JC_Denton

SilverStone Raven RV01B Review

Recommended Posts

Το κουτί είναι όλα τα λεφτά. Γιώργο έγραψες, το έκανες τόσο καλό που πέρασες σε άλλο επίπεδο :hehe:. Ίσως να είναι παραπάνω "εμπορική" η παρουσίαση απ' ότι πρέπει :P

Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό πάντως, μπράβο :D

Link to comment
Share on other sites

παραμένεις κακόγουστος στα κουτιά εσύ...

Να αναλύσουμε τίποτα πολυκατοικίες που πέτυχα σε γνωστή επιχείρηση προσφοράς διαδικτύου με πράσινο στοιχείο, μπλε οθόνες κλπ κλπ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review...!!! Πραγματικά ότι μπορει να ήθελε να μάθει κάποιος για το συγκεκριμένο κουτί! (Και εγώ μαζί! :) ) Όσο για φωτογραφίες και παρουσίαση κάτι παραπάνω απο άψογα!!! Thanx J! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Πολύ καλό το review αλλά να θέσω και εγώ την άποψη μου για το κουτί αφού πριν μία εβδομάδα το απέκτησα.

Υπάρχουν 2 εκδόσεις του κουτιού. Η πρώτη είναι η απλή, χωρίς τζάμι στο πλάϊ και μέσα είναι το κλασσικό γκρι με μάυρο ενώ η έκδοση RV01-BW, η οποία είναι και αυτή που έχω, έχει πλαϊνό τζαμάκι και όλα μέσα είναι μάυρα (+ μικρές λεπτομέρεις ακόμα που δεν φαίνονται σε μία φωτογραφία)

Καταρχάς είναι πανέμορφο. Είναι αρκετά μάχιμο στην εμφάνιση αλλά πιστέψτε με αξίζει πολύ τα λεφτά του. Ο χώρος μέσα, μεταλλικός, είναι μεγάλος και τα πάντα μέσα έχουν μαύρο φόντο κάτι που για μένα δείχνει ότι δεν έγινε πρόχειρη δουλειά. Επίσης πράγματι όλο το κουτί είναι πλαστικό αλλά πιστέψτε με.. δεν είναι το κλασσικό πλαστικό που μπορεί να βλέπουμε σε κάποια κουτιά. Είναι ποιοτικό και στιβαρό με πολύ καλή βαφή σε όλα τα σημεία. Υπάρχουν παντού φίλτρα με καλής ποιότητας γάζα και τέλος το κουτί συνοδεύεται από εξαιρετικό cable management.

Επειδή ακόμα αναβαθμίζω την ψύξη του, μόλις ολοκληρωθεί το κουτί, θα ανεβάσω φωτογραφίες για να το δείτε.

Ας ξεκινήσω με το πρώτο στοιχείο του κουτιού που το κάνει και ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κουτιά. Γιατί η μητρική είναι γυρισμένη 90 μοίρες και κατα πόσο αυτό είναι σωστό για την ψύξη του κουτιού?

Αν κάποιος ψάξει το airflow του κουτιού θα δεί ότι η silverstone είχε σαν στόχο να μειώσει την διαδρομή ψύξης και από διαγώνια διαδρομή, να γίνει τελείως κάθετη. Το καλό με αυτό είναι ότι με σωστό tuning μπορούν να ψυχθούν τα πάντα και αποτελεσματικά.

Στο πάτωμα βρίσκονται 2x180mm με 700rpm, ο ένας ψύχει προς τις κάρτες και ο άλλος τους σκληρούς δίσκους. Επειδή είναι μεγάλοι στο μέγεθος είναι και πιο αθόρυβοι και βγάζουν περισσότερα CFM σε σχέση με έναν αντίστοιχο 120αρη ανεμιστήρα. Βέβαια αν αντιπαραθέσουμε δυο η περισσότερους 120αρηδες μαζί σίγουρα είναι πολύ πιο αποτελεσματικοί στην ψύξη απότι ο 180αρης μόνος του. Επίσης στην οροφή υπάρχει ένας 120άρης που λειτουργεί με 950rpm και αναλαμβάνει να σπρώνει όλο τον αέρα προς τα έξω. Αυτός ο ανεμιστήρας έχει μεγάλη σημασία για το κουτί γιαυτό και τον αναβάθμισα με έναν Scythe KAZE 2000rpm με 88CFM για να μην βρίσκει πρόβλημα ο αερας στην έξοδο.

Όλη η ψύξη του κουτιού έχει κατεύθυνση κάθετη, από κάτω προς τα πάνω. Αυτό είναι απίστευτα βολικό για την ψύξη της ψύχτρας αφού όπως έχω δει και από την δική μου, είναι σαν να ψύχεται επιπλέον εκτος των push-pull ανεμιστήρων που έχει πάνω.

*Η άποψη μου για το γύρισμα της μητρικής κατά 90 μοίρες είναι επαναστατική σκέψη διότι πιστέψτε με.. τα πάντα ψύχονται, αλλά πρέπει να δοθεί παραπάνω μελέτη στο κατα πόσο περισσότερο αέρα μπορεί να τραβήξει απέξω για να μην κομπιάζει και οι ανεμιστήρες δουλεύουν τσάμπα στο τέλος.

