maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

6αράκι κι από μένα για το Oblivion.

@yanni. Που να δεις τα 3D που θέλουν χαλαρά 20GB το καθένα.

Όχι πως είναι πολλές οι ταινίες, αλλά μερικές αξίζουν για 3D στο σπίτι.

Κυκλοφορούν εκδόσεις 3D των λίγων GBs αν και δεν μπορώ να ξέρω αν προσφέρουν ικανοποιητικό 3D, διότι δεν έχω 3D TV. Προφανώς δεν εννοώ να προσφέρουν ποιότητα σαν αυτά των 20GB, αλλά το αν είναι ικανά να κοροϊδέψουν έναν θεατή που δεν πολύ προσέχει τις λεπτομέρειες δίνοντάς του την εντύπωση μιας 3D ταινίας. Σκοπεύω πάντως κάποια στιγμή να αγοράσω τα παλιά κλασικά γυαλιά (red/cyan ή/και green/magenta) να τα δοκιμάσω με την 2D Samsung μου. Βρήκα έναν πολύ ωραίο player για 3D ταινίες ονόματι Bino που κάνει realtime μετατροπή από left/right half width για παράδειγμα σε red/cyan, green/magenta κ.α. . Σε σχέση με το να πάω να αγοράσω μια 3D TV, τζάμπα θα μου έρθει μια απλή δοκιμή, έστω και αν το αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερο από ότι με μια 3D TV.

Και δεν είναι και 1080p είναι 1920 x 800p! Όπως και τα 720p είναι 1280 x 500p..γενικά γίνεται αυτό για το χώρο..μόνο τα animation είναι πάντα ακριβώς η ανάλυση..εκτός και αν θές να κατεβάσεις την ταινία true hd 30+ gb ..αλλά δεν αξίζει..

Επίσης όπως είπε κ ο yanni (Γιάννης?) το μέγεθος πάει ανάλογα με το πόση ώρα είναι η ταινία την ποιότητα ήχου/εικόνας και αν έχει μέσα και άλλες γλώσσες.

Δεν έχει σχέση με τον χώρο η κάθετη ανάλυση. Η ταινία καθορίζει την κάθετη ανάλυση. Και 50GB έκδοση του Oblivion να κατεβάσεις τα 800 pixels κάθετα είναι δεδομένα, διότι είναι γυρισμένο σε 2,35:1. Αντίθετα το Avatar που έχει γυριστεί σε 1,78:1, δηλαδή 16:9, είναι κανονικό, εννοώ 1920Χ1080.

Το Oblivion για να το είχαμε σε 1080p γεμάτη κάθετη ανάλυση, θα χρειαζόμασταν 2538 pixels οριζόντια ανάλυση σε μια οθόνη με αναλογίες 21:9 όπως η Philips Cinema(2560Χ1080) και βέβαια την αντίστοιχη έκδοση σε BluRay ώστε να μην καταφύγουμε σε upsampling από 1920Χ800 σε 2560Χ1080.

1128.jpg

Για όσους θέλουν να εκμεταλλευτούν όλη την επιφάνεια της οθόνης τους ακόμα και αν αυτό σημαίνει ελαφρώς χειρότερη ευκρίνεια και απώλεια πληροφορίας δεξιά και αριστερά, απλά ας πατήσουν το 9 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο όσες φορές κρίνουν απαραίτητο, την στιγμή που ξεκινάει η ταινία με το Media Player classic.

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι...αλλά όταν βαρίεμαι δεν μπάινω!

Εσείς όταν βαριέστε, σταματάτε την ταινία ή βάζετε και 2η? :hehe:

ή τις βλέπετε όταν βαριέστε? :hehe:

Σταματάμε την ταινία και βάζουμε κάποια άλλη που ξέρουμε ότι δεν θα μας κάνει να βαρεθούμε. Μόλις πάρουμε τα πάνω μας ξανά βάζουμε την πρώτη με την οποία βαριόμασταν. Αν είναι καμιά μεγάλη (2+ ώρες) κλάψτα. Ξεκινάς να δεις μια ταινία και βλέπεις 3 (μία που βαριέσαι και δύο για αναπτέρωση ηθικού)

:P

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν βαρίεστε συνέχεια να βλέπετε ταινίες?

Τώρα κατάλαβα γιατί πήρες αμάξι του group! Για να έχεις πάντα με κάτι να ασχολείσαι..εμάς που δεν μας χαλάνε τα αυτοκίνητα βλέπουμε ταινίες..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα, θα έρθεις στο συνεργείο με κάτι τέτοιο??? Λοστούς σίδερα γαλικα βαριοπούλες άξονες βιομηχανικές μανέλες σφυριά καλέμια...:hehe:

Άντε κατέβα να πάμε να αράξουμε κάνα Σάββατο όλη μέρα στο λουτράκι :) (ναι υπάρχει και στα Χανιά λουτράκι)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα, θα έρθεις στο συνεργείο με κάτι τέτοιο??? Λοστούς σίδερα γαλικα βαριοπούλες άξονες βιομηχανικές μανέλες σφυριά καλέμια...:hehe:

Άντε κατέβα να πάμε να αράξουμε κάνα Σάββατο όλη μέρα στο λουτράκι :) (ναι υπάρχει και στα Χανιά λουτράκι)

Ένα γαλλικό θα ήθελα Κρητικέ <3 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα από κοντά μια 4Κ τηλεόραση της Sony στα 7000ευρόπουλα από κοντά..καλά η φάση είναι τρέλα :D

Πέρα από αυτό επειδή λείπω καιρό πέραν του Oblivion που το βρήκα σε blr και το Pacific Rim που το περιμένω..

Ταινίες δράσης-περιπέτειας όπως οι πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κι ας μην εχω δει το πρωτο... μου αρεσε πολυ.

Ειδα και το Oblivion, πολυ φευγα ταινια... Το ολο κονσεπτ ειναι κατι που θα μπορουσε

να γινει και εμεις να μη το εχουμε παρει χαμπαρι εκτος απο λιγους (οπως στη ταινια).

Link to comment
Share on other sites

το Wolverine(για όσους έχουν διαβάσει τα κομικ) τα κάνει λίγο χάλια με την ιστορία, αλλά γενικά πολύ καλή δράση, και το τέλος μετά τα credits πολλά υποσχόμενο για την επόμενη ταινία Xmen: Days of the future past.

είδα και το Now You See Me. πολύ καλή ταινία. έξυπνη και καλό cast

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now