junior-21-

Corsair Cooling™ Hydro Series H50 CPU Cooler Review

Recommended Posts

Ωραίο το review παίδες!!!:bravo: αλλά θα ήθελα να ήταν και η Prolimatech Megahalems μέσα ίσως και η Mugen 2, άλλωστε είναι μια ψήκτρα που πολλοί επιλέγουν για το σύστημά τους.

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

κοντός ψαλμός αλληλούια, θα σου λυθει η απορία ;P..

Και κάτι άλλο έχει αναρωτηθεί κανείς πως θα αποδίδει το H50 μετά από π.χ. 2 χρόνια χρήσης; Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις w/c υποθέτω ότι το νεράκι που έχει μέσα αφού δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του δεν θα έχει την ίδια θερμική συμπεριφορά,άσε τα block που θα έχουν πιάσει πουρί.Μπορούν να μας διαφωτίσουν οι ''νερουλάδες'' ;

μεχρι κι εγώ είμαι περίεργος. Θα σου πω πάντως όταν περάσει ο καιρός αν θα έχω διαφορές:call:..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατα πασα πιθανοτητα αυτο συμβαινει - πρεπει να ειναι ειδικα μελετημενη για αυτη τη γενια (ή απλως να τους εκατσε), γιατι τα ιδια αποτελεσματα ειδα και σε αλλα review και παραξενευτηκα!

Φαινεται οτι γι αυτο τοσον καιρο την ειχαμε για την κορυφαια λυση, μιας και η πλειοψηφια των δοκιμων της ηταν πανω σε Core 2 γενια (ενω με τους Core i7, ξαφνικα "το χασε").

Link to comment
Share on other sites

E κάτσε μπορεί να το θεωρήσουν διαφήμιση :P οποτε το κρίμα στο λαιμό σου ehehe.

Eshop στην πάτρα είναι.

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Απλά να επισημάνω το έξεις, οι βίδες δεν ταιριάζουν όλες καλά στο ψυγείο. Οποτε έβαλα και τις 4 του corsair, 2 στο ένα 2 στο άλλο fan για να βιδώσει καλά και έβαλα και τις άλλες 4 από τα αλλα θέλει λίγο ψάξιμο να δεις σε ποίες τρύπες πιάνουν και βιδώνουν.

Στις παρακάτω τις Noctua έχει ακόμα πιο χαμηλές θερμοκρασίες 2-4C με ίδιο και χειρότερο θα έλεγα πρόβλημα με τις βίδες.

Noctua Fan 120mm NF-P12 - Case Fans - plaisio.gr

Τέλος να επισημάνω πως η pasta που έχει πάνω η corsair φεύγει πολύ πολύ εύκολα, οποτε εάν δεν προσέξεις .... για αυτό καλύτερα να την βγάλεις και να βάλεις δικη σου thermal paste.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε Ανεστη.

Αντε επιτελους γιατι αν ηταν μωρο τωρα θα εκανες τη βαφτιση.

Πολυ καλη παρουσιαση και ενδιαφεροντα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review!

Πολύ σύντομα θα πάω σε i7 όπου το socket είναι διαφορετικό από του q9450 που έχω τώρα..αυτή την στιγμή έχω την zalmar reserator 1 plus που έχει συμπληρώσει είδη 5 χρόνια λειτουργίας από εποχή 2005 και p4..το θέμα είναι πως για να ψύξω τον i7 πρέπει να πάρω καινούριο block, ή πολύ απλά να πάρω το h50 και να αφήσω το zalman στην άκρη...αξίζει?δεν μπορώ να συγκρίνω θερμοκρασίες γιατί στην striker πάει νερό και στο chipset..

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω το zalman τα έχει βγάλει τα λεφτά του

θα είσαι πίσω σε επιδόσεις, οπότε καλό θα ήταν να πας στο Η50 μια και καλή χωρίς να ταλαιπωρηθείς....

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανάγνωση του review ήμουν 99% σίγουρος ...αν δεν είχα το zalman δεν θα το συζητούσα καν, όμως ένα καλό block κάνει 70 ευρώ..και το h50 όλο μαζί κάνει 75!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review!

Πολύ σύντομα θα πάω σε i7 όπου το socket είναι διαφορετικό από του q9450 που έχω τώρα..αυτή την στιγμή έχω την zalmar reserator 1 plus που έχει συμπληρώσει είδη 5 χρόνια λειτουργίας από εποχή 2005 και p4..το θέμα είναι πως για να ψύξω τον i7 πρέπει να πάρω καινούριο block, ή πολύ απλά να πάρω το h50 και να αφήσω το zalman στην άκρη...αξίζει?δεν μπορώ να συγκρίνω θερμοκρασίες γιατί στην striker πάει νερό και στο chipset..

μπορείς να Πάρης την rampage 2 GENE η οποία έχει τρύπες για 775 socket:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη, το έχεις ακόμα πάνω και παίζει ?

Τα παρόμοια CoolIt που είχε το Πλάισιο πρίν από δύο χρόνια, μετά απο πολύωρη χρήση έτρηζε

το fanάκι .

Link to comment
Share on other sites

Gor, παίζει ακόμα άψογα, δεν έχει κανέναν τριγμό

κάνα δυο φορες η αντλία μου φάνηκε ότι έκανε θόρυβο αλλά βγάζοντας το τρίπινο ρεύμα της και ξαναβάζοντας το έφτιαχνε

Venisk, έχω την P6T και το ξέρω

από άλλες, μόνο η Asus Gene παίρνει 775 cooler

η σειρά deluxe όχι, ούτε οι gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now