esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Σπεράααααααααααααααααααααααααα!

Καλά νταξ! Το ΙΚΑ είναι εντελώς χάλια (μην πώ τίποτα πιο βαρύ).

Πάς στο ένα σου ζητάνε κάποια έγγραφα.

Πας στο άλλο για την ίδια δουλειά, σου ζητάνε άλλα :hehe: ( <- γελάκι από νεύρα).

Μπάινει τύπος φουριόζος (58 χρονών έξυπνος και έμπειρος φάση), πάει στον κισσέ

και κάνει τον χαζό για να μην περιμένει, γίνεται χαμός, το παίζει καλός,

παίρνει χαμπάρι πως μερικοί δεν περιμένουν στην ουρά γιατι έχουν να θεωρήσουν βιβλιάρια,

κοιτάει στο πάτωμα, βλέπει χαρτάκι με τον αριθμό 126, κοιτάει την πινακίδα αριθμό 145,

κλωτσάει το χαρτάκι μέχρι έξω σιγά σιγά, το παίρνει, μπάινει μέσα πάλι, φτάνει το 126

και πάει και ρωτάει επι 15 λεπτά την κοπέλα εάν θα ψηφιστεί κάποιο καινούριο νομοσχέδιο

που θα πιάνει όσους δουλεύουν στην σκάλα του Περάματος ο ίδιος νόμος για το ναυπηγέιο

στου Σκαραμαγκά.

Όλοι έχουν δει τι έχει κάνει, αλλά το έχουν βουλώσει, και ενώ η κοπέλα είναι super ευγενική

και του εξηγεί πως δεν έχει καμία σχέση με την νομοθεσία και δεν έχει έρθει καμία εγκύκλιος,

ο τύπος επιμένε να την ρωτάει. Λές και ο Σαμαράς θα την πάρειτ ηλέφωνο να της πει!

Από την άλλη επιμένει ο τύπος πως ο Πρόεδρος του Σωμματείου τους υποσχέθηκε πως θα ψηφιστεί τέτοιο μέτρο!

Φασαρία, κακό, ειρωνία από το κοινό...ο τύπος τσαντίζεται και φευγει.

Συνεχίζει για λίγο κανονικά η σειρά με τους φυσιολογικούς ανθρώπους και αυτή την φορά σκάει γυναίκα καμιά

60άρα και αυτή με 4κίνηση και ύφος κλαμμένο.

Την αφήνουν όλοι να περάσει και μόλις πάει στον κισσέ λέε το εξής:

"Μένω στην Σουηδία αλλά έιμαι Ελληνίδα και έρχομαι κανα μήνα τον χρόνο, το ίδιο και τα παιδιά μου για διακοπές στην Ελλάδα.

Θα ήθελα να βγάλω βιβλιάριο για να μου γράφουν φάρμακα."

Την ρωτάει η εξυπηρετική κυρία στον κισσέ εάν έχει σύνταξη από την Σουηδία και αυτή αρχίζει και τα μασσάει.

Λέει πως έιναι Ελληνίδα και άσχετα που μένει στο εξωτερικό έχει δικαίωμα για φάρμακα κτλ.

Με τα πολλά, κάπου τηλεφωνεί η υπάλληλος και αρχίζει και λέει την ιστορία και όλες οι απαντήσεις

από το τηλέφωνο είναι αρνητικές.....και τώρα ξεκινάει η και καλά θλιμμένη κυριούλα να λέει:

- Πές της πες της πως έχω και σπίτια εδώ στην Ελλάδα και εντάξει μωρέ, έρχομαι για κανα μήνα τον χρόνο

αλλά μπορει να κάτσω και κανα χρόνο. Μάλλον κανα δυό χρόνια. Το ίδιο και τα παιδιά μου. Έρχομαι μεγάλες διακοπές

στην Ελλάδα. Βάλε βάλε κανα χρόνο!

Τέλος πάντων, της λένε πως με μια κάρτα μπορεί να ζητήσει φάρμακα αλλά δεν μπορουν να της βγάλουν βιβλιάριο.

Ξαφνικά η θλιμμένη κυριούλα, ξεκινάει να ερίζει και να λέει χοντράδες, να ειρωνευεται, ορθόνει το ανάστημα

και σηκώνεται και φευγει τσαντισμένη.

Μετά μας φταέι η Ελλάδα και τα μέτρα που έχει πάρει...όχι ότι οι μισοί και βάλε από αυτούς που παραπονιούνται

είναι όλοι λαμόγια και τα έχουν κάνει όλα οίκο ανοχής!

PS. Είχε 30 άτομα ουρά και οι 20 ήταν για να πάρουν σύνταξη αναπηρίας. Τώρα δεν ξέρω τι αναπηρία είχαν.

Απ'ότι είδα, μάλλον αναπηρία στην πονηριά είχαν. Κανα δύο είχαν πρόβλημα.

FastTrack σου λέει μετά στις ειδήσεις!

Για να κάνεις εταιρία θέλει 40 λεπτά!

40 λεπτά θέλει για να διαβάσεις τι έγγραφα χρειάζεσαι για καινούρια εταιρία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοπριταρέοι μήπως κανονίζετε κάνα καφέ αυτές τις μέρες να γνωρίσω και κάναν άλλον εκτός από τον παλιογοριλλα??

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Πόσο χρονών είσαι, να ξέρω αν μπορώ να σε πάρω στο μπαράκι :D

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ναι λιγο μεγαλυτερος απο σενα μπιλπεππα.

ευκολα ειναι 30. Μην πω 32.

Αλλα νταξ. Οτι και να ναι, ειναι παντρεμενος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο απο από το τελευταίο καταλαβαινετε :hehe:

Αν και πρέπει να έπαιξε παρανόησις, ασυναίσθητα εγώ βάζω πρόθεμα μπροστά από λέξεις όπως μπαράκι.. Παντρεμένος άνθρωπος τι να πεις... :hehe::hehe:

31

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now