GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

link για το καινουριο BIOS εχουμε;

Χωρις πολλα πολλα και με αερα ο 920 πηγε 216bclk με πολυ λιγοτερα ρευματα απο την p6t deluxe v2 που ειχα πριν. 1.45 ρευμα για τα 4.523

CPU-Z Validator 3.1

Rampage III Extreme Bios Ver 531 beta

Rampage III Extreme Bios Ver 534 beta

δοκίμασε και πες μας ειναι beta! κάτι είδα για 601 το ψάχνω!

για δοκίμασε πρώτα το (531) εγώ θα το δοκιμάσω αύριο αν μπορέσω. κάτι μου λέει ότι ίσος είναι καλύτερο από το 0534

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το 0601 ... αλλα ακομη δεν εχει το εχω ξετρυπωσει . Ειναι internal beta .

Το board καλουλι δειχνει ... αν και απο διαταξη με απογοητευει .

1) Το 1ο pciex ειναι πολυ κοντα στις μνημες .Οποτε με ανεμιστηρα τυπου dominator επανω στις μνημες , η αποσταση απο το PCB της καρτας ειναι μερικα χιλλιοστα με κινδυνο βραχυκυκλωματος .

2) Οταν βαλεις την εξτρα ψυκτρα με τον ανεμιστηρα στο chipset , δε μπορεις να βαλεις VGA που να ειναι με waterblock . Το εκανα ... και χαραξα το εξτρα ψυκτρακι. Η καρτα πηρε μια πολυ μικρη κλιση επισης . Για 2 χιλιοστα μιλαμε τωρα . Χαθηκε ο κοσμος να κανουν λιγο χωρο ???

Τo qpi/vtt εχει μεγαλο vdroop . Με το qpi/vtt ll διορθωνεται το πραγμα αρκετα .

Και παλι ... η EVGA επαιζε με λιγοτερο VTT στα ιδια ρολογια .

Τα υπολοιπα στη συνεχεια του ψαξιματος .

Link to comment
Share on other sites

Rampage III Extreme Bios Ver 531 beta

Rampage III Extreme Bios Ver 534 beta

δοκίμασε και πες μας ειναι beta! κάτι είδα για 601 το ψάχνω!

για δοκίμασε πρώτα το (531) εγώ θα το δοκιμάσω αύριο αν μπορέσω. κάτι μου λέει ότι ίσος είναι καλύτερο από το 0534

Δοκιμασα χτες το 534 αλλα μου κολλαγε το BIOS. Σημερα θα μπει στα κρυα το βραδυ οποτε θα δουμε, γιατι κατακαλοκαιρο με αερα δεν μπορω να κανω πολλα... Στα 4.5 ημουν idle με 50+ βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το 0601 ... αλλα ακομη δεν εχει το εχω ξετρυπωσει . Ειναι internal beta .

Το board καλουλι δειχνει ... αν και απο διαταξη με απογοητευει .

1) Το 1ο pciex ειναι πολυ κοντα στις μνημες .Οποτε με ανεμιστηρα τυπου dominator επανω στις μνημες , η αποσταση απο το PCB της καρτας ειναι μερικα χιλλιοστα με κινδυνο βραχυκυκλωματος .

2) Οταν βαλεις την εξτρα ψυκτρα με τον ανεμιστηρα στο chipset , δε μπορεις να βαλεις VGA που να ειναι με waterblock . Το εκανα ... και χαραξα το εξτρα ψυκτρακι. Η καρτα πηρε μια πολυ μικρη κλιση επισης . Για 2 χιλιοστα μιλαμε τωρα . Χαθηκε ο κοσμος να κανουν λιγο χωρο ???

Τo qpi/vtt εχει μεγαλο vdroop . Με το qpi/vtt ll διορθωνεται το πραγμα αρκετα .

Και παλι ... η EVGA επαιζε με λιγοτερο VTT στα ιδια ρολογια .

Τα υπολοιπα στη συνεχεια του ψαξιματος .

Μπραβο Στελιο, περιμενουμε την συνεχεια.:)

Oταν λες qpi/vtt ll ποιο εννοεις?To QPI Loadline Calibration δεν κανει τιποτα για το Vdroop?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Στελιο, περιμενουμε την συνεχεια.:)

Oταν λες qpi/vtt ll ποιο εννοεις?To QPI Loadline Calibration δεν κανει τιποτα για το Vdroop?

stealth

Ναι , το LoadLine calibration εννοω . Ετσι αναφερεται πανω στο PCB της μητρικης .

