George_o/c

Πως μπήκατε στον χώρο του Gaming; Ποιο ήταν το πρώτο σας PC Game;

Recommended Posts

Εγώ τα πρώτα μου παιχνίδια τα έπαιξα σε amiga κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς το μονό που θυμάμαι είναι ότι άλλαζα συνεχεία δισκέτες γιατί το κάθε παιχνίδι ήταν 3 με 4! μετά τα κλασσικά sega mega drive,sega saturn,nintendo gameboy αυτό το γκρι τούβλο με τα μοβ κουμπάκια που στραβωνόσουν για να παίξεις! είχα το αστεριχ και οβελιχ! μετά playstation που εκεί ξεκίνησε το κάψιμο!!

Link to comment
Share on other sites

carmaggedon ε?επαιζα το 1 σε υπολογιστη και λιγα χρονια αργοτερα το 2 στο πλει!καλα και το μορταλ το ειχα λιωσει στο πλει!αν θυμαμαι καλα λεγοταν Mortal Kombat 4 gold!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου στο PC πραγματικά ήταν το Ford Racing 2 Που είχα πάρει με κάτι δημητριακά το 2003-4. Θυμάμαι έκλεινα τον ήχο για να παίξει χωρίς ΠΟΛΥ κόλλημα (Pentium 3 εποχές).

Το 2005 πήρα το PS2 με το FIFA 2005 και μετά το NFSMW.

Link to comment
Share on other sites

Παραξενεύομαι που κανείς δεν ανέφερε το Myst, την σειρά Rayman, τα Virtua Cop/Fighter/Striker της Sega, το κλασικό ποδοσφαιράκι από τα ουφάδικα, το Tehkan World Cup, το SuperSideKicks του NeoGeo, το Sonic the hedgehog...

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε και virtua striker ε; ΄Η ότι να 'ναι θυμάμαι;

Εσύ καλά θυμάσαι, εγω το μπέρδεψα :D

Το ποδόσφαιρο τους λεγότανε Virtua Striker όχι Virtua Soccer :D

Κλασικά για μένα αυτά, συχνά πυκνά ξεχνάω πράγματα πια.

Link to comment
Share on other sites

Intel Pentium III 733

2x256MB Ram

Chaintech GT21 GeForce 4 Ti4200 128Mb DDR

Mobo δεν θυμάμαι :P

Φυσικά καιγόμουν με το Baldur's Gate ατελείωτες ώρες κρυφά.

Έκανα πώς διάβαζα, έπαιζα, και όταν περνούσαν οι γονείς μου απο εξω απο το

δωμάτιο, έκλεινα την AOC και συνέχιζα να κάνω πώς διάβαζα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραξενεύομαι πως και δεν ανάφερε κανείς τα Commandos? Τα θυμάστε;

Το 'χω αυθεντικό! Επίσης ένα τζάμι παιχνίδι για μικρά παιδάκια είναι και το Lego Racers 1 και 2. Το 1 το 'χα βάλει πρόπερσυ νομίζω πάλι να θυμηθώ τα παλιά, τρελό γέλιο :hehe:

Commandos2_Front_Full.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πιο παλιά κάρτα που έχω (λειτουργεί ακόμα) είναι μια TNT2 :D Έχω και GeForce 2 και GeForce 4, διάφορες εκδόσεις. GeForce 3 είχε ένας φίλος μου όταν πηγαίναμε Γερμανικά πρώτο χρόνο μαζί (01-02), αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να την έχω στα χέρια μου, ούτε καν τώρα που μιλάμε ακόμα. Το έχει πετάξει λέει το PC ο μλκας.

Link to comment
Share on other sites

τα πρωτα games μου ηταν στο pc της αδερφης μου. οταν ημουν 8 χρονων (1998) με εβαλε να παιξω κατι ακυρα 2D παμπαλεα... α και ενα manager με ελληνικες ομαδες. το πρωτο πραγματικο gameο ηταν το mario οπου ηταν ενσωματομενο στην κονσολα και τα POKEMON!!! στο gameboy color τετοια εσθηση και ενθουσιασμο για games δεν εχω ξανανιωση απο τοτε

τα τελεφταια pokemon που επαιξα ηταν η saphirre πριν 7 το 2003 αλλα ειναι απο τα αγαπημενα μου games ever

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το 94 έχω ένα μικρό κενό μνήμης :P Σίγουρα υπήρχε επαφή με amstrad, snes και gameboys, αλλά όχι δικά μου.

Πρώτη κονσόλα που είχα ήταν το sega mega drive II και τα κλασσικά sonic, street fighter. Το τι φύσιμα είχαν φαει οι κασσέτες δεν λέγεται.

Πρώτο pc ήταν το 96, ο θρυλικός cyrix 686 παρέα με 16ΜΒ ram. Που λόγος τότε για 3d accelerators. Από τα πρώτα παιχνίδια που έλιωσα ήταν το Rayman, από τα καλύτερα platform της εποχής. Μετά λίγο tomb raider αλλά φυσικά τα fps δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Από το 99 που πήρα την voodoo 3 3000 και μετά το gaming δεν σταμάτησε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο παιχνίδι, τρίτη;; τετάρτη;; δημοτικού, θυμάμαι το έπαιζα όταν έπεφταν οι δίδυμοι πύργοι :hehe: :hehe: έρε πόσα κατοστάρικα έχω χαλάσει! (πάνω στην αλλαγή της δραχμής) Αλλά πάντα το τερμάτιζα! :D

Radikal bikers

radikalbikers.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από κονσόλες ξεκίνησα με απομίμηση Atari 2600 :P

Στον υπολογιστή το πρώτο παιχνίδι που θυμάμαι είναι το Double Dribble, ε μετά η λίστα είναι μεγάλη όπως γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου τον τυχερότερο στον κόσμο όσον αφορά τα games. Την θρυλική εποχή που έριχνες 20 δραχμές στην κονσόλα για να παίξεις (πρόλαβα και 10αρικο) ένας τυπάς από την Γερμανία ήθελε να ανοίξει κατάστημα με ηλεκτρονικά στο χωριό μου. Τελικά η θεία μου του νοίκιασε ένα μαγαζί της και την επόμενη εβδομάδα, ακριβώς ΚΑΤΩ από το σπίτι μου μπορούσα να πάω ό,τι ώρα ήθελα και να παίξω όσο θέλω, δωρεάν!!! Τα είχα λιώσει ΟΛΑ, ό,τι έβγαινε και έφερνε το έπαιζα! Ηταν ένας παράδεισος για μένα! Shinobi, pacland, mortal kombat, street fighter, cadilacs and dinosaurs, black tiger, final fight και αμέτρητα άλλα ήταν η καθημερινότητα μου! Ακόμα και σήμερα αν τύχει και παίξω κάποιο απ' αυτά σε emulator τα προχωράω με άνεση! Μετά πήρα την πρώτη μου κονσόλα (ατάρι) και σιγά σιγά όταν αγόρασε ο πατέρας μου υπολογιστή, είχα παίξει το GODS και μετά κόλλησα για πάντα!

Συγγνώμη για την έκταση, αλλά συγκινήθηκα και με έπιασε νοσταλγία :)

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο, που είχες έναν ανθρωπάκο ΤΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟΟΟΟ ΔΑ σαν τον Ράμπο και προχώραγες σε πίστες που σου επιτίθονταν tanks, άνθρωποι και στατικά όπλα :D

Ikari warriors λεγόταν!!!

Και εγώ παρότι είμαι 19 μόνο ξεκίνησα σε Amstrad(τον οποίο έχουμε ακόμη αλλά να πάρει δεν δουλεύει...)και έπαιζα διάφορα όπως:Thundercats,Atlantis,Bubble bobble,wonder boyStreet fighter και άλλα πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now