7970-reprise-pcie-bandwidth-overclocking-and-msaa/2

~400watt σε full load με την 7970 που είχα. Φυσικά το σύστημα της δοκιμής δε θα έχει 3 SSD και 4 HDD που έχω εγώ στο σύστημα, οπότε τα 450 που φτάνω είναι λογικά, όπως και τα 300 σε idle.

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το main μου δεν κλείνει γιατί όλο και κάτι servίρει. Έχω απλά μία συντόμευση του nircmd.exe για να κλείνουν οι οθόνες και την ρύθμιση για να σταματάνε οι μηχανικοί...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν τρέχει Bill. Όταν παίζω BF4 ή βάζω το Furmark, ανεβαίνω +150watt

Άλλωστε, από τότε που ξεκίνησα να το ψάχνω, έχει φάει και 3-4 formats σε 7, 8, 8.1. Δε μπορεί να τρέχει σε όλα το ίδιο πράγμα.

Επίσης σε συναδέλφους στο γραφείο που το δάνεισα, είχαν παρόμοια νούμερα (και παρόμοια PCs), όπως και της γυναίκας μου που είναι μια γενιά πίσω (1366), είναι στα 200watt.

Edit: Για μην κάνω άλλο post και χαλάω το θέμα, εδώ φαίνεται καθαρά ότι μιλάμε με λογικά νούμερα:

AnandTech | The Radeon HD 7970 Reprise: PCIe Bandwidth, Overclocking, & The State Of Anti-Aliasing

~400watt σε full load με την 7970 που είχα. Φυσικά το σύστημα της δοκιμής δε θα έχει 3 SSD και 4 HDD που έχω εγώ στο σύστημα, οπότε τα 450 που φτάνω είναι λογικά, όπως και τα 300 σε idle.

Κάνε μια μαγκιά και κλείσε ότι 3D βλακεία έχουν τα Windows 8 ( στα 7 αν έτρεχες Aero με διάφορα πράγματα έπιανα πολλές φορές την γραφικών σε full clocks & voltage ).

Οι SSD δεν λογίζονται ούτε για πλάκα ( full load 6W... idle <1.5W ).

Οι HDD επίσης δεν κλάνουνε ( 20-25W full load για τους γρήγορους 10k/7k ).

Η γραφικών σου ποιά είναι τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μαγκιά και κλείσε ότι 3D βλακεία έχουν τα Windows 8 ( στα 7 αν έτρεχες Aero με διάφορα πράγματα έπιανα πολλές φορές την γραφικών σε full clocks & voltage ).

Οι SSD δεν λογίζονται ούτε για πλάκα ( full load 6W... idle <1.5W ).

Οι HDD επίσης δεν κλάνουνε ( 20-25W full load για τους γρήγορους 10k/7k ).

Η γραφικών σου ποιά είναι τώρα ?

Έχω κάνει τις άπειρες δοκιμές εδώ και μήνες. Δεν κάνω άλλες. Σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα.

Η 7970 που έκανα τις δοκιμές, σε idle ήταν idle και ο πυρήνας της ήταν στα 400MHz. Μην επιμένεις. Αυτά είναι τα δεδομένα και αν το δικό σου pc καταναλώνει πολύ λιγότερα, ή κάτι άλλο συμβαίνει, ή το έχεις μετρήσει λάθος. Σου έδειξα και τις μετρήσεις του Anandtech. Όταν μια κάρτα με 235watt TDP, φτάνει να κάνει το μηχάνημα τα τραβάει 400watt, σύνολο, τότε είναι απλό να καταλάβεις πως το μηχάνημα είναι στα 180watt περίπου και αυτά χωρίς τις οθόνες. Απλά μαθηματικά είναι, δε θέλει φιλοσοφία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now