maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

Dredd (2012) - IMDb

50 εκατομμύρια. Που στο καλό σπαταλήσανε τόσα λεφτά; Για low budget δείχνει. Ούτε καν μια πόλη της προκοπής δεν φτιάξανε. Ξενερώνεις με το καλημέρα. Ούτε μια μηχανή της προκοπής. Ούτε μια στολή της προκοπής. Την ταινία του Σταλόνε δεν την είδαν; Και μετά όλη η ταινία θυμίζει το The Raid: Redemption (2011) - IMDb που είχε κόστος 1.1 εκατομμύριο. Το Ελληνικό δημόσιο ανέλαβε την παραγωγή και χρηματοδότηση της ταινίας; Που στο καλό τα φάγανε;

Anyway, σπλάτερ παντού και σε slow motion. 4 παρά 15 το πρωί και νιώθω την ανάγκη να ξανά δω του Σταλόνε. Not good....

6/10

Θα διαφωνησω φιλε yanni. Και μονο που ο σταλονε εβγαλε το κρανος, ολη η ταινεια κατ εμε εφαγε ακυρο. Ο Karl Urban ειναι κλασεις ανωτερος, ειναι πραγματικα ο Dredd και η ταινεια αξιζει πολυ παραπανω απο οσα γραφεις, δες την ξανα ποιο ψυχραιμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μια χαρά ψύχραιμα την είδα, αλλά είπαμε να δούμε Dredd όχι The Raid: Redemption με κάποιον ντυμένο να θυμίζει Dredd. Ο Carl Urban μου αρέσει από τους νέους ηθοποιούς και το ψιλό παλεύει εδώ, το όλο στήσιμο όμως είναι πολύ φτωχό. Και μπορεί ο Σταλόνε να έβγαλε το κράνος και γενικά να το παραξηλώσανε με την χιουμοριστική παράμετρο που είχε εκείνη η ταινία, πάλι καλά που υπήρχε και ο Αρμάν Ασσάντε στον ρόλο του κακού και σε μεγάλο βαθμό το σώζει, αλλά ρε συ Megacity του μέλλοντος όχι σημερινή πόλη + κάποια ψηλά κτήρια στο άσχετο, μηχανάρα από το μέλλον, όχι μηχανούλα από το πλησιέστερο κατάστημα με ένα επιπλέον κομμάτι μέταλλο "φορεμένο" από πάνω, στολή δικαστή όχι ματατζή. Το αρχικό κυνηγητό είναι απίστευτο fail μόνο και μόνο διότι ΟΛΑ τα αυτοκίνητα είναι τα αυτοκίνητα που βλέπεις σήμερα στον δρόμο.

Κατάλαβες γιατί λέω ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ ΦΑΓΑΝΕ $50 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ? και γιατί μου ερχόταν να ξανά δω το παλιό; Αν η ταινία είχε τα σκηνικά της πρώτης και το στυλ της δεύτερης, με λιγότερο slow motion και περισσότερες σκηνές εκτός κτηρίου (αμέσως την μπουντρουμιάσανε) θα ήταν 8αράκι.

Link to comment
Share on other sites

Hobbit είδε κανείς? και αν ναι, πώς σας φάνηκε?

Το είδα χθες! Δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν είχα δει τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών στο σινεμά, αλλά μ' άρεσε γενικά περισσότερο το Hobbit! Επίσης ήταν ωραίο το 3D 48fps!

Link to comment
Share on other sites

Mehhhh... Καλό ήταν σαν ταινία βασισμένη στον κόσμο του Tolkien αλλά οι άρχοντες μου άρεσαν περισσότερο. Ίσως επειδή ήταν το πρώτο μέρος τριλογίας να μην είχε όσο δράση περίμενα. Τώρα που ο σκηνοθέτης βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά (Tolkien) ψιλοφοβάμαι για το πως θα κάνει το 1 βιβλίο του Hobbit σε 3 ταινίες ενώ έκανε τα 3 βιλία του άρχοντα σε 3 ταινίες.

