GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

με αυτο Silverstone Olympia SST-OP1200 PSU 1200W Silverstone Olympia SST-OP1200 PSU 1200W - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

γιατί κάτι δεν μου κάθετε καλά δεν ξέρω! τα 220 έπρεπε να τα είχε με το καλημέρα και χωρίς bios update! ούτε καν να χρειάζεται τέτοιες τάσις!

ωραίο avatar!:D καινούριο μου καλάθι και που θα σε κρεμάσω!

Link to comment
Share on other sites

220 bclk απο bios και μεσα απο widows 222 αλλα ρε γ@μοτο 1.49 στο ΝΒ! με 1.5 ουτε που κανει ποστ!

εχω μια απορία. Τι σε νοιάζει το BCLK όταν είσαι με 980Χ? :lol

Link to comment
Share on other sites

Βρε μα αέρα όλα σχεδόν τα X58 mobos πάνε στα 220MHz bclk. Ακόμα και οι ASRock X58 Extreme :D Η διαφορά που κάνει το mobo αυτό σε σε σχέση με την II, είναι στα κρύα, εκεί είναι που δίνει ρέστα :)

Εγώ προτείνω να ανεβάσεις multi, να κατεβάσεις bclk και να αρχίσεις να ψάχνεις μια καλή 24/7 συχνότητα για τον 980X, να τον χαρείς τόσα λεφτά που κάνει :):T:

Μήτσουυυυ, ωραίο avatar :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μα αέρα όλα τα X58 mobos πάνε στα 220MHz bclk. Ακόμα και οι ASRock X58 Extreme :D

212.5 bclk wall here(ραμπαγε 2 γενε), άρα δεν πάνe όλα 220 :P

Μήτσουυυυ, ωραίο avatar :hehe:

δεν έχω το crosshair 4 μαζί μου, να βγάλω και εγώ μια ίδια να την βάλω και εγώ avatarι :hehe:

είναι σε καλά χέρια πάντως. . . (φαντάζομαι δλδ) :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το crosshair 4 μαζί μου, να βγάλω και εγώ μια ίδια να την βάλω και εγώ avatarι :hehe:

είναι σε καλά χέρια πάντως. . . (φαντάζομαι δλδ) :P

Φαντασου...Θα περάσει απο το κρεβάτι του πόνου σήμερα μάλλον....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη! μετά από λίγο διάβασμα και πειραματισμό ήρθαν τα 233 BCLK με ψύξη κοπανιστό αέρα του βουνού! με 232 έχει τη δύναμη να μπουταρει και τερματίζει μέσα από windows στα 233 ούτε κλικ παραπάνω! παίδες τη γνώμη σας να την κρατήσω η να την δώσω;P..

233 BCLK.png

233 BCLK.png

233 BCLK.png

57fd078272094_233BCLK.png.93acbd233ac205

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη! μετά από λίγο διάβασμα και πειραματισμό ήρθαν τα 233 BCLK με ψύξη κοπανιστό αέρα του βουνού! με 232 έχει τη δύναμη να μπουταρει και τερματίζει μέσα από windows στα 233 ούτε κλικ παραπάνω! παίδες τη γνώμη σας να την κρατήσω η να την δώσω;P..

Δωστην και παρε PS3

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: καλό!

euklidis έκανες καμία δοκιμή η ακόμα είσαι αγκαλιά με το μωρό?:D

Χτες δεν προλαβα, θα δοκιμασω σημερα αλλα δεν θα το στησω ακομα γιατι αυριο παιζει να μπει στα κρυα...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη! μετά από λίγο διάβασμα και πειραματισμό ήρθαν τα 233 BCLK με ψύξη κοπανιστό αέρα του βουνού!

Ωραιος...:)Mε τι ρευματα επαιξες για να ανεβεις εκει πανω, τι ηταν αυτο που σε εκοβε μεχρι τωρα και δεν ανεβαζε πανω απο 220?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Α και κανε μου δωρο τον 980Χ... δεν τραβαει μαλλον :P

δώσε ημερομηνία ονομαστικής εορτής και διεύθυνση να στον στείλω δωράκι!:harhar:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος...:)Mε τι ρευματα επαιξες για να ανεβεις εκει πανω, τι ηταν αυτο που σε εκοβε μεχρι τωρα και δεν ανεβαζε πανω απο 220?

stealth

μομεντο λίγο να δω τις σημειώσεις μου!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για τα 233 bclk με bios 0534 έβαλα τα παρακάτω:

CPU PLL 1.82850

IOH (NB)1.36516

PCIE FREGUENCY 112

QPI/DRAM (VTT)1.3625

QPI MULTI x16

DIGI+PWR MODE X-POWER

CPU PWM FREQUENCY 1000 KHZ

LOAD-LINE CALIBRATION FULL CALIBRATION

τα υπολυπα στο auto τις μνημες στα 1400 7-7-7-60-1Ν 1.59volt

αυτό που με έκοβε πιστεύω ήταν ο QPI MULTI και τα DIGI+PWR MODE X-POWER. CPU PWM FREQUENCY 1000 KHZ είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε με αέρα να πάει 235-240 αλλά όπως είπα και ποιο πριν με αυτήν την πλατφόρμα δεν έχω ξανά ασχοληθεί!:righton:

για το PCIE FREGUENCY ίσως να μπορούσε να παίξει και πολύ χαμηλότερα στα 105 αλλά δεν το έψαξα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα 233 bclk, ίσως και σε μείον βαθμούς πάρει και άλλο....Για να δούμε....

Χτες δεν προλαβα, θα δοκιμασω σημερα αλλα δεν θα το στησω ακομα γιατι αυριο παιζει να μπει στα κρυα...

Να κάτσεις να την μάθεις και μετά να βάλεις το κάνιστρο....;) Άντε τρελέ overclocker για να μην την κλαις....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνεις καλά την mobo, μονώνεις καλά, και μετά παίζεις.

Αν δεν θες να κλαίς την μητρική και κατά συνέπεια και τα λεφτά για το άζωτο/πάγο και όποιο άλλο hardware ίσως πάει παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now