GoriLLakoS

[CES 2010] Asus Rampage III Extreme X58 MotherBoard

Recommended Posts

Παρεμπιπτόντως... Κυκλοφορεί ένα καινούριο BIOS για την Rampage III Extreme, το 9124. Ίδιο πράγμα με το Test22 BIOS της Gigabyte που υποτίθεται ότι δεν αναγνωρίζει τον επεξεργαστή οπότε βελτιώνονται δραματικά οι χρόνοι στα 2D tests.

//EDIT: Στέλιο αναμένω αύριο να δω αποτελέσματα :drinks:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου έχει πει ο Στελούκος είναι απίστευτη μητρική η Xpower :)

Όχι δεν έχει κυκλοφορήσει out in the open ακόμα... Το έχουν βέβαια ορισμένοι overclockers/reviewers.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίχτες έχει δοκιμάσει κανένας το 0860 bios? εγώ το έβαλα και αυτό που πρόσεξα είναι πτώση θερμοκρασίας μέχρι και 10:eek: βαθμοί! πάντα με τα ίδια ρολόγια και τάση. μπορεί κανένα τζιμάνι να το δοκιμάσει και να ανεβάσει φωτο? λέω μπας και είναι ιδέα μου!

15-7-2010 4-22-09 μμ.jpg

15-7-2010 4-22-09 μμ.jpg

15-7-2010 4-22-09 μμ.jpg

57fd07911033c_15-7-20104-22-09.jpg.d25a7

Link to comment
Share on other sites

Καμμια διαφορα δεν ειδα στη θερμοκρασια.

Λιγο καλυτερο και ευκολοτερο στο o/c το ειδα.

Εφτασα 232 BCLK memtest DOS stable με fast qpi στο νερο .

φιλε Στελιο κι ομως μου συμβαινει και αυτο! δεν ξερω τι εξηγηση να δωσω, ενα ειναι οτι πριν οι θερμ. σε φαση ηρεμιας π.χ ηταν απο 38 με 42-43 και ετσι ξαφνικα επεσαν σε 26 -35 πάντα με ίδια τάση και ρολόγια, ένα άλλο είναι ότι σε στοκ συχνότητα και ρυθμίσεις παίζει με 1,14v και με την ίδια τάση πάει μέχρι τα 3,6 με λίγο παραπάνω τάση 1,18 παίζει στα 3,9 πάντα με HT=ON και από τα 4G και πάνω ακούει καααπωςςςς δύσκολα στην τάση. ένα άλλο κουφό είναι ότι τώρα που είμαι με 1,34vcore παίζει σταθερά στα 4,2 και αύριο έτσι απλά χωρίς να πειράξω τίποτα δεν βγάζει ούτε το boot των windows θέλει 1,4 και κάτι ψιλά για να είναι σταθερός και το τελευταίο και ποιο τρελό? πάνω που νόμιζα ότι το πρόβλημα έστω αυτό λύθηκε αμ δε! ανοίγω το pc δεν κάνει post και μένει το led του επεξεργαστή μόνιμα αναμενο και εκεί βέβαια κολλάει όλο το σύστημα δεν προχωράει παρακάτω,το πρόβλημα <<λύνεται>> με το να κλείσω το κουμπί του τροφοδοτικού και να το ξανανοίξω αμέσως μετά ξεκινάει κανονικά περνάει ποστ και μπαίνει windows πράγμα που σαν διαδικασία δεν είναι φυσιολογικό. και βέβαια αυτό που με ξίνισε από την στιγμή που έβγαλα το mobo από την κούτα ήταν ένα σημαδάκι με μελάνι από στυλό σε ένα σημείο πάνω στη μητρική δίπλα στο Go Button!σαν να την είχαν σημαδεμένη. ζητώ συγνώμη που σας τα πρήζω:D αλλά αυτή η καινούρια πλατφόρμα με έχει απογοητεύσει σε σημείο να τα δώσω όλα και να ξαναγυρίσω σε κανένα χ48 η p45. δυο πράγματα έρχονται στο μυαλό μου τροφοδοτικό, και τίποτα πινς από το σοκετ. σαν πολύ ποιο έμπυροι ρε παιδιά εσείς τι λέτε για την ολη κουρδοκατασταση? αυτό με το σοκετ το λέω επειδή έχω ακούσει διάφορα και από εδώ μέσα για προβλήματα με αυτά τα soket 1156/1366