Anyway, από ότι ακούγεται και οι άλλες 2 πρέπει να έχουν γυριστεί ή να είναι στα τελειώματα και θα βγουν σχετικά σύντομα οπότε περιμένω και τις άλλες 2 για κρίνω συνολικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

το σχετικά σύντομα σχετικό είναι γιατί όπως είχε γίνει και με τον άρχοντα θα περιμένουμε ένα χρόνο ακριβώς. τον επόμενο δεκέμβρη και τον επόμενο δεκέμβρη. επίσης το κάνει 3 ταινίες γιατί θα βάλει παράλληλα και άλλα πράγματα από τη μυθολογία του Tolkien, κι ας μην υπήρχαν στο βιβλίο, απλά για να τα εξηγήσει καλύτερα.

γενικά μου άρεσε. δεν τρελάθηκα και κάποια σημεία πιστεύω τα τράβηξε λίγο περισσότερο απ όσο έπρεπε

Link to comment
Share on other sites

Transporter: The Series

Transporter: The Series (TV Series 2012–*) - IMDb

Transporter+The+Series.jpg

Το Transporter: The Series ειναι μια περιπετειωδης τηλεοπτικη σειρα, βασισμενη στην κινηματογραφικη τριλογια Transporter, στην οποια πρωταγωνιστουσε ο Jason Statham. Η παραγωγη της σειρας ειναι μια συνεργασια της Αμερικης, της Αγγλιας, της Γαλλιας και του Κανδα. Η σειρα εγινε γνωστη μεσω του Cinemax, το οποιο και θα προβαλλει τη σειρα στο Αμερικανικο κοινο, ομως η ημερομηνια προβολης της ειναι ενα μυστηριο. Στις 11 Οκτωβριου εκανε πρεμιερα στο RLT της Γερμανιας, ενω στις 6 Δεκεμβριου στο Γαλλικο M6. Στο HBO Canada θα κανει πρεμιερα στις 4 Ιανουαριου, με την Αμερικανικη πρεμιερα να εξακολουθει να ειναι αγνωστη. Το μπατζετ των 12 επεισοδιων της πρωτης σεζον στοιχισε ?30 εκατομμυρια.

Υποθεση: Η σειρα ακολουθεi τα γεγονoτα και τo κονσεπτ της κινηματογραφικης τριλογιας ταινιων, με αλλα λογια τη συνεχια των περιπετειων του γνωστου Frank Martin, ενας επαγγελματιας οδηγος courier freelance για ενοικιαση, που θα παραδωσει οτιδηποτε και οπουδηποτε, χωρις ερωτησεις, για τη σωστη τιμη, και ζει απο τρεις απαραβιαστους κανόνες, που συχνα παραβιαζει. Ο Chris Vance αναλαμβανει το ρολο του Frank απο τον Jason Statham, μαζι με την Andrea Osvárt, η οποια παιζει τον γυναικειο πρωταγωνιστικο ρολο στη σειρα, η οποια υποδυεται μια πρωην πρακτορα της CIA και το ερωτικο ενδιαφερον του Frank. Ο Francois Berleand ειναι ο μοναδικος ηθοποιος που επιστρεφει απο τις ταινιες και παιζει τον ρολο του InspectorTtarconi.

Πηγη

GreekTVSubS - Transporter: The Series Season 1 - Official Discussion Thread

The Following

The Following (TV Series 2013–*) - IMDb

FollowingPoster.jpg

Ο Kevin Williamson κατάφερε με το σενάριό του για το “Scream”, το 1996, να δημιουργήσει ένα από τα πιο πετυχημένα slasher movies όλων των εποχών, καταφέρνοντας να αλλάξει τους κανόνες του παιχνιδιού. Η επιτυχία της σειρά τον εδραίωσε ως έναν από τους πιο πολυσυζητημένους σεναριογράφους του χώρου και κάνοντας το όνομά του εφάμιλλο με την αγωνία και τον τρόμο.

Βέβαια ο Williamson δεν είναι άγνωστος και στην τηλεόραση, μιας και έχει μεταφέρει την πολυαγαπημένη σειρά βιβλίων “The Vampire Diaries” με τρομερά μεγάλη επιτυχία. Αυτή την φορά με την νέα του σειρά “The Following” μπαίνει στα άγνωστα, για εκείνον, νερά του αστυνομικού θρίλερ με κεντρικό χαρακτήρα έναν αστυνομικό που προσπαθεί να πιάσει έναν μανιακό δολοφόνο.

