maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

Side Effects... 7.5/10 ( πολύ καλή βαθμολογία για την αυστηρή μου κριτική :D :D :D )

Περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα του "δραστήριου μυαλού".

Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί τον τελευταίο 1μιση χρόνο ( αν όχι η καλύτερη )

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είδα ότι το Pacific Rim το πήγαν Σεπτέμβρη, παραβίασα έναν κανόνα που ισχύει εδώ και 13 χρόνια. Κάθισα και το είδα σε TS. Ακόμα και σε TS (με τραγικότατο ήχο) είναι ΟΚ για παρακολούθηση. Το σενάριο απλό βοηθάει πολύ στο να δει και να απολαύσει κάποιος την ταινία χωρίς να τον κουράσει, άλλωστε αυτή δεν κάνει και κοιλιές (σε 1-2 σημεία μόνο, υποχρεωτικά). Σίγουρα θα το ξανά δω αν βγει κάτι με καλό ήχο, αλλιώς BluRay που νομίζω θα έχει και καμιά 30άρα λεπτά εξτρά. Σινεμά θα μπορούσα να το ξανά δω τον Σεπτέμβρη, αλλά δεν βλέπω τον λόγο. Έτσι και αλλιώς οι εμπειρίες μου από Village π.χ. είναι ένα τεράστιο blur σε ταινίες με πολλά εφέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πόνεσαν τα μάτια σου και τα αυτιά σου να δεις ταινία ts?

Φέτος η μόνη ταινία που είδα ήταν το the grandmaster..όλα τα άλλα ήταν μ@λ@κιούλες για να περάσεις η ώρα απλά..

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτιά μου ναι. Ο ήχος απλά δεν υπάρχει. Σαν να παίζουν όλοι οι ήχοι από το woofer. Σαν εικόνα δεν ήταν και τόσο πρόβλημα. Σαν μέτρια προς κακής ποιότητα VHS κασέτα. Μόλις βγει το BluRay θα ψάχνουμε να δούμε αν τα pixels είναι στην σωστή θέση :hehe: . Μέχρι τότε βολευόμαστε και με κάτι φτωχότερο. Είπα πάντως ότι 13 χρόνια δεν έχω δει TS. Last time ήταν ο Μονομάχος. Ίδια φάση. Προβολή Αμερική Μάιο, Ελλάδα Αύγουστο. Και τότε το TS ήταν πολύ χειρότερης ποιότητας. Για αυτό και είχα ξανά πει "Ποτέ ξανά". Αλλά είχα ψηθεί τόσο πολύ για την ταινία που δεν σκόπευα να βάλω το χρονόμετρο πάλι στους 2 μήνες. Μου έφυγε η τρέλα και περιμένω χαλαρός για το BluRay.

fj3x.png

Υ.Γ. Τώρα το μόνο που μένει είναι μια τριλογία αυτού

robotech_sdf1.jpg

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ αρέσουν πολύ οι ταινίες αλλά κάνω υπομνή απο το να περάσουν τέτοιο βασανηστίριο τα μάτια μου! Όσο καλή και να ναι μια ταινία δεν της αξίζει τέτοια προβολή!!Υπομονή την άλλη φορά!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 10 ώρες στην δουλειά μπορώ να κάνω κ εγώ ένα γ@μ.ορθογραφικό λάθος..:)

Μετά από 13 χρόνια μπορώ να δω ένα γ@μ.TS. :)

:P

Assassination Games (2011) - IMDb

6/10 στο imdb και νομίζω ότι αξίζει και για λίγο παραπάνω. Είναι ολίγον slow πάντως σε κάποιες φάσεις. Πάει να το παίξει ποιο σοβαρό από όσο πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ αρέσουν πολύ οι ταινίες αλλά κάνω υπομνή απο το να περάσουν τέτοιο βασανηστίριο τα μάτια μου! Όσο καλή και να ναι μια ταινία δεν της αξίζει τέτοια προβολή!!Υπομονή την άλλη φορά!!

