MetallicGR

Έρχεται το τέλος των preinstalled Windows 7

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Έρχεται το τέλος των preinstalled Windows 7]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/microsoft2a.png[/NEWS_IMG] Όλο και λιγότεροι υπολογιστές με προεγκατεστημένα Windows 7 θα εμφανίζονται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους με την Microsoft να "πιέζει" τους κατασκευαστές να υιοθετήσουν τα νεότερα λειτουργικά.

Όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία, όλες οι εκδόσεις του -πολυφορεμένου- λειτουργικού της εταιρείας δεν θα είναι διαθέσιμες σε νέους υπολογιστές, με την εξαίρεση των Windows 7 Professional τα οποία θα συνεχίσουν κανονικά να διατίθενται για άγνωστο όμως χρονικό διάστημα.

Σύμφωνα με τις τελευταίες μετρήσεις, τα Windows 7 είναι το λειτουργικό σύστημα που προτιμάται από μεγάλο ποσοστό χρηστών (>45%) ενώ τα Windows 8 & 8.1 δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν στον... εσωτερικό ανταγωνισμό. Στα θετικά της κίνησης αυτής, η Microsoft θα δώσει την ευκαιρία σε περισσότερους καταναλωτές να δοκιμάσουν τα νέα της λειτουργικά.

[img_alt=Έρχεται το τέλος των preinstalled Windows 7]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums317-picture22248.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αυτό που κάνει θα βοηθήσει τις πωλήσεις των 8-8.1? Εγω βλέπω ότι περισσότεροι κατασκευαστές βγάζουν λάπτοπ χωρίς λειτουργικό και όχι μόνο low entry μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητα χωρις λειτουργικο ειναι μονο για εναν λογο: μειωση κοστους στο τελικο καταναλωτη.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφεύρεση μακάρι να αντέγραφαν κ τις τιμές του εξωτερικού τότε θα ήταν τέλεια! Εκτός από τους άσχετους κανείς μας δεν χρειάζεται προ εγκατεστημένο λειτουργικό :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφεύρεση μακάρι να αντέγραφαν κ τις τιμές του εξωτερικού τότε θα ήταν τέλεια! Εκτός από τους άσχετους κανείς μας δεν χρειάζεται προ εγκατεστημένο λειτουργικό :)

Πες το και στους χρήστες MAC :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητα χωρις λειτουργικο ειναι μονο για εναν λογο: μειωση κοστους στο τελικο καταναλωτη.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

Δεν ξέρω αν ήταν εφεύρεση δικιά μας αλλά ξέρω εταιρείες πχ που παίρνουν ακριβά laptop business σειράς και δεν χρειάζονται λειτουργικό αφού η εταιρεία έχει ήδη license με την ms. Εκεί τι κάνουν? Γιατί δεν έχω δει latitude χωρίς λειτουργικό.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητα χωρις λειτουργικο ειναι μονο για εναν λογο: μειωση κοστους στο τελικο καταναλωτη.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

Ούτε καν δεν ισχύει αυτό μαν.

Απλά σαν παράδειγμα σου αναφέρω αγορά στην Γερμανία asus ultrabook. Απο τις τελευταίες ερωτήσεις του πωλητή ήταν αν θα κρατήσω το λειτουργικό, ή αν θέλω να το κάνω επιτόπου refund για μείωση της τιμής, το οποίο και έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες πρακτικες.Μαφιοζικες.Χουντας.Ενω τα XP ειχαν ζωη κοντα στα 9 χρονια τα 7αρια 5.

Τα laptop εχουν παρει τον κατηφορο απο πλευρας πωλησεων.Στα σταθερα δεν βαζει κανενας 8αρια και στα κινητα και ταπλετες υπαρχει το Android.

Αρα η μονη κερκοπορτα ειναι οι οποιες πωλησεις φορητων.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν δεν ισχύει αυτό μαν.

Απλά σαν παράδειγμα σου αναφέρω αγορά στην Γερμανία asus ultrabook. Απο τις τελευταίες ερωτήσεις του πωλητή ήταν αν θα κρατήσω το λειτουργικό, ή αν θέλω να το κάνω επιτόπου refund για μείωση της τιμής, το οποίο και έκανα.

