George_o/c

Φθινόπωρο 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge

Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;  

48 members have voted

  1. 1. Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;

    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      2
    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      11
    • Radeon HD 4650 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      5
    • Radeon HD 4670 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      28
    • Επιθυμώ να χρησιμοποιηθεί κάποια άλλη κάρτα γραφικών (πείτε μας πια)
      2


Recommended Posts

Συμφωνώ. Μια κάρτα δεν θα χρησιμοποιήσουμε ή ούτε εκεί υπάρχει περιορισμός;

Αν είναι να παίξουμε SLI/CFX τότε πιστεύω πως χάνει το νόημα του τίτλου ο διαγωνισμός.

Θα χρησιμοποιηθεί μία κάρτα και συγκεκριμένα η νικήτρια κάρτα της δημοσκόπησης. Όχι δεν θα παίξουμε σε SLI/CF, μόνο singlecard.

Και γω πιστεύω ότι καλύτερη επιλογή είναι η 4670 και εάν τελικά θα πρέπει να επιλεχθούν 2 προγράμματα θα πρότεινα τα 2κ5+am3.

Τώρα κάποιες ερωτήσεις::P

Τόσο στις πρώτες παραγράφους όσο και στον περιορισμό της συχνότητας του επεξεργαστή αναφέρεσαι μόνο σε intel...AMD δεν παίζει δλδ??

Η ύπαρξη του compare link από την futuremark προϋποθέτει την γνησιότητα του προγράμματος. Ε όσοι τα λειτουργούν με ένα απλό κλειδί τι κάνουν...:whistling:

Όντως η 4670 είναι η καλύτερη επιλογή. Ειδικά η GDDR3 version overclock-άρεται στον Θεό. Στο XS ήδη ένας την έχει mod-άρει και παίζει στα 1200MHz GPU με νερό. ;) Αυτό με τον AMD επεξεργαστή ομολογώ δεν το σκέφτηκα. Το πρόβλημα τίθεται μόνο στην πρώτη κατηγορία βασικά, γιατί στις υπόλοιπες δεν τον περιορίζουμε πουθενά οπότε μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί. Ας πούμε λοιπόν ότι αν στην πρώτη κατηγορία (Air/Water με cap στα CPU MHz) είναι, Intel C2D/C2Q @ 4GHz, Intel Core i5/i7 @ 3.6GHz, τότε AMD Phenom II X4 @ 3.8GHz; Για τους παλαιότερους Phenom δεν έχω ιδέα παιδιά, εδώ θα ήθελα την βοήθεια ας πούμε του Κίμωνα που ξέρει καλά από AMD CPUs.

Θέλω με λίγα λόγια να μου συμπληρώσει κάποιος αυτό:

Intel Core 2 Quad (Q6600 Kentsfield - QX9770 Yorkfield) / Core 2 Duo (ότι διπύρηνο Intel θέλετε, E6300 - E8600 π.χ. ;)) @ 4GHz vs AMD ??? / AMD ??? @ ???GHz

Intel Core i5/Core i7 @ 3.6GHz vs AMD ???/??? @ ???GHz

Ό,τι ακολουθεί μετά το vs είναι και καλά οι αντίστοιχοι επεξεργαστές της AMD που κυκλοφορούσαν τότε. Πάνω απ' όλα όμως θέλω τα cap στα MHz... δεν έχω ιδέα από AMD :)

Η ύπαρξη compare link από την Futuremark δεν προϋποθέτει την ύπαρξη γνήσιου προγράμματος. Απλά στα 2k3, 2k5, 2k6 μπορείς να έχεις μόνο ένα δημοσιευμένο αποτέλεσμα πάνω. Οπότε όταν βάζεις το επόμενο αποτέλεσμα, σβήνεις το άλλο. Μέχρι τότε πρέπει κάποιος να γράψει πως ανεβάζουμε scores και στην Futuremark γιατί βλέπω ότι δεν είναι όλοι απόλυτα familiar με το όλο concept.

