Cuore_Sportivo

Mushkin XP2 8500

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή είμαι αρχάριος και διστακτικός σε ό,τι αφορά το overclocking ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

Πρόσφατα αγόρασα τις συγκεκριμένες μνήμες από το κατάστημα Πλαίσιο.

Αυτή τη στιγμή τις έχω ρυθμίσει να τρέχουν στα 1000Mhz με timings 4-4-4-12 και τάση 2.25V.

Μήπως είναι πολύ "τσιτωμένες" οι μνήμες; Μπορεί να καούν όταν τις έχω στις συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Θα αντέξουν έτσι για 24/7;

Τέλος να σημειώσω πως έχω τρέξει για έξι περίπου ώρες memtest+ χωρίς να έχουν βγάλει κανένα σφάλμα.

Ρωτάω καθώς μάζευα αρκετό καιρό λεφτά για να τις αγοράσω και επείδη δεν σκοπεύω να αλλάξω τον υπολογιστή για πολλά χρόνια ακόμη δεν θέλω να μου χαλάσει κάτι.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα εισαι....Επειδη εχουν πιασει και ζεστες, αν μπορεις να βαλεις και εναν ανεμιστηρα να τις χτυπαει ακομη καλυτερα.... Mπες στα win και τρεξε orthos to blend test me priority 7.... Ασ'το το να τρεχει οταν πεσεις για υπνο....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, ότι μνήμη φοράει micron τσιπάκια δεν αντέχει για 24/7 με πάνω απο 2.3V για 2 μήνες...

Το 2.25 που δίνεις είναι μια χαρά και το 4-4-4 δεν είναι τόσο σφιχτό,αφού απομένουν και άλλα sub-timmings που μένουν απείραχτα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε απ'ότι κατάλαβα τις αφήνω όπως είναι;

Και κάτι ακόμα...

Στην παρουσίαση της ASUS P5K Deluxe WiFi είδα πως οι μνήμες ήταν χρονισμένες στα 600Mhz (δηλαδή έτρεχαν στα 1200Mhz σωστά; ). Εγώ όμως πριν τις αγοράσω διάβασα σε διάφορες σελίδες πως δεν πάνε πάνω από 1120Mhz όσα Volts και να έδιναν(δεν θυμάμαι τώρα ποιές σελίδες ήταν ούτε έχω κρατήσει links)...Βλακείες έγραφαν; :S

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε απ'ότι κατάλαβα τις αφήνω όπως είναι;

Και κάτι ακόμα...

Στην παρουσίαση της ASUS P5K Deluxe WiFi είδα πως οι μνήμες ήταν χρονισμένες στα 600Mhz (δηλαδή έτρεχαν στα 1200Mhz σωστά; ). Εγώ όμως πριν τις αγοράσω διάβασα σε διάφορες σελίδες πως δεν πάνε πάνω από 1120Mhz όσα Volts και να έδιναν(δεν θυμάμαι τώρα ποιές σελίδες ήταν ούτε έχω κρατήσει links)...Βλακείες έγραφαν; :S

πολλα παιζουν εδω..... αλλα λογικα αυξανοντας το ρευματακι σου πας και παραπανω....

για να μην σου πω πως χωρις αυξηση ρευματος παιζεις με 5αρια κομπλε στα 1200:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε απ'ότι κατάλαβα τις αφήνω όπως είναι;

Και κάτι ακόμα...

Στην παρουσίαση της ASUS P5K Deluxe WiFi είδα πως οι μνήμες ήταν χρονισμένες στα 600Mhz (δηλαδή έτρεχαν στα 1200Mhz σωστά; ). Εγώ όμως πριν τις αγοράσω διάβασα σε διάφορες σελίδες πως δεν πάνε πάνω από 1120Mhz όσα Volts και να έδιναν(δεν θυμάμαι τώρα ποιές σελίδες ήταν ούτε έχω κρατήσει links)...Βλακείες έγραφαν; :S

Δεν ειναι ολες οι μνημες ιδιες... Και ιδιου τυπου chip να ειναι, chip με chip παιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, ότι μνήμη φοράει micron τσιπάκια δεν αντέχει για 24/7 με πάνω απο 2.3V για 2 μήνες...

