George_o/c

Φθινόπωρο 2009: HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge

Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;  

48 members have voted

  1. 1. Ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιηθεί;

    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      2
    • GeForce 9500GT 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      11
    • Radeon HD 4650 128-bit GDDR2 (512MB / 1GB)
      5
    • Radeon HD 4670 128-bit GDDR3 (512MB / 1GB)
      28
    • Επιθυμώ να χρησιμοποιηθεί κάποια άλλη κάρτα γραφικών (πείτε μας πια)
      2


Recommended Posts

george o/c@δεν σου ειπα ρεσυ οτι με αναγκαζεις μαλλον δεν καταλαβες ας πουμε νομιζω και για ολους οτι ειναι καλυτερα να βαλουμε τα απαιτουμενα screenshot οπος κανουμε στο bot!.to 01 το καταλαβαινω ειναι free αλλα για το 05 ας βαζουμε μονο screenshot.εγω αγορασμενω εχω μονο το 06(μαζι με RE):hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

george o/c@δεν σου ειπα ρεσυ οτι με αναγκαζεις μαλλον δεν καταλαβες ας πουμε νομιζω και για ολους οτι ειναι καλυτερα να βαλουμε τα απαιτουμενα screenshot οπος κανουμε στο bot!.to 01 το καταλαβαινω ειναι free αλλα για το 05 ας βαζουμε μονο screenshot.εγω αγορασμενω εχω μονο το 06(μαζι με RE):hehe::hehe:

Don't worry:D

Θα βρεθεί τρόπος:D

Kαι αν όχι screenshot από την σελίδα που μπορείς να δεις μόνο εσύ:)

Aλλιώς θα δούμε:D

EDIT://

Μάλλον θα σας ετοιμάσουμε μία ακόμα εκπληξούλα πάνω σε αυτόν τον τομέα, αναμείνατε.

Αυτό που σου είπε ο JC, αν μιλήσατε, θα ήταν ωραίο να ήταν και δώρο του διαγωνισμού ή έστω ένα από τα δώρα:D

Link to comment
Share on other sites

Don't worry:D

Θα βρεθεί τρόπος:D

Kαι αν όχι screenshot από την σελίδα που μπορείς να δεις μόνο εσύ:)

Aλλιώς θα δούμε:D

EDIT://

Αυτό που σου είπε ο JC, αν μιλήσατε, θα ήταν ωραίο να ήταν και δώρο του διαγωνισμού ή έστω ένα από τα δώρα:D

αντε αντε:)...

Σας αφηνω καληνυχτα παιδες ειμαι πτωμα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάμποσα πράγματα να ξεκαθαρίσουμε για τον διαγωνισμό με το staff, για αυτό δεν έκανα bump ο ίδιος να ενημερώσω. Παρακαλώ λίγη καταννόηση γιατί όλοι μας πιεζόμαστε άσχημα, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω πολλές ερωτήσεις να κάνω.....:)

Kαι αρχίζω οι περισσότερες, αν όχι όλες, βγήκαν από συζήτηση με τον JC:D

Tι εννούμε λέγοντας αέρα;;;

Δηλαδή αν κάποιος μένει στο Νευροκόπι και βγάλει τα πράγματα στο μπαλκόνι, μιλάμε για θερμοκρασίες αν όχι υπό, κοντά στο 0, αυτό είναι αέρας;

Έπειτα, κάποιος μπορεί να έχει το cpu και την κάρτα στον αέρα, αλλά να έχει είτε κάποιο ram pot έιτε κάποιο ΝΒ pot ή κάποιος άλλος extreme σχεδιασμός. Έτσι θα είναι μπροστά σε score, λόγο του ότι συγκριτικά με τους άλλους θα παίζει κοντά στα Mhz cpu και κάρτας και θα τους ρίχνει είτε "τρελό" fsb είτε "τρελή" συχνότητα παραπάνω στις μήμες.

