GoriLLakoS

Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;

Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;  

65 members have voted

  1. 1. Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;

    • Α happy medium, μία πλατφόρμα που κάνει τα πάντα με πολύ δυνατό value.
    • An unhappy medium, ανεπαρκείς επιδόσεις σε όλους του τομείς. Kill it with fire!
    • Αναγκαιότητα για την AMD, μιας και δεν μπορούσε να ακολουθήσει την Intel στο καθαρό CPU κομμάτι.
    • Ο πρόδρομος για τις μελλοντικές ετερογενείς πλατφόρμες, που θα εμφανιστούν και από τις δύο εταιρίες.
    • Αναγκαιότητα, για τα όλο και επικρατέστερα μικρά form factors.
    • Άλλο. Τι;
      0


Recommended Posts

Τα γνωρίσαμε με την FM1 πλατφόρμα και οι επιδόσεις τους στα γραφικά ήταν απλά χωρίς προηγούμενο. Στο πέρασμα του χρόνου, το FM1 έδωσε την θέση του στο FM2 και σήμερα, λίγες μέρες πριν το release των Kaveri στο FM2+ και με την επικράτηση των AMD APUs τόσο στις κονσόλες της Sony όσο και σε αυτές της Microsoft, κοιτάμε πίσω και αναρωτιόμαστε ποια είναι η άποψή σας για το δρόμο που τράβηξε η AMD; Πως αξιολογείτε την προσέγγισή της;

Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;

[img_ALT=Τι είναι τελικά τα APUs για εσάς;]

http://www.hwbox.gr/members/1152-albums79-picture20935.png][/img_ALT]

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

2-3

Μια λύση αποκλειστικά για το σαλόνι, ταινίες browsing κ παλιά παιχνίδια σε tv.

Medium για μένα είναι ο 4670k και ο αντίστοιχος μεσαίας κατηγορίας amd όχι οι apu.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να μπορείς να ψηφίσεις 2-3. Από εκεί και πέρα επειδή το μέλλον δεν είναι το επόμενο Dulapa-Case της Coolermaster επέλεξα - και από ότι βλέπω είμαι και μόνος μου στην ερημιά - το

"Αναγκαιότητα, για τα όλο και επικρατέστερα μικρά form factors."

Link to comment
Share on other sites

Happy Medium.

Δεν το βλεπω με τα δικα μου ματια πλεον, αλλα, των πελατων μου και τι αναγκες εχουν.

Οι εποχες που ερχονταν ο αλλος και ελεγε βαλε αυτο βαλε και εκεινο και μη ξεχασεις και

δεν βαλεις και το αλλο, εχουν περασει ανεπιστρεπτι. Ολοι πλεον ζητουν κατι καλο με οσο

το δυνατον περισσοτερες αξιωσεις χωρις να θελουν να ξοδεψουν δυο μισθους. Και σε αυτη

την κατηγορια τα APUs της AMD παιζουν μονα τους.

[MENTION=1118]venisk[/MENTION], εχεις χασει το μετρο της αντικειμενικοτητας για να εχεις τη δυνατοτητα της συγκρισης

φιλε μου, και στο λεω χωρις να σε γνωριζω προσωπικα παρα μονο απο τα γραφομενα σου.

Και για να μην παρεξηγηθω θα εξηγηθω αμεσως: Ερχεται ενας στο μαγαζι σου και σου λεει:

ποιο αμαξι στη μεσαια κατηγορια θα μου προτεινες? Υποθετικα αν στα αμαξια εισαι οπως και

με τα PC, τοτε το μεσαιο αυτοκινητο για εσενα θα ηταν μια sedan 330 BMW. Ενω το πολυ καλο

μια Porsche Panamera (την αντιστοιχιση στα Ιαπωνικα καντην εσυ αν θελεις). Τον μεροκαματιαρη

ομως που εχεις απεναντι σου και με τα βιας θα δει ενα τετοιο αυτοκινητο στο δρομο, σιγουρα δεν

θα ειναι και η καλυτερη προταση που θα του κανεις. Εννοειται οτι στα λεω ολα με μεγαλη δοση

φιλικοτητας χωρις να δημιουργηθει καμια αντιπαραθεση, μονο και μονο επειδη εχω καταλαβει οτι

εχεις μια δοση αυτοσαρκασμου μεσα σου και δεν εισαι full κολλημενος οπως καποιοι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη και έπειτα την τρίτη , γραπτός, μιας και δεν μπορείς να επιλέξεις μια δεύτερη επιλογή.

