maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

Μια και λέμε για παλαιότερες ταινίες

Giant (1956) - IMDb 7.7/10

Είναι ένα μικρό έπος με κορυφαίους ηθοποιούς. Βέβαια δεν πρόκειται για περιπέτεια, οπότε δεν προτείνεται, πολύ περισσότερο και λόγο διάρκειας, σε όποιους ψάχνουν κάτι το γρήγορο και το αγωνιώδες.

Shane (1953) - IMDb 7/10

Κλασικό γουέστερν (ε ναι αν είναι του 1953, τι περίμενες?) που βλέπεται άνετα παρόλο το 4:3. Προτείνεται για όσους δεν έχουν εθιστεί στις ultra fast ταινίες δράσης του σήμερα.

The Big Country (1958) - IMDb 8/10

Άλλο ένα μικρό έπος με έναν εξαιρετικό Gregory Peck. H ταινία πηγαίνει με το πάσο της στο μεγαλύτερο μέρος, όπως και πολλές παλιές ταινίες. Είναι και κοντά στις 3 ώρες. Δεν κουράζει όμως. Η ταινία είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Δείτε την. 100% δείτε την.

The Outlaw Josey Wales (1976) - IMDb 7/10

Ποιο σύγχρονο από τα υπόλοιπα + Clint τόσο στον ρόλο του πρωταγωνιστή, όσο και στην καρέκλα του σκηνοθέτη. Αρκετά καλό θα έλεγα.

Winchester '73 (1950) - IMDb 7/10

Η ιστορία ενός όπλου. B/W, 4:3, mono sound, αλλά και James Stewart.

Red River (1948) - IMDb 7.5/10

Άλλο ένα παλιό πολύ καλό western.

4:3, mono, Β/W. Υπάρχει colorized αλλά δεν νομίζω να το βρείτε σε καλή ποιότητα οπότε καλύτερα το B/W. Την colorized έκδοση παίζει να την έχει δείξει το STAR παλιά.

The Big Trail (1930) - IMDb 7.1/10

Η κατάκτηση της άγριας δύσης με έναν νεαρότατο John Wayne. B/W(2.10:1 η έκδοση που κυκλοφορεί), σχετικά καλή ποιότητα εικόνας και ήχου δεδομένου ότι η ταινία είναι αρχαία. Επειδή ακριβώς περιγράφει ποιο πολύ την ταλαιπωρία των εποίκων να πάνε από το ένα μέρος της Αμερικής στο άλλο, έχει αρκετές μεταβολές στο ρυθμό της.

Όσοι θέλετε ταινίες που δεν κάνουν μεγάλες κοιλιές και η δράση είναι το κύριο συστατικό τους, δείτε έστω τα Winchester '73 και The Outlaw Josey Wales.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Δειτε το Gravity!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Πήγαμε με τον αδερφό μου και 2 κοπέλες να το δούμε πριν από κάνα μήνα, σε 3D κτλ κτλ, επειδή ακούσαμε εξαιρετικά λόγια. Γράφω με ποιους πήγα για να μην νομίζεις ότι είμαι περίεργος - υπήρχε ποικιλία απόψεων στο παρεάκι.

Δεν άρεσε σε κανέναν μας. Ωραία 3D effects, ωραία ηχητικά εφφέ, ίσως η καλύτερη 3D ταινία που είδα μέχρι στιγμής. Αλλά ως εκεί... Σαν ταινία δεν μας άρεσε. Πολύ flat ρε παιδί μου :(

Όσοι λένε ότι είναι η καλύτερη ταινία του '13, απλά δεν βλέπουν πολλές ταινίες. Όσοι της βάζουν 9 και 10, είναι τέρμα υπερβολικοί και το παίζουν κουλτουριάρηδες χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες το Gravity σπίτι γιατί πήγα σινεμά για είτε Χόμπιτ είτε Wall Street (Ντι Κάπριο) αλλά έπεσε άκυρo :hehe:.

Βασικά περίμενα από το trailer οτι θα είναι η Μπούλοκ και θα περιστρέφεται εσαεί στο διάστημα μέχρι... κάτι να γίνει. Δεν είναι έτσι όμως, η ταινία μας κράτησε σε αγωνία και γενικά ήταν αρκετά καλή. Όχι τπτ ουάου, αλλά αρκετά καλή!

Link to comment
Share on other sites

Rush (2013) - IMDb 8.1/10

Ωραία, πάρα πολύ ωραία. Το καλό είναι ότι δεν είχα κάτσει να δω κάποιο trailer, δεν είχα ιδέα και για τα τεκταινόμενα της F1 την δεκαετία του 70. Μόνο το όνομα του Lauda μου ήταν πολύ γνωστό, ο Hunt μου ήταν απολύτως άγνωστος. Η ταινία είναι πραγματικά πολύ καλή, δεν χάνεις πουθενά το ενδιαφέρον σου για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, εφόσον δεν ξέρεις σημαντικά γεγονότα της ιστορίας των δύο οδηγών η εξέλιξη σε ξαφνιάζει κιόλας.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη ταινία με F1 που να ήταν τόσο μα τόσο ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Rush (2013) - IMDb 8.1/10

Ωραία, πάρα πολύ ωραία. Το καλό είναι ότι δεν είχα κάτσει να δω κάποιο trailer, δεν είχα ιδέα και για τα τεκταινόμενα της F1 την δεκαετία του 70. Μόνο το όνομα του Lauda μου ήταν πολύ γνωστό, ο Hunt μου ήταν απολύτως άγνωστος. Η ταινία είναι πραγματικά πολύ καλή, δεν χάνεις πουθενά το ενδιαφέρον σου για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, εφόσον δεν ξέρεις σημαντικά γεγονότα της ιστορίας των δύο οδηγών η εξέλιξη σε ξαφνιάζει κιόλας.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη ταινία με F1 που να ήταν τόσο μα τόσο ενδιαφέρουσα.

Χαίρομαι που συμφωνούμε, κι εγώ 8/10 είπα να του βάλω. Από τις καλύτερες ταινίες που είδα μες στο '13 σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

ειδα το rush, πολυ καλη ταινια!! παρολο που ηξερα οτι το πρωταθλημα το ειχε παρει ο χαντ, το τελευταιο μισαορο ηταν με "κομμενη την ανασα".

Link to comment
Share on other sites

ειδα το rush, πολυ καλη ταινια!! παρολο που ηξερα οτι το πρωταθλημα το ειχε παρει ο χαντ, το τελευταιο μισαορο ηταν με "κομμενη την ανασα".

Πράγματι, το είδα την Κυριακή. Φοβερό! :)

Το είδα κι εγώ προχθές! Σ' άρεσε;

Αρκετά... πάρα πολύ βασικά :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους μέσα στις γιορτές το Rush. Ήθελα να αναφερόταν λίγο περισσότερο στα αγωνιστικά γεγονότα, υπήρχαν στιγμές που από την αρχή ενός πρωταθλήματος στην επόμενη σκηνή σε πάει στο τέλος του :P αλλά και μένα η ταινία μου άρεσε και φυσικά είναι πέρα για πέρα true story.

1976 Formula One season - Wikipedia, the free encyclopedia

8.5 / 10 από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σειρά sherlock? Ρε τι χάνω!!

Sherlock (TV Series 2010? ) - IMDb Ναι και έχει πάρει 9.3 στο imdb. Για μένα είναι σίγουρα στο top3 των καλύτερων σειρών που έχω παρακολουθήσει ever.

To έχουν μεταφέρει στην μοντέρνα εποχή και στην πριν από 3 χρόνια που έμαθα για αυτήν ήμουν λίγο διστακτικός, αλλά μετά το πρώτο επεισόδιο έμεινα!

Κάθε σεζόν έχει τρία 90λεπτα επεισόδια, σαν να βλέπεις ταινία φαντάσου. Τώρα είμαστε στην τρίτη σεζόν και την Κυριακή βγαίνει το τρίτο και τελευταίο της επεισόδιο. Απ' ότι λένε οι δημιουργοί του, θα την συνεχίσουν την σειρά γιατί έχει γνωρίσει μεγάλη επιτυχία, οπότε μες στο '15 θα έχουμε και 4η σεζόν ίσως :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα κατάλαβα ποια είναι είχα κολλήσει στις ταινίες! Την παρακολουθεί κ ένας φίλος μου αλλά το είχα ξεχάσει τελείως οτι υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now