esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Θάνο δεν θα απευθυνθώ σε σένα προσωπικά, αλλά είμαι της λογικής "atack the post, not the poster". Συγνώμη για την "σκληρή" γλώσσα που θα χρησιμοποιήσω, αλλά όσοι από εσάς έχετε αυτές τις νοοτροπίες, αλλάξτε ρότα πριν είναι αργά. Αυτού του είδους η προσέγγιση είναι πολύ ρηχή.

Αρχικά, μάλλον δεν έχεις καταλάβει το τι εστί ΕΡΤ και ποιος ο ρόλος της, πως συμπεριφερόταν σαν επιχείρηση και τι είδους έργο επιτελούσε. Και το έργο αυτό ξεφεύγει από το απλό κανάλι τηλεόρασης, η ΕΡΤ ήταν πολύ μεγάλος δημόσιος φορέας. Καταργήσεις ή/και συγχωνεύσεις μεγάλων οργανισμών έχουν ξαναγίνει, με αρκετούς ανέργους στο δρόμο και το πρόσχημα ότι ήταν "αδιαφανείς" και μη αποδοτικοί. Όμως το χθεσινό ήταν χοντροκομμένο, γιατί έδωσε το δικαίωμα και ήταν η πρώτη φορά που έγινε μια τόσο μεγάλη κατάργηση (aka αρκετές απολύσεις) ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ με μια "νομοθετική ρύθμιση" που μόλις λίγα άτομα υπέγραψαν. Με το "έτσι θέλω" στέλνουν τα ΜΑΤ και κατεβάζουν τους διακόπτες, και όχι μόνο αυτό, αλλά εξισώνουν -τσουβαλιάζουν και τους 2656 εργαζόμενους λέγοντας τους εν ολίγοις... ξυσαρχ...ες. Πριν λίγο καιρό, να σου υπενθυμίσω ότι οι ίδιοι που έλεγαν πως η ΕΡΤ δεν θα κλείσει και ότι δεν είναι ανάγκη, χθες την έκλεισαν έτσι απλά.

Το θέμα είναι κατά πόσο και οι 2656 "μαζί τα φάγανε". Για να το πω αλλιώς, μπορείς να εξισώσεις τις tv περσόνες που πέρασαν κατά καιρούς, με τους χιλιάδες τεχνικούς, οπερατερ, δημοσιογράφους που κάνουν την δουλειά του δρόμου και όχι του καναπέ, και άλλους τόσους που εργάστηκαν για να διατηρήσουν τεράστιο υλικό, για να απολαμβάνεις πράγματα όπως το ert-archives με σπάνιο υλικό, και χιλιάδες άλλα εκπαιδευτικά προγράμματα ή προγράμματα για ΑΜΕΑ κλπ, που ιδιωτικό κανάλι δεν έκανε και δεν θα κάνει ποτέ του. Αλλά κανείς δεν τα εκτιμάει αυτά. Μόνο που επειδή το κράτος έχει δανειστεί από εσένα για να παράγει αυτό το ποιοτικό υλικό, σημαίνει πως το υλικό αυτό είναι περιουσία σου, μαζί με όλα τα υπόλοιπα της ΕΡΤ. Και τώρα, έχει το δικαίωμα να τα ξεπουλήσει σε οποιονδήποτε ιδιώτη για εξεφτελιστικό ποσό, και φυσικά εσύ δεν θα δεις κανένα κέρδος, ούτε σε ποιότητα αλλά ούτε και στην τσέπη σου. Ναι ήταν 48? τον χρόνο, από τα οποία τα συνέλεγε όλα το κράτος, και επέστρεφε στην ΕΡΤ μόνο το 40%. Εγώ τα έδινα, και μη σου πω πως επειδή δεν κάθομαι πάντα στο pc, όταν άραζα στην tv προτιμούσα κάποιο κρατικό κανάλι με κάτι πιο ενδιαφέρον, σε σχέση με το trash που επικρατεί στα ιδιωτικά.