Επίσης ο χώρος του είναι μεγάλος, όσο μεγάλος είναι ενός καλού full tower. Τα πάντα χωράνε (δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο μπορεί να φιλοξενήσει 3xsli αν και νομίζω δεν έχει πρόβλημα) και υπαρχει επιπλέον χώρος για μελέτη και τοποθέτηση ανεμιστήρων για περισσότερη ψύξη.

Το cable management είναι άψογο. Όλα τα καλώδια μπορούν να περαστούν από πίσω και να βγούν με μικρή διαδρομή στη motherboard.

Άλλο ένα ιδιαίτερο στοιχείο είναι ότι όλα τα εξωτερικά καλώδια (usb, firewire, monitor cable κτλ) μπαίνουν στο πάνω μέρος του κουτιού και περνάνε από μία εσοχή τακτοποιημένα και όχι διάχυτα και έτσι βελτιώνει την εμφάνιση του.

Έτσι είναι το κουτί αυτό και από προσωπική πείρα είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις τις αγοράς. Είναι όμορφο (από τα ομορφότερα που έχω δει), έχει χώρο, έχει ψύξη, έχει cable management, δεν μαζεύει πολύ σκόνη και η τιμή του κατα την άποψη μου είναι ότι πληρώνεις παίρνεις.

Όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες θα δείτε και το τελικό αποτέλεσμα και όταν θα έχω χρόνο μετά το στρατό, θα κάνω test για θερμοκρασίες και θα τις ανεβάσω και αυτές.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσε το κουτί man, αλλά περί του air-flow τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά. Στη θεωρία, το όλο concept της κάθετης ροής του αέρα είναι σωστό. Στην πράξη, διαφορά δεν υπάρχει - μη σου πω ότι μερικά κλασικά σε σχεδιασμό κουτιά, θα έχουν καλύτερες θερμοκρασίες. Από όσα είδα, το HAF και το X-2000 είναι πιο ψυχρά από το Raven, όχι σημαντικά βέβαια, αλλά ήταν έστω και λίγο.

Φυσικά, δεν είναι και "κλουβί" που μετατρέπεται σε "φούρνο", αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Όσο για την τιμή...δε συμφωνώ. Με 200-250? παίρνεις ανώτερης κατηγορίας κουτί, όχι ένα μείγμα midi & full tower, το οποίο δεν είναι καν αλουμινένιο. Απορώ πως βγήκε η τιμή αυτή, όταν το full αλουμινένιο Fortress είναι στα ίδια επίπεδα...Μπορεί το ατσάλι και το πλαστικό που έχει το Raven να είναι εξαιρετικά, αλλά δεν είναι όσο ποιοτικά όσο το βουρτσισμένο αλουμίνιο των TJ π.χ.

Σαφώς όμως, όπως το χα πει, σε όποιον αρέσει το κουτί σαν εμφάνιση, δεν τα κοιτάει αυτά. Μακάρι να κάναμε review τη δική σου έκδοση την οποία θεωρώ αρκετά ανώτερη - αυτή που τεστάραμε...ψιλοαπορώ γιατί βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κολλήσει με το αλουμίνια και την "ποιότητα" που προσφέρει. Γιατί; Για να είναι πιο ελαφρύ; Βόλτες το πας το PC?

Για μένα δεν είναι θέμα το βάρος του κουτιού, ασ'το εκεί βαρύ κι ασήκωτο ας είναι.

Κατ' εμέ μεγαλύτερη ποιότητα έχει ένα νέο και προσεγμένο design παρά τα κονσερβοποιημένα design των Lian Li πχ. Αλλά όπως λες είναι θέμα προσωπικής άποψης.

Και όντως η έκδοση χωρίς παράθυρο και μαύρο εσωτερικό δεν έχει καμία επαφή με αυτήν που κάναμε εμείς, αλλά αν είχε μία αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή θα άξιζε. Της λογικής δλδ ότι το έχεις κλειστό οπότε τι να το κάνεις το μαύρο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι - το αλουμίνιο είναι ακριβότερο από το επεξεργασμένο ατσάλι + πλαστικό. Και ποιοτικότερο να μην το θεωρείς (δεν είναι μόνο το βάρος που για μένα το κάνει ποιοτικότερο, άλλη η αίσθηση του ενός και άλλη του άλλου), μόνο που είναι φτηνότερα τα υλικά του Raven, απορώ με την τιμή που διάλεξαν.

Επειδή από το Extreme ξέρω τα κοστολόγια πάνω κάτω για τις βαφές και τα plexy, είναι απορίας άξιον πως βγήκε η τιμή του. Αν κάποιος θεωρεί το RV01B-W ως λογικό σε τιμή κουτί, το RV01B θα έπρεπε να το θεωρεί τουλάχιστον αστείο.