Την πρώτη επειδή είναι μια ωραία πλατφόρμα, σου δίνει αρκετές δυνατότητες με χαμηλό κόστος, μπορείς να κάνεις αξιόλογα πράγματα χωρίς να βάλεις το χέρι βαθιά μέσα στην τσέπη σου + ότι τις προάλλες βλέπαμε και το bf4 να τρέχει παρά πολύ smooth, αυτό για έμενα δείχνει ότι υπόσχεται ωραία πράγματα για το μέλλον. :)

Η τρίτη επιλογή είναι αναμενόμενη, δεν μπορείς να χτυπήσεις τα μεγαθήρια τις Intel σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά σε igpu? Γιατί να μην το κάνει?

Είναι ωραίο που υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό το κομμάτι, αν και για κάποιους το θεωρούν ανούσιο όλο αυτό, μιας και οι περισσότεροι παίζουν παιχνίδια με κάρτα γραφικών, κρίμα όμως που η Intel υστερεί εκεί και βλέπει την AMD να τους κάνει προπόνηση.

Αυτά και 110% φιλικά! :)

Link to comment
Share on other sites

@venisk, εχεις χασει το μετρο της αντικειμενικοτητας για να εχεις τη δυνατοτητα της συγκρισης

φιλε μου, και στο λεω χωρις να σε γνωριζω προσωπικα παρα μονο απο τα γραφομενα σου.

Και για να μην παρεξηγηθω θα εξηγηθω αμεσως: Ερχεται ενας στο μαγαζι σου και σου λεει:

ποιο αμαξι στη μεσαια κατηγορια θα μου προτεινες? Υποθετικα αν στα αμαξια εισαι οπως και

με τα PC, τοτε το μεσαιο αυτοκινητο για εσενα θα ηταν μια sedan 330 BMW. Ενω το πολυ καλο

μια Porsche Panamera (την αντιστοιχιση στα Ιαπωνικα καντην εσυ αν θελεις). Τον μεροκαματιαρη

ομως που εχεις απεναντι σου και με τα βιας θα δει ενα τετοιο αυτοκινητο στο δρομο, σιγουρα δεν

θα ειναι και η καλυτερη προταση που θα του κανεις. Εννοειται οτι στα λεω ολα με μεγαλη δοση

φιλικοτητας χωρις να δημιουργηθει καμια αντιπαραθεση, μονο και μονο επειδη εχω καταλαβει οτι

εχεις μια δοση αυτοσαρκασμου μεσα σου και δεν εισαι full κολλημενος οπως καποιοι αλλοι.

Δεν παρεξηγούμε ούτε παίρνω στραβά τίποτα βρε και εννοείτε πως συμφωνώ σε αυτά που λες, απλά το pc μου κάνει 3 χιλιάρικα η 330 κάνει 50?:hehe: Καταλαβαίνω πως το λες άλλωστε δεν θα μπορούσα να προτείνω σε έναν μεροκαματιάρη όπως είμαι κ εγώ ένα αμάξι τέτοιας κατηγορίας :) Εννοώ, η έννοια της αντικειμενικότητας έχει να κάνει κ με το προϊόν που ζητάμε. Ένα intel ή κ ένα amd μέσης κατηγορίας pc δεν είναι κ τόσο ακριβό ποια!

Απλά αυτή είναι η άποψη μου για τα apu δεν χρειάζεται να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω πλέον ως τη μεσαία κατηγορία-τυφλοσούρτη για οικονομικό σύστημα για γενική χρήση και gaming κ.λπ., γιατί πλέον η επεξεργαστική ισχύς είναι αρκετή και στην intel αλλά και στην amd για τον απλό χρήστη, και γι' αυτό το προτείνω άλλωστε σε φίλους και γνωστούς που θέλουν κάτι καλό αλλά προπάντως οικονομικό, χωρίς να καταφεύγουν σε λύσεις τύπου πλαίσιο και e-shop στις αρχές της δεκαετίας του 2000 (τέρας cpu, μνήμη και γτπ γραφικά).