Ωω ναι +1

Link to comment
Share on other sites

Oblivion (2013) - IMDb 7.4/10

Δεν είναι η ταινία που περιμένεις να δεις ανατροπές, από την άποψη ότι από το trailer κιόλας, ήδη ξέρεις το μεγάλο μυστικό. Από εκεί και πέρα αν έχεις δει μερικές δεκάδες ταινίες φαντασίας, πολλά τα έχεις υποψιαστεί, κάποιες σκηνές θα σου θυμίσουν κάποιες άλλες ταινίες, το τέλος το έχεις δει τουλάχιστον μισή ντουζίνα φορές. Αλλά είναι καλοφτιαγμένη και καταφέρνει μέσα σε 2 ώρες να σου δείξει όλα όσα χρειάζεται, χωρίς να νιώθεις ότι κάνει πηδηματάκια από το ένα σημείο στο άλλο αφήνοντας κενά. Από τις λίγες ταινίες που είδα και δεν ένιωσα ότι κάπου βιάζεται να τελειώσει. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά.

@venisk 1080p :P

Link to comment
Share on other sites

Oblivion (2013) - IMDb 7.4/10

Δεν είναι η ταινία που περιμένεις να δεις ανατροπές, από την άποψη ότι από το trailer κιόλας, ήδη ξέρεις το μεγάλο μυστικό. Από εκεί και πέρα αν έχεις δει μερικές δεκάδες ταινίες φαντασίας, πολλά τα έχεις υποψιαστεί, κάποιες σκηνές θα σου θυμίσουν κάποιες άλλες ταινίες, το τέλος το έχεις δει τουλάχιστον μισή ντουζίνα φορές. Αλλά είναι καλοφτιαγμένη και καταφέρνει μέσα σε 2 ώρες να σου δείξει όλα όσα χρειάζεται, χωρίς να νιώθεις ότι κάνει πηδηματάκια από το ένα σημείο στο άλλο αφήνοντας κενά. Από τις λίγες ταινίες που είδα και δεν ένιωσα ότι κάπου βιάζεται να τελειώσει. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά.

@venisk 1080p :P

Έχει βγει σε καλή ποιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Χτες το είδα σε 1080p το oblivion εννοείτε 1080p @yanni!!! εντάξει ήταν ένα καλό 2ώρο και όντως από την αρχή ξέρεις τι περιμένεις να δεις, ένα 6 από μένα :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά 1080p πάντως. Το Oblivion θέλει 8,5GB minimum. Το Pacific Rim όταν βγει θα ζητάει χαλαρά πάνω από 10-12GB. Τώρα για καμιά κωμωδία καλά είναι και τα 1.6GB-4.5GB που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

6αράκι κι από μένα για το Oblivion.

@yanni. Που να δεις τα 3D που θέλουν χαλαρά 20GB το καθένα.

Όχι πως είναι πολλές οι ταινίες, αλλά μερικές αξίζουν για 3D στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι και 1080p είναι 1920 x 800p! Όπως και τα 720p είναι 1280 x 500p..γενικά γίνεται αυτό για το χώρο..μόνο τα animation είναι πάντα ακριβώς η ανάλυση..εκτός και αν θές να κατεβάσεις την ταινία true hd 30+ gb ..αλλά δεν αξίζει..

Επίσης όπως είπε κ ο yanni (Γιάννης?) το μέγεθος πάει ανάλογα με το πόση ώρα είναι η ταινία την ποιότητα ήχου/εικόνας και αν έχει μέσα και άλλες γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

έχω την τριλογία transformers 32gb κάθε ταινία κρίμα που δεν εχω μια καλη τηλεόρασή να τις δω :hehe:

το oblivion θα ηταν καλύτερο αν είχε μέσα και το πως κατέληξε έτσι ο πλανήτης δηλαδή την εισβολή την χρήση πυρηνικών και γενικά να ειχε λιγο περισσότερη δράση

6ρακι και απο εδω αν και θα το ξανα δω σε 1080 γιατι το ειχα δει σε Hdrip με χάλια ήχο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now