Nickzzz

Sandia National Laboratories: Αλλάζουν τον τρόπο που βλέπαμε τις ψύκτρες

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Sandia National Laboratories: Αλλάζουν τον τρόπο που βλέπαμε τις ψύκτρες]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7ee9c46d586.jpg[/NEWS_IMG]Τα Sandia National Laboratories έχουν βάλει στόχο να αλλάξουν την άποψη μας για το πως είναι μια ψύκτρα υπολογιστή με μια νέα πρωτοποριακής σχεδίασης ψύκτρα η οποία είναι fanless, έχει χαμηλό επίπεδο θορύβου, δεν πιάνει εύκολα σκόνη και είναι τριάντα φορές πιο αποδοτική από τις υπάρχουσες. Μάλιστα δύο εταιρίες που δεν έχουν ονομαστεί ακόμα φαίνεται οτι ενδιαφέρονται για την νέα αυτή τεχνολογία.

Το πρωτοποριακό χαρακτηριστικό της νέας ψύκτρας είναι οτι το κυρίος σώμα της λειτουργεί και σαν ανεμιστήρας. Το μέρος της ψύκτρας που έχει τα πτερύγια αιωρείται μόλις 0,03 χιλιοστά πάνω από την μεταλλική βάση με την βοήθεια ενός ηλεκτρικού μοτέρ. Το αποτέλεσμα είναι μία σχεδόν αθόρυβη ψύκτρα που είναι 30 φορές πιο αποδοτική από τον κλασσικό σχεδιασμό. Το πρωτότυπο που βλέπουμε στις εικόνες είναι δέκα φορές πιο μικρό από μία κορυφαία ψύκτρα αλλά έχει τις ίδιες δυνατότητες ψύξης.

Η μεγάλη μείωση του θορύβου προέρχεται από τον σχεδιασμό του, ενώ μια κλασσική ψύκτρα χρειάζεται ένα μεγάλο ανεμιστηράκι να στέλνει μεγάλη ποσότητα αέρα, στην νέα ψύκτρα η γεωμετρία των πτερυγίων είναι τέτοια που χωρίζει την ροή του αέρα στην είσοδο της (στο κέντρο) και την επαναενώνει στην έξοδο της (στις άκρες των πτερυγίων).

Η ικανότητα της ψύκτρας να μην κρατάει την σκόνη οφείλεται στον σχεδιασμό της. Πρώτον, λόγω της σταθερής περιστροφής της στις 2000+ RPM είναι δύσκολο να καθίσει η σκόνη πάνω και δεύτερον η φυγόκεντρος δύναμη διώχνει τη σκόνη στο κενό μεταξύ της βάσης και των πτερυγίων. Αυτή η φυγόκεντρος δύναμη είναι που δίνει την υψηλή απόδοση στην ψύκτρα. Στις κλασσικές ψύκτρες τα πτερύγια περιβάλλονται από οριακό στρώμα στάσιμου αέρα λόγω της κίνησης του, που λειτουργεί σαν μόνωση. Στην πρωτότυπη ψύκτρα των Sandia Laboratories η φυγόκεντρος δύναμη μειώνει το πάχος του οριακού στρώματος στο 1/10 του κανονικού.

Η υψηλή απόδοση και το μικρό μέγεθος κάνουν την νέα ψύκτρα ιδανικό αντικαταστάτη για όλες τις τωρινές χρήσεις. Ο Jeff Koplow, σχεδιαστής της νέας ψύκτρας, υπολογίζει οτι αν άλλαζε κάθε ψύκτρα στην Αμερική με την νέα ψύκτρα η κατανάλωση ρεύματος θα μειωνόταν κατά 7%.

Για την ώρα ένας κατασκευαστής επεξεργαστών και μια εταριά κατασκευής LED φαίνεται να την δοκιμάζουν. Στους υπολογιστές αυτό να σημαίνει οτι επιτέλους ίσως ξεπεράσουμε το φράγμα των 4GHz/150W TDP ή να κατασκευάζουμε πιο μικρούς και αθόρυβους υπολογιστές. Στην αγορά των LED όπου η δυνατότητες τους περιορίζονται από την θερμότητα που παράγουν μία μικρότερη έκδοση της ψύκτρας ίσως να ήταν ιδανική.

<center>[img_ALT=Sandia National Laboratories: Αλλάζουν τον τρόπο που βλέπαμε τις ψύκτρες]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514ff5cfcf0859e.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Sandia National Laboratories: Αλλάζουν τον τρόπο που βλέπαμε τις ψύκτρες]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514ff5cfcf1bdf3.jpg[/img_ALT]

<embed src="http://www.youtube-nocookie.com/v/JWQZNXEKkaU?fs=1&hl=en_GB&rel=0&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" height="527" width="900"></object>

</center>

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα φαίνεται.

1 μικρό προβληματάκι βλέπω.

Αν το βάλεις σε tower κουτί θα πέσει το κομμάτι με τα πτερύγια. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αλλά εμείς οι περίεργοι που σκαλίζουμε το pc μας ακόμα κ όταν δουλεύει θα χάσουμε κανένα δάχτυλο!...λογικά πρέπει να γυρίζει από τ μαγνητικό πεδίο δλδ τσαμπέ ολέ αν κατάλαβα σωστά..

Link to comment
Share on other sites

ενα τετοιο κινητηρα ειχε και το τηλεκατευθηνομενο μου :P οντως δουλευει με μαγνητες και ρουλεμαν, και για αυτο (αν ειναι καλης ποιοτητας) κανει ελαχιστο θορυβο και εχει τρελες επιδωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας ενσωμάτωσαν τον ανεμιστήρα στην ψύκτρα. Αυτό είναι ψύκτρα και ανεμιστήρας μαζί! Ενδιαφέρον και φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν να ξεφύγει λίγο η ψύξη από τα Heatpipes, να δούμε και κάτι καινούργιο ρε αδερφέ

Έχω μερικές αμφιβολίες όμως στην θεωρία της κατασκευής...

  • Το θερμικό φορτίο θα περνάει από την σταθερή βάση στο περιστρεφόμενο μέρος της ψήκτρας μεσώ ενός πολύ λεπτού στρώματος αέρα, έλα μου όμως που ο αέρας είναι από τα καλύτερα θερμομονωτικά υλικά...
  • Για την σκόνη. Τα πτερύγια των κλασικών ανεμιστήρων αναπτύσσουν μεγάλες φυγόκεντρες δυνάμεις στα άκρα τους και πάλι η καταραμένη κάθετε πάνω τους

Στα + η όλη κατασκευή θυμίζει φτερωτή από τουρμπίνα

Link to comment
Share on other sites

eεχουν να κοπουν δαχτυλα....

Θέλω να πιστεύω πως στην τελική μορφή θα υπάρχει κάποιου είδους προστασία, κάτι σαν πλέγμα...

Γιατί αλλιώς ...έχουν να κοπούν δάχτυλα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον από πολλές απόψεις.

Θα ήθελα να δω εκτιμώμενο κόστος και συμπεριφορά μέσα σε κουτί υπολογιστή ή κλειστό χώρο με συγκεκριμένη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην έχει πλέγμα παίδες :)

Απλά το άφησαν έτσι για να φαίνεται καλύτερα και στο video ;)

Τώρα εσύ γιατί το χαλάς? Φαντάσου το "nerd" να το ρωτάει η γκόμενα "Τι έπαθε το δάχτυλό σου?" και αυτός να λέει με περηφάνια "Πάλεψα με μία τίγρη,που να δεις αυτή τη έπαθε :big_boss:"...θα είναι πειστικό πλέον.

Πάντως στο βίντεο, σε κάποιο σημείο έδειχνε την ψύκτρα με το στυλό και έλεγα "Τώρα τώρα θα εκτοξευθεί το στυλό και θα έχουμε μακελειό εκεί μέσα!",αλλά που...

Link to comment
Share on other sites

  • Το θερμικό φορτίο θα περνάει από την σταθερή βάση στο περιστρεφόμενο μέρος της ψήκτρας μεσώ ενός πολύ λεπτού στρώματος αέρα, έλα μου όμως που ο αέρας είναι από τα καλύτερα θερμομονωτικά υλικά...

κ εγώ αυτο σκεφτόμουνα , πως θα μεταφέρεται η θερμοτητα αφου δεν έχουν επαφή το κινητο με το σταθερό μέρος

Link to comment
Share on other sites

  • Το θερμικό φορτίο θα περνάει από την σταθερή βάση στο περιστρεφόμενο μέρος της ψήκτρας μεσώ ενός πολύ λεπτού στρώματος αέρα, έλα μου όμως που ο αέρας είναι από τα καλύτερα θερμομονωτικά υλικά...

κ εγώ αυτο σκεφτόμουνα , πως θα μεταφέρεται η θερμοτητα αφου δεν έχουν επαφή το κινητο με το σταθερό μέρος

post #7 λέξη κλειδί = "negligible"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν σχεδιασμός μου αρέσει και πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά, αν και πρέπει να δω συγκρίσεις πρώτα. Οι κάρτες γραφικών θα επωφεληθούν από τέτοιο είδος ψύκτρας. Δάχτυλα δε βάζω στο pc εν ώρα λειτουργίας και δεν βρίσκω λόγο να το κάνετε και εσείς :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάει να πει ότι δουλεύει καλά το h100..:hehe:

Εντάξει δεν εννοώ να είναι παγωμένη λες κ είναι κλειστό..εγώ θυμάμαι μια ζωή να πειράζω ανεμιστήρες όταν τ pc δουλεύει, θα μου χαλάσουν τώρα τ συνήθεια?

Link to comment
Share on other sites

.εγώ θυμάμαι μια ζωή να πειράζω ανεμιστήρες όταν τ pc δουλεύει, θα μου χαλάσουν τώρα τ συνήθεια?

Καλά τα λες... αν δεν πιάσεις δεν θα καταλάβεις.

tshirt7.jpg

Link to comment
Share on other sites

To pio epikyndino είναι αμα πιασει πιο πάνω απο 2000rpm , να φυγει θα διαλύσει όλο το κουτι και μπορει να φάει και εσένα.Πρέπει να δώσουν μεγάλη προσοχή στην ασφάλεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που μπορέσαν να πετύχουν τα ίδια αποτελέσματα με την μεγάλη ψύκτρα (post #7) έστω και οριζόντια, είναι μεγάλο βήμα, σίγουρα για την αγορά των server cpus που μπαίνουν και οριζόντια και βλέπουμε πως θα εξελιχθεί για τα desktops.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now