Το 2.25 που δίνεις είναι μια χαρά και το 4-4-4 δεν είναι τόσο σφιχτό,αφού απομένουν και άλλα sub-timmings που μένουν απείραχτα...:T:

Είχα δοκιμάσει και εγώ ένα σετάκι από τις Mushkin αυτές. Φοράνε D9GMH, αλλά από επιδόσεις χάλια. Μέχρι 1150mhz 5-5-5-15 μου πήγαιναν ανεξαρτήτως ρευματος. Δεν κάθησαν παραπάνω από 2 μέρες... :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, έχω τις μνήμες στα 938MHz, με timings 5-5-4-12 και τάση 2V. Για να βάλω timings 4-4-4-12 θα πρέπει να ανεβάσω την τάση από τα 2Volts στα 2.25, διαφορετικά μου πετάει errors στο ORTHOS. Είναι λογικό να θέλει τόση παραπάνω τάση για να φτάσω αυτά τα timings;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι!

Δυστυχώς προέκυψε ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τις μνήμες μου. Ξύπνησα ένα πρωί και επειδή δεν είχα τι να κάνω, είπα να βάλω πάνω τις πάλιες μου μνήμες (Corsair XMS2 6400) για να δω μέχρι που μπορώ να τις πάω... Έβγαλα μια χαρά τις Mushkin, όμως παρατήρησα ότι στο ένα από τα δύο dimms, το heatspreader κουνιόταν, πράγμα που σημαίνει ότι δεν κάνει καλή επαφή με αποτέλεσμα να μην ψύχει καλά την μνήμη. Όντως, η μία "καίει" πιο πολύ από την άλλη. Έχω βγάλει πολλές φορές μνήμες, και δεν νομίζω να είναι δικό μου το λάθος. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάτι; Άμα τις πάω στο Πλαίσιο, θα μου πουν ,και με το δίκιο τους, ότι έγω προκάλεσα το πρόβλημα, και άντε μετα να προσπαθήσω να τους εξηγήσω ότι δεν φταίω (έτσι νομίζω τουλάχιστον:confused:). Πείτε τίποτα ρε παίδες...Μπορώ μήπως να "ξανακολλήσω" το heatspreader, ούτως ώστε να πατάει καλα:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα.

Ζέστανε τις μνήμες με ένα μπιστολάκι ( μαλλιών προφανώς ) στο ζεστό για 5-10 δευτερόλεπτα, και έπειτα πίεσε τις ψύκτρες λίγο ώστε να "ξανακολλήσει" πάνω στα τσιπάκια.

Άστες στην άκρη να κρυώσουν για να "κολλήσουν" καλά πάλι και είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι και τα δύο ¨δοντάκια" του heatspreader έχουν στραβώσει και φοβάμαι πως αν προσπαθήσω να βγάλω τη μνήμη για να τη ζεστάνω παίζει να γίνει μεγαλύτερη ζημιά. 'Εχω παραθέσει και μία εικόνα (δεν έιναι από το δικό μου υπολογιστή) για να καταλάβετε ποιά είναι τα "δοντάκια". Υπάρχει περίπτωση να ήταν εξ'αρχής ελλάτωματικά; Επειδή μου κάνει εντύπωση να είναι δικό μου λάθος, καθότι οι μνήμες δεν είχαν δουλέψει για ένα ολόκληρο βράδυ και ήταν κρύες. Αύριο πάντως λέω να πάρω τηλέφωνο στο Πλαίσιο για να δω και τι θα μου πουν τα παιδιά εκέι.

