MetallicGR

Mini-ITX X99 μητρική ετοιμάζει η ASRock

Recommended Posts

[NEWS_IMG=mini-ITX X99 μητρική ετοιμάζει η ASRock]http://www.hwbox.gr/images/news_images/asrock1.jpg[/NEWS_IMG] Πιάνοντας τον παλμό των small form factor συστημάτων, η ASRock προετοιμάζει μια mini-ITX μητρική με το X99 Chipset για την επερχόμενη CeBIT.

Η νέα μητρική της εταιρείας έρχεται με την ίδια εμφάνιση με την αντίστοιχη του Z97 πρόταση και προσφέρει dual-stream WiFi (ac) αλλά και συνδέσεις SATA Express παρά το μικρό της μέγεθος. Επιπλέον, επάνω της βρίσκεται και μια Ultra M.2 PCIe 3.0 x4 για SSDs, ενώ έρχεται και με μια PCIe x16 Gen3 για κάρτες επέκτασης. Επίσης εφοδιάζεται και με δύο θύρες USB 3.1 Type-A στο πίσω μέρος και έχουν ανοιχτό γαλάζιο χρώμα, όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η εταιρεία εφοδιάζει τη μητρική της με μια ψύκτρα για τον επεξεργαστή, αφού το socket είναι server τύπου και αισθητά πιο στενό από το κανονικό που βρίσκουμε σε άλλες προτάσεις της εταιρείας. Τέλος, ενσωματώνει δύο slot DDR4 μνημών για dual channel, ενώ το σύστημα τροφοδοσίας του επεξεργαστή αποτελείται από 6 φάσεις τροφοδοσίας με Super Alloy components.

[img_alt=mini-ITX X99 μητρική ετοιμάζει η ASRock]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42960.jpg[/img_alt]

[img_alt=mini-ITX X99 μητρική ετοιμάζει η ASRock]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42961.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, απλά ότι να 'ναι ρε :hehe:

Τους είπε κανείς ότι αυτό το πράγμα δεν έχει performance; Mισά κανάλια ο IMC...και δυστυχώς το Χ chipset είναι ότι πιο Εxtreme υπάρχει και ήρθε η Asrock και το έκανε χειρότερο σε performance και από το Ζ :hehe: Mπράβο!

Στο Ζ περιμένω να μεταμορφώσει κανά H chipset based mobo :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο performance ρε sof? Τι περιμένεις από μια mITX μητρική? Το γεγονός πως είναι η πρώτη consumer mITX που μπορεί να υποστηρίξει κάτι περισσότερο από quad core αρκεί. Μπορεί να έχει χαμηλότερο performance στις μνήμες (εικασία κάνω δεν γνωρίζω), αλλά είναι αυτό παρατηρήσιμο για ένα καθημερινό σύστημα;

Εγώ ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που το ζητούσε αυτό, και η Asrock παραδίδει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά είναι Χ chipset. Θα δώσω 500-1000 ευρώ για CPU. Εγώ θέλω να πάω να πάρω μια μητρική που δεν θα μου προσφέρει λιγότερα από ότι το minimum που προσφέρει το Χ99. Δυστυχώς, με 2 κανάλια όσο και να είναι αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν διαφωνώ ότι γενικά είναι "ασύμβατο" το form factor με αυτήν την πλατφόρμα, αλλά αν σε απασχολούν τα 2 λιγότερα κανάλια τότε θα πρέπει να σε απασχολήσουν και άλλα "κομμένα" χαρακτηριστικά.

Αλλά μην το παρακάνουμε κιολας, δεν είναι δα ότι επειδή (αναγκαστικά) παίρνεις το 1/2 των καναλιών παίρνεις και αντίστοιχα 1/2 του performance, εδώ δυσκολευτήκαμε να δούμε διαφορές από dual σε triple channel :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά είναι Χ chipset. Θα δώσω 500-1000 ευρώ για CPU. Εγώ θέλω να πάω να πάρω μια μητρική που δεν θα μου προσφέρει λιγότερα από ότι το minimum που προσφέρει το Χ99. Δυστυχώς, με 2 κανάλια όσο και να είναι αυτό συμβαίνει.

Προπαγανδιστή....αυτή την στιγμή είναι η μοναδική mini-ITX σε X99 και υπάρχει κόσμο που την θέλει γιατι θέλει mini-ITX κουτάκι.

Πές μου με 2 κανάλια πόσο θα χάσει επί τις % σε καθημερινές διεργασίες σε απλά προγράμματα και μετέφρασέ το μου αυτό σε χρόνο για να δούμε πόσο πραγματικές επιδόσεις θα χάσει..!

Απλά θέλω να καταλάβω εάν η συζήτηση γίνεται για 5sec στα 60 ή για 2sec στα 60 και μετά τα αναπαράγουμε όλοι

χωρίς να ξέρουμε πρακτικά τι σημαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι αλλά σίγουρα υπάρχει. Μπορώ να σου πω στα benchmarks πόσο είναι ΑΛΛΑ δεν συμφωνώ με το σκεπτικό για να βγάλω κάτι πάω κάτω και από τα standards του chipset. Μιλάμε για 1000+ ευρώ σύστηματα και δεν δέχομαι να έχω ούτε μισό δευτερόλεπτο λιγότερο από το κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

μονο σε υψηλο φορτο εργασιας βλεπεις διαφορες απο της μνημες.

εξαλου και στα προηγουμενα(ddr3) γινοταν downgrade απο τις μνημες, αν γεμιζες με dimm, δε λειτουργουσαν σε φουλ ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

I want one! Σοβαρά, είμαι από αυτούς που το ζητούσαν και θα το ήθελαν. Αλλά ενώ είναι αξιέπαινη προσπάθεια δεν είναι το engineering marvel που ήθελα.

Εγώ θα ήθελα μια υλοποίηση χωρίς συμβιβασμούς (με daughterboard) όπως στο άσχημο GIMPing που έκανα και φαίνεται στην εικόνα.

X99E-ITX_ac_Box-2_678x452.jpg

Το ξέρω είναι πολύ δύσκολο να γίνει και να περάσεις τόσα lanes στο daughterboard, αλλά γίνεται. Έτσι θα είχαμε quad ddr4 και πολλά pci-e lanes για δίσκους. Please ASRock! Daughterboards is the way to go. Θα έστελνα και mail σε modders και Bitspower, EKWB κλπ για να κάνουν full cover waterblock. Θα έκανα online petition μέχρι κάποια εταιρία να φτιάξει το waterblock ή θα ζητούσα custom cnc work να το φτιάξω εγώ.

X99E-ITX_ac_Box-2_678x452.jpg

X99E-ITX_ac_Box-2_678x452.jpg

X99E-ITX_ac_Box-2_678x452.jpg.058250fcf3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι αλλά σίγουρα υπάρχει. Μπορώ να σου πω στα benchmarks πόσο είναι ΑΛΛΑ δεν συμφωνώ με το σκεπτικό για να βγάλω κάτι πάω κάτω και από τα standards του chipset. Μιλάμε για 1000+ ευρώ σύστηματα και δεν δέχομαι να έχω ούτε μισό δευτερόλεπτο λιγότερο από το κανονικό.

Διάβασες τι σου έγραψα πιο πανω? Δές το λίγο από την σκοπιά του Generic User και όχι του Overclocker που είσαι εσύ και το βλέπεις.

Και πριν 2-3 χρόνια όταν έκανες reviews τις μητρικές λέγανε όλοι πως οι ASUS είναι by default πιο γρήγορες από τα Bios....και το γράφανε ξανά και ξανά ψαγμένοι και καλά χρήστες από όλα τα forum...και έκατσα και σύγκρινα σε ένα excel 28 reviews δικά μας και τα έκανα όλα ποσοστά και βγήκε η MSI πιο γρήγορη για 0.6%, μετά η Gigabyte για 0.4% και τρίτη η ASUS που ΟΛΟΙ λέγαν πως είναι πιο γρήγορη.

Θα το ήθελα να μου πεις που είναι πιο αργό το 2Ch από το 4Ch...όχι για να σε πικάρω...για να δούμε και να μάθουμε όλοι σε τι είναι πιο αργό και εάν έχει όντως διαφορά...εάν έχεις και αποτελέσματα και αυτά βάλε τα...αν και τώρα θα χώσω τον Λουκά να μετρήσει με Dual και Quad για να είμαι σίγουρος :P και επειδή φαντάζει ενδιαφέρον θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες τι σου έγραψα πιο πανω? Δές το λίγο από την σκοπιά του Generic User και όχι του Overclocker που είσαι εσύ και το βλέπεις.

Και πριν 2-3 χρόνια όταν έκανες reviews τις μητρικές λέγανε όλοι πως οι ASUS είναι by default πιο γρήγορες από τα Bios....και το γράφανε ξανά και ξανά ψαγμένοι και καλά χρήστες από όλα τα forum...και έκατσα και σύγκρινα σε ένα excel 28 reviews δικά μας και τα έκανα όλα ποσοστά και βγήκε η MSI πιο γρήγορη για 0.6%, μετά η Gigabyte για 0.4% και τρίτη η ASUS που ΟΛΟΙ λέγαν πως είναι πιο γρήγορη.