Άλλος πάλι μπορεί να έχει κουμπώσει ένα ss ή ένα cascade στο cpu και να παίζει όμως σε συχνότητα αέρα. Όμως θα μπορεί να παίζει το uncore του σε επίπεδα άπιαστα σε σχέση με τους αεράτους:D

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο άλλος στο Νευροκόπι σόρρυ αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ρε guys... Αν είναι να πάρουμε υπόψην μας τόσο πολυ λεπτομέρεια (ss με temps λέει ο άλλος) τότε δεν γίνεται να το διοργανώσουμε απλά. Όταν λέω air/water εννοώ:

1) Αέρα CPU, αέρα NB, αέρα VGA

3) Αέρα CPU, water NB, water VGA

2) Αέρα CPU, water NB, αέρα VGA

4) Αέρα CPU, αέρα NB, water VGA

5) Water CPU, αέρα NB, αέρα VGA

6) Water CPU, water NB, αέρα VGA

7) Water CPU, αέρα NB, water VGA

8) Water CPU, water NB, water VGA

Μην γίνεστε τόσο υπερβολικοί... Από 'δω, το 'πάτε, από 'κει το πάτε, Low Clock Challenge θα το κάνετε. Ο διαγωνισμός αυτός έχει να κάνει με το overclocking, όχι με το low clock challenging.

Όταν επίσης λέμε αέρα/νερό, δεν θα προσπαθείτε να παρακάμψετε τον κανόνα είναι απλό. Όταν λέω αέρα/νερό και ο άλλος προσπαθεί να παρακάμψει τον κανόνα, βάζοντας μονοβάθμιο στον επεξεργαστή ή ram pot στις μνήμες, σόρρυ αλλά είναι χαζούλης... ΑΕΡΑ/ΝΕΡΟ, όχι συχνότητες που δύναται να πιαστούν με αέρα/νερό, ούτε κάτι διαφορετικό στις μνήμες... ΑΕΡΑ/ΝΕΡΟ ΤΕΛΟΣ. Αν θέλετε LN2 στις μνήμες θα πάτε στην κατηγορία "Anything Goes", που όπως λέει και το όνομά της, ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.

Κάτι τελευταίο (από το πρώτο ποστ)... Και να θυμάστε. Τιμιότητα, ειλικρίνεια, εντιμότητα ... "Ψυχρές" λέξεις για μερικούς, τρόπος ζωής για άλλους !

Αν με λίγα λόγια δεν έχουμε τα @@ να παίξουμε δίκαια και θέλουμε ολόκληρο πρακτικό ή κανόνες πταισματοδικίου για να χαρούμε το overclocking, καλύτερα να το αφήσουμε το θέμα και να μην ξεκινήσουμε καν τον διαγωνισμό :) Όποιος θέλει λοιπόν ας βάλει ram pot ή μονοβάθμιο στον CPU σε clocks αέρα ή άζωτο στην κάρτα σε πολύ χαμηλές συχνότητες λέγοντας σαν δικαιολογία "έκατσα σε καλό κομμάτι και πάει ψηλά με αέρα" εν αγνοία μας και να πάρει το prize να το χτυπά στην κεφαλή του... Εγώ έμαθα ότι έτσι παίζουν οι "αδερφές"... Γιατί οι άντρες τέτοιες πονηριές δεν κάνουν. Πείτε μου λοιπόν για να κανονίσω την πορεία μου. :)

Λοιπόν παλικάρια... Μιλάμε ή κλ@νουμε εδώ; :) Θα παίξετε για το overclocking και την κ@υλα σας ή θα παίξετε για τα βραβεία; Αν πω ότι τα βραβεία είναι ανεμιστήρες και ψύκτρες θα το πάρετε τόσο στα σοβαρά; Αν πω ότι είναι καμιά P55 μητρική θα σοβαρέψετε απότομα; Το χάσαμε ήδη το νόημα βλέπω...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή δε έπρεπε να αναφερθούν τα δώρα, και αν ναι μικρής αξίας, ίσα ίσα για να καλύψει την πικρία των 40-60? που θα έδινε ο άλλος για την κάρτα. Καλύτερα να μην αναφερθεί κάτι περαιτέρω για το συγκεκριμένο ζήτημα, αν θέλετε κάνετε τη τρέλα σας, αλλιώς δεν είναι ο διαγωνισμός για σας.