Link to comment
Share on other sites

1-3-4-5.

Το (1) γιατί όντως μπορεί να κάνει τα πάντα με πολύ δυνατό vfm.

Με ένα συνδυασμό mobo+APU που κοστίζει λιγότερο από ?100 μπορεί να στήσεις ένα PC που θα κάνει τα πάντα εκτός από high-end gaming.

To (3) είναι αυτονόητο....

Το (4) γιατί δε νομίζω η AMD να κρατήσει την αποκλειστικότητα στις APUs, απλά η Intel δεν έχει ακόμα αποφασίσει να χτυπήσει δυνατά αυτή την αγορά. Αφήνει την AMD να παίξει μπάλα τώρα όσο συμφέρει και τις 2 εταιρείες και να δημιουργείται η ψευδαίσθηση τους "υγιούς" ανταγωνισμού.

To (5) γιατί τα SFF όντως κάνουν επέλαση σε ποικίλες μορφές συσκευών κι εκεί υπάρχει η ανάγκη για τσιπάκια που κάνουν όλο και περισσότερα πράγματα όσο το δυνατόν πιο αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 1 που αναφέρει και ο Δημήτρης να πω ότι τα APU της AMD είναι τόσο τρομερό vfm για συστήματα όπου το κόστος μητρικής και επεξεργαστή δεν υπερβαίνει τα 100?, που σε έναν βαθμό ανταγωνίζονται τα μεταχειρισμένα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άτομο που ψάχνεται σοβαρά να φτιάξει ένα οικονομικό σύστημα με μεταχειρισμένα parts και δεν έχει τουλάχιστον ελέγξει την πιθανότητα το ζευγάρι cpu+mobo να είναι τελικά καινούρια parts FM2+.

Link to comment
Share on other sites

To 3.....Αλλα να ρωτησω σε τιμες παιζουν αυτα?Καλες και οι κοντρες μεταξει ιντελαδων-amdαδων but now i'm talking seriously.

Ρωταω γιατι πηρα εναν σαπιο celeron g1610 37e με μια σαπια Η61 40e και 4gb ram 29e τα πηρα καθαρα για dowloads movies internet κλπ.....Η τιμη ειναι πολυ χωμα οπως βλεπετε αλλα εκανα καποιες δοκιμες me igpu σε πολλα παιχνιδια επαιζες με 30-35 fps σε medium - low σε καποια αλλα 55-60 οπως cod 4 doom 3 κλπ (καλα δεν λεω για metro crysis κλπ) και οταν εβαλα πανω μια 260 που πλεον βρισκεις με 50ε το συστημα πεταγε.....στο 3dmark 06 εβγαζε 16κ :hehe:......Θελω να πω το συνολικο κοστος ηταν χωμα για τις επιδοσεις που εδοσε....ποσο πιο δυνατο θα ηταν με amd και ποσο θα κοστιζε?

Link to comment
Share on other sites

To 3.....Αλλα να ρωτησω σε τιμες παιζουν αυτα?Καλες και οι κοντρες μεταξει ιντελαδων-amdαδων but now i'm talking seriously.

Ρωταω γιατι πηρα εναν σαπιο celeron g1610 37e με μια σαπια Η61 40e και 4gb ram 29e τα πηρα καθαρα για dowloads movies internet κλπ.....Η τιμη ειναι πολυ χωμα οπως βλεπετε αλλα εκανα καποιες δοκιμες me igpu σε πολλα παιχνιδια επαιζες με 30-35 fps σε medium - low σε καποια αλλα 55-60 οπως cod 4 doom 3 κλπ (καλα δεν λεω για metro crysis κλπ) και οταν εβαλα πανω μια 260 που πλεον βρισκεις με 50ε το συστημα πεταγε.....στο 3dmark 06 εβγαζε 16κ :hehe:......Θελω να πω το συνολικο κοστος ηταν χωμα για τις επιδοσεις που εδοσε....ποσο πιο δυνατο θα ηταν με amd και ποσο θα κοστιζε?