H 4670 πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή κι όσον αφορά τα benchmarks 3dmark 05 ΑΜ3. Με τους AMD που ρώτησε κι o Boton τι γίνεται??

Απάντησα λίγο παραπάνω :)

Μπορουμε να παιξουμε μονο με μια συγκεκριμενη καρτα ε?

Γιατι εχω μια Χ1950ΧΤΧ και απ'οτι βλεπω ταιριαζει και η VF1000 που μου περισσεψε απο την 8800GT.

Θα χρησιμοποιηθεί μία κάρτα και συγκεκριμένα η νικήτρια κάρτα της δημοσκόπησης. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν να κάνουμε όλο αυτό το ντόρο. ;)

Και εγώ προτείνω την πιο φθηνή κάρτα. Δεν πάμε για παγκόσμιο να το διασκεδάσουμε μεταξύ μας είναι ο σκόπος. Οι 2 πρώτες είναι ίδιες ή μου φαίνεται?? χμμμ

Nope, δεν είναι.

Βλέπω λοιπόν ότι οι περισσότεροι θέλουν 2k5 / AM3... ;) Wise choice :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γιώργη δεν μου κάθεται καλά...

Γιατί αν βάλουμε στην πρώτη κατηγορία με τους c2q και c2d τους επεξεργαστές της amd που

κυκλοφορούσαν τότε αυτοί δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 3.3-3.4ghz με αέρα ή νερό.

Ενώ στην κατηγόρια με τους i5/i7 οι νεότεροι phenom ii τα πηγαίνουν καλύτερα.

Θα μπορούσες να βάλεις στην πρώτη κατηγορία τους νέους athlon ii και στην δεύτεροι τους

phenom ii...

Ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι και βλέπουμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη δεν μου κάθεται καλά...

Γιατί αν βάλουμε στην πρώτη κατηγορία με τους c2q και c2d τους επεξεργαστές της amd που

κυκλοφορούσαν τότε αυτοί δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 3.3-3.4ghz με αέρα ή νερό.

Ενώ στην κατηγόρια με τους i5/i7 οι νεότεροι phenom ii τα πηγαίνουν καλύτερα.

Θα μπορούσες να βάλεις στην πρώτη κατηγορία τους νέους athlon ii και στην δεύτεροι τους

phenom ii...

Ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι και βλέπουμε....;)

Ούτε εμένα μου κάθεται καλά. Αλλά έπρεπε να μπει και η πρώτη κατηγορία ώστε να μπορούν να παίξουν όλοι. Ξέχασα όμως τους AMD CPUs ... :(

Λες δηλαδή να κάνω:

C2D/C2Q vs Athlon II

i5/i7 vs Phenom II

Ε αυτό είπα και εγώ παραπάνω. Ζήτησα να μου πει κάποιος τους αντίστοιχους επεξεργαστές της AMD, thanks λοιπόν :) Τώρα μένουν τα clocks...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως αν παίξει κάποιος στην πρώτη κατηγορία με athlon II, δεν θα είναι λίγο άδικο όταν υπάρχουν άτομα που θα παίξουν με intel quad...:whistling:???

Περίμενε να δούμε τι θα πουν και τα άλλα παιδιά και οι πιο γνώστες του θέματος....:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε και εγώ το κατέχω, αλλά αυτό με τους AMD έχω την εντύπωση ότι δεν θα δουλέψει καθόλου, αλήθεια :( Πρέπει να περιορίσουμε ΠΟΛΥ τους Intel για να δώσουμε χώρο στα παιδιά με τους AMD να λάμψουν ! :)