Link to comment
Share on other sites

Toxic δες το αρχικό ποστ, μην επαναλαμβάνομαι, το έχω γράψει 60 φορές.

Έλα τώρα ρε Αντρέα, όπου δούμε δώρα πάμε να χωθούμε να παίξουμε. Την έχω βαρεθεί αυτή τη νοοτροπία... Πρέπει σε οτιδήποτε κάνουμε να υπάρχει επιβράβευση και ανταμοιβή δηλαδή; Και επειδή τα ανέφερα κάτι έγινε... σοβάρεψε πολύ το όλο σκηνικό...

Link to comment
Share on other sites

Πες μου άλλον λόγο για να μην κάτσει το νιάτο (στο overclocking) να παίξει GTA IV?

Βασικά από αρκετά άτομα που έχω συζητήσει, κατάλαβα, ότι αν χρειαστεί κάτι εξτρά θα πει στον μπαμπά να του πάρει νέο σύστημα. Χαζό, αλλά εκεί έχει φτάσει η χάρη μας. Πες μου, πόσοι από αυτούς έχουν πάρει hw με δικό τους χαρτζιλίκι, λεφτά που έχουν δουλέψει μόνοι τους?

Τέρμα το offtopic από μένα! Περιμένω να μάθω τα νεότερα για το τι θα γίνει, να κανονίσω και εγώ το χρόνο μου, γιατί με ενδιαφέρει σαν θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο άλλος στο Νευροκόπι σόρρυ αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ρε guys... Αν είναι να πάρουμε υπόψην μας τόσο πολυ λεπτομέρεια (ss με temps λέει ο άλλος) τότε δεν γίνεται να το διοργανώσουμε απλά. Όταν λέω air/water εννοώ:

1) Αέρα CPU, αέρα NB, αέρα VGA

3) Αέρα CPU, water NB, water VGA

2) Αέρα CPU, water NB, αέρα VGA

4) Αέρα CPU, αέρα NB, water VGA

5) Water CPU, αέρα NB, αέρα VGA

6) Water CPU, water NB, αέρα VGA

7) Water CPU, αέρα NB, water VGA

8) Water CPU, water NB, water VGA

Μην γίνεστε τόσο υπερβολικοί... Από 'δω, το 'πάτε, από 'κει το πάτε, Low Clock Challenge θα το κάνετε. Ο διαγωνισμός αυτός έχει να κάνει με το overclocking, όχι με το low clock challenging.

Όταν επίσης λέμε αέρα/νερό, δεν θα προσπαθείτε να παρακάμψετε τον κανόνα είναι απλό. Όταν λέω αέρα/νερό και ο άλλος προσπαθεί να παρακάμψει τον κανόνα, βάζοντας μονοβάθμιο στον επεξεργαστή ή ram pot στις μνήμες, σόρρυ αλλά είναι χαζούλης... ΑΕΡΑ/ΝΕΡΟ, όχι συχνότητες που δύναται να πιαστούν με αέρα/νερό, ούτε κάτι διαφορετικό στις μνήμες... ΑΕΡΑ/ΝΕΡΟ ΤΕΛΟΣ. Αν θέλετε LN2 στις μνήμες θα πάτε στην κατηγορία "Anything Goes", που όπως λέει και το όνομά της, ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.

Κάτι τελευταίο (από το πρώτο ποστ)... Και να θυμάστε. Τιμιότητα, ειλικρίνεια, εντιμότητα ... "Ψυχρές" λέξεις για μερικούς, τρόπος ζωής για άλλους !

Αν με λίγα λόγια δεν έχουμε τα @@ να παίξουμε δίκαια και θέλουμε ολόκληρο πρακτικό ή κανόνες πταισματοδικίου για να χαρούμε το overclocking, καλύτερα να το αφήσουμε το θέμα και να μην ξεκινήσουμε καν τον διαγωνισμό :) Όποιος θέλει λοιπόν ας βάλει ram pot ή μονοβάθμιο στον CPU σε clocks αέρα ή άζωτο στην κάρτα σε πολύ χαμηλές συχνότητες λέγοντας σαν δικαιολογία "έκατσα σε καλό κομμάτι και πάει ψηλά με αέρα" εν αγνοία μας και να πάρει το prize να το χτυπά στην κεφαλή του... Εγώ έμαθα ότι έτσι παίζουν οι "αδερφές"... Γιατί οι άντρες τέτοιες πονηριές δεν κάνουν. Πείτε μου λοιπόν για να κανονίσω την πορεία μου. :)

Λοιπόν παλικάρια... Μιλάμε ή κλ@νουμε εδώ; :) Θα παίξετε για το overclocking και την κ@υλα σας ή θα παίξετε για τα βραβεία; Αν πω ότι τα βραβεία είναι ανεμιστήρες και ψύκτρες θα το πάρετε τόσο στα σοβαρά; Αν πω ότι είναι καμιά P55 μητρική θα σοβαρέψετε απότομα; Το χάσαμε ήδη το νόημα βλέπω...

Πολυ καλα μας τα λες μεχρι εδω και μπραβο για την προσπαθεια διοργανωσης διαγωνισμου μεσα απο διαλογο.

αυτο που θελω να προσθεσω εγω για να γινει πιο δικαιο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι στις δυο πρωτες κατηγοριες και ειδικα στην πρωτη τα υλικα (ψυκτρες, water block κ.α) αερα / νερου να ειναι προιοντα εμποριου και οχι custom κατασκευες οι οποιες θα μπορουσαν να αυξησουν κατα πολυ τις επιδοσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ο Βαγγέλης έχει φτιάξει μόνος του ένα χειροποίητο "ποτάκι" για μνήμες. Εάν παίξουμε στην ίδια εντελώς ίδια κατηγορία αυτός θα με περάσει έστω και λίγο. Γιατί άραγε? Αυτό εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπορεί κάποιος να έχει φτιάξει πχ χειροποίητα μπλοκ στη περίπτωση της υδρόψυξης που να

αποδίδουν καλύτερα από αυτά τις αγοράς....

Δεν ξέρω γιατί, αλλά νομίζω ότι υπερβάλουμε λιγάκι...Δηλαδή αν κάποιος έχοντας

προϊόντα εμπορίου έχει το ψυγείο της υδρόψυξης μέσα σε μια λεκάνη γεμάτο με νερό και

παγάκια(κανονικά:)) τι πρόβλημα υπάρχει??

Επίσης δεν νομίζω να κάτσει κάποιος να φτιάξει ψυκτράκια για το nb.

Link to comment
Share on other sites

Βρε και γω αυτό πιστεύω...απλά να τηρεί τις προϋποθέσεις που έβαλε ο Γιώργος.

By the way έχει βρει κανείς ή έχει αγοράσει καμία 4670 να δούμε πως παίζει η καρτούλα:).?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πολύ το κουράζουμαι. Το θέμα είναι να μην μπλέκουμε επίτηδες τις κατηγορίες. Μην παίξει κάποιος με άζωτο στη 2η κατηγορία. Τώρα αν ο άλλος κάνει μια πατέντα στο μπλοκ ή λαπάρει την αερόψυχτρά του δε νομίζω να είναι τόσο κακό. Βέβαια αυτά θα τα αποφασίσουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now