Πηγη

Είδαμε τον πιλότο του "The Following", της νέας σειράς του Kevin Williamson | reel.gr

Το FBI εκτιμά ότι υπάρχουν σήμερα πάνω από 300 ενεργοί κατά συρροή δολοφόνοι στις ΗΠΑ. Τι θα συνέβαινε αλήθεια αν αυτοί οι δολοφόνοι είχαν έναν τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους; Τι θα συνέβαινε αν ένας ψυχωτικός serial killer τους έφερνε σε επαφή; Αν τους ενεργοποιούσε τον έναν μετά τον άλλο;

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρώτο επεισόδιο της σειράς που προβλήθηκε πρόσφατα στην Αμερική, προκάλεσε το ενδιαφέρον των τηλεθεατών, αν αναλογιστεί κανείς ότι το παρακολούθησαν συνολικά 10,4 εκατομμύρια τηλεθεατές, σύμφωνα με τις μετρήσεις τηλεθέασης της Nielsen.

Ο Kevin Bacon ερμηνεύει μοναδικά τον Ryan Hardy, έναν πρώην πράκτορα του FBI. Η ιστορία ξεκινά όταν ο διαβόητος κατά συρροή δολοφόνος Joe Carroll, που υποδύεται ο James Purefoy, δραπετεύει την παραμονή της εκτέλεσής του από την πτέρυγα των μελλοθανάτων και ξεκινά μια νέα σειρά δολοφονιών. Το FBI αποφασίζει να καλέσει τον Ryan Hardy ως σύμβουλο στην υπόθεση, καθώς ήταν εκείνος που τον είχε συλλάβει 9 χρόνια πριν.

Η πλοκή της σειράς ακολουθεί τον Ryan Hardy και το FBI, καθώς προκαλούνται από τον ολοένα αυξανόμενο ιστό των δολοφονιών γύρω τους, που ελέγχεται από τον ιδιοφυή και ύπουλο Joe Carroll, που ονειρεύεται να γράψει ένα μυθιστόρημα με πρωταγωνιστή τον Ryan Hardy. Κατά τη διάρκεια της φυλάκισης του, ο Joe Carroll έχτισε, με την βοήθεια του διαδικτύου, ένα social network από ακολούθους και μιμητές, πρόθυμους να εκτελέσουν κάθε φονική επιθυμία του.

Στον πρώην πράκτορα θα δοθεί μια δεύτερη ευκαιρία να συλλάβει τον Joe Carroll, καθώς θα έρχεται αντιμέτωπος όχι με έναν, αλλά με μια ολόκληρη αίρεση κατά συρροή δολοφόνων.

Ripper Street

Ripper Street (TV Series 2012–*) - IMDb

Ripper+Street+BBC+America.jpg

ripperstreetbbcone.jpg

Ένα νέο αστυνομικό δράμα που εκτυλίσσεται στο East End του Λονδίνου το 1889 κατά τη διάρκεια του επακόλουθο των φόνων του Jack The Ripper (Τζακ ο Αντεροβγάλτης). Το περίφημο H Division, το Αστυνομικό Τμήμα, που είναι υπεύθυνο για τη διατήρηση της τάξης στη περιοχή του Whitechapel, βρίσκεται σε μια χαοτική κατάσταση και προσπαθούν να διατηρήσουν την τάξη μετά από μια ταραχώδη εποχή για το Λονδίνο.

Πηγη

GreekTVSubS - Ripper Street Season 1 - Official Discussion Thread

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κουίζ για δυνατόυς λύτες...

Ψάχνω ταινία Αμερικάνικη, teenagers φάση, μάλλον 80's με πλοκή του στυλ τα σχολιαρόπαιδα παρουσιάζουν εργασία στο Λύκειό τους μια σαν crystal ball η οποία ξαφνικά πέρνει ενέργεια από τους πυλώνες του ρεύματος ή κάτι τέοιο και αρχίζει να δημιουργεί μια χρονοδίνη και να εμφανίζονται μέσα στο Λύκειο από Τυραννόσαυροι εως την Κλεοπάτρα κλπ κλπ. Φυσικά οι μαθητές καταφέρνουν να "κόψουν το ρέυμα" στη γυαλόμπαλα και να γίνουν ήρωες.