Και με λιγότερα από ?50 οι μητρικές FM2 δεν είναι "σάπιες"...

Προσφέρουν στάνταρ 6 SATA-3 και όχι 4xSATA-2, έχουν στάνταρ USB3, παίζουν εγγυημένα με μνήμες 1866/2133, άσε που δύσκολα θα βρεις μητρική χωρίς HDMI.

Μητρικές FM2+ με υποστήριξη Κaveri υπάρχουν και με λιγότερα από ?60 με το ολοκαίνουριο Α88Χ.

Για επεξεργαστή, υπάρχει ο Richland A4-4000 με λιγότερα από ?40 oπότε με σύνολο λιγότερα από ?100 έχεις ένα πιο ολοκληρωμένο σύνολο με δυνατότερα υποσυστήματα γραφικών, USB, SATA και αναβαθμίσιμα οποιαδήποτε στιγμή επεξεργαστή και γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις θυρες οντος ρε μαμοτο ειναι θεμα.Ξενερωσα οταν πηγα να ψωνισω και ειδα οτι για να παρεις σατα 3 και usb 3 σε ιντελ ηθελες 70ε+ και απο οτι θυμαμαι δεν ειχαν hdmi.....μονο dvi και d sub....καλα ειπα σαπιο....Mε τα δεδομενα αυτα τοτε θα πρεπει να ψηφισω και το ενα :P

Link to comment
Share on other sites

To 3.....Αλλα να ρωτησω σε τιμες παιζουν αυτα?Καλες και οι κοντρες μεταξει ιντελαδων-amdαδων but now i'm talking seriously.

Ρωταω γιατι πηρα εναν σαπιο celeron g1610 37e με μια σαπια Η61 40e και 4gb ram 29e τα πηρα καθαρα για dowloads movies internet κλπ.....Η τιμη ειναι πολυ χωμα οπως βλεπετε αλλα εκανα καποιες δοκιμες me igpu σε πολλα παιχνιδια επαιζες με 30-35 fps σε medium - low σε καποια αλλα 55-60 οπως cod 4 doom 3 κλπ (καλα δεν λεω για metro crysis κλπ) και οταν εβαλα πανω μια 260 που πλεον βρισκεις με 50ε το συστημα πεταγε.....στο 3dmark 06 εβγαζε 16κ :hehe:......Θελω να πω το συνολικο κοστος ηταν χωμα για τις επιδοσεις που εδοσε....ποσο πιο δυνατο θα ηταν με amd και ποσο θα κοστιζε?

Το θέμα εδώ δεν είναι η δύναμη ή αδυναμία του Celeron ή του AMD σε σχέση με την 260. Το θέμα εδώ είναι ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Celeron ή το AMD σύστημα σε full load καταναλώνει λιγότερο από όσο η 260 μόνη της την ώρα που π.χ. απλά παίζει video. Αν το κοιτάξεις δηλαδή ποιο ολοκληρωμένα το τελικό σύστημα θα είναι ποιο αδύναμο από όσο π.χ. έναν core2duo με μητρική εκείνης της εποχής και μια 260 πάνω, αλλά θα έχει εγγύηση, όλα τα φρου φρου και αρώματα του σήμερα και ένα κλάσμα της κατανάλωσης του παλαιού συστήματος. Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις απλά ένα good enough σύστημα για internet, multimedia άντε και κανένα Fifa, είναι μονόδρομος μιας και τα λεφτά που γλυτώνεις από το μεταχειρισμένο είναι καμιά 30άρα ευρώ max(? ή κάπου εκεί αν πεις 20-25? για έναν παλιό dual core, 15-20? για μια mobo, 15-30? για μια κάρτα γραφικών ) οπότε πολύ απλά το μεταχειρισμένο δεν αξίζει.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα το πρώτο. Πέρασαν από τα χέρια μου, A6-3650, A8-3870K & A10-5800K τα οποία τα έσκισα σε δοκιμές, και έμεινα υπερευχαριστημένος. Τον 3650 μέχρι να τον δώσω του Παστελίδη, το είχα για 24/7, κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε κι αν ήθελα να κάνω, ακόμα και ελαφρύ gaming. Μετά κράτησα τον 3870K για 24/7, επίσης ευχαριστημένος στα τέρματα :D Πάντα overclocked και με τις μνήμες στο Θεό για αυξημένο bandwidth στην iGPU και συνεπώς καλύτερες gaming επιδόσεις. Ο 5800Κ γύρισε πίσω, αλλά τον 1 μήνα που ασχολήθηκα σύνολο, πάλι δεν έχω κάποιο τρελό παράπονο σε συνάρτηση πάντα με την τιμή του πακέτου τότε (CPU + mobo).

Στο review του 5800K είχα ποστάρει και δύο DiRT 3 videos, ένα με το APU stock και ένα με το APU overclocked. Παίζω στα 1920 x 1080 με όλα τα settings High, Ambient Occlusion On και κλειστό AA. Fraps ανοιχτό πάνω αριστερά κανονικότατα. Μια χαρά playable και μιλάμε για ένα φθηνό combo :)

&
για όσους δεν τα είχαν δει στο review.

Σε συστήματα γνωστών δούλεψα και τον A6-3670K και τον A6-3500. Ο 3500 μόνο δεν με ενθουσίασε τόσο όσο τα μεγαλύτερα της σειράς, αλλά και πάλι άξιζε τα χρήματά του, μιας και σ' εκείνη την περίπτωση είχε συνδυαστεί με πάμφθηνη A55 μητρική.

Τα APU της AMD είναι μία πολύ δυνατή πλατφόρμα για τα χρήματά της, αρκεί:

a) Να μην έχεις ψευδές προσδοκίες για το τι αγοράζεις. Μην περιμένεις Z87 επιδόσεις από μια φθηνή πλατφόρμα.

b) Να είσαι σκεπτόμενος αγοραστής και να μπορείς να κατανοήσεις τι συμφέρει και τι όχι. Κάποιος που μπαίνει στον κόπο να συγκρίνει ένα high-end gaming rig με τα APU της AMD, δεν έχει το concept του χρήματος και δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του.

Όσοι ψηφίσατε ότι είναι μια αναγκαιότητα για την AMD, μεγειά της με χαρά της που τα έβγαλε, ας έκανε το ίδιο και η Intel. Αν δεν υπήρχε η AMD, τότε ο 4770K που έχω στο 24/7 rig δεν θα υπήρχε καν και η Intel θα πλάσαρε χειρότερα CPUs σε απαγορευτικές τιμές. Η AMD θα συνεχίσει να υπάρχει λόγω της επιτροπής ανταγωνισμού στην Αμερική, που της εξασφάλιζε δάνεια στο παρελθόν, απλά και μόνο για να μην καταφέρει η Intel να έχει το απόλυτο μονοπώλιο. Το μονοπώλιο είναι μια από τις χειρότερες μορφές αγορών, λόγω του ότι η επιχείρηση αποκτά την δυνατότητα να αποφασίζει για την ποσότητα και την τιμή του αγαθού με ότι terms γουστάρει. Δεχτείτε το, δεν συμφέρει κανέναν μας κάτι τέτοιο. Άρα η τρίτη επιλογή είναι λιγάκι αυτονόητη. Μπορεί ναι μεν να τα χρειαζόταν για να πάρει λίγο τα πάνω της, αλλά κανείς δεν απαγόρευσε στην Intel να κάνει το ίδιο.