Θα το ήθελα να μου πεις που είναι πιο αργό το 2Ch από το 4Ch...όχι για να σε πικάρω...για να δούμε και να μάθουμε όλοι σε τι είναι πιο αργό και εάν έχει όντως διαφορά...εάν έχεις και αποτελέσματα και αυτά βάλε τα...αν και τώρα θα χώσω τον Λουκά να μετρήσει με Dual και Quad για να είμαι σίγουρος :P και επειδή φαντάζει ενδιαφέρον θέμα :)

Λέω και πάλι στα benchmarks υπάρχει διαφορά. Όταν είχε αρχίσει το Χ99 την είχα μετρήσει. Βάλε π.χ να τρέξεις ένα 3DMark11. Λουκά κάνε συγκριτικό 2ch vs 4ch :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω είναι μικρές διαφορές αλλά όταν έχω δώσει τόσα λεφτά δεν θέλω συμβιβασμούς αλλιώς παίρνω Ζ97 που είναι οκ.

Επίσης, ακόμα ένα για εμένα λάθος. Τα CPUs αυτά throttlάρουν από τους κάποια θερμοκρασία και πάνω. Αν το server(oc) socket είναι όντως tuneναρισμένο σωστά αυτό σημαίνει ότι βάζεις +10 - +20C. Γιατί;

Το μόνο που δέχομαι είναι ότι είναι μια λυσή που δεν υπάρχει στην αγορά και απλά η ASRock την καλύπτει αλλά με χαμηλότερο performance απ' ότι θα έπρεπε.

3DMark 11

771-albums582-picture43242.jpg771-albums582-picture43241.jpg

XTU. Είναι πολύ consistent benchmark και το πιο δημοφιλές όλων μιας και τρέχει prime95 ουσιαστικά.

771-albums582-picture43236.JPG771-albums582-picture43235.JPG

ΑΙDA 64

771-albums582-picture43240.jpg771-albums582-picture43239.jpg

Winrar

771-albums582-picture43238.jpg771-albums582-picture43237.jpg

Νομίζω το παληκάρι στο Anandtech καταλήγει σε αυτό που λέω.

771-albums582-picture43234.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είδα. Μόνο στο AIDA είχε διαφορές. Τα άλλα ήταν πολύ κοντινά.

Και εάν υπολογίσουμε πως το PCB είναι πολύ μαζεμένο και τα Slots πολύ κοντά

στο Socket, νομίζω πως δεν θα υπάρχει διαφορά.

Όταν την αγοράσω θα σου ανεβάσω Screen Shots.

Το παλικάρι από το Anandtech έχει πρόβλημα.

Όποιος αγοράσεις αυτό το μητρικάκια δεν θα το αγοράσει για να βάλει πολλές κάρτες ούτε για να κάνει κανα τρελό OC.

Σαν να μου πείς πως κάποιος αγόρασε Lambo και γκρινιάζει για την κατανάλωση και επειδή δεν μπορεί να βάλει μέσα

4 βαλίτσες :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με τον sofo πάντως, δηλαδη θελετε να μου πείτε οτι ισχύει η εξής λόγικη:

θέλει καποιος να στησει ενα δυνατο σύστημα με οσον το δυνατό πιο μαζεμενο mobo και ενας 4790 με 4 πυρήνες και 8 threads του πέφτει λιγος...οκ δεκτό.

οπότε η λογική λεει οτι παει στον αμεσως πιο δυνατό cpu που είναι ο 5930K οπου θα σκασει 600? μονο για αυτόν και θα πάει να τον βαλει πανω σε πετσοκομενο mini itx με συγκεκριμενη θορυβωδης ψυκτρα?

απλα δεν έχει λόγικη παίδες και γατι δηλαδη να μην παρει μια micro atx, γιατί τετοια κολοπυλαλα με το form factor ξαφνικά?

ειναι εκτος standards ρε τελος, προσωπικά δεν δεχομαι με τοσα λεφτα να εχει ούτε και 2% λιγότερες επιδόσεις!

Κατα την αποψη μου ειναι καθαρα για τους μικρους τετραπύρηνους και περισσότερο θα την χρησιμοποιήσουν modders για projects!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

^ 5820Κ

Όταν την αγοράσω θα σου ανεβάσω Screen Shots.

Το παλικάρι από το Anandtech έχει πρόβλημα.

Όποιος αγοράσεις αυτό το μητρικάκια δεν θα το αγοράσει για να βάλει πολλές κάρτες ούτε για να κάνει κανα τρελό OC.

Σαν να μου πείς πως κάποιος αγόρασε Lambo και γκρινιάζει για την κατανάλωση και επειδή δεν μπορεί να βάλει μέσα

4 βαλίτσες :P

Και για πιο λόγο τα αγοράζει, μιας και θα πάρεις είπες; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now