Έξτρα hint: ο main character είναι πορωμένος με το american muscle car της εποχής του και στο τέλος κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει να καταστρέψει την παροχή ρεύματος προς την γυάλα.

Δεν έχω ιδέα πώς να την ψάξω!! (Βασικά δεν έχω ιδέα ΓΙΑΤΙ θέλω να την ψάξω :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κουίζ για δυνατόυς λύτες...

Ψάχνω ταινία Αμερικάνικη, teenagers φάση, μάλλον 80's με πλοκή του στυλ τα σχολιαρόπαιδα παρουσιάζουν εργασία στο Λύκειό τους μια σαν crystal ball η οποία ξαφνικά πέρνει ενέργεια από τους πυλώνες του ρεύματος ή κάτι τέοιο και αρχίζει να δημιουργεί μια χρονοδίνη και να εμφανίζονται μέσα στο Λύκειο από Τυραννόσαυροι εως την Κλεοπάτρα κλπ κλπ. Φυσικά οι μαθητές καταφέρνουν να "κόψουν το ρέυμα" στη γυαλόμπαλα και να γίνουν ήρωες.

Έξτρα hint: ο main character είναι πορωμένος με το american muscle car της εποχής του και στο τέλος κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει να καταστρέψει την παροχή ρεύματος προς την γυάλα.

Δεν έχω ιδέα πώς να την ψάξω!! (Βασικά δεν έχω ιδέα ΓΙΑΤΙ θέλω να την ψάξω :hehe:)

Πρώτη φορά είχα διαβάσει για αυτή την ταινία σε τεύχος του... Pixel όταν για μια περίοδο στο τέλος του περιοδικού έκανε και ένα movie review!!!!

My Science Project (1985) - IMDb

[media]http://www.youtube.com/watch?v=yv0OTHy75s4[/media]

Link to comment
Share on other sites

Το link του video απλά μου το έβγαλε πρώτο στο google. Η ποιότητα είναι τραγική για να το δεις από εκεί. Στο... πειρατικό έχει μερικά dvdrips.

Το θυμόμουν (στο περίπου) με τον Ελληνικό τίτλο (Οι Τυχοδιωκτες της 4ης διάστασης).

Link to comment
Share on other sites

Les Miserables (2012) - IMDb 7.8/10

Εξαιρετική ταινία, αρκεί να μπορείτε να αντέξετε ηθοποιούς να τραγουδάνε ή να προσπαθούν να τραγουδήσουν για 2+ ώρες (κάποιοι βέβαια είναι πραγματικά καλοί όπως, κατά την γνώμη μου, η Samantha Barks). Αλλά σαν ταινία είναι εξαιρετική και η ώρα περνάει νεράκι (κάνει 1-2 κοιλιές αλλά δεν είναι ικανές να χαλάσουν την εικόνα της ταινίας συνολικά). Είχα την ατυχή ιδέα να ρίξω μια ματιά λίγο μετά τις 2 το βράδυ και απλά πήγε σερί μέχρι τις 5 παρά!!! Δεν μπορούσα να μην την δω μέχρι τέλους!!!

Άριστη παραγωγή, οπτικά καταπληκτική, ακουστικά σε μερικές περιπτώσεις σε ξεσηκώνει, εξαιρετικοί ηθοποιοί, αποκάλυψη ακόμα και τα πιτσιρίκια όπως ο Daniel Huttlestone. Προτείνεται χαλαρά. Ακόμα και σε σινεμά θα δικαιολογούσε στο απόλυτο το εισιτήριο της.

Υ.Γ. Κοιτάω το budget στα $61 εκατ. δολλάρια και νομίζω ότι είναι τυπογραφικό και ότι του λείπει ένας άσσος μπροστά. Καταλαβαίνετε γιατί γκάριζα για τα 50 εκατ. του Dredd?

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now