Κατι κανει αυτο . Τουλαχιστον με αυτο παιζω τις μνημες στα 2000 7-7-6-19 με 1.39vtt . Χωρις αυτο ηθελε 1.47v , αφου το droop ειναι 0.05V περιπου.

Θελω να ψαξω bclock και δυνατοτητα ανεβασματος μνημων . Με νερο αυτα . :)

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο πεζει καλητερα εφτιαξαν και ενα bug που ειχαν μεχρι τωρα αν ειχες 980χ και εβαζες καρτα χωρις εξωτερικη τροφοδοσια δεν ανοιγε η μητρικη με το 601 το εφτιαξαν

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χτες το 534 αλλα μου κολλαγε το BIOS. Σημερα θα μπει στα κρυα το βραδυ οποτε θα δουμε, γιατι κατακαλοκαιρο με αερα δεν μπορω να κανω πολλα... Στα 4.5 ημουν idle με 50+ βαθμους.

όταν λες ότι σου κόλλαγε τι εννοείς? το 531 δοκίμασε με αυτό ήταν τα 250 bclk! για το μόνο που με βάνει σε υποψία είναι το χαμηλό vcore για τα 4.2 μόνο 1.25 πρέπει να είναι πολύ καραδιαλεγμενο κομμάτι!

250.jpg

250.jpg

250.jpg

250.jpg.bcbe4c61faf85975e2deaa7ee323f162

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δοκιμες για bclk .

Με ΙΟΗ στο 1.25 ... η μητρικη υπο φυσιολογικες συνθηκες με 2:10 διαιρετη τερματιζει γυρω στα 215 για spi32m.

Με ΙΟΗ παραπανω ... δεν αλλαζει τιποτα . Ουτε με αλλες τασεις.

Κατεβαζοντας τις μνημες στον 2:8 διαιρετη ... φτανουμε στα 222 bclk . Και παλι δεν τη σωζουν οι τασεις για κατι παραπανω .

Βαζοντας και slow mode στο qpi ... φτανουμε στο γνωστο οριο των 230-233 bclk που εχουν οι περισσοτεροι .

Αυτο παλι με 1.25v IOH .

Οσο για το αστρονομικο και υπερδιαστημικο 250 bclk 32αρι .... ας περιμενουμε περισσοτερες πληροφοριες απο τον συγκεκριμενο χρηστη στο XS .

Αυτα μεχρι στιγμης . :)

Link to comment
Share on other sites

...μαστα ...έτσι παει και η δική μου πάνω απο 230 δεν είδα αλλά δεν με καίει κιόλας πιο πολυ μου έχει σπασει τα νεύρα η μ@λ@κια με το Uncore που πρέπει να το αλλάξω με auto ρευματα και μετα να τα ανεβάσω, αλλίως no boot :(

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις σημερα με τον 920 βαρεσαμε τοιχο στα 223-224. superpi στα 220 περιπου. :QPI slow mod δεν δοκιμασαμε.... Ειναι νωρις ακομα... Με Beta ΒΙΟS παιζουμε ολοι... Ας ελπισουμε οτι θα στρωσει κι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

...xexe τα γνώστα του cpuz :P

..μόλις έβαλα το 601 και επιτέλους φαίνεται οτι εξαφανιστήκε το prob με το uncore που έλεγα πρίν, άλλαξα και το jumper βέβαια :D

..αεράτος

114bedc4fc556ed.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές δοκιμούλες κι' απο μένα με αέρα, φαίνεται να τον κρατάει καλά τον 980..

Vantage cpu 4700 με άερα.

vantage4700air.jpg

Και ένα 06 στα 4830 με αέρα πάντα...

06302404830mhz.jpg

Αύριο θα μονώσω να δώ τι κάνει με το cascade.

To 601 Φαίνεται αρκετά καλό αλλα πάλι θέλει δουλειά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

στα 230 bclk spi 32 σταθερότατη! τις μνήμες δεν τις ζόρισα καθόλου! αυτό που πρόσεξα με το 0601 είναι ότι για τα ίδια ρολόγια θέλει λιγότερο vcore και οι μνήμες από 1.59v που παίζανε τώρα για να είναι σταθερές θέλουν 1.62v μιλαω για τα 1600 με 6-6-5-22-1Ν

πάντως το mobo δείχνει ότι έχει πολύ δύναμη ακόμα ίσως τα 250 να είναι πραγματικά!

230.jpg

234.png

230.jpg

234.png

230.jpg

234.png

230.jpg.77742206fb9427ab276d1d1093b2afed

234.png.375e2c0dfd8189fa2b387e81771e2761

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now