Εκτός αν κάνουμε ξεχωριστή κατηγορία με cap στα MHz, ξεχωριστή κατηγορία με cap για Intel και τις άλλες δύο κανονικά. Ε; :) Ο διαγωνισμός φυσικά και θα μπορούσε να διαρκέσει παραπάνω από ενάμιση μήνα. Εγώ έλεγα να ξεκινήσει μέσα Οκτώβρη και να τραβηχτεί μέχρι τέλη Νοέμβρη. Μετά θα μπορούσαμε να κάνουμε το Winter 2009: Chepazchips 3D Challenge και να ξαναπαίξουμε με άλλη κάρτα :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε μπορείς να βάλεις AMD, να συγκριθεί clock per clock με intel, και ειδικότερα για κάτι παλαιότερο από Phenom II. Τώρα οι Phenom I, δεν κλοκάρουν, οπότε είναι ανούσιο. Αν θέλει κάποιος να παίξει, ας δοκιμάσει Phenom II X3-X4 στα 4-4.2 Ghz (για όσους πάνε).

Απλά σκέψου ότι μερικοί AMD μπορούν να πάνε από 2.2-3.6 και άλλοι δε πάνε από 3.4-4 (965 πχ).

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι άλλο τότε. AMD Athlon II & Phenom II με cap στα 3.8 - 3.9GHz. Νομίζω ότι:

Core i5/i7 @ 3.6GHz

Athlon II / Phenom II @ 3.9GHz (Μην ξεχνάτε η κατηγορία είναι air/water, νομίζω ότι 3.8-3.9GHz benchable είναι εφικτά - κάποιοι μάλιστα θα μπορούν άνετα να το ξεπεράσουν)

Core 2 Duo / Quad @ 4GHz

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην έχω προβλέψει για αυτά; Το compare link από την Futuremark δείχνει πάντα την ταχ/τα που έτρεξε το benchmark. Και το compare link είναι υποχρεωτικό!

Έτσι αν κάποιος εξυπνίδης post-άρει compare link και στο screenshot τα ρολόγια είναι 100MHz κάτω, θα τον πάρει ο διάβολας να τον πάει βόλτα :hehe: Επίσης θα υπενθυμίζω συνέχεια με το παρακάτω screenshot ότι δεν πρέπει να cheat-άρετε, όμορφα, απλόχερα, ευγενικά :)

4614aa9d81b96c4f.png

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι άλλο τότε. AMD Athlon II & Phenom II με cap στα 3.8 - 3.9GHz. Νομίζω ότι:

Core i5/i7 @ 3.6GHz

Athlon II / Phenom II @ 3.9GHz (Μην ξεχνάτε η κατηγορία είναι air/water, νομίζω ότι 3.8-3.9GHz benchable είναι εφικτά - κάποιοι μάλιστα θα μπορούν άνετα να το ξεπεράσουν)

Core 2 Duo / Quad @ 4GHz

Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Όταν δεν βλέπεις αντιδράσεις σημαίνει ή ότι δεν έχουν πρόβλημα ή ότι είναι λίγοι όσοι θα παίξουν με AMD:p:p

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να φτάσω τον 720 στο cap που ορίζεις.

Αν βρω και μια 4670 θα είμαι κομπλέ:)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε update στην αρχική σελίδα, όλα είναι έτοιμα. Το μόνο που μένει είναι να ακούσουμε τα βραβεία τώρα... Αχεμμμμ, χμμμμ, Γκορ Γκορ; :D

Παρακαλώ πάρα πολύ, την προσοχή σας λίγο, αναφέρομαι σε ιδιαιτέρως σημαντικά κομμάτια του αρχικού post. Διαβάστε παρακάτω:

Επιπροσθέτως, να διευκρινίσω ότι όποια κάρτα γραφικών μαζέψει τις περισσότερες ψήφους θα χρησιμοποιηθεί στον διαγωνισμό ΜΟΝΟ σε single setup - ούτε SLI ούτε CrossFire. Αν προσέξετε μες στην παρένθεση έβαλα ουσιαστικά και τις δύο εκδόσεις των VGAs που κυκλοφορούν στην αγορά (512MB / 1GB), απλά σας συνιστώ την προσοχή: Οι 1GB εκδόσεις, ΔΕΝ overclock-άρονται τόσο πολύ. Χάνετε πολύτιμα MHz από την μνήμη της κάρτας !
Benchmarks. 3DMark2001 SE, 3DMark05 & AquaMark3. Έτσι θα συνδυάσουμε tweaking + δύναμη κάρτας γραφικών + δύναμη επεξεργαστή. Ο λόγος που απέκλεισα το 3DMark03, είναι ότι, υπάρχουν πολλά bugs. Δεν θα ήθελα να βρεθώ στην δυσάρεστη θέση να αποκλείσω ένα απολύτως νόμιμο score 3DMark03 και να στεναχωρήσω κάποιον διαγωνιζόμενο, ενώ ο ίδιος ήξερα ότι πρόκειται για buggy benchmark. Να λάβετε υπόψην σας πάντως το γεγονός ότι προκειμένου ο χρήστης να θεωρείται valid, επιβάλλεται να έχει post-άρει αποτελέσματα και στα τρία benchmarks. Αν post-άρετε για παράδειγμα μόνο ένα, θα συμμετέχετε κανονικά στην κατάταξη όμως θα βρίσκεστε στις τελευταίες θέσεις - εκτός συναγωνισμού δηλαδή.
Κατηγορίες. Αναφορικά με τους περιορισμούς στην συχνότητα του CPU που αναφέρθηκαν στη πρώτη κατηγορία θα είναι, 3.6GHz για τους Intel Core i5 / i7, 3.9GHz για τους AMD Phenom II / Athlon II και 4GHz για τους Intel Core 2 Duo / Core 2 Quad.

ΚΑΝΟΝΕΣ

1) Χρησιμοποιείτε μόνο τα default settings κάθε benchmark

2) Το screenshot πρέπει να περιλαμβάνει το benchmark (η ανάλυση του ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται οπωσδήποτε), CPU-Z CPU tab, CPU-Z Memory Tab, GPU-Z

3) Επιτρέπεται η χρήση software που συμβάλλει στην αλλαγή των ρυθμίσεων της κάρτας γραφικών, όπως τα ATi Tool, Ati Tray Tools και Riva Tuner. Φυσικά και μπορείτε να αλλάζετε το Level of Detail (LoD)

4) Απαγορεύεται το mipmap tweaking

5) Απαγορεύονται κάθε είδους software που κάνουν το benchmark να νομίζει ότι ο χρήστης το έτρεξε σε υψηλότερα clocks CPU ή VGΑ

6) Απαγορεύονται τα Wireframe Hacks. Με λίγα λόγια οποιοδήποτε software ή drivers που εμποδίζουν το benchmark να κάνει σωστό rendering των textures

3) Στα 3DMark2001 SE και 3DMark05 πρέπει να έχετε ανοιχτό και το tab του benchmarks που παρουσιάζονται τα αποτελέσματα του κάθε thread κανονικά.

7) Απαιτείται η ύπαρξη compare link από την Futuremark για τα 3DMark2001 SE & 3DMar05 !

8) Παράδειγμα screenshot για 3DMark2001 SE, για 3DMark05 και για AquaMark3.

Σε περίπτωση που δεν τηρούνται οι παραπάνω κανόνες, έχω το δικαίωμα να μην δεχτώ το score σας μέχρι να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις. Και να θυμάστε. Τιμιότητα, ειλικρίνεια, εντιμότητα ... "Ψυχρές" λέξεις για μερικούς, τρόπος ζωής για άλλους ! :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

25 Σεπτεμβρίου τελειώνει η δημοσκόπηση, αν και το αποτέλεσμα είναι ψιλοξεκάθαρο. Θα έχετε 20 περίπου μέρες να ετοιμαστείτε. Θα βρω ένα PC όταν θα είμαι Αθήνα να γράψω:

Let's rock ! :drinks:

Δηλαδή το πάμε για ~15 Οκτώβρη μέχρι τέλη Νοέμβρη. Τέλη Δεκέμβρη θα ανεβάσω ψηφοφορία ξανά, αυτή την φορά όμως για το

Χειμώνας 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge ;)

που λογικά θα ξεκινήσει μέσα Ιανουαρίου 2010 μέχρι τέλη Φεβρουαρίου 2010 ;)

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω εγω κατι...Μηπως θα επρεπε να κανουμε και ξεχωριστες κατηγοριες οσον αφορα την ψυξη?

Δηλαδη μια κατηγορια για οσους παιζουν με αερα,μια για οσους παιζουν με νερο και μιας για τους πιο extreme overclockers.

Αλλιως πολλοι θα θεωρησουν τον διαγωνισμο σαν unfair.

Νομιζω οτι ετσι θα ειναι πιο σωστο για ολους γιατι πιστευω οτι πολυ θα το κανουν για το κινητρο.Και το κινητρο ειναι τα δωρα,βραβεια οπως θες πεστα.Λιγοι θα το κανουν γιατι το γουσταρουν.

Δεν ξερω μια γνωμη λεω...george think about it.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω εγω κατι...Μηπως θα επρεπε να κανουμε και ξεχωριστες κατηγοριες οσον αφορα την ψυξη?

Δηλαδη μια κατηγορια για οσους παιζουν με αερα,μια για οσους παιζουν με νερο και μιας για τους πιο extreme overclockers.

Αλλιως πολλοι θα θεωρησουν τον διαγωνισμο σαν unfair.

Νομιζω οτι ετσι θα ειναι πιο σωστο για ολους γιατι πιστευω οτι πολυ θα το κανουν για το κινητρο.Και το κινητρο ειναι τα δωρα,βραβεια οπως θες πεστα.Λιγοι θα το κανουν γιατι το γουσταρουν.

Δεν ξερω μια γνωμη λεω...george think about it.

Μπρε, are you jobbing me ? :hehe:

Διαβάστε καλά... τα έχω ποστάρει πολλές φορές και με bold μάλιστα :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να θέσω ένα λειτουργικό πρόβλημα της όλης διαδικασίας για πολλούς....

01 και ΑΜ3 είναι χωρίς να απαιτείται FM link:D

Πολλοί έχουν ανεβάσει ένα από τα 3ds που απαιτούν FM link στο bot, oπότε το να κάνουν εμφανές και στους άλλους το αποτέλεσμά τους και εδώ θα είναι ολίγον δύσκολο. Με αυτό τι γίνετε; Κάτι σκέφτηκε ο JC, αλλά πρώτα ας το συζητήσουμε:D

Link to comment
Share on other sites

1) 01 και ΑΜ3 είναι χωρίς να απαιτείται FM link:D

2) Πολλοί έχουν ανεβάσει ένα από τα 3ds που απαιτούν FM link στο bot, oπότε το να κάνουν εμφανές και στους άλλους το αποτέλεσμά τους και εδώ θα είναι ολίγον δύσκολο. Με αυτό τι γίνετε; Κάτι σκέφτηκε ο JC, αλλά πρώτα ας το συζητήσουμε:D

1) Fail boy. 7) Απαιτείται η ύπαρξη compare link από την Futuremark για τα 3DMark2001 SE & 3DMar05 !

Μόνο το AquaMark3 δεν απαιτεί validation link.

2) Θα δούμε τι θα κάνουμε και με αυτό το θέμα. Για αυτό και άνοιξα το thread τόσο νωρίς, ώστε να λύσουμε ΟΛΑ τα προβλήματα πριν τον διαγωνισμό.JC είμαι όλος αυτιά :) Στην ανάγκη αν δεν καταφέρουμε να κάνουμε κάτι, το 2k5 θα έρχεται μόνο με screenshot. Αντώνη όχι δεν σε αναγκάζω να αγοράσεις το 2k5, ούτε εγώ το έχω αυθεντικό :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now