MetallicGR

AMD FX 9590 5GHz: Στην επιφάνεια οι επιδόσεις του νέου flagship

Recommended Posts

Άλλο θα εκλύει, άλλο θα καταναλώνει.

.

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω? η ενέργεια που βγαίνει απο τον επεξεργαστη σε μορφή θερμότητας, αναγκαστικά σε αυτόν δεν καταλογιζεται σαν κατανάλωση?τι χάνω?

ολα τα αλλα τα καταλαβαίνω και συμφωνω οτι σε συνθήκες 24/7 είναι άλλα τα δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είναι 1:1.

Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι πως με τον τρόπο που έχει περάσει στην νοοτροπία των ανθρώπων, TDP = κατανάλωση η οποία παραμένει σταθερή και σε κάνει να πληρώνεις την ΔΕΗ παραπάνω. Αμ δε! Εκτός και αν κάνεις συνέχεια video rendering σε ένα πυρήνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

οπως πολυ σωστα αναφερθηκε, τωρα με τα μεταβλητα ρολογια/τασεις και με τους πολλους πυρηνες,οι επεξεργαστες σε σπανιες περιπτωσεις "τραβουν" τα βατς που ο κατασκευαστης εχει ορισει ως TDP,με αποτελεσμα να καταναλωνουν αρκετα λιγοτερο με μεση χρηση...ωστοσο αρκετοι εχουμε συνδεσει το TDP απο τις παλιες καλες εποχες 1:1 με την την τυπικη καταναλωση γι' αυτο ακομα και σημερα οταν βλεπουμε tdp καταλαβαινουμε αμεσως το ποσο περιπου καταναλωνει υπο πληρες φορτιο εστω και αν δεν "πιασει" ποτε το μεγιστο....

σιγουρα οσοι εχουν την τρελα για να παρουν αυτην την cpu μονο η καταναλωση δεν τους ενδιαφερει,εμεις οι υπολοιποι κοινοι θνητοι θα εχουμε ως μεγιστο οριο τα 125 βατς ;)

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλεις ένα pc επιδόσεων έχεις και την ανάλογη κατανάλωσή ..δεν θα αλλάξει τίποτα αν αντί για 10 ευρώ δίνεις 11 το 2 δίμηνο..μιλάμε για γελοία ποσά..δλδ εγώ που έχω καρφωμένη την cpu στα 4.6ghz και είναι το χόμπι μου πόσο παραπάνω δίνω απο κάποιον που τον έχει stok και με το speedstep ανοιχτό? 1 ευρώ? 2 ευρώ? Ο επαγγελματίας που θα πάρει την cpu για να βγάζει λεφτά θα τον ενδιαφέρουν τα 1-2 ευρώ παραπάνω το δίμηνο ή το πως θα τελειώνει νωρίτερα την δουλειά του?

Θέλω να πω οτι στεκόμαστε σε πράγματα παντελώς ανούσια για αυτόν που χρειάζεται ένα cpu που κοστίζει τόσα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

^ wait, τσάμπα πλήρωσα το 92,58% efficient τροφοδοτικό μου;

Μου λες ότι τα επιπλέον 100ευρώ που πλήρωσα, θα τα πάρω πίσω από κατανάλωση σε περίπου 255 χρόνια; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

επειδη βαριεμαι

συμφωνα με αυτο

για τον 3770k

σε idle

oc-stock διαφορα σε watts 0.115-0.099=0.016kw

σε full load

oc-stock διαφορα σε watts 0.224-0.166=0.058kw

ας πουμε οτι ενας μεσος χρηστης εχει το cpu σε 25%load μεσο ορο κατα τη διαρκεια της χρησης

stock: 0.166-0.099=0.067 σε 25%load = 0,067*0,25+0,099=0.01675+0.099=0,11575

oc: 0.224-0.115=0,109 σε 25%load = 0,109*0,25+0,115=0.02725+0.115=0.14255

(η αλλιως 0,058-0,016*0,25)

διαφορα 0.0105kw

και η διαρκεια της χρησης ειναι 6 ωρες την ημερα μεσο ορο

stock = 0,11575*6=0,6945kwh

oc = 0.14255*6=0.8553kwh

το μηνα

0,6945*30=20.835kwh

0.1635*30=25.659kwh

διαφορα 4.824kwh

και συμφωνα με το οικιακο τιμολογιο της δεη

σε σπιτι με μηνιαια καταναλωση πχ 1000kwh

χωρις

1)Χρέωση Ισχύος(?/kVA* ΣΙ/έτος)

2)Χρέωση Ισχύος (Μοναδιαία Πάγια Χρέωση) (?/kVA* ΣΙ/έτος)

3)τα extra που δεν τα καταλαβαινω

4)παγεια τελη

μας κανουνε: 0.0964?/kwh + 0,00541?/kwh + 0,00046?/kwh + 0,0203?/kwh + 0,006699?/kwh=0.129269?/kwh (αν και δεν ειναι τοσο ξεκαθαρες οι χρεωσεις και υπαρχουνε και αλλα στο λογαριασμο)

διαφορα στο μηνιαιο λογαριασμο θα βλεπατε 4.824kwh * 0.129269?/kwh = 0.623 ευρω LOL

*αυτα χοντρα-χοντρα χωρις να ληφθει υποψην καποιο psu efficiency curve, μετρηση απο τον τοιχο, χωρις load σε καρτα γραφικων και οπως ειπα παραπανω χωρις εξτρα χρεωσεις που δεν βγαζω ακρη

συμπερασμα, και τα 8πλασια να ειναι παλι δεν ξεπερνανε τα 5 ευρω

διορθωθηκε

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

24 Λεπτά! Να δω κάποιον να ξαναμιλήσει για κατανάλωση cpu...άλλο θερμοκρασία αν καίγεται το σύμπαν και δεν μπορεί να αποδώσει σωστά και άλλο το ρεύμα που καίει!

Link to comment
Share on other sites

:)...

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις...:))

οποτε μην ξανακουσω καποιο ιντελ φαν μποΰ να λεει οτι οι amd καινε παραπανω μιας και η διαφορα των 80 βατς με των 125 ειναι αμελητεα:funk:..,και δεν παν' να ζεσταινονται παραπανω οι amd..σε κοστος/αποδοση ειναι σουπερ!!!

amd forever :P..

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω υπολογισμοί έχουν λάθος.

Για stock είναι stock =(0.099+0.01675)*6*30= ΧΧ kwh

και για oc =(0.115+0.02725)*6*30= ΥΥ kwh

όσο βγαίνει.

αλλιώς υπολογίζεται πόσο κοστίζει το +25% πάνω από το idle.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΙ STEAMROLLER FX-APU ΘΑ ΣΠΕΡΝΟΥΝ!!!

According to Mark Papermaster, the improvements should yield up to 30% performance increase, but our sources inside the company beg to differ.

"Steamroller is not Bulldozer Enhanced. F*** no. The layout might look the same but our LEGO blocks are completely different. When all is said and done we should get 45% improvement and this goes to show how the Bulldozer was f***** design. This is all what Bulldozer was supposed to be."

Από που μας έρχεται αυτό ?

Τα APUS θα σπέρνουν λόγο GCN core και OPENCL όπου ούτε η Nvidia με την GK110 δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί εκεί ενώ οι εφαρμογές που υποστηρίζουν opencl ολο και γίνονται περισσότερες !!

Με το που μπει το GCN στα APUS θα βλέπουμε στους A10 τιμές 200?+ ........ και την Intel ξανά στο καναβάτσο σε ότι αφορά το IGP κομμάτι .

Εμάς όμως μας ενδιαφέρει τι θα κάνουν τα FX. Εκεί θα δούμε τι πιάνει το CPU ...

Το TDP μας δείχνει την έκλυση θερμότητας του επεξεργαστή προς το περιβάλλον ! Αλλά το δικό μου σκεπτικό, λέει πως σε αυτό πρέπει να αναφέρεται (συμπεριλαμβάνεται) και μια μονάδα επιφανείας από την οποία γίνεται η έκλυση μιας συγκεκριμένης τιμής (ποσού) θερμότητας ανά μονάδα χρόνου .

Κάνω λάθος ?:culpability:

Ισως για αυτο τον λόγο το TDP δεν συμβαδίζει με την κατανάλωση απόλυτα ενώ σίγουρα ΔΕΝ συμβαδίζει και με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο chip !~

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Και αρκετά(δεδομένου για ποιον επεξεργαστή μιλάμε) έτοιμα συστήματα ανακοινώθηκαν αυτές τις μέρες

AMD FX-9000 Series Now Available

Origin PC Adds AMD FX-9590 to its CPU Choices

First Pre-Built Desktop With AMD's $900 FX-9590 Spotted

First Pre-built Desktop with AMD FX-9590 Begins Rolling Out

Velocity Micro Debuts Vision M35 Desktop With AMD FX-9000 Series Processors

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν άνετος το έπαιρνα το chipάκι και το κρατούσα για future classic και σφραγισμένο (novelty) :)

Αλλά ρεαλιστικά με αυτή την τιμή... sure, but no thanks.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now