mush8500.JPG

mush8500.JPG

mush8500.JPG

mush8500.JPG.36cbd5fdf095c0104aa88635c0d

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν τεχνικό σήμερα, του εξήγησα πως έχει η κατάσταση και μου είπε να τους τις πάω έκει για να δουν τι πάιζει. Προτιμώ ότι είναι να γίνει να το κάνουν αυτοί, για να μην έχω προβλήματα με την εγγύηση. Αν πάντως δεν κάνουν τίποτα, τότε θα τις κοιτάξω μόνος μου, καθότι η μία μνήμη καίει, και η άλλη είναι κρύα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήγα τις μνήμες την Τρίτη και την επόμενη μέρα μου ήρθε μήνυμα ότι οι μνήμες επισκευάστηκαν. Πήγα σήμερα για να τις παραλάβω όπως έγραφε στο μήνυμα, αλλά αντί να τις παραλάβω μου είπαν ότι τις είχαν επιστρέψει και πως θα μου κόψουν πιστωτικό για να πάρω ή τις ίδιες ή ό,τι άλλο ήθελα. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων, δεν κοίταξα ποιές μνήμες ήταν άμεσα διαθέσιμες αλλά έφυγα αμέσως. Τώρα που επέστρεψα είδα ότι οι mushkin είναι στα 239? ενώ εμένα το πιστωτικό είναι στα 199? (όσο δηλαδή τις αγόρασα).

Το πιστωτικό έπρεπε να "κοπεί" σύμφωνα με την τωρινή αξία των μνημών ή σύμφωνα με την αξία τους όταν αγοράστηκαν;

Επειδή σκοπεύω να πάω τη δευτέρα για να κοιτάξω μνήμες, εαν πάρω τις ίδιες, θα πρέπει να σκάσω και επιπλέον 40? για να τις αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα αν υπαρχουν οι ιδιες και 100+€ να εχουν τωρα τις παιρνεις χωρις να πληρωσεις τιποτα.Τωρα για τι θα πρεπει να ειναι κανονικα το πιστωτικο οι αποψεις ειναι διαφορετικες.Διαφερουν απο καταστημα πλαισιου σε καταστημα πλαισιου.Στο ενα μπορει να σου πουν τωρινη τιμη(η οποια τιμη τελος παντως βγαζει το "συστημα") στο αλλο μπορει να σου κοψουν πιστωτικο στην τιμη αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήγα τις μνήμες την Τρίτη και την επόμενη μέρα μου ήρθε μήνυμα ότι οι μνήμες επισκευάστηκαν. Πήγα σήμερα για να τις παραλάβω όπως έγραφε στο μήνυμα, αλλά αντί να τις παραλάβω μου είπαν ότι τις είχαν επιστρέψει και πως θα μου κόψουν πιστωτικό για να πάρω ή τις ίδιες ή ό,τι άλλο ήθελα. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων, δεν κοίταξα ποιές μνήμες ήταν άμεσα διαθέσιμες αλλά έφυγα αμέσως. Τώρα που επέστρεψα είδα ότι οι mushkin είναι στα 239? ενώ εμένα το πιστωτικό είναι στα 199? (όσο δηλαδή τις αγόρασα).

Το πιστωτικό έπρεπε να "κοπεί" σύμφωνα με την τωρινή αξία των μνημών ή σύμφωνα με την αξία τους όταν αγοράστηκαν;

Επειδή σκοπεύω να πάω τη δευτέρα για να κοιτάξω μνήμες, εαν πάρω τις ίδιες, θα πρέπει να σκάσω και επιπλέον 40? για να τις αγοράσω;

Άμα πάρεις τις ίδιες ακριβώς θα εξηγήσεις την κατάσταση στον πωλητή ή στο τεχνικό που σε εξυπηρέτησε και θα είσαι τζιτζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει περιορισμο.Απλα καλο θα ηταν να πας στο ιδιο καταστημα γιατι αν πας σε αλλο θα πρεπει να περιμενεις παραπανω.Θα κανεις την δουλεια σου απλα θα περιμενεις μεχρι η πωλητρεια να συνενοηθει με το αλλο καταστημα...σωθηκες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει περιορισμο.Απλα καλο θα ηταν να πας στο ιδιο καταστημα γιατι αν πας σε αλλο θα πρεπει να περιμενεις παραπανω.Θα κανεις την δουλεια σου απλα θα περιμενεις μεχρι η πωλητρεια να συνενοηθει με το αλλο καταστημα...σωθηκες

Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό που λές.

Πάντα την ίδια ώρα έκανα.ένα 3λεπτο με 5λεπτο κάνει η έγκριση.

Περιορισμό έχει,στο χαρτί που πήρες λέει 15μέρες αλλά στην πραγματικότητα μένει για 2 χρόνια νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now