GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

ξήλωσε τη ψήκτρα καθάρισε και βάλε την καλή πάστα και το άλλο ψηκτρακι το μεγάλο με το fun! εγώ έκοψα και 2 φιλερ από την 120 με το dremel και κάτσανε όλα λουκούμι! τώρα το IOH με 1,26 είναι στους....... κατσε να καρατσεκαρω!

Link to comment
Share on other sites

To cpu φαίνεται πολύ καλό Αριστείδη...(impressive golden ίσως)

Μακάρι να είναι έτσι. Μετά απο τόσες CPU μούφες το δικαιούμε νομίζω.

α το αλλο που ειδα... δινω 1.277 cpu και στο cpuz διχνει μεχρι 1.3 σε load...

Το CPUZ δεν διαβάζει σωστά. Αν μετρήσεις τάση με πολύμετρο θα δείς οτι είναι ακριβώς οτι δίνεις και στο bios.

Link to comment
Share on other sites

συνέχεια δοκιμών για max stable συχνότητα με αέρα! λοιπόν με 6 cores σταματάει στα 4,4 και με 4 cores πάει στα 4,5 είτε με HT of είτε on! δε μπορώ να καταλάβω τι το έπιασε έτσι ξαφνικά και αντί να βλέπει 6 giga μνήμη βλέπει μόνο 4. ρεύμα πάνω από 1,65 δεν τους δίνω για να πω ότι την άκουσαν!

101010.png

στα 4,5.jpg

101010.png

στα 4,5.jpg

101010.png

στα 4,5.jpg

101010.png.fae18d4aacb24c05ac3ff4522d8c8

57fd0784825f4_45.jpg.ce8f9ff9a466a65f6b2

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα λύθηκε με τις μνήμες! μάλλον έχω λειτουργικό χαμαιλέοντα:D πότε είναι 64 bit και πότε πότε 32 bit! απλά τις έβγαλα και τις δοκίμασα μια μια και τις ξανακουμπωσα!τεσπα ! έχει να προτείνει κανένα καλό παιδί τίποτα για τα 4,5 (6 cores)stable? με αέρα βέβαια μην ξεχνιόμαστε!

Πάντως σας ζηλεύω ρε μάγκες! μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρει το είδα. Περίεργο πάντως που έφτασε τόσο ψηλά με αέρα. Το άλλο 250άρι που είχαμε δει από XS ήταν στα άζωτα.

Ειναι με 1.288 στα 4.2 οσα θελω εγω με τον 920 για τα 4000. Eγω ακομα δεν εχω καταφερει να περασω τα 222 bclk... :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται πολλά τα 250+ για 980X...

Αν και δεν το θεωρώ και απίθανο, αφού χωρίς πολλά πολλά με τον κωλοES που έχω εδώ με το S64 BIOS στην Classified έπαιξε 227MHz BCLK on air.

Link to comment
Share on other sites

:)...:)...

pcie-130 με τόσο πολύ δεν κινδυνεύει τίποτα? τώρα θα μου πεις μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος! πάντως εγώ εχτές που δοκίμασα με pcie-122 μόλις έδωσα 122 έκλεισε το pc μπαμ και κάτω! αλλά ευτυχώς αποφύγαμε τα χειρότερα!

άντε και στα 300 με το καλό:D κανα link παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και του p_under σε άλλο thread, αυξάνεις όσο μπορείς το PCIe voltage (ή όπως το λένε στις μέρες μας τελοσπάντων :P), βάζεις τον controller σε IDE mode και του δίνεις να καταλάβει.

Όταν παίζεις τόσο ψηλά μόνο στο benching, no problem. Θέμα τίθεται όταν το ζορίζεις με μεγάλα PCIe στην καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με τα bclk (Γενικα αναφερομαι) .

Ειναι αυτοι που εχουν κολλησει στα 230 ... και αυτοι που πανε στο θεο .

Ο qpi divider που χρησιμοποιει στα 270 ειναι πολυυυυ χαμηλος . Πιο χαμηλος απο το slow . Και αυτο κατι παει να μου πει ...

Link to comment
Share on other sites

Ο qpi divider που χρησιμοποιει στα 270 ειναι πολυυυυ χαμηλος . Πιο χαμηλος απο το slow . Και αυτο κατι παει να μου πει ...

το θεμα ειναι πως το πανε κατς απο το slow.....και τι effeciency θα εχει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now