esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Νομίζω πως ο σκηνοθέτης ήταν Έλληνας με όνομα Γιώργος Μηλιώτης.

Για γκουγκλάρετε ρε μάγκες εσείς που τα πάτε καλά με την τεχνολογία :hehe:

Καλησπέρα στους κουτάδες! :D

Link to comment
Share on other sites

Το είδα remux στην 4k μετράει? Σου άρεσαν οι εκρήξεις ή η ταινία? Γιατί έχει διαφορά χαχα..

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Μου αρέσουν οι εκρήξεις τα εφε και τα boobs, thats Hollywood nigga. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωπος μουτζωσε ασθενοφόρο επειδή πέρασε με κόκκινο...το έζησα κ αυτό...

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Πες οτι κάνεις πλάκα;

Ρε σε τι χώρα ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν κάνω, έκανε ολόκληρο λεωφορείο στην άκρη για να περάσει το ασθενοφόρο και από δεξιά ήταν πράσινο, κ βγάζει ο συνοδηγός τη χερούκλα του και φώναζε που πας ρε που πας ρε στο ασθενοφόρο..είναι δυνατόν? Ούτε πήγαν να τρακάρουν ούτε τίποτα...μας αξίζει ότι παθαίνουμε σαν λαός είμαστε εντελώς βούρλα...κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα... κανεις (!) δεν πρεπει να περναει με κοκκινο. Ουτε ασθενοφορο, ουτε αστυνομια, ουτε πυροσβεστικη.

Γιατι μπορει ενας απο τους τρεις να πηγαινει "σφαιρα" να σωσει εναν - n ανθρωπους, αλλα, τι θα πουν σε μενα

και σε καθε εμενα αν με "μαζεψουν", και εχω μεσα τα παιδια μου, τη μανα μου, τη γυναικα μου, κοκ...: "Συγνωμη

ρε φιλε, πηγαινα να σωσω στην ταδε οδο τον ταδε ?" Ναι, να δωσω προτεραιοτητα (και εχω δωσει πολλες φορες),

ναι να βγω στην ακρη οσο δε παει αλλο για να περασουν και 1000 απο τους παραπανω, να κοψω και την κυκλοφορια

ακομη για να τους διευκολυνω οσο μπορω, αλλα, οχι με κοκκινο. Και εννοω να γινει χοντρη ζημια τωρα...

Πριν κανω παιδια ελεγα τα ιδια με σενα Νικο,τωρα που εχω δυο ομως αλλαξε το μυαλο, και καθε φορα που μπαινουμε

στο αυτοκινητο αυτα σκευτομαι. Οταν θα αποκτησεις παιδι και το ακους στο πισω καθισμα πολλα αλλαζουνε...

Η γνωμη μου.

Καλημερες σε ολους, με πολυ βροχη απο χθες βραδυ και αρκετο κρυο. Για να δουμε αν θα χιονισει καλα οπως λενε...

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν πήγαινε τάπα το ασθενοφόρο προσεκτικά με τις σειρήνες πήγαινε! Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να σκοτώσεις κάποιον 3ο για να σώσεις αυτόν που είναι στο ασθενοφόρο αλλά εγώ όταν ακούω σειρήνες κάνω στην άκρη ή σταματάω..δεν τρέχω να πέσω πάνω στον άλλο! Έχει κάθε δικαίωμα να περάσει με κόκκινο! Δεν μου λέει κάτι αυτό με τα παιδιά στο πίσω κάθισμα, μπορεί να ήταν και παιδί μέσα στο ασθενοφόρο να είχε γονείς μέσα και να τρέχαν να το σώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου στον ΚΟΚ που λεει οτι εχει δικαιωμα να περασει με κοκκινο και θα σου πω εχεις δικιο.

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι εχει προτεραιοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο κοκ πάνω από την ανθρώπινη ζωή? Φυσικά και όχι, εφόσον ο δρόμος είναι ο ίδιος για να φτάσει στο νοσοκομείο πρέπει να τον παραβιάσει.

Στο πιθανότερο σενάριο εσύ πας βόλτα με το αμάξι σου με οποιονδήποτε μέσα στο αμάξι δεν έχει σημασία αν έχεις τα παιδιά σου ή οποιονδήποτε άλλον, κάθε ζωή για μένα μετράει το ίδιο, και στο ασθενοφόρο μέσα είναι οποιοσδήποτε που κινδυνεύει να χάσει τη ζωή του, ακούς την σειρήνα, όχι εσύ, όλη η πόλη, δεν πρέπει να πατήσεις το φρένο και να αφήσεις το ασθενοφόρο να περάσει? Δεν το λέω για σε σένα προσωπικά Βαγγέλη αλλά για τον καθένα μας!

Δεν χωράνε εγωισμοί παντού κάποιες φορές πρέπει να σκεφτόμαστε και τον άλλο! :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας :

- Αν το ασθενοφόρο χρησιμοποιεί σειρήνα και φάρο και επίσης δεν δημιουργείται κίνδυνος για τους λοιπούς χρήστες της οδού, ο οδηγός του ασθενοφόρου δεν υποχρεούται να τηρήσει τις διατάξεις των άρθρων 12 έως 43 του ΚΟΚ. (άρθρο 44 παρ.2)

Ενδεικτικά, αναφέρονται ορισμένοι κανόνες τους οποίους δεν υποχρεούνται να τηρήσουν οι οδηγοί (ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΤΟΥΣ):

συμπεριφορά που θέτει σε κίνδυνο την κυκλοφορία, στάση και στάθμευση εκατέρωθεν του οδοστρώματος, κίνηση σε πεζόδρομο, αντικανονικό προσπέρασμα, μη χρήση φλάς κατά το προσπέρασμα, υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, ελιγμοί με κίνδυνο, μη τήρηση υποχρεώσεων προτεραιότητας, παράνομη στάση και στάθμευση, αντικανονική συμπεριφορά προς του πεζούς, παραβίαση ηλεκτρικού σηματοδότη.

Καλημέρες!

Sent from my iPhone 6S 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις είπαμε.. Δλδ θα έχει μέσα άνθρωπο που η ζωή του κρέμεται στο δευτερόλεπτο και θα περιμένει στα φανάρια; Γιαυτό οι κορνες ακούγονται από 3 φανάρια μακριά. Αμα τις ακους και είσαι ζαμαν φου ε δεν σου φταιει το ασθενοφόρο / πυροσβεστική /περιπολικό.

Άντε να κυνηγας τον πασσαρη και να πεις στον διοικητή σου "συγνώμη κύριε ταξιαρχε αλλά με έπιασε το φανάρι" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now