GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

.Λοιπόν χτές και σήμερα έκανα δοκιμές με άζωτο και αφού κατανάλωσα περίπου την μισή 30ρα ώσπου να βρώ τι κατάλληλες ρύθμίσεις, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ δυνατό το mobo :T:

Ο cpu, όπως ήμουν σίγουρος, δεν έχει cold bug :D και σε περίπτωση που σβήσει ανάβει ξανά στους -125

..εφάγα πολύ άζωτο ώσπου να βρώ τι χρείαζοταν και οταν κόλαγε στα win και έτρωγα reboot δεν έκανε post (cpu pwm freq)

..σήμερα που επαίζα 2 ώρες περίπου δεν είχα ούτε ενα fail boot :)

o cpu πάει σίγουρα παραπάνω και επάιξα 2κ05 @6150 με 1.848 αλλά η 5870 είναι πολύ gay στο κρύο και μου χαλαγε το run συνέχεια :(

Απο όποιο X58 έχω δοκιμάσει με τον 980 ως τώρα, για μένα έιναι το καλύτερο!!

114beff64276d83.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ίδια αντίδραση στα κρύα έχει και ο δικός μου 980. CB none και εάν σβήσει πρέπει να πέσει στους -125-130 για να μπουτάρει πάλι. Τι batch έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ίδια αντίδραση στα κρύα έχει και ο δικός μου 980. CB none και εάν σβήσει πρέπει να πέσει στους -125-130 για να μπουτάρει πάλι. Τι batch έχεις?

..καλή φάση :) L3003B287

Link to comment
Share on other sites

QPI Load-Line Calibration ( σταθεροποιεί την τάση QPI/UnCore )

το Load-Line Calibration το βρίσκω στο bios και το έχω στην επιλογή full calibration

πανω στο mobo βλεπω ενα jamper με τρια πιν οπως αυτο του cmos. και ακριβως διπλα στο jamper γραφει QPI_ LL_ SW. γι αυτο το jamper μιλάω σκέφτομαι να το πειράξω αλλά ψιλοφ!γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει! να του αλλάξω θέση η να το αφήσω όπως είναι?

2) σήμερα έκανα πάλι πειράματα με άλλες ριθμ. στο bios και με 4 giga μνήμη μόνο αλλά πάλι σκατά κι αποσκατα ο τοίχος είναι πάντα στα 234 και περιμένει:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

το Load-Line Calibration το βρίσκω στο bios και το έχω στην επιλογή full calibration

πανω στο mobo βλεπω ενα jamper με τρια πιν οπως αυτο του cmos. και ακριβως διπλα στο jamper γραφει QPI_ LL_ SW. γι αυτο το jamper μιλάω σκέφτομαι να το πειράξω αλλά ψιλοφ!γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει! να του αλλάξω θέση η να το αφήσω όπως είναι?

2) σήμερα έκανα πάλι πειράματα με άλλες ριθμ. στο bios και με 4 giga μνήμη μόνο αλλά πάλι σκατά κι αποσκατα ο τοίχος είναι πάντα στα 234 και περιμένει:loveliness:..

Μπορεί πλέον να σε κόβουν οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φάει κόλλημα με το bclk :hehe:

Και το πιο κουφό έιναι ότι έχετε ξεκλείδωτα cpus :hehe:

εε! δε το κουνώ από επαε αδέ το 250ρίσω:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε: ΝΒ θερμοκρασία 50 βαθ. SPU 38 και οι μνήμες μπούζι! ποιο θεωρείται από όλα κόκκινο?

...βρε πόσες φορές θα το πούμε ο cpu θέλει κρύο για να παέι παραπάνω, πώς θα ακούσει όλα αυτά τα ρέυματα που αφορούν cpu+imc!!!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα λίγες δοκιμές για max stable συχνότητα με αέρα! μέχρι τώρα βγάζει intelburntest στα 4,4 και έπεται συνέχεια! τώρα ποιο από τα δυο μετροπρογραματα είναι ποιο ακριβής? γιατί το εβερεστ δίνει write 16551 και το maxxMEM δίνει 11770

για τα 4,8 θέλει 1,52 volt απο bios και για 4,9 πάει 1,55:)... νομίζω πάνω από 1,5 με αέρα δεν είναι λίγο..........επικίνδυνο?

18-5-2010 12-12-34 πμ.jpg

18-5-2010 12-15-33 πμ.jpg

18-5-2010 12-12-34 πμ.jpg

18-5-2010 12-15-33 πμ.jpg

18-5-2010 12-12-34 πμ.jpg

18-5-2010 12-15-33 πμ.jpg

57fd07842c9fc_18-5-201012-12-34.jpg.af4b

57fd078434b37_18-5-201012-15-33.jpg.4148

Link to comment
Share on other sites

Με αερα τι temps εχετε στην μητρικη; Εμενα οταν πηγα τον 920 στα 4 με 1.28 η μητρικη δεν αγγιζεται. Μαλλον δεν παταει καλα η ψυξη της γιατι αυτη ειναι κρυα και η μητρικη απο πισω ζεματαει.... :( με βλεπω να ξηλωνω ολη την μητρικη να αλλαζω παστες...

Link to comment
Share on other sites

Aristidi μια χαρά πάει το cpu φτού φτού :D

<!-- / message --><!-- sig -->

Να δούμε τι θα κάνει και με άζωτο....θα μας πέσει βέβαια λίγο ακριβό οπότε οικονομία πρώτα και μετα......:hehe:

Με αερα τι temps εχετε στην μητρικη;

Ειναι γεγονός οτι η ψύκτρα στο north δεν πατάει και πολύ καλά. Πάστα και λίγο σφίξιμο παραπάνω χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι θα κάνει και με άζωτο....θα μας πέσει βέβαια λίγο ακριβό οπότε οικονομία πρώτα και μετα......:hehe:

Ειναι γεγονός οτι η ψύκτρα στο north δεν πατάει και πολύ καλά. Πάστα και λίγο σφίξιμο παραπάνω χρειάζεται..

μαλλον σημερα θα αλλαξω παστουλες και θα την σφιξω... οι ψυκτρες ειναι σχετικα κρυες αλλα η μιτρικη απο πισω ζεματαει, δεν μπορεις να την ακουμπησεις με αποτελεσμα να μου ανεωβαινει και το temp και στο cpu...

Την παρασκευη με LN2 ειχαμε 60+ βαθμους IOH

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι η απαγωγή θερμότητας στις ψύκτρες ήτανε μηδαμινή.....Πάρε με τηλ να τη σενιάρουμε τρελέ φαληριώτη.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now