Πίστεψέ με, μόνο κολλημένος δεν είμαι με τα LL και τα TJ της SST. Για μένα σήμερα το καλύτερο value-for-money το έχει μακράν το HAF, το οποίο θα προτιμούσα any-day αντί για το Raven, σε όποια μορφή κι αν έχει. Όσο για τη σκόνη, μια βόλτα από το Praktiker και λίγες μικρές πατέντες αρκούν ;)

Απλά θέλω να είμαι όσο πιο δίκαιος γίνεται - με 200? υπάρχουν και άλλα κουτιά στην αγορά, τα οποία θεωρώ αρκετά καλύτερα. Να συγκρίνω το Cosmos ή το Stacker 83x με το Raven? Σε καμία των περιπτώσεων :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που παραθέτεις γιατί έχεις ένα δίκιο.

Όμως στην πραγματικότητα όταν μία εταιρεία κατασκευάζει ένα προϊόν, το κόστος δεν μεταφέρεται μόνο στα υλικά που χρησιμοποιούνται αλλά επίσης και στο κόστος έρευνας. Αν βάλουμε λοιπόν τον σχεδιασμό του "όλα γυρισμένα κατά 90 μοίρες" τότε σημαίνει ότι πειραματίζεσαι σε ένα νέο σχεδιασμό κουτιού παραγωγής. Φυσικά ένα HAF θεωρώ πως έχει ανώτερη ψύξη από το Raven αλλά μην ξεχνάς ότι το HAF, αν θέλουμε περιληπτικά να το περιγράψουμε, είναι μια στιβαρή "τρύπα" όπως το λέω εγώ (χεχε) και ο υποψήφιος αγοραστής το παίρνει με αυτό σαν κύριο κριτήριο.

Όσο για την ποιότητα υλικών ξαναλέω ότι τα πλαστικά που έχει είναι καλής ποιότητας αλλά το κουτί δεν είναι όλο πλαστικό. Συνεπώς όταν χρησιμοποιείς διαφορετικά υλικά για κάθε διαφορετικό σημείο του κουτιού τότε ανεβάζεις το κόστος σε σχέση με το να φτιάξεις μόνο ένα κουτί από αλουμίνιο.

Επίσης to RV01 πράγματι δεν δικαιολογεί την -10 ευρώ διαφορά του από τον αδερφό του RV01-BW οπότε για αυτό το κουτί δυστυχώς δεν έχω άποψη.

Όσο για το Cosmos εννοείς το S γιατι το 1010 ή το 1000 δεν έχει μεγάλη σχέση με το S αλλά ούτε με το Raven διότι η ψύξη του δεν είναι σε καλά επίπεδα, αφού υπάρχουν παντού φιλτράκια και μόνωση. Όσο για το Stacker καλό κουτί αλλά δεν είναι καινούργιο στην αγορά. Στην τιμή του και στη θέση του θα έπαιρνα ένα Cosmos S. Μην κοιτάμε μόνο το γιατί ένα κουτί είναι καλύτερο από ένα άλλο σε ένα τομέα. Δεν είναι όλοι pc enthusiasts για να επικεντρωθούν στο θέμα ψύξης, που για μένα αυτός που ξέρει τόσα πολλά για pc θα καταλήξει σε πολύ ακριβότερες λύσεις των 200 ευρώ ή στη λύση του HAF ή σε ιδιοκατασκευές.

Τέλος υπάρχουν πολλά κουτιά στην αγορά που τα χρήματα τους δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν και τα ρίχνουν όλα στο όνομα. Όμως για μένα το Raven δεν είναι το κουτί που αναρωτιέσαι γιατί έδωσες 200 ευρώ. Εγώ απάντησα ότι αν κάποιος θέλει ομορφιά, χώρο, ψύξη και λιγότερο θόρυβο είναι από τις καλύτερες προτάσεις που υπάρχουν. Για μένα ήταν η καλύτερη. Για άλλους ανθρώπους φυσικά μπορεί να είναι άλλα κουτιά. Προσωπική άποψη του καθενός.

Φυσικά και θα ήθελα κάποια στιγμή να τελειώσω με το κουτί και να το ανεβάσω για να δείτε ολοκληρωμένη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξης..... μπιπερ για τα check του BIOS εχει?? Γιατι υποψιαζομαι πως κατα την εγκατασταση του συτηματος αυτη η λεπτομερεια ξεφυγε, και πλεον καθε φορα που μπουταρει/ επανεκινει το pc δεν ακουγεται το κλασικο ''μπιπ''....

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να είμαι όσο πιο δίκαιος γίνεται - με 200? υπάρχουν και άλλα κουτιά στην αγορά, τα οποία θεωρώ αρκετά καλύτερα. Να συγκρίνω το Cosmos ή το Stacker 83x με το Raven? Σε καμία των περιπτώσεων :D

μιας και το ξεθαψαμε.. :D

JC, τι εννοουσες με το παραπανω? μουφα τα CM??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κουτί, αλλά απο κοντά το είδα περιορισμένο σε "χώρους"

και τελικά πήρα το Stacker της CM, αλλά απο ομορφιά είναι ωραίο

(αν εξαιρέσεις ότι είναι πλαστικό το περίβλημα, ενώ το Stacker είναι φουλ αλουμίνιο).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now