GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

εγώ νομίζω ότι κάτι παίζει με τις μνήμες γιατί χτες που δοκίμαζα με ένα dim έκανε boot με 236 για πρώτη φορά με το pci στο 115 και όταν έδωσα 122 είχαμε μπλακ αουτ! Στέλιο δεν το πολύ έψαξα με τις μνήμες αλλά ίσως να έχει κάποια σχέση τι να πω!

αύριο θα δοκιμάσω πάλι με 4 γιγα σε single να δω τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

1ο τεεεεεσττττττ ! :Q..

Κανω boot στα 246 bclk .... στα καθημερινα φορτωμενα win7 x64 .

Bαζω cpu-z ...και ανεβαζω με το turboV .

CPU-Z Validator 3.1

attachment.php?attachmentid=4444&stc=1&d=1276035780

Και ολα αυτα στους -20C . Στο cascade πρεπει να παρει λιγο ακομη .

Triple channel , 1T και οι μνημες με καλο διαιρετη και ψηλα .

Ααααα .... Στα 246 τρεχει και spi32m .

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.96a69388e6721e3a0cad8f2bdaf

Link to comment
Share on other sites

1ο τεεεεεσττττττ ! :Q..

Κανω boot στα 246 bclk .... στα καθημερινα φορτωμενα win7 x64 .

Bαζω cpu-z ...και ανεβαζω με το turboV .

CPU-Z Validator 3.1

attachment.php?attachmentid=4444&stc=1&d=1276035780

Και ολα αυτα στους -20C . Στο cascade πρεπει να παρει λιγο ακομη .

Triple channel , 1T και οι μνημες με καλο διαιρετη και ψηλα .

Ααααα .... Στα 246 τρεχει και spi32m .

Για δωσε λεπτομεριες γιατι μας εχει βγαζει την πιστη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δοκιμασα 4 chip με αερα . Τρεις 920 και εναν W3540 .

Οι δυο 920 ... δεν ειχαν BCLK και τερματιζε η μητρικη στα 220-225 περιπου . Ουτε slow mod , ουτε τιποτε δεν τους ξεκολλαγε .

Ο αλλος 920 (Αυτος που εχω απο περισυ) , επαιζε με fast qpi και αερα μεχρι τα 230BCLK .

Με το slow qpi εφτανε 235 οριακα .

Ο xeon που ηξερα οτι εχει 255 BCLK στην EVGA , εφτασε και αυτος τα 230 BCLK σε αερα . Οπως ακριβως και ο 920 D0 μου .

Αυτο που ειδα στον αερα ειναι πως οι επεξεργαστες χρειαζονται PLL . Ενω ημουν μαθημενος να κατεβαζω PLL στην EVGA (1.65 ή και 1.50) , η asus δειχνει οτι θελει το PLL για να δωσει BCLK στον αερα . Ετσι λοιπον εβαλα μεχρι και 1.95 . Ετσι κερδισα τα τελευταια BCLK του αερα (απο 233 στα 236 ) . Εχω διαβασει οτι εδωσαν μεχρι και για 2.05Vpll .

Επισης , το oc mode 1 δειχνει οτι βοηθαει (Με το mode2 δεν ειδα διαφορα) . Τα skew δεν εδωσαν τιποτα , oπως και το differential amplitude .

1000ΚHZ cpu PWM frequency εβαλα κατευθειαν.

T-balance ή x-power δεν ειδα διαφορα .

Pciexpress χρειαζεται αρκετα . Για τα 250BCLK εβαλα 118 Mhz . Στα 120Mhz εχανα το raid των SSD ... οποτε εμεινα στα 118 .

Τωρα ... Στο κρυο τα πραγματα αλλαξαν . Το pll δεν επαιζε ρολο ... και ετσι ειτε εβαζα 1.6 , ειτε 1.9 δεν αλλαζε τιποτα . Γενικα ηταν πολυ πολυ ευκολο το να ανεβει .

Το συμπερασμα μου ??

Εαν το cpu κανει 230 με αερα (Κατα προτιμηση σε fast qpi) , τοτε θα δωσει BCLK στο κρυο .

Εξαρταται δηλαδη απο το CPU εαν εχει BCLK .

Θα κανω σε λιγες μερες δοκιμες στο cascade μου και να δω τι θα αλλαξει απο τους -20 στους -90 .

Οτι αλλο διαπιστωσω , ενημερωνω . :)

Link to comment
Share on other sites

Λιγες δοκιμες ακομη στο μικρο SS και στους -13C under load ! :hehe:

attachment.php?attachmentid=4446&stc=1&d=1276042954

Εκανα και μια δοκιμη για τις μνημες και τρεχουν spi32m στα 2300 (230BCLK Χ 21). Eτρεξα safe με 8αρια και 1.75V, αλλα πιστευω οτι τρεχουν και με 7-8-7-20.

Καλουλα δειχνει η μητρικη τελικα .

Μονο το slow qpi που κοβει 2sec στο spi32m με ενοχλει , αλλα μπορω να ζησω και με αυτο .

5ghz.jpg

5ghz.jpg

5ghz.jpg

5ghz.jpg.f95f3a9d67c5ebc995f7de113d02452

Link to comment
Share on other sites

Δε δινω πολυ PLL . 1.80-1.85 ειδα οτι θελει στο κρυο . Με περισσοτερο δεν κερδιζω τιποτα .

Βασικα θελω να βαλω ενα καλο λειτουργικο και να δω ποσο κοβει το slow qpi και στα 3D .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έφταιγε το bios Αλλά τα προβλήματα ήταν αρκετά.

Τι προβληματα ειχες με 0704; Το περασα σημερα και δεν εχω δει κατι... βεβαια ακομα δεν εχω παιξει...

Link to comment
Share on other sites

Άσε με να μαντέψω... 100ΜΗz παραπάνω standard :hehe:

Ναι ναι !!!

Η μητρικη εχει ευκολο bios , δεν εχει παραξενιες ... και ανεβαζει 100Mhz επανω τα cpu . Εγινε θεμα συζητησης και στο meeting μετα τον διαγωνισμο του ΜΟΑ.

Ααα ... εχει και BCLK . :D

Επισης εχει και panel εξωτερικο για ρυθμιση τασεων και BCLK . Αμεση αποκριση και βολευει για το 06 και το vantage . ;)

Θα ανοιξω thread αυριο βραδυ με φωτογραφιες ... δοκιμες cpu , μνημες κλπ κλπ κλπ κλπ .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now