KChris

Επιλογή E6600

Recommended Posts

Αποφάσισα να αγοράσω ένα 6600 καθαρά για overclocking. Από ότι ξέρω ο L630A είναι ο καλύτερος και οι L628B και L629B είναι και αυτοί πολύ καλοί.

1. Λίγο που έψαξα βρήκα έναν 7639A. Τι γνώμη έχετε για αυτόν; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο;

2. Ισχύει το αντίστοιχο και για τους 6700 σε σχέση με τα παραπάνω;

3. Επίσης τι διαφορά έχουν οι A από τους B;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

ορίστε το δικό μου Stepping,δεν ξέρω αν πάει άλλο παραπάνω το κομμάτι(σε αλλο μοβο),σκοπός μου ήταν να βρω Max FSB....τσίτα ρεύμα παντού (εκτός από μνήμες)...και οτι βλέπεις είναι με αέρα.

35476945au4yv9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να αγοράσω ένα 6600 καθαρά για overclocking. Από ότι ξέρω ο L630A είναι ο καλύτερος και οι L628B και L629B είναι και αυτοί πολύ καλοί.

1. Λίγο που έψαξα βρήκα έναν 7639A. Τι γνώμη έχετε για αυτόν; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο;

2. Ισχύει το αντίστοιχο και για τους 6700 σε σχέση με τα παραπάνω;

3. Επίσης τι διαφορά έχουν οι A από τους B;

Ευχαριστώ!!!

βασικα εχει ακουστει πως τα καινουργια revision των Ε6600 οσο πανε και καλυτερα σε αντιθεση με των 6700 που λεει οτι χειροτερευουν σε σχεση με τα παλια....who knows...!!!:read:

Link to comment
Share on other sites

..και ο δικός μου πάντως L630Α είναι και πάει με to phase@4457 και με τo cascade@4635 32m stable!!

Λίγο δύσκολο όμως το βλέπω να βρείς σε καινούριο τετοια stepping :(

Link to comment
Share on other sites

..και ο δικός μου πάντως L630Α είναι και πάει με to phase@4457 και με τo cascade@4635 32m stable!!

Λίγο δύσκολο όμως το βλέπω να βρείς σε καινούριο τετοια stepping :(

εισαι με τον L630A πραγματικα stable εκει???με ποση ταση?? μια χαρα μου φαινεται.....μηπως ομως στο cascade περνεις κιαλλο...??

λογικα πρεπει να benchαρεις κοντα 5:shades:

Link to comment
Share on other sites

εισαι με τον L630A πραγματικα stable εκει???με ποση ταση?? μια χαρα μου φαινεται.....μηπως ομως στο cascade περνεις κιαλλο...??

λογικα πρεπει να benchαρεις κοντα 5:shades:

...και γω ετσι νομιζα αλλα δυστηχώς ειμαι fsb limited με αυτόν τον 6600, πάνω από 520 fsb δέν έχω καταφέρει σε καμία μητρίκη να πάω (P5BDel, Commando, QuadGT) και από ρεύμα δεν τον έχω λυπηθεί!!

Για 24/7 ειμαι stable με το phase στα 4300 με 1.625v απο το bios της Commando :)

Καλά μην το λές...εγώ που πέτυχα πιο παλιο και απ τον δικό σου και τον πήρα πριν 2 βδομάδες?:P

..ναι..ναι για αυτό μας βγήκε gay :tolya:

Link to comment
Share on other sites

...και γω ετσι νομιζα αλλα δυστηχώς ειμαι fsb limited με αυτόν τον 6600, πάνω από 520 fsb δέν έχω καταφέρει σε καμία μητρίκη να πάω (P5BDel, Commando, QuadGT) και από ρεύμα δεν τον έχω λυπηθεί!!

Για 24/7 ειμαι stable με το phase στα 4300 με 1.625v απο το bios της Commando :)

ειναι καλος....!!! κριμα ομως για το limit...

