MetallicGR

Θα αναβαθμίσετε στα Windows 10;

Θα αναβαθμίσετε στα Windows 10;  

83 members have voted

  1. 1. Θα αναβαθμίσετε στα Windows 10;

    • Ναι, θα αναβαθμίσω άμεσα το υπάρχον, ή νέο σύστημα.
      43
    • Ναι, μόνο αν χρειάζεται για τη δουλειά μου ή για συγκεκριμένο hardware.
      2
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      18
    • Όχι, θα παραμείνω στα (XP)/7/8/8.1.
      11
    • Όχι, θα μεταβώ σε Linux/MacOS.
      4
    • Άλλο;
      5


Recommended Posts

Είναι γνωστό, πως σε κάθε λανσάρισμα ενός νέου λειτουργικού της "οικογένειας Windows", το hype που δημιουργείται είναι τεράστιο και πηγάζει μέσα από τις αδιάλειπτες διαρροές που αναφέρονται σε features του OS, ή ακόμα και σε images, τα οποία μπορούν να κατέβουν και να χρησιμοποιηθούν κατά βούληση από τον καθένα.

Το hype βέβαια δεν είναι πάντοτε το ίδιο. Για παράδειγμα, κατά την ανάπτυξη των Windows 8, ο ενθουσιασμός των απλών χρηστών ήταν μέτρημένος, κυρίως λόγω του interface που απέτρεψε αρκετούς από το να προχωρήσουν στην πολυπόθητη αναβάθμιση. Από την άλλη, στα μέσα του 2009, το ενδιαφέρων των χρηστών για τα Windows 7 ήταν τεράστιο και μερικοί χωρίς να διστάσουν έσπευσαν να τα ονομάσουν "τα νέα Windows XP", ίσως, όχι τόσο... άδικα. Ταξιδεύοντας πίσω στον χρόνο, θα βρούμε και τα -για πολλούς ακόμα- θρυλικά Windows XP που κέντρισαν το ενδιαφέρον και χρησιμοποιούνται ακόμα και σήμερα από μια σημαντική μερίδα χρηστών λόγω της "ελαφριάς" φύσης τους.

Τα Windows 10 εν έτη 2015, ξαναφέρνουν μνήμες των 7, ενώ πρωταρχικός σκοπός της Microsoft, είναι να εκτοπίσει το εν λόγω λειτουργικό που ήρθε το 2009 μειώνοντας παράλληλα τις απαιτήσεις, υποστηρίζοντας νέα πρότυπα σύνδεσης και προσφέροντας μια πιο "αεροδυναμική" εμπειρία χρήσης, κάτι που εντοπίζεται από τις πρόσφατες Technical Previews που έχουμε δει, με πιο πρόσφατη, την build 10041 η οποία βρίσκεται αρκετά κοντά στην τελική μορφή που ετοιμάζει η Microsoft.

Με βάση αυτά, θα θέλαμε να μοιραστείτε την άποψή σας για το επερχόμενο λειτουργικό σύστημα της Microsoft που αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι του 2015, τι εντυπώσεις σας έχει αφήσει και εάν θα το επιλέξετε για το σύστημά σας. Πολύ απλά, Θα αναβαθμίσετε στα Windows 10;

[img_alt=Θα αναβαθμίσετε στα Windows 10;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture34405.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Έχω αναβάθμιση ήδη....περα από το θέμα με την ραμ που ποσταρα στο άλλο θέμα το λειτουργικό είναι τέλειο.

Sent from my SM-N910C

Νικολα καλημερα

αν επιτρεπεται απο που το βρηκες ? κ για ποσο κραταει το key?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε

Από Microsoft την κατέβασα δεν χρειάστηκε το key ούτε καν log in δεν μ ζήτησε από τον Microsoft λογαριασμό μου. Link έχει βάλει ο amdnord στο άλλο θέμα π γράφει για το update στην 10041 Λουκα βάλε Link ρε.

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Ή πας εδώ και κατεβάζεις κατευθείαν την 10041

Windows 10 Pro Build 10041 Free Download ISO 32/64 Bit

Εγώ πάντως ψήφισα "Άλλο", απλά και μόνο γιατί δε θα τα βάλω άμεσα όμως λέει η πρώτη επιλογή, αλλά θα περιμένω λίγο να σιγουρευτώ ότι δε θα έχω θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μας αναγκάσουν με το DirectX 12 θα αναβαθμίσουμε. Μακάρι να είναι σοβαρό λειτουργικό.

Το technical preview είναι αρκετά πλήρες; Έχει περιορισμούς; Όταν δοκίμαζα τα 8 στην παρόμοια φάση δεν υπήρχαν drivers για την xonar μου.

Και εκεί που έλεγα με το steam OS θα πάμε σε linux ως κύριο OS...

Βελτιώθηκε το θέμα gaming, αλλά από autodesk δεν θα δούμε ποτέ φως, οπότε μια ζωή στα παράθυρα.

Εκτός αν φτάσει κάποτε το blender τις ευκολίες του inventor.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμίσω άμεσα. Έχω δοκιμάσει το υπάρχον σύστημα και παίζουν όλα out of the box.

Βέβαια τρελές απαιτήσεις δεν έχω. Browsing, λίγο light gaming για πολύ απλά παιχνιδάκια και movies.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα... Προς το παρόν έχω μείνει με το laptop στο οποίο δεν ψήνομαι να βγάλω τα 8.1, γιατί έχει ένα κάρο αρχεία μέσα και βαριέμαι την διαδικασία του backup. Από Σεπτέμβρη σε Skylake & DDR4, σίγουρα θα το σκεφτώ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να δω σχόλια από τους early-adopters και το πιο πιθανό είναι να τα βάλω στο PC της φίλης μου που το χρησιμοποιεί για video editing. Όσο για μένα ... Linux και πάλι Linux. Για παιχνίδια έχω το PS4.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορούμε να βρούμε drivers για τα 10? Γιατί στα site asus κτλπ δεν έχει βγει κάτι ακόμα.

Δεν χρειάζεται κάνουν και των 8.1 μια χαρά! Αρκεί να έχεις chipset που να το υποστηρίζουν μέχρι να βγούν τα κανονικά το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο δε χρειάζεται το format, το αποφεύγω! Όταν θα χρειαστεί, θα το σκεφτώ γιατί τα πάμε καλά με τα 7, και σε 8 δε θα πήγαινα.

Τα 8.1 καλύτερα, και τα 10 φαίνονται υποσχόμενα!

Link to comment
Share on other sites

Definitely ναι...

Μ' αρέσει να κρατάω τα μηχανήματα μου up to date με την πιο σύγχρονη version, και μου αρέσουν οι ενσωματωμένες λύσεις των 10. Θα κάνω update όμως μετά το επίσημο release γιατί δεν μου αρέσει ποτέ να τρέχω beta OS.

Καλύτερα για το poll κατ' εμέ θα ήταν το "θα μείνω στα Χ/Υ/Ζ" να είναι χωριστά για τα Win XP, Win 7, Win 8/8.1

Δεν συμφωνώ... Πρώτα απ' όλα αυτό το στυλ της ερώτησης κρατάει το poll "μαζεμένο" σε απλούστερες απαντήσεις, δεύτερον η απάντηση μπορεί να μεταφραστεί και ως "μένω στο λειτουργικό μου και δεν αλλάζω με τίποτα", που μας ενδιαφέρει περισσότερο σαν στατιστικό στοιχείο.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα να δω μέσω της ευκαιρίας αυτού του poll και πόσοι τελικά γυρίσανε σε Win 7 από 8/8.1 και πόσοι είμαστε αυτοί που θα κάνουμε τα Win7 τα νέα XP ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έχω φορέσει και ομολογώ είναι πάρα πολύ καλά σε όλους του τομείς....

μια εξαίρεσε σε συνδυασμό με τις app people-calendar outlook.com ή microsoft acount κ.τ.λ. και συγχρονισμό με το outlook MS 2013 διπλές επαφές κ.τ.λ. για αυτό άλλωστε δεν έχει το app people-calendar στην αναβάθμιση σε 10041

κατά τα άλλα simble the best ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now