15-7-2010 7-16-21 μμ.jpg

15-7-2010 7-16-21 μμ.jpg

15-7-2010 7-16-21 μμ.jpg

57fd079117aee_15-7-20107-16-21.jpg.08e7a

Link to comment
Share on other sites

φιλε Στελιο κι ομως μου συμβαινει και αυτο! δεν ξερω τι εξηγηση να δωσω, ενα ειναι οτι πριν οι θερμ. σε φαση ηρεμιας π.χ ηταν απο 38 με 42-43 και ετσι ξαφνικα επεσαν σε 26 -35 πάντα με ίδια τάση και ρολόγια, ένα άλλο είναι ότι σε στοκ συχνότητα και ρυθμίσεις παίζει με 1,14v και με την ίδια τάση πάει μέχρι τα 3,6 με λίγο παραπάνω τάση 1,18 παίζει στα 3,9 πάντα με HT=ON και από τα 4G και πάνω ακούει καααπωςςςς δύσκολα στην τάση. ένα άλλο κουφό είναι ότι τώρα που είμαι με 1,34vcore παίζει σταθερά στα 4,2 και αύριο έτσι απλά χωρίς να πειράξω τίποτα δεν βγάζει ούτε το boot των windows θέλει 1,4 και κάτι ψιλά για να είναι σταθερός και το τελευταίο και ποιο τρελό? πάνω που νόμιζα ότι το πρόβλημα έστω αυτό λύθηκε αμ δε! ανοίγω το pc δεν κάνει post και μένει το led του επεξεργαστή μόνιμα αναμενο και εκεί βέβαια κολλάει όλο το σύστημα δεν προχωράει παρακάτω,το πρόβλημα <<λύνεται>> με το να κλείσω το κουμπί του τροφοδοτικού και να το ξανανοίξω αμέσως μετά ξεκινάει κανονικά περνάει ποστ και μπαίνει windows πράγμα που σαν διαδικασία δεν είναι φυσιολογικό. και βέβαια αυτό που με ξίνισε από την στιγμή που έβγαλα το mobo από την κούτα ήταν ένα σημαδάκι με μελάνι από στυλό σε ένα σημείο πάνω στη μητρική δίπλα στο Go Button!σαν να την είχαν σημαδεμένη. ζητώ συγνώμη που σας τα πρήζω:D αλλά αυτή η καινούρια πλατφόρμα με έχει απογοητεύσει σε σημείο να τα δώσω όλα και να ξαναγυρίσω σε κανένα χ48 η p45. δυο πράγματα έρχονται στο μυαλό μου τροφοδοτικό, και τίποτα πινς από το σοκετ. σαν πολύ ποιο έμπυροι ρε παιδιά εσείς τι λέτε για την ολη κουρδοκατασταση? αυτό με το σοκετ το λέω επειδή έχω ακούσει διάφορα και από εδώ μέσα για προβλήματα με αυτά τα soket 1156/1366

Mια χαρα ειναι και η μητρικη και το σοκετ... εσυ εκανες κατι λαθος με τις ρυθμισεις ή καποια ανοδος τασης φρικαρε το BIOS. Το εχεις σε ups;

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτό με το ups το έχω αμελήσει, παίζει σημαντικό ρόλο? και αυτό με την εκκίνηση που πρέπει κλείσω και να ξανανοίξω το τροφοδοτικό πως εξηγείται?

όχι όσο αφορά τι ρυθμίσεις είμαι απόλυτος, ΚΑΡΜΠΟΝ!

μήπως πρέπει να αλλάξω AVATAR?

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να δοκιμασεις και ενα αλλο τροφοδοτικο για να σιγουρευτεις . Ισως προκειται για ασυμβατοτητα και οχι για ελλατωματικο τροφοδοτικο .

Για τις ρυθμισεις του CPU , θα μπορεις να σιγουρευτεις μονο εαν δοκιμασεις τον επεξεργαστη σου σε αλλη μητρικη ... ή εναν αλλο 980 στη μητρικη σου.

Υπαρχουν καποιοι 980 που ειναι ολιγων τι βλαμμενοι . Εκει που παιζουν τη μια στιγμη , μετα χανουν το φως τους ... Συναντησαμε με τον Αριστειδη 2 τετοιους .

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δοκίμασα 2 άλλα τροφοδοτικά THERMALTAKE 750w και ενα 650w αυτά μπόρεσα και βρήκα έτσι στα γρήγορα, το ένα από παλιό pc και το άλλο δανικό! από δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι κάθε φορά το ίδιο πρόβλημα με την εκκίνηση εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο! άρα τώρα τίθεται θέμα αλλαγής τροφοδοτικού! παιδιά τα φώτα σας! ποιο προτείνετε για αγορά που να είναι δοκιμασμένο με τον 980χ? ξέρω για το ANTECK 1200 αλλά Ελλάδα δεν το φέρνει κάποιο από τα συνηθισμένα καταστήματα κάτι άλλο παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "εκδηλωνεται με διαφορετικο τροπο" ???

Στο XS υπηρχε παλικαρι που ειχε προβληματα cold boot και εφταιγε ο επεξεργαστης του (980x) . Εκανε RMA και πλεον παιζει αψογα .

Link to comment
Share on other sites

ποιο αναλυτικά, με το πρώτο κολλάει μόνο όταν κάνεις απλά επανεκκίνηση του λειτουργικού και με το άλλο κολλάει μόνο όταν κλείσεις τον υπολογιστή χωρίς να κλίσεις τροφοδοτικό. κατά τα άλλα οοοταν! με το καλό μπούμε μέσα παίζει κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα! παραθέτω και μια φώτο με το ποιο χαμηλό vcore που έχω καταφέρει! για rma του επεξεργαστή υπάρχει ένα πρόβλημα ότι δεν είναι ότι το cpu έχει καταστραφεί απλά έχει κάποιο bag που δεν ειναι λογος αντικαταστασης του cpu, το κατάστημα με αυτές τις προϋποθέσεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα σήμερα μίλησα με τον υπεύθυνο.

16-7-2010 4-28-39 μμ.jpg

16-7-2010 4-28-39 μμ.jpg

16-7-2010 4-28-39 μμ.jpg

57fd079222afc_16-7-20104-28-39.jpg.383af

Link to comment
Share on other sites

Δε με πειθει για να ειμαι ειλικρινης ...

ποιο πράγμα είναι που δεν σε καλύπτει?

έχω τσεκάρει και τις μνήμες και είναι οκ! δοκίμασα και με άλλες μάλιστα με 3giga αλλά αυτό δεν έχει σημασία δεν είναι από μνήμη ούτε από λειτουργικό! τι δεν είναι πιστικό?

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα πρεπει να αναβει ΠΑΝΤΑ . Ειτε απο επανεκκινηση , ειτε cold start .

Κατι δεν παει καλα για να σου κανει αυτα τα πραγματα.

Με stock ρυθμισεις bios αλλαζει κατι ???? Χωρις να πειραξεις τιποτε δηλαδη απο χρονισμους και ρευματα .

Link to comment
Share on other sites

όχι και σε στοκ συχνότητες και ρεύματα τα ιδια κανει!

στην αρχή βάζοντας ενα molex στο mobo για τα pci του πέρασε ο βήχας αλλά για λίγο μετά από μερικές μέρες πάλι τα ίδια! δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

τα εχω εξαντλήσει και τα 6 σλοτ και με μνήμη έχω δοκιμάσει και με ένα dim και τις cellshock τις καλες με τα gtr απο την προηγούμενη πλατφόρμα είτε με ένα giga ειτε με 2 είτε με όπως και να το κάνω δεν αλλάζει τίποτα!

τρία κακά μπορεί να συμβαίνουν 1)mobo 2)cpu 3)τροφοδοτικο μπορεί και τα τρία μαζί. γαμώ την καντεμιά μου!

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν ποιο εύκολο και ανώδυνο για μένα να ήταν το τροφ. γιατί αν είναι ο cpu...... χέσε μέσα ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ που δε γίναμε ευζωνοι!

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομενα ομως δειχνουν μητρικη ή επεξεργαστη . Δεν ξερω εαν μου διαφευγει τιποτε αλλο.

Εαν ,επισης, λαβεις υποψιν σου και τα διαφορα θεματα ασταθειας που εγραφες χθες , καπου εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν σε στοκ συχνότητα και τασις ,ριθμ.bios κάνει τα ίδια αυτός και μόνο ο λόγος δεν δικαιολογεί αντικατάσταση? γιατί από το κατάστημα σήμερα που μίλησα άκουσα άλλα!

αυτό που μου μένει να κάνω είναι να ξαναπεράσω το πρώτο bios, όλα στα defult και να τους το στείλω πεσκέσι! με βλέπω να μένω όλο το καλοκαίρι χωρίς pc!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν σε στοκ συχνότητα και τασις ,ριθμ.bios κάνει τα ίδια αυτός και μόνο ο λόγος δεν δικαιολογεί αντικατάσταση? γιατί από το κατάστημα σήμερα που μίλησα άκουσα άλλα!

αυτό που μου μένει να κάνω είναι να ξαναπεράσω το πρώτο bios, όλα στα defult και να τους το στείλω πεσκέσι! με βλέπω να μένω όλο το καλοκαίρι χωρίς pc!

Oταν τους τα φερεις στο κεφαλι να δεις τι θα λενε :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now