Και έπειτα είναι και η άλλη καραμελίτσα που αναμασάμε τόσα χρόνια, ότι επειδή ντε και καλά είναι δημόσια επιχείρηση, σημαίνει και απώλειες για το κράτος (τι διεφθαρμένη έννοια και αυτή). Το θέμα είναι ότι σαν επιχείρηση συνεχίζει να έχει τα ίδια κίνητρα όπως και τα ιδιωτικά, δηλαδή το κέρδος, άσχετα με το αν ο εργοδότης είναι το ίδιο το Ελληνικό κράτος. Πετάχτηκαν πολλοί και είπαν πως χάναμε λεφτά επειδή βλέπαμε Ολυμπιακό, CL, F1 και ότι για να τα δούμε αυτά, τα λεφτά βγαίναν από την τσέπη όλων. Συγνώμη, αλλά σαν επιχείρηση εννοείται πως κάνει επενδύσεις με σκοπό το κέρδος. Αυξημένη τηλεθέαση = διαφημίσεις = έσοδα. Τι, δεν είχε άλλα έσοδα; Διαφημίσεις πως παίζαν, τζάμπα; Δεν εμπλέκονταν ιδιωτικό κεφάλαιο για την αγορά των "πακέτων"; Μόνο απ την ΔΕΗ τα έπαιρναν; Μη λέμε ότι να ναι.

Δε λέω ότι δεν έγιναν φαγοπότια. Έγιναν και εκεί. Καθήστε και μετρήστε τις απώλειες, και μετά ας μετρήσουμε το ποιο ήταν το ποσοστό αυτών που έφαγαν με χρυσά κουτάλια λες και εξυγειάναμε όλα τα υπόλοιπα στην Ελλάδα. Do the math πάντως και θα εκπλαγείτε όταν μάθετε ότι δεν ήταν αυτοί οι δυόμιση χιλιάδες που μένουν στο δρόμο, αυτοί που καπηλεύτηκαν το δημόσιο χρήμα. Τουλάχιστον μελετήστε το θέμα λίγο πιο σφαιρικά. Προσωπικά δεν πείθομαι με τους λόγους που έγινε το χθεσινό.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες !

Εχτες έκλεισαν την ΕΡΤ.. εμείς δεν κάναμε τίποτα. Αν αύριο αποφασίσουν να κλείσουν κάτι άλλο..? Εμείς πάλι θα κοιτάμε ? It's all about the attitude! Νταϊλίκη και τσαμπουκάς..

αποφάσισαν να την κλείσουν - 7 ώρες μετα είχε ήδη κοπεί το σήμα..

Αν αύριο αποφασίσουν να πανε τον βασικό μισθο στα 250? έτσι με τον τσαμπουκά τους πάλι.. Εμείς πάλι θα μείνουμε θεατές ?

Link to comment
Share on other sites

@Astalavista μαζί σου..το ξέρω ότι υπήρχαν άτομα που όντως κοπίασαν για να βγει κάποιο πολύ καλό υλικό στον αέρα.

Όμως δες για παράδειγμα μισθού που έπαιρναν μέσα..

ΑΝΙΩΘΟΙ: Μισθολόγιο ΕΡΤ: Οι λίστες της ντροπής!

Ένας από τους δημοσιογράφους έπαιρνε 324.000 ΕΥΡΟ..συγνώμη τι μάνα τον γέννησε αυτόν και παίρνει τόσα..είναι τρελό το ποσό..ένα από τα μεγαλύτερα που βγήκαν στην δημοσιότητα..

Θα μάθετε, υπομονή :P

Να και ένα teaser :P:)

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο θα συμφωνησω μαζι σου εγω μεν, θα διαφωνισουν ομως ποσοι αλλοι ξενιτεμενοι.

Για το 2ο, εγω θα πω οτι, ανθρωπος που δεν γνωριζει την ιστορια του δεν εχει βασεις να προχωρησει μπροστα.

Δεν μπορεις να ξεχασεις οτι εχει προσφερει ο προγονος σου, ουτε να το αφησεις πισω... Παρτο, αξιοποιησε το

και προχωρα μπροστα. Ετσι ναι.

Για το 3ο, διαφωνω. Νομιζω οτι και τωρα ακομη αν δεν ειναι ο 1ος μεγαλυτερος εμπορικος στολος, τοτε ειναι μεσα

στη 3αδα... Καπου τελευταια το ακουσα αλλα μη σου πω 100%.

ωραια για το πρωτο ας κανουν μια δημοσκοπηση ποσοι θελουν να πληρωνουν στον λογαριασμο του την ΕΡΤ και ποσοι οχι, αυτο δεν ειναι δημοκρατια? δεν μπορουν οι πολλοι να πληρωνουν τους λιγους

για το δευτερο το εθεσες οπως το εχω στο μυαλο μου αλλα πες μου ποσοι ξερουν ιστορια? γιατι οι πλειοψηφια θελει να προχωρησει με την πιπιλα της ιστοριας χωρις καν να ξερει τα βασικα

για το τριτο θα σου πως ειμαστε μεσα στην 5αδα αλλα τα επομενα χρονια θα πεσουμε κιαλλο γιατι πολλοι πλοιοκτήτες αλλαζουν σημαια για ευνόητους λογους

Καλημέρα, θα απαντήσω μονάχα στο 3ο που με αφορά...

