junior-21-

Corsair Cooling™ Hydro Series H50 CPU Cooler Review

Recommended Posts

Καλησπέρα,

όντας παλιός στο άθλημα αλλά καινούργιος στους i7 έχω να σας κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις.

Έβαλα το Η50 στον 920 μου.

Volt επεξεργαστή 1,285κάτι στο BIOS και 1,26 στο desktop.

Ταχύτητα 4Ghz.

IOH 1.3V

CPU VTT +0.2V

ΜΒ = Gigabyte x58a-ud3r.

Θερμοκρασία δωματίου 27.

Θερμοκρασία μητρικής 48.

Θήκη υπολογιστή Thermaltake Element S

Ανεμιστήρες:

1 πάνω intake 23cm

2 μπροστά intake 12cm

1 πίσω intake (αρκετά κάτω από τον επεξεργαστή) 6cm global win (είχε περισσέψει από άλλες εποχές..)

Ψύξη επεξεργαστή H50 με push (slipstream 12cm 2000rpm)-->rad-->pull (silentx 1400rpm 72cfm)

Kάρτα γραφικών ATI 5850 στα 800/4000.

Και προχωράμε στο θέμα μας.

Θερμοκρασία επεξεργαστή σε load (sensor test by RealTemp) 83 βαθμοί κελσίου στον 1ο πυρήνα. (οι άλλοι έιχαν 80,80 και 77) Φυσικά με ΗΤ on.

Κάνω κάτι λάθος ή απλά έπιασαν οι ζέστες;

Link to comment
Share on other sites

1. intake εννοώ με κατεύθυνση από έξω προς μέσα στο κουτί.

2. Οι 2 έκαναν πολύ σαματά.

θα δοκιμάσω να τους ξαναβάλω μήπως και δω διαφορά.

Πάντως οι θερμοκρασίες φαίνονται κανονικές; Ειδικά η μητρική με το +20 από τη θερμοκρασία δωματίου με ξάφνιασε.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα φίλος....:P

Έχοντας όλους του ανεμηστήρες να βάζουν αέρα στο κουτί έχεις λάθος airflow....;)

Άσε του 2 μπροστά και τον πλαινό να βάζουν αέρα και τον πάνω και τον ανεμηστήρα της Η50 να βγάζουν....Λογικά θα βελτιωθούν οι θερμοκρασίες.....;)

Link to comment
Share on other sites

LOL μόλις ανακάλυψα οτι ο πάνω ανεμιστήρας με όλες τις 600 στροφές ανά λεπτό του είναι exhaust, δηλαδή βγάζει αέρα έξω από το κουτί..

Θα κοιτάξω να αγοράσω κανένα δυνατότερο ανεμιστήριο 23cm. Ξέρει κανείς από που;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου φαίνεται και εμένα. Πιο πολύ ρωτούσα αν είναι κανονικές θερμοκρασίες 80 βαθμών με 1,26βολτ και 4.0 Ghz.

Ο πάνω ανεμιστήρας είναι 230χ230χ20 mm @800rpm

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε παιδες, σε Stacker 831 αμα μπει αυτη πως την κοβετε τη δουλεια?

Θελουν αλλαγη οι ανεμιστηρες σε σχεση με την τωρινη? (δυο κατω βαζουν, ενας πισω και ενας πανω βγαζει. Βασικα τωρα ολη τη δουλεια ο πισω την εκανε και λιγα πραγματα ο πανω)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή όπως είναι ο ανεμιστήρας από corsair, δλδ να βαζει. εγω στο HAF πάντως δεν είδα διαφορές, είτε τον είχα να βγάζει, είτε να βάζει.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λενε οτι καλυτερα να ειναι περισσοτεροι αυτοι που βγαζουν παρα αυτοι που βαζουν.. και μετα θα μου μεινει μονο ο πανω να βγαζει κ ισως εινια δυσκολα τα πραγματα. Ελεγα να κοτσαρω και εναν μεγαλο πλαινο (200ρι) στο πλεξι οποτε θα γινει εκει της κακομοιρας.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδια.

Εχω τον 9550, με την μαξιμους φορμουλα 2, ψυκτρα νοκτουα μαζι με τους 2 12αρηδες σε διαταξη push - pull.

Σε θερμοκρασια δωμματιου 25-29, βλεπω νορμαλ τον 9550 απο 55 και φτανει σε ζορια και 75. Φυσικα η Arctic Silver ειναι η βασικη μου θερμοκολα.

Να παρω το ανωτερω συστημα ψυξης που αναφερουμε η δεν αξιζει ο κοπος??? Θα δω καμια ουσιωδη διαφορα, και οσοι το εχετε, ειναι αξιοπιστο???

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδια.

Εχω τον 9550, με την μαξιμους φορμουλα 2, ψυκτρα νοκτουα μαζι με τους 2 12αρηδες σε διαταξη push - pull.

Σε θερμοκρασια δωμματιου 25-29, βλεπω νορμαλ τον 9550 απο 55 και φτανει σε ζορια και 75. Φυσικα η Arctic Silver ειναι η βασικη μου θερμοκολα.

Να παρω το ανωτερω συστημα ψυξης που αναφερουμε η δεν αξιζει ο κοπος??? Θα δω καμια ουσιωδη διαφορα, και οσοι το εχετε, ειναι αξιοπιστο???

Ευχαριστω εκ των προτερων.

καλημέρα φίλε μου. Συγνώμη, αυτές τις θερμοκρασίες σε τι συχνότητα και με τι vcore τους βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το review και πάρα πολύ ωραίος ο τρόπος παρουσιασης...(πολλές και όμορφες εικόνες)

Απλά μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οταν λεει "βλεπω νορμαλ τον q9550.." να εννοει stock. Υψηλες θερμοκρασιες εχει, αν εχω δικιο

Πιο μαμα δεν γινεται. !!!!

Υψηλες λογω της 280 που ειναι κοντα μαλλον, και βραζει και αυτη, παρα την HR 03 GTX που της εχω βαλει.

Με την 280 στην κατω θεση, ο επεξεργαστης παει -5 απο οτι ειπα πιο πριν. . .

Link to comment
Share on other sites

και πάλι, δεν είναι λογικό μαν

πήγαινε bios, βάλε το vcore από auto στο 1.13 και δοκίμασε πάλι

μήπως δεν πατάει καλά η ψήκτρα? εχεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το Η70??? Πιο καλο ακομα???

Ετρεξα το 3dMark το τελευταιο, Windows 7. μεσα στο τεστ, παραλληλα, εβλεπα μεσω Coretemp, να χτυπαει 75,73,71,70. Ρελαντι επειτα απο ενα πολυ καθαρισμο (οχι πως επρεπε) σε ανεμιστηρα, ψυκτρα, και ξανα κολα απο την αρχη, ρελαντι ειμαι 51-53, 50,48,46. Η η ψυκτρα της 280 στελνει επανω στον επεξεργαστη πολυ ζεστη (ρελαντι 55, στο τεστ 75 +), η δεν ξερω. Αξιζει ομως να την παρω την κορσαιρ η οχι???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now