Όσοι ψήφισαν ότι έχει ανεπαρκές επιδόσεις σε όλους τους τομείς, μάλλον κρίνουν με βάση το σύστημά τους και όχι με βάση το τι προσφέρει η αγορά σε αυτά τα χρήματα. Επίσης αρνούνται να καταλάβουν ότι δεν έχουν τα ίδια κριτήρια όλοι οι καταναλωτές - ο καθένας αγοράζει με βάση τα δικά του κριτήρια. Ο καθένας αγοράζει με διαφορετικές προσδοκίες και χρειάζεται άλλα προϊόντα για να μεγιστοποιήσει την χρησιμότητά του. Αν συγκρίνω το σύστημα του [MENTION=1120]p_under[/MENTION] που έχει 5800K @ 4.4GHz και iGPU, με τον 4770K @ 4.5GHz και την R9 270X που έχω εγώ, φυσικά και το δικό μου είναι καλύτερο στο gaming. Από την στιγμή όμως που ο p_under είναι ευχαριστημένος με τις gaming επιδόσεις που του προσφέρει ο 5800K, επειδή δεν αναζητούσε εξαρχής κάτι καλύτερο, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω επειδή κατά καιρούς στα Kaveri threads έγιναν πολλές συζητήσεις και πραγματικά διάβασα ανεκδιήγητα πράγματα. Αισθάνομαι ότι πολλοί από αυτούς που απαντούσαν υποκύπτουν στα λάθη που προανέφερα και ό,τι και να γράψω δεν πρόκειται να τους μεταπείσω. Τα έγραψα και στα reviews μου, τα έγραψα κι εδώ. Όποιος δεν καταλαβαίνει, είναι επειδή δεν θέλει, όχι επειδή δεν μπορεί :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ναι το να πας σε μεταχειρα δεν αξιζει καν......την 260 την ειχα απο παλια και την εβαλα απλα για δοκιμες να δω πως παει,τωρα βγηκε για να μην καιει οπως ειπες....Θελω να πω οτι σε τετοια χρηματα ειτε amd ειτε ιντελ με μια φθηνη παλια καρτουλα μπορεις να παιζεις κιολας σχετικα ωραια....Απλα βλεπω και παραδεχομαι οτι συμφερει πολυ καλητερα η amd σε αυτη την κατηγορια και ας κραζαμε τις προαλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα συμφωνω οτι θα επρεπε να μπορει να υπαρξει πολλαπλη επιλογη, για σωστοτερο αποτελεσμα. Η πλακα της υποθεσης ειναι οτι μπορεις να δεις ποιος ψηφισε τι και το τι πιστευει σε μια προταση. Βγαζουν επιτελους νοημα τα απειρα post σε αλλα θεματα για kaveri... Επισης διαφωνω με τις συγκρισεις με αυτοκινητα.. μπορεις να συγκρινεις με τη γκαμα που υπαρχει αλλα, λογω τιμων η συγκριση ξεφευγει καθε οριο. Μπορει -σχεδον- οποιοσδηποτε να εχει super-pc με 3 χιλιαρικα πχ, αλλα να κυκλοφορει αμαξι των 1000 euro και να μην μπορει να αγορασει supercar με 100,000 και βαλε. Οποτε θεωρω παντελώς λαθος μια τετοια συγκριση.

