Elena

1st Mod

Recommended Posts

Μιας κ η ημέρα το καλεί , σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να θυμηθείτε εκείνη την πρώτη πρώτη φορά που επιχειρήσατε να κάνετε ένα mod σε κάποιο part του κουτιού σας ή στο ίδιο το κουτί σας και να το γράψετε εδώ .

Τι αποτέλεσμα είχε εκείνη η πρώτη απόπειρα ?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο μου mod ηταν στην αγαπημενη μου gforce256,λαπαρω τον επεξεργαστη για να παταει καλυτερα η ψυκτρα:gizmo::gizmo: χωρις να ξερω βεβαια καλα καλα τι κανω,και μετα επειδη μου αρεσε λαπαρισα και τις μνημες αλλα το παραχεσα λιγο και εφτασα στον πυρηνα της μνημης:suck::suck::suck:!!!Και παει η καρτουλα:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι με έβαλες να θυμηθώ.................... πρώτη μου μόντα ήταν στο θρυλικό Epox 8RDA+ (nforce2) για να αυξήσω την τάση στο chipset..... :crack:

Οχι μόνο δεν τα κατάφερα αλλά έκαψα και τη μητρική γιατί χρησιμοποιούσα πολύ παχύ κολλητήρι και φυσικά τα πήρα όλα ζβάρνα :hehe:

Φυσικά μετά απ'αυτό πήρα τον θρύλο της ABIT NF7-S v2 που τα είχε όλα απ'τη μάνα του :P

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μοντα το 1989 αν δεν κανω λαθος , με εναν 286 που του αλλαξα τον κρυσταλλο στη μητρικη ωστε να κλοκαρει απο τα 16Mhz στα 20 Mhz . Εβαλα και ενα ψυκτρακι με logo στο CPU μετα .

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μοντα το 1989 αν δεν κανω λαθος , με εναν 286 που του αλλαξα τον κρυσταλλο στη μητρικη ωστε να κλοκαρει απο τα 16Mhz στα 20 Mhz . Εβαλα και ενα ψυκτρακι με logo στο CPU μετα .

:worship2: :worship2: :worship2: :worship2: :worship2: :worship2: :worship2:

Link to comment
Share on other sites

πρωτο mod ε?

καποιον barton και ενα NF2 πρεπει να ειχα τσακισει πρωτο, και νομιζω πως ηταν VDDR για τα BH5 :whoohoo: (τα οποια ακομα ζουν και βασιλευουν σε ενα μηχανημα)

Πρωτη μοντα το 1989 αν δεν κανω λαθος , με εναν 286 που του αλλαξα τον κρυσταλλο στη μητρικη ωστε να κλοκαρει απο τα 16Mhz στα 20 Mhz . Εβαλα και ενα ψυκτρακι με logo στο CPU μετα .

ωστε το παραδεχεσε οτι το πρωτο σου CPU ηταν AMD!, γιατι η intel νομιζω ειχε βγαλει μεχρι 12mhz!

παλιες εποχες!, τοτε μεσουρανουσαν αλλες πλατφορμες (amiga 500, atari ST FM, amstrad CPC6128)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον intel ηταν , γιατι διαφορετικα αμφιβαλλω αν θα κλοκαρε καθολου . :D :D

http://www.overclock.net/faqs/22538-info-what-all-processors-amd-intel.html

Εκεινα τα χρονια εμενα Χαλκιδα ... και επειδη δεν πουλουσε τετοιο κρυσταλλο (40Mhz) κανενα καταστημα ηλεκτρονικων εκει , αναγκαστηκα να κατεβω Αθηνα για να αγορασω ενα τετοιο . Μεγαλη καηλα λεμε ... :P

Φυσικα ξεκινησα απο αλλου . 1982 ZX-80 , μετα CBM64 και μετα A500 (αγορα 1η Απριλιου 1987) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Karxarias

Hot overclocking με αλλαγή realtime στα jumper's του επεξεργαστή cyrix 166+.Δέν μπορούσες να το κάνεις realtime γιατι δέν bootαρε το PC.

Αυτα ήτανε χρόνια,μετα το overclocking στoν cyrix 166+ με τον stock ανεμιστήρα ,έψηνες άνετα αυγό επάνω του αλλά δέν πέθαινε με ΤΙΠΟΤΑ!!!

Σκυλιά μάυρα.:tolya:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου mod ηταν να κολησω με καλαι τους ακροδεκτες της Intel Badaxe για να μπορω να κλοκαρω. μου ειχε δωσει και τα ευσημα ο βασιλης τοτες :D

Link to comment
Share on other sites

Intel 486sx - 20 ΜHz χωρίς μαθηματικό συνεπεξεργαστή στα 33Mhz μόνο με αλλαγή κρυστάλλου, καμιά άλλη αλλαγή. Αγορά 1990-91, το mod έγινε κάνα χρόνο μετά μαζί με αύξηση μνήμης από 4 σε 8 ΜΒ. 66% πάνω τότε που μόνο η Intel "έπαιζε" με 486 και ο 486DX @ 33Mhz είχε λεφτά*. Μπορεί να συγκριθεί μόνο με το Ε2180 pin mod (volt & FSB clock) 2Ghz -> 3.33Ghz πάνω στο φτωχό ECS G31.

Y.Γ. υπήρχε μέχρι πριν από 1 χρόνο στο πατάρι και bootαρε Win3.11 (120ΜΒ WD) & ΧΕΝΙΧ (20MB SeaG) μια μέρα πριν δοθεί για ανακύκλωση :P

Y.Γ.2. Με τόσα λεφτά που έχω στάξει στα PC, αγόραζα σπίτι.

* 4ΜΒ ram = 40.000 ΔΡΧ, 120MB HDD 3.5" = 120.000ΔΡΧ

Link to comment
Share on other sites

Tα Χριστούγεννα όπου έκανα pencil mod στην X1650 μου ... :)

Από τότε κάνω προπόνηση με το κολλητήρι σε παλιό hardware, ώστε όπου να 'ναι που θα πάρω σοβαρό μηχάνημα και θα ξεκινήσω benches να ξέρω να κολλάω ;) Καλά τα πηγαίνω πάντως ... :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξεκλείδωμα πολλαπλασιαστή σε athlon xp. Με μολύβι δεν μου δούλευε και αγόρασα αγώγιμη κόλλα για θερμαινόμενα τζάμια που ήταν της μόδας τότε. Με μια swiftech ψύκτρα που ζύγιζε ένα κιλό τότε και ένα delta που σου έπαιρνε τα αφτιά, έκανα τα πρώτα βήματα μου στο oc...

Τώρα που το σκέφτομαι, τα δεύτερα, γιατί είχα τερματίσει και έναν pIII 800 που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου mod έγινε πριν λίγες μέρες.

Προέκταση 4πινης ενός Chieftec Green Angel 400W. Προοριζόταν για το HTPC και η 4πινη δεν έφτασε στην υποδοχή της IP35 Pro (για λίγα χιλιοστά!!).

Κατά τη διάρκεια του modαρίσματος :D

100_4000.jpg

100_3988.jpg

100_3992.jpg

100_3993.jpg

100_3994.jpg

Και η 4πινη, μεγαλύτερη κατά αρκετά εκατοστά πλέον :D

100_4001.jpg

100_4003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now