Astalavista

"Μεγάλα Tablet": Ήρθαν για να μείνουν;

"Μεγάλα Tablet": Ήρθαν για να μείνουν;  

37 members have voted

  1. 1. "Μεγάλα Tablet": Ήρθαν για να μείνουν;

    • Ναι, οι επιδόσεις τους βρίσκονται σε καλό επίπεδο.
      7
    • Ναι, είναι ένα καλό εργαλείο για επαγγελματίες.
      2
    • Όχι, δε νομίζω να αντικαταστήσουν ποτέ ένα laptop.
      21
    • Όχι, το μέγεθος τους δεν είναι βολικό.
      4
    • Οι τιμές τους είναι ακόμα απαγορευτικές.
      3


Recommended Posts

Με την έλευση των tablet εδώ και μερικά χρόνια η αγορά έδειξε ένα όχι και τόσο μεγάλο ενδιαφέρον μιας και η παράλληλη άνθιση των σαφώς μικρότερων smartphones - που παρά το μικρότερο μέγεθος, "έπαιρναν και τηλέφωνο" - οι κατασκευαστές στράφηκαν σε διαφορετικό κοινό, όπως αυτό των επαγγελματιών. Η Microsoft έκανε την αρχή με το Surface, ένα λεπτό και ελαφρύ tablet που κουβαλούσε επάνω του στοιