MetallicGR

Νέοι, ανανεωμένοι iMac από την Apple

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Νέοι, ανανεωμένοι iMac από την Apple]http://reviews.hwbox.gr/news/apple.jpg[/NEWS_IMG] Η νέα γενιά iMac, έρχεται αναβαθμισμένη με τετραπύρηνους επεξεργαστές Intel Haswell και κάρτες γραφικών nVidia GTX 700 series!

Τα low end μοντέλα των 21.5" θα χρησιμοποιούν Core i5 Haswell επεξεργαστές χρονισμένους στα 2.7GHz ενώ οι high end 21.5" και 27" έρχονται με Core i5 @3.4GHz και nVidia GTX 700 series GPU's. Η "Elite" κατηγορία των νέων all-in-one υπολογιστών της Apple θα ενσωματώνει επεξεργαστές Core i7 στα 3.5GHz, σε συνδυασμό με την GTX 780M με εως και 4GB video RAM. Τέλος η Apple δίνει την επιλογή της RAM και του σκληρού δίσκου στους χρήστες, για να διαλέξουν την χωρητικότητα που τους ταιριάζει.

[img_ALT=Νέοι, ανανεωμένοι iMac από την Apple"]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums167-picture15726.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όμορφα είναι, αλλιώς πέτα τα από τον 10ο! Αυτό που μ'αρέσει πως από έκδοση σε έκδοση γίνονται πιο λεπτά!

Τα αγοράζει όμως κόσμος γιατί κάνουν την δουλειά τους γρήγορα χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Τόσο γρήγορες εναλλαγές μεταξύ DreamWeaver, PhotoShop και δεκάδων αρχείων δεν έχω ξαναδεί σε windows PC με SSD :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι μονο ομορφια...

Οπως ανεφερε και ο George σε εργασιες με σχεδιαστικα-αρχιτεκτονικα-μουσικα προγραμματα

η εμπειρια χρησης ειναι σε αλλο επιπεδο.. Οπου με windows δεν μπορεις να το φτασεις οσα και να δωσεις.

Οποτε τα 2000? που θα ξεκιναει ειναι κλασικη τιμη για το brand name της apple.

Εδω αλλοι δινουν 1000αρικο για μια καρτα για να τρεξουν 3 bench και να χαρουν... τα 2000 θα μας πειραξουν για εργαλειο δουλειας που βγαζει 10ετια?

Link to comment
Share on other sites

Τα αγοράζει όμως κόσμος γιατί κάνουν την δουλειά τους γρήγορα χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Τόσο γρήγορες εναλλαγές μεταξύ DreamWeaver, PhotoShop και δεκάδων αρχείων δεν έχω ξαναδεί σε windows PC με SSD :)

Δεν νομίζω... ένα pc με Apple μητρική είναι, τίποτα περισσότερο. Επίσης δούλεψε σε iMac non-SSD να σου πω εγώ ποιο είναι το χειρότερο!

Για κάποιο λόγο η Apple έχει πείσει τους επαγγελματίες ότι τα Macs είναι τα καλύτερα για την δουλειά τους, παρόλο που οι win εκδόσεις των ίδιων προγραμμάτων δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...για κάτσε φίλε Νικηφόρε σε ένα σοβαρό μηχάνημα μπροστά με ένα raid 0 να γράφει καμια 900mb/s και πάνω να μου ξαναπείς για την apple....Ειδικά στα win 8.1 το πράγμα ξέφυγε τελείως..το smooth στην έννοιά του!!Ανοίγεις 15 πράγματα τα κλείνεις μαζί όλα και το λειτουργικό δεν καταλαβαίνει τον άγιο του!

Το mac είναι για όσους δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ψαχτούν..είναι μια ακόμα στημένη έτοιμη λύση..καλά πανέμορφα αλλά όχι κορυφαία! Ένα στημένο PC για να επεξεργάζεται πράγματα είναι αξεπέραστο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω... ένα pc με Apple μητρική είναι, τίποτα περισσότερο. Επίσης δούλεψε σε iMac non-SSD να σου πω εγώ ποιο είναι το χειρότερο!

Για κάποιο λόγο η Apple έχει πείσει τους επαγγελματίες ότι τα Macs είναι τα καλύτερα για την δουλειά τους, παρόλο που οι win εκδόσεις των ίδιων προγραμμάτων δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.....

Υπαρχει μια τεραστια διαφορα. Ανοιγεις-δουλευεις-κλεινεις. Οι χρονοι δεν αλλαζουν μετα απο 1χρονο που στο pc θελει format για να ανασανει.

Αν συγκρινουμε pc με mac χωρις ssd οπως λες τι θα δουμε? τα pc θα τρεξουν καλυτερα και πιο smooth photoshop-corel-autocad μαζι? Και αν ναι με τι κοστος το pc?

Οι επαγγελματιες θελουν να πατανε το κουμπι και να ασχολουνται με την δουλεια τους, και οχι να ρυθμισουν το ενα ή το αλλο.

Δεν ειναι ενα pc με apple μητρικη, pc με apple λειτουργικο ειναι.. που αυτο κανει την διαφορα, μπορει να ειναι κλειστο κλπ κλπ αλλα για την δουλεια που προοριζεται

ειναι πολυ καλυτερο απ τα pc.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...για κάτσε φίλε Νικηφόρε σε ένα σοβαρό μηχάνημα μπροστά με ένα raid 0 να γράφει καμια 900mb/s και πάνω να μου ξαναπείς για την apple....Ειδικά στα win 8.1 το πράγμα ξέφυγε τελείως..το smooth στην έννοιά του!!Ανοίγεις 15 πράγματα τα κλείνεις μαζί όλα και το λειτουργικό δεν καταλαβαίνει τον άγιο του!

Το mac είναι για όσους δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ψαχτούν..είναι μια ακόμα στημένη έτοιμη λύση..καλά πανέμορφα αλλά όχι κορυφαία! Ένα στημένο PC για να επεξεργάζεται πράγματα είναι αξεπέραστο..

Hello φιλτατε! Ενα σοβαρο μηχανημα με raid0 κλπ κλπ θα παιξει πανω 1000αρικο σιγουρα και να ειμαστε σε ιδιες προδιαγραφες. σωστα?

Για τον επαγγελματια λοιπον που δεν προκεται να κατσει να ασχοληθει και να το στησει η apple ειναι μονοδρομος.

Ο επαγγελματιας θελει ενα designατο pc που δεν θα πονοκεφαλιασει για το πως και γιατι. Αυτο ακριβως του παρεχει η apple.

Στο pc την υπογραφης ειμαι με 2x 830 σε raid οποτε καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.

Αλλα οπως γραφεις και στην τελευταια σου προταση ειναι η ιδανικη λυση για αυτους που ειτε δεν ξερουν ειτε

δουλευουν σε ηλεκτρονικο μηχανημα λογο δουλειας και οχι λογο ευχαριστησης οπως εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια τεραστια διαφορα. Ανοιγεις-δουλευεις-κλεινεις. Οι χρονοι δεν αλλαζουν μετα απο 1χρονο που στο pc θελει format για να ανασανει.

Τουλάχιστον από τα vista και μετά δεν ισχύει αυτό. Ένα καλοστημένο μηχάνημα που δεν πειράζεις-βγαζο-βάζεις-σκαλίζεις, αντέχει στο χρόνο. Ότι ακριβώς κάνεις και στο mac.

Αν συγκρινουμε pc με mac χωρις ssd οπως λες τι θα δουμε? τα pc θα τρεξουν καλυτερα και πιο smooth photoshop-corel-autocad μαζι? Και αν ναι με τι κοστος το pc?

Αν μιλάμε για παρόμοια specs, τότε το ίδιο θα τρέξουν! Όσο για το κόστος, έχει αποδειχθεί περίτρανα το πόσο πιο ακριβά είναι τα mac για παρόμοια spec.

Οι επαγγελματιες θελουν να πατανε το κουμπι και να ασχολουνται με την δουλεια τους, και οχι να ρυθμισουν το ενα ή το αλλο.

Το μόνο που μπορώ να δικαιολογήσω τα mac στον επαγγελματία είναι ότι μπορούν να εγγυηθούν ότι είναι rock stable, αν και αυτό ελέγχεται. Αλλά επαναλαμβάνω, ένα σωστά στημένο PC δύσκολα θα πετάξει BSOD. Έχω να δω μπλε οθόνη στο σταθερό μου μηχάνημα για πάνω από 2μιση χρόνια, σχεδόν όσο το έχω. Οι μόνες μπλε οθόνες τις προκάλεσα εγώ από το OC :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά επειδή το χόμπι μου είναι η παραγωγή μουσικής (βγαίνουν τα απόκρυφα μου σιγά σιγά :)), βλέπω μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο όταν δουλεύω με mac κυρίως στην εργονομία, όχι όμως στο αποτέλεσμα.

Η Apple έχει προωθήσει τους Mac με το "Πατάς το ON και αυτός απλά δουλεύει".

Link to comment
Share on other sites

bsod???? Εντάξει είπαμε...αν δεν χαλάσει κάτι αυτά τα πράγματα τα έχουμε ξεπεράσει προ πολλού..το oc είναι αυτονόητο...

Το μοναδικό πράγμα που θα αγόραζα apple θα ήταν ένας macbook pro..ε ναι εκεί παίζει μόνη της!

Link to comment
Share on other sites

πως φαίνονται τα προιόντα που απευθύνονται σε καθυστερημένους,

ι5 στα 4.7

ι7 στα 8.5

ι12 στα 45.32

ι711 στα 5280

και άμα χαλάσει μια βίδα πρέπει να τα στείλεις στο φεγγάρι για σέρβις.

νεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεχτ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now