Για το 2012 που πέρασε η ναυτική κυριαρχία της Ελλάδας σε εμπορικό επίπεδο είναι 2η παγκοσμίως σε Gross Tonage (GT), που αφορά μεταφορική ικανότητα, και 3-4η παγκοσμίως σε αριθμό στόλου (αριθμό πλοίων). Τα περισσότερα βέβαια είναι δηλωμένα με offshore έδρεες στην Κύπρο-Μάλτα-Τουρκία και φυσικά με σημαία από κάθε γωνιά της γης, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις άκρη, ούτε καν το ίδιο το υπουργείο (πάνε 2-3 χρόνια από τότε που υπήρχε υπουργείο) ήξερε τι είναι τελικά δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Webbie αυτο ακριβως ειπα κι εγω... Ειναι τοσα πολλα πλοια Ελληνων δηλωμενα σε ξενες σημαιες που ακρη δε βγαινει.

Μονο αυτα με της Ελληνικης αν μετρησουμε παμε στη 3ιαδα χαλαρα !!! Το point ηταν αλλο βεβαια σε αυτο που ειπα :)

Οσο για το παραπανω φιλο που εβγαλε τη λιστα. Για μενα ειναι 1000 φορες καλυτερα να τους μειωνανε τους μισθους στα 900?

και πολλα λεω, παρα να απολυθουν γιατι το απαιτησε η Τροϊκα. Ειναι 1000 φορες καλυτερο να κανανε μια γερη εκκαθαριση

παρα να μεινουν στο δρομο τοσες 100αδες ατομα που δεν επαιρναν πανω απο 1000? μισθο.* Ειναι 1000 φορες καλυτερα οι

ακριτικες περιοχες και οι Ελληνες του εξωτερικου να εχουν εστω και μια αχτιδα ελληνισμου στο χαζοκουτι τους, παρα καθολου,

και αντι να ακουν ελληνικα να ακουν οτιδηποτε αλλο απο τους "φιλους" γειτονες. Αυτο ειναι εντελως απαραδεκτο.

PS: δεν εχω καμια σχεση με την ΕΡΤ, απλα, οπως ειπε και ο Γιαννης, το νταϊλικη και ο χουντισμος μου την εδωσε απιστευτα.

Πριν 20 μερες αυτος ο αθλιος που ελεγε οτι δεν θα κλεισει και διεψευδε καθε ειδους προταση σχετικα με την ΕΡΤ, ηταν και

αυτος που ανακοινωσε το κλεισιμο της. Ακομη και τωρα ειναι τοσο αθλιοι και ξεδιαντροποι που δεν μπορουν να μας πουν στα

ισα την αληθεια για το τι μας εχουν πει να κανουμε και τι πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φαινόμενο της Ελλάδας όλο αυτο.. Σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες προσπαθούν να καταργήσουν τα κρατικά κανάλια..

Σκεφτείτε ότι στα ιδιωτικά κανάλια - εδω και παρά πολλα χρόνια - είναι ελεγχόμενες οι ειδήσεις που μας παρουσιάζουν. Τώρα προσπαθούν να ιδιοτικοποιήσουν τα κρατικά κανάλια για να μπορούν να ελέγχουν και αυτα.. Με λίγα λόγια, θα ελέγχεται το 100% των ΜΜΕ απο εταιρίες ιδιωτικών συμφερόντων και θα μας σερβίρουν ότι αυτοί θέλουν.. Αυτο που γίνεται και τώρα δηλαδή απλα θα γίνεται στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Τον ξεφτυλισαν τον Γεωργιαδη στη ΕΡΤ !! :hehe:

1ο εντιτ:

Εχουν αρχισει και λενε πολλες αληθειες γιατι εχουν αγανακτισει οι ανθρωποι, και καλα κανουν.

2ο εντιτ:

Και ενα αρθρο που μου αρεσε και λεει τα πραγματα με το ονομα τους (εστω τα 2/3).

Μας τα πρήξατε με την ΕΡΤ!

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now