Εγω μιλαω για Ελλαδα και εσυ για Γερμανια... οκ.

Το κατα ποσο ισχυει ασε εμενα να το κρινω φιλε μου απο αλλη οπτικη γωνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητα χωρις λειτουργικο ειναι μονο για εναν λογο: μειωση κοστους στο τελικο καταναλωτη.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

εχμ οκ ότι πείς. διάβασε την δική σου πρόταση.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Και σου απαντάω σε αυτό ότι το ίδιο γίνεται και στο εξωτερικό.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

Και σου ξανααπαντάω σε αυτό με τον ίδιο τρόπο ότι δεν ήταν ελληνική εφεύρεση.

Εγω μιλαω για Ελλαδα και εσυ για Γερμανια... οκ.

Το κατα ποσο ισχυει ασε εμενα να το κρινω φιλε μου απο αλλη οπτικη γωνια.

πάμε λοιπόν να δούμε κατα πόσο μίλησες μόνο για ελλάδα.

Επισης κανε μια βολτα σε Ευρωπαικα καταστηματα και πες μου αν θα δεις φορητα χωρις OS.

Το "χωρις λειτουργικο" ηταν εφευρεση των δικων "μας" προμηθευτων και ερχοντε κατα παραγγελια

για τον παραπανω λογο.

στα bold θα δεις την αναφορά σου σε ελληνικά καταστήματα σε σχέση με του εξωτερικού. Όταν ξεκινήσεις την σύγκριση ανοίγεις κατευθείαν τον δρόμο για......την σύγκριση. Μιλάς λοιπόν για ελληνικά καταστήματα σε σχέση με του εξωτερικού και σου απαντάω ακριβώς σε αυτό με πραγματικό παράδειγμα και δεν το δέχεσαι επειδή δεν μιλάς για του εξωτερικού τα καταστήματα αλλά μόνο για της Ελλάδας? Βγάζεις άκρη από τα λεγόμενά σου, ή τα έγραψε άλλος?

Αρχίζεις και με μπερδεύεις.

Σε αφήνω να το κρίνεις φίλε μου από άλλη οπτική γωνιά λοιπόν, έχε απλά υπόψιν σου ότι απο την οπτική γωνία αυτή που βρίσκεσαι δεν βλέπεις..............τον εαυτό σου, ή αυτά που ο ίδιος λες αν θες, εκτός και αν δεν τα λες εσύ οπότε πάω πάσο.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει κουράσει το θέμα που μας έχουν βάλει μέσα μας ότι είμαστε οι χειρότεροι, είμαστε οι μοναδικοί κλέφτες και λαμόγια. Και το χειρότερο είναι ότι έχουν καταφέρει να μας κάνουν να το πιστέψουμε και μάλιστα να είμαστε και υπερασπιστές της ιδέας αυτής.

Πίστεψέ με και έξω μια χαρά λαμογιές κάνουν, και κλέβουν, και αν πληρώνεις με μετρητά προσπαθούν να μην κόψουν απόδειξη (στα μικρά μαγαζιά), και πάει λέγοντας. Ο άνθρωπος παραμένει ίδιος παντού. Όχι οι χειρότεροι δεν είμαστε, είμαστε απλά ίδιοι. Απλά δεν πρόκειται να δείς άλλη κυβέρνηση τόσο εύκολα να παραδέχεται κάτι τέτοιο για τους πολίτες της. Και ίσως και οι πολίτες μιας χώρας να μην το υπερασπίζονται τόσο εύκολα.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειλικρινα δεν εχω καμια προθεση για προσωπικη αντιπαραθεση,

θα σου πω οτι τα εχω δει και απο τις 2 πλευρες και στις 2 περιπτωσεις:

1) 6 χρονια ζουσα εξωτερικο

2) Δεν ειμαι μονο καταναλωτης, οσοι με ξερουν γνωριζουν τι εννοω.

Δε λεω τιποτα αλλο, παρα μονο πανω σε αυτο που ειπες

Απλά δεν πρόκειται να δείς άλλη κυβέρνηση τόσο εύκολα να παραδέχεται κάτι τέτοιο για τους πολίτες της. Και ίσως και οι πολίτες μιας χώρας να μην το υπερασπίζονται τόσο εύκολα.

θα συμφωνησω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now