οσο για το ρευμα....σιγα μην τρωγεσαι....με 1.65 καθε μερα...θα βγαλει προβλημα μετα απο χρονια....που τοτε θα εχουμε περασει σε καινουργια πραγματα και αυτος θα δουλευει με αερα και μαμα ταση στα 3.2 στο κατεβαστηρι σου...!!!:harhar:

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλος....!!! κριμα ομως για το limit...

οσο για το ρευμα....σιγα μην τρωγεσαι....με 1.65 καθε μερα...θα βγαλει προβλημα μετα απο χρονια....που τοτε θα εχουμε περασει σε καινουργια πραγματα και αυτος θα δουλευει με αερα και μαμα ταση στα 3.2 στο κατεβαστηρι σου...!!!:harhar:

..καλά εννοείται ...και αν προλάβει να γίνει κατεβαστήρι λέμε :D :D

Link to comment
Share on other sites

..ναι..ναι για αυτό μας βγήκε gay :tolya:

Πιο gay ΔΕΝ πάει...

4100 32Μ με νερό

Και 4600 και κάτι ψιλά δεν μπορεί ούτε με cascade....

Μάλλον για τραβέλι πάει:evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με Comando και με μια DH-DELUXE CellShock 1000αρες με νερο (τριπλο ψυγείο ehaim1250 11 block) πανω απο 3600 δεν εχω παει ουτε τον 6700 ουτε τον6600

Μαλλον ειμαι noob στο αθλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω με Comando και με μια DH-DELUXE CellShock 1000αρες με νερο (τριπλο ψυγείο ehaim1250 11 block) πανω απο 3600 δεν εχω παει ουτε τον 6700 ουτε τον6600

Μαλλον ειμαι noob στο αθλημα

σταθερος? με ποση ταση?

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχει ακουστει πως τα καινουργια revision των Ε6600 οσο πανε και καλυτερα σε αντιθεση με των 6700 που λεει οτι χειροτερευουν σε σχεση με τα παλια....who knows...!!!:read:

Ακριβώς έτσι είναι...........έδωσα τον 6600 L630Α που έπιανε 3700 1,47volt (under load) και πήρα 6700 L711A για να πιάσω 4G :big_boss: και τελικά έπιασα 3600 1,56volt (under load) :stars:

Γι'αυτό παιδιά ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ 6700!!!

Link to comment
Share on other sites

XεΧεΧε, ενώ κάποιοι άλλοι δεν λένε να δώσουν τον 6600 L629B τους... :P

Κάποιος πρέπει να κάνει τα πειράματα σε αυτή την ζωή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα έναν 6700 L628A886. Λίγο που έψαξα στο internet είδα ότι πήγε στα 4,15 GHz με 1,57 τάση. Τον έχει δοκιμάσει κανένας σας; Επίσης ξέρετε αν από εκεί και πάνω πάει τόσο καλά, γιατί σκέφτομαι να τον αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ έναν τέτοιο..

Άμα είναι να παίξεις με υδρόψυξη ή αερόψυξη καλά θα είσαι..

Αλλά σε κανένα cascade...μαπα

4140 μπόρεσα και τραβηξα 32μ Ρι (είχε κι άλλο) και 4220 1μ Ρι με νερό και κάτι ψιλά από παγάκια

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=230

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα έναν 6700 L628A886. Λίγο που έψαξα στο internet είδα ότι πήγε στα 4,15 GHz με 1,57 τάση. Τον έχει δοκιμάσει κανένας σας; Επίσης ξέρετε αν από εκεί και πάνω πάει τόσο καλά, γιατί σκέφτομαι να τον αγοράσω.

και εγω ειχα εναν τετοιον προ ημερων...

σε ss phase μου πηγαινε 4100 με σκαρτο 1,55 ρευμα και ειχα καταφερει και 4500 mhz με 1.8v

δεν ειναι και οτι πιο τρελο....:boredom:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now