Edited by jimmy81
Link to comment
Share on other sites

Εγω για να πω την αληθεια δεν ηξερα καν οτι με 50- βρισκεις μομπο με sata 3 + usb 3 + hdmi σε amd και αυτο γιατι δεν μπηκα ποτε στον κοπο να ασχοληθω να ψαξω σε amd.Kαποιος καποτε καπου εδω μεσα :P δεν θυμαμαι πεταξε ενα 170ε για apu και λεω ελεος ενταξει δεν θα εδινα ποτε για τετοια κατηγορια και amd τοσα χρηματα.Ο Jimmyfox μου ελυσε το μπερδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ακριβοί 7700 και 7850Κ θα παίξουν πολύ σε All in One PCs που θα είναι μικρά κουτάκια ή πολύ slim συστήματα και δεν θα μπορείς να βάλεις κάρτα γραφικών. Με το Mantle αυτοί θα πετάνε λογικά. Από εκεί και πέρα σε ποιο συνηθισμένες καταστάσεις όπως είναι ένα πισάκι σε midi case, είτε θα πας σε κάποιον quad core Α8-7600 αν θέλεις να παίξεις αρχικά με τα ενσωματωμένα γραφικά με κόστος κάπου στα 100? για τον επεξεργαστή, διατηρώντας και την δυνατότητα οικονομικής αναβάθμισης στα γραφικά απλά με αγορά μιας 240/250 μέσω dual graphics, είτε, αν αποφασίσεις εξ αρχής να πας σε ξεχωριστή κάρτα γραφικών, σε κάποιον quad core χωρίς ενσωματωμένα γραφικά όπως π.χ. είναι ο 750Κ στα 70?(τιμή χώμα για quad). Σε αυτό συνυπολογίζουμε και το αστείο κόστος μιας full εξοπλισμένης μητρικής που ήδη αναφέρθηκε και κάπου εκεί υποψιαζόμαστε γιατί συνεχίζει και πουλάει καλά η AMD στα χαμηλού κόστους συστήματα.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλα συμφωνω οτι θα επρεπε να μπορει να υπαρξει πολλαπλη επιλογη, για σωστοτερο αποτελεσμα. Η πλακα της υποθεσης ειναι οτι μπορεις να δεις ποιος ψηφισε τι και το τι πιστευει σε μια προταση. Βγαζουν επιτελους νοημα τα απειρα post σε αλλα θεματα για kaveri.

Το 2 ψήφισα εγώ κ αν είχα δεύτερη επιλογή θα ψήφιζα και το 3..είμαστε μαύρα πρόβατα μαζί με τον [MENTION=950]Sebastian[/MENTION] :hehe:

Ο καθένας μας έχει ένα μέτρο σύγκρισης στο δικό μου μέτρο σύγκρισης ο apu δεν έχει καμία επαφή με τη μέση, στο δικό σου μπορεί να είναι στην μέση, πρέπει να έχουμε όλοι ίδια μέτρα κ ίδια σταθμά? Ο apu είναι η καλύτερη κ σοφότερη επιλογή στα λεφτά του πραγματικά δεν υπάρχει καμία αμφιβολία σε αυτό..ονομάστε το happy low και θα το ψηφίσω πρώτος! :)

Link to comment
Share on other sites

Eιχα apu απο τοτε που βγηκανε.Το συστημα στο μαγαζι του αδερφου με fm1 πλατφορμα ειναι μεχρι στιγμης το αγαπημενο του

(τον ειχα φορτωσει πολλλλααααα :hehe:).Αυτη την στιγμη εχω fm2 χωρις apu λογω οτι με εμεινε η vga και δεν ηθελα να την σκοτωσω.

Μια fm2+ θα ερθει για το σαλονι παντως ;)

Για μενα η κινηση των apu ηταν η καλυτερη που εκανε η πρασινη μετα τους a64.

Ειναι μια all round πλατφορμα με ολα τα συγχρονα καλουδια και πιστευω οτι η πρασινη πετυχε το σκοπο

"Θελεις να τα εχεις ολα σε σε λογικο κοστος ?Παρε apu.Θελεις επιδοσεις στο max τραβα στην Ιντελ".

Link to comment
Share on other sites

Η AMD οραματίστηκε αυτά τα chipάκια , από την εποχή των AMD ATHLON X2 64 .... αγοράζοντας την ΑΤΙ !!!

Δεν νομίζω πως είχε την ανάγκη της δημιουργίας τους για να σταθεί στην αγορά .... Είχε τα δυνατότερα CPU που κυκλοφορούσαν στην πιο εξεληγμένη πλατφόρμα.

Το πρώτο λοιπόν ...., αν και νομίζω πως τα APUs δεν θα παραμείνουν σαν Value προιόντα για πολύ ακόμα ....:chuncky:

Θα μεγαλώσουν και θα εδραιωθούν σε όλες τις κατηγορίες.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

:hehe: είμαστε το κακό παράδειγμα!

Το πρώτο λοιπόν ...., αν και νομίζω πως τα APUs δεν θα παραμείνουν σαν Value προιόντα για πολύ ακόμα ....

Μακάρι ώστε ν πιάσουν και το happy medium και το happy high end και το happy extreme!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now