esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Ενας ποιητης-συγγραφεας ειπε πιο νωρις το απογευμα:

1. Σε μια χωρα που γεννησε τη Δημοκρατια, κλεινουν με το ετσι θελω την κρατικη τηλεοραση σε μια μερα.

2. Σε μια χωρα που εχει τον μεγαλυτερο ισως πολιτισμο δεν υπαρχει Υπ. Πολιτισμου αυτονομο αλλα ειναι ενσωματωμενο σε αλλο μεσα...

3. Σε μια χωρα που εχει ισως τον μεγαλυτερο στολο δεν εχει ενα Υπ. Ναυτιλιας της προκοπης...

και ερωτώμαι:

1. Τα ακριτικα μερη της Ελλαδας που δεν πιανουν αλλα καναλια, τι σκατα θα βλεπουν τωρα? τα τουρκικα και τα αλβανικα/σκοπιανα/ιταλικα?

2. Ολοι αυτοι οι αρχαιολογοι γιατι δεν εχουν ξεσηκωθει ακομη?

3. Αποψε δεν θα πρεπε να εχει αρχισει το 2ο Πολυτεχνειο της πολυ νεοτερης Ελλαδας?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο βασικα διαφωνω σε ολα με τον ποιητη συγγραφεα - λαικιστη γιατι

1) για τις ακριτικες περιοχες ειναι η μια πλευρα του νομισματος, η αλλη λεει γιατι εγω να πληρωνω πχ 200?/ χρονο για κατι που δεν το χρησιμοποιω?

2) που ειχε τον μεγαλυτερο πολιτισμο δεν εχει πλεον. Αν θελουμε να προχωρησουμε ας κοιταξουμε απο εδω και περα και ας σταματησουμε να ζουμε με τις αναμνησεις του παρελθοντος, δεν ακυρωνω και δεν μηδενιζω αντιθετως

3) ειχαμε τον μεγαλυτερο στολο δεν τον εχουμε αρα και αυτο μυθος

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο θα συμφωνησω μαζι σου εγω μεν, θα διαφωνισουν ομως ποσοι αλλοι ξενιτεμενοι.

Για το 2ο, εγω θα πω οτι, ανθρωπος που δεν γνωριζει την ιστορια του δεν εχει βασεις να προχωρησει μπροστα.

Δεν μπορεις να ξεχασεις οτι εχει προσφερει ο προγονος σου, ουτε να το αφησεις πισω... Παρτο, αξιοποιησε το

και προχωρα μπροστα. Ετσι ναι.

Για το 3ο, διαφωνω. Νομιζω οτι και τωρα ακομη αν δεν ειναι ο 1ος μεγαλυτερος εμπορικος στολος, τοτε ειναι μεσα

στη 3αδα... Καπου τελευταια το ακουσα αλλα μη σου πω 100%.

Link to comment
Share on other sites

ωραια για το πρωτο ας κανουν μια δημοσκοπηση ποσοι θελουν να πληρωνουν στον λογαριασμο του την ΕΡΤ και ποσοι οχι, αυτο δεν ειναι δημοκρατια? δεν μπορουν οι πολλοι να πληρωνουν τους λιγους

για το δευτερο το εθεσες οπως το εχω στο μυαλο μου αλλα πες μου ποσοι ξερουν ιστορια? γιατι οι πλειοψηφια θελει να προχωρησει με την πιπιλα της ιστοριας χωρις καν να ξερει τα βασικα

για το τριτο θα σου πως ειμαστε μεσα στην 5αδα αλλα τα επομενα χρονια θα πεσουμε κιαλλο γιατι πολλοι πλοιοκτήτες αλλαζουν σημαια για ευνόητους λογους

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο, εγω θα πω οτι, ανθρωπος που δεν γνωριζει την ιστορια του δεν εχει βασεις να προχωρησει μπροστα.

Δεν μπορεις να ξεχασεις οτι εχει προσφερει ο προγονος σου, ουτε να το αφησεις πισω... Παρτο, αξιοποιησε το

και προχωρα μπροστα. Ετσι ναι.

δεν χρειαζετε να ξερω ποια βασιλεια κατεκτισε ο Μ.Αλεξανδρος για να διαπιστωσω οτι θα παρω 350-400 ευρω για 10ωρο και αν τα παρω, και ποτε θα τα παρω :D

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως εννοουσε αυτο ο EllHnas ουτε και εγω αλλα και αυτο να εννοουσε τι σχεση εχει η ιστορια με το μισθολογικο σου? :P

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειπε οτι αμα δεν ξες την ιστορια σου δεν πας μπροστα και τα λοιπα, και ειπα οτι ετσι και αλλιος δεν πας μπροστα, την ξερεις δεν την ξερεις...με πιασες :)?

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαμε για ιστορια μην κολλας στα βιβλια Γ' γυμνασιου εως Γ' λυκειου

εννοουμε πιο πολυ την κουλτουρα και την παιδεια των Ελληνων σημερα που εχει αντικτυπο στην κατασταση του μισθολογικου σου εμμεσα

το επιασες?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και στα 3, και τα γνωριζω...

Αλλα το νοημα στην ολη φαση ειναι το "αποφασιζουμε και διαταζουμε".

Εντω μεταξυ μου αρεσαν οι δηλωσεις των 2 εταιρων: Δεν διακυνδυνευουμε τη σταθεροτητα της κυβερνησης αλλα ειμαστε αντιθετοι.

Οχι Γιαννς, αλλα, Γιαννακς, οπως ελεγε και η μακαρίτισσα η γιαγια μου... Θα πρεπε να ντρεποντε ολοι τους.

Πριν 20 μερες ο Κεσιδογλου ελεγε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο, και σημερα βγηκε και εκανε ο ιδιος την ανακοινωση,

μηδεν τσιπα πανω του !!

Τεσπα, μεγαλο θεμα και περασμενη η ωρα. Αυριο με τον καφε και τα νεοτερα θα τα πουμε καλυτερα :)

Αντε gn !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πώ κάτι άσχετο πέρι ΕΡΤ ο λόγος..

Γιατί να δουλεύουνε 2656 άτομα σε ένα τέτοιο κανάλι ενώ στο CNN δουλεύουν 900 μόνο..

Σιγά την κίνηση και το μέγεθος σε σχέση με τον μεγιστάνα..

Μην με πείτε κακό..η αλήθεια είναι..

Γιατί τόσα χρόνια αυτά τα 2656 άτομα που είναι βοηθός του βοηθού στον βοηθό για να φέρει καφέδες?

Εντάξει δεν λέω..με θλίβει το γεγονός ότι θα χάσουν τις δουλείες τους τόσα άτομα..

Αλλά το μισό ποσοστό τους καθόταν και έπαιρνε μισθούς της τάξεως 1500-2000 ευρό το ελάχιστο..(αποδεδειγμένο ότι είναι οι ποίο ακριβοπληρωμένοι υπάλληλοι του δημοσίου)

Εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι η μάνα μου να σκίζεται 25+χρόνια σε υπηρεσία και να παίρνει 1400 ευρό μικτά και κάποιος που ξύνεται να παίρνει τα διπλά και τριπλά..

Συν να γίνονται εκπομπές της ΕΡΤ (στην υγεία μας) αξίας 65,000 ευρό το κάθε επισόδειο και να τα πληρώνω εγώ,εσύ, ο γείτονας, ο απέναντι..

Ε όχι σόρρυ..κακός καλός αυτή είναι η αλήθεια..

Άποψή μου..δεκτή μη αποδεκτή από κάποιους..

Edited by THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now