George_o/c

Φθινόπωρο 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge

Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;  

48 members have voted

  1. 1. Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;

    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      2
    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      11
    • Radeon HD 4650 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      5
    • Radeon HD 4670 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      28
    • Επιθυμώ να χρησιμοποιηθεί κάποια άλλη κάρτα γραφικών (πείτε μας πια)
      2


Recommended Posts

Toxic το σκυλί είναι χάσκυ θηλυκό. Μάγια τη λέμε. 'Οντως ειναι πολύ κούκλα η άτιμη.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για να επανέλθω. Που τα βρήκες τα mods. Έψαξα λίγο χθες στο νετ αλλά δεν βρήκα τίποτα. Δηλαδή κάτι βρήκα αλλά είναι άλλο pcb λίγο διαφορετικό και δεν μπορεσα να καταλάβω 100% τι θα κάνω στη δικιά μου. Που να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τα mods εγώ.

Απλά να πω κάτι. Βλέπω ότι κάτι που πήγε να ξεκινήσει με καλές προθέσεις πάει για ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να αλλοιωθεί εξαιτίας της ελληνικής κουτοπονηριάς. Είμαι σίγουρος ότι αν πω ότι βραβεία δεν θα υπάρξουν, τουλάχιστον οι μισοί δεν θα παίξουν στον διαγωνισμό !

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, προσπαθώντας να παραμετροποιήσει τον διαγωνισμό και να τον φέρει στα μέτρα του. Ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν άτομα που δεν θα διστάσουν να παίξουν με 50MHz παραπάνω στην πρώτη κατηγορία (cap @ CPU MHz) ώστε να περάσουν το σύνολο... και αυτό γιατί μίλησα για βραβεία... αν σας έλεγα ότι παιδιά δεν έχει βραβεία, πιστέψτε με δεν θα κάνανε τόσα άτομα τον κόπο να ασχοληθούν.

Ενώ ήθελα να αναπτερώσω το ηθικό των νέων overclockers και να προπονήσω τους παλιούς, βλέπω όμως ότι το γνωστό ελληνικό έργο επαναλαμβάνεται. Ίδιο και απαράλλαχτο. Να δω για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχιστεί το σκηνικό αυτό. Δηλαδή αν γίνεται τόσος μεγάλος ντόρος τώρα, μετά που θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός τι θα κάνουμε; Θα ξεκινήσουμε πάλι να τρωγόμαστε μεταξύ μας όπως συνηθίζουμε; Χαλαρώστε λίγο και σταματήστε να σκέφτεστε τι είναι δίκαιο και τι άδικο ενώ δεν είστε αρμόδιοι. Στην τελική αν δεν θέλετε να δώσετε τα 60?, μην τα δώσετε και μην πάρετε μέρος... δεν σας αναγκάζει κανείς παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Hipro5 ειχα στο μυαλο.Αυτο θα κανω εγω μαλλον

Αυτό ταιριάζει μόνο σε όσους έχουν reference σχεδιασμό. Οι περισσότερες όμως ξεφεύγουν από αυτόν. Μην ξεχνάτε ότι έχουμε ευρεία γκάμα υλοποιήσεων απ'τις οποίες μπορούμε να επιλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι υπάρχει καλύτερη απάντηση ρε.

"Τα μούτρα σου για mod είναι. Το χάτε και στο χωριό σας αυτό το mod???" xaxaxaxa

Όταν ακούω τα μούτρα σου για...... λιώνωωωωωω χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τα mods εγώ.

Απλά να πω κάτι. Βλέπω ότι κάτι που πήγε να ξεκινήσει με καλές προθέσεις πάει για ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να αλλοιωθεί εξαιτίας της ελληνικής κουτοπονηριάς. Είμαι σίγουρος ότι αν πω ότι βραβεία δεν θα υπάρξουν, τουλάχιστον οι μισοί δεν θα παίξουν στον διαγωνισμό !

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, προσπαθώντας να παραμετροποιήσει τον διαγωνισμό και να τον φέρει στα μέτρα του. Ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχουν άτομα που δεν θα διστάσουν να παίξουν με 50MHz παραπάνω στην πρώτη κατηγορία (cap @ CPU MHz) ώστε να περάσουν το σύνολο... και αυτό γιατί μίλησα για βραβεία... αν σας έλεγα ότι παιδιά δεν έχει βραβεία, πιστέψτε με δεν θα κάνανε τόσα άτομα τον κόπο να ασχοληθούν.

Ενώ ήθελα να αναπτερώσω το ηθικό των νέων overclockers και να προπονήσω τους παλιούς, βλέπω όμως ότι το γνωστό ελληνικό έργο επαναλαμβάνεται. Ίδιο και απαράλλαχτο. Να δω για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχιστεί το σκηνικό αυτό. Δηλαδή αν γίνεται τόσος μεγάλος ντόρος τώρα, μετά που θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός τι θα κάνουμε; Θα ξεκινήσουμε πάλι να τρωγόμαστε μεταξύ μας όπως συνηθίζουμε; Χαλαρώστε λίγο και σταματήστε να σκέφτεστε τι είναι δίκαιο και τι άδικο ενώ δεν είστε αρμόδιοι. Στην τελική αν δεν θέλετε να δώσετε τα 60?, μην τα δώσετε και μην πάρετε μέρος... δεν σας αναγκάζει κανείς παιδιά :)

εγω εθεσα την απορια / γνωμη μου σε αυτο το threat διοτι εσυ το ζητας στο πρωτο σου post.

Ό,τι απορία έχετε ρωτάτε σε αυτό το thread ή μου στέλνετε PM. Αν και θα προτιμήσω να τις διατυπώνετε δημόσια, μην τυχόν και έχουν και άλλοι την ίδια απορία.

Μην ξεχνας τι γραφεις... και κανεις δεν εχει σκοπο να φερει τον διαγωνισμο

στα μετρα του.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δίκαιο έχει ο Bαγγέλης. Κανείς δεν κοιτά να φέρει τον διαγωνισμό στα μέτρα του, γι'αυτό εξάλλου και διατυπώνουμε τις απορίες μας πριν την έναρξή του:D

Καλύτερα αν κάποιος δεν θέλει να συμμετέχει να το αποφασίσει από τώρα που θα είναι γνωστοί οι κανόνες παρά έπειτα να είσαι αναγκασμένος να του κόψεις το σκορ:D

Eεεε ντάξει και επειδή όλοι ξέρουμε πως σκέφτονται οι Έλληνες γι'αυτό και οι ερωτήσεις μας είναι τέτοιες που να καλύπτουν όλες τις τρύπες:)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τις σκέψεις μου:

Καταρχάς σε ένα διαγωνισμό με έπαθλα, ο διαχωρισμός air/water/extreme είναι λίγο fail για δύο λόγους:

1) Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι κάποιος παίζοντας με αέρα/νερό δεν έκανε τη μικρο-μανιαμουνια του. Δεν λέω ότι κάποιος απαραίτητα θα cheatάρει, απλά ότι εάν κάποιος είναι λίγο κωλόφαρδος, κάποιοι θα σκεφτούν ότι cheatαρε.

2) Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να έκανα διαγωνισμό με ξεχωριστές υποκατηγορίες για κάθε τύπο ψύξης και κάθε τύπο CPU. Μπορεί να είναι το δικαιότερο όλων έτσι (γιατί αλλιώς οι i7 θα τα ξεσκίσουν όλα), αλλά δε λέει να κάνουμε 50 υποκατηγορίες ;) Και εννοείται ότι δε θέλω να μαζέψω τα καλά δώρα (αν και εφόσον αυτά μπούνε) στα άζωτα, να έχουν και οι on air κίνητρο να συμμετέχουν.

Οπότε?

Αυτό που σκέφτομαι είναι 2 τύποι διαγωνισμού που θα μπορούσαν να γίνουν.

α) Κατηγορίες αέρας/νερό/extreme. Νο cap πουθενά. Κάθε Overclocker θα δηλώνει την κατηγορία που γουστάρει να συμμετέχει (μία ο καθένας) και έτσι θα μαζευτούν οι extremάδες με τους extremάδες, οι αεράτοι με τους αεράτους και οι νερουλάδες με τους νερουλάδες.

Πρόβλημα: Οι i7 θα τα πάρουν όλα.

β) Πάλι 3 κατηγορίες: Intel Core i5/i7, Intel Core 2 Duo/Quad, AMD Phenom I/II. Παίζουμε με cap (Low Clock Challenge στυλ) στα 3.6 GHz ας πούμε, με ΟΤΙ ψύξη θέλει ο καθένας.

Πρόβλημα: Όσοι βάλουν άζωτα στην κάρτα θα τα διαλύσουν όλα.

Εκεί είναι λοιπόν που σκαλώνω. Ψάχνω να βρω μια όμορφη και δίκαιη λύση, αλλά πάντα κάτι βαράει fail. Δε νομίζω να μπορούμε να βάλουμε και 6-9 κατηγορίες, οπότε στάνταρ κάποιος θα "αδικηθεί" εκτός σημαντικού απροόπτου.

Ακούω γνώμες :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Γιώργη σκεφτόμουν για

1.C2D 4GHz = Κατηγορία 1

2. Ci7/Ci5 4GHz = Κατηγορία 2

3. AMD 3.6GHz = Κατηγορία 3

Κάρτα 4670 σε όλα !

Τρείς κατηγορίες και έληξε το θέμα γιατί πολύ το παιδέυουμε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως έτσι δίκαιο:D

Δηλαδή όποιος παίξει την κάρτα στα άζωτα βγήκε πρώτος...έτσι θα παίξουν μόνο 5 άτομα:hehe:

Προτείνω 4 κατηγορίες:

1.αεράτοι

2.νερουλάδες

3.μίξη αεράτων+vερουλάδων(π.χ cpu on air/water+vga on air/water)

4.extreme(ακόμα και μόνο η κάρτα να είναι σε LN2, θεωρείται extreme, γιατί όποιος έχει vga pot κατά 99% θα έχει και cpu pot)

Tι να κάνουμε για την AMD;;;;

Ποιος έχει AMD και θα παίξει σε LN2;;;; Δεν έχω δει Έλληνα, εκτός του dread77, να παίζει AMD σε extreme cooling.

Προτείνω λοιπόν μια 5η κατηγορία που θα είναι με cap και μόνο για το cpu και μόνο για AMD cpus.

Τώρα το μόνο που μένει είναι τι θα κάνουν αυτοί με C2D.....

Αλλά ένας διαγωνισμός δεν μπορεί να καλύπτει τα πάντα:)

Kαι πάλι όμως είναι πολλά...

Μήπως να κάναμε 2 κατηγορίες;

1.αέρας/νερό

2.extreme

Για όλα τα cpus:D

Μπρούμε επίσης για το φθινόπωρο να παίξουμε με Intel ή AMD μόνο και ότι περισσέψει να το οργανώσουμε την άνοιξη π.χ:) Αλλά και πάλι πόσοι(από αυτούς που θα συμμετάσχουν) έχουν AMD 5-10 άτομα;; Δεν ξέρω μπερδεύτηκα:)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι δίκαιο το LCC:) Κερδίζει αυτός με την κάρτα στα άζωτα και δεν αφήνει "χώρο" να παίξουν αεράτοι/νερουλάδες, που είναι και η πλειοψηφία:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now