Darthtony

αγορά νέου psu

Recommended Posts

ψάχνομαι για νέο τροφοδοτικό.(όχι οτι το σύστημά μου το χρειάζεται, αλλά για μελλοντική αναβάθμιση.

σκέφτομαι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700741

τι λέτε? απο eshop μονο λόγω πιστωτικου.

μαξ 200 ευρώ.

το σύστημα μου:

C2DE6600

P5W-DH deluxe

7600Gs

Tt500W

φυσικά δεν είναι για το παρόν σύστημα, αλλά για μελλοντική αγορά κάρτας γραφικών(κυρίως)

Link to comment
Share on other sites

όλοι συμφωνήτε βλέπω! είμαι της άποψης οτι καλύτερα να πάρω μεγαλύτερο τροφοδοτικό, αλλά που θα με κρατήσει για καιρο, παρά να πάρω τώρα ένα , και μετά απο κανα χρόνο να πάρω καινούργιο.

το corsair δείχνει πολύ καλο, αλλά η τιμή του είναι μικρή σχετικά, και στα psu απότι ξέρω ισχύει το 'ό,τι πληρώνεις παίρνεις"

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πεταμένα λεφτά...

χτύπα καλύτερα το corsair 750...

κλάσεις ανώτερο...

αν είναι να χτυπήσει το corsair ας χτυπήσει το chieftec το 850w που είναι και modular και έχει και καλύτερη ψύξη στα mosfets απ τo corsair και 100w πάνω.

Για όσους νομίζουν ότι τρελάθηκα,βαστάτε,είναι ολόιδια.Κατασκευάζονται απ την Channel Well Technologies.

Για μένα το chieftec είναι απλά respect στα λεφτά που είναι και αξίζει μέχρι και το τελευταίο ?

Link to comment
Share on other sites

όλοι συμφωνήτε βλέπω! είμαι της άποψης οτι καλύτερα να πάρω μεγαλύτερο τροφοδοτικό, αλλά που θα με κρατήσει για καιρο, παρά να πάρω τώρα ένα , και μετά απο κανα χρόνο να πάρω καινούργιο.

το corsair δείχνει πολύ καλο, αλλά η τιμή του είναι μικρή σχετικά, και στα psu απότι ξέρω ισχύει το 'ό,τι πληρώνεις παίρνεις"

τι λέτε?

όχι, αυτό δεν ισχύει... κατ' εμέ η συγκεκριμένη σειρά της enermax είναι η μεγαλύτερή της αποτυχία...

μπες στον jonny guru που το έχει review να δεις και μόνος σου...

έχει το χειρότερο ripling στην κατηγορία του...

το corsair που σου λέω είναι πάαααρα πολύ καλύτερο...

ακόμα καλύτερο όμως αν θες να με ακούσεις, είναι το 550άρι της corsair και είναι και πάρα πολύ φτηνό... τσάμπα πράμα... και 5 χρονάκια εγγύηση...

άλλωστε 550 watt είναι υπερ αρκετά για ότι θέλεις να κάνεις...

ένα άλλο πάρα πολύ καλό είναι το Silverstone Olympia 650 αλλά δυστυχώς το eshop δεν το έχει...

Συνοψίζοντας, η γνώμη μου είναι να χτυπήσεις το 550άρι της Corsair,

και εγώ αυτό ήθελα να πάρω αλλά δεν το είχε τότε που ψαχνόμουν το πλαίσιο...

από eshop δεν ψωνίζω εδώ και κάτι φεγγάρια, μου το έχει απαγορέψει ο γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψηφίζω ή PCP&P silencer 750w ή στο best value for money Chieftec 850W

για το chieftec δεν θα πω όχι, τίμια εταιρεία... αλλά όχι προτοκλασάτη...

είχα ένα 420άρι και μου κράταγε κλοκαρισμένο 4600 στα 3400Mhz και 8800 gt κλοκαρισμένη και αυτή... δεν έκανε κιχ και ήτανε και 3 χρονών...

για τα PCP&P κάτι ακούγετε ότι σκάνε... αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

To chieftec όπως είπα είναι ίδιο με το corsair άμα εξαιρέσεις το ότι το corsair δεν είναι modular.

Chieftec 750W

002511-4.jpg

Chieftec 850w

002512-4.jpg

Corsair TX750

002516-3.jpg

Όσο για το Silencer δεν έχω ακούσει κάτι.

Απλά το Τροφοδοτικό είναι respect στο ripple

002537-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια να πάω για το 850άρι chieftech? είναι καλό δλδ? η απλά καλό για τα λεφτάτου(δυστηχώ το έχει μόνο το πλαίσιο, αλλά αν είναι κάτι τόσο καλο, θα το πάρω απο κει ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς.

Εγώ το τσίμπισα πάντως και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Και αθόρυβο είναι,και πολύ καλό voltage regulation έχει και πολύ καλό κατασκευαστικά ;).

Από κει και πέρα αν δεν σε νοιάζουν τα φράγκα και τα 100w λιγότερα πάρε το silencer

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον dark22 για το Enermax. Εντάξει δεν είναι άσχημο τροφοδοτικό αλλά δεν αξίζει με τίποτα τα λεφτά του. Για μένα η σειρά είναι η εξής .......... PC P&C 750 - Corsair 750 - Chieftech 850. Chieftech χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα και είναι όντως μια αρκετά decent μάρκα. Απλώς τα άλλα δύο είναι μια κλάση πάνω. (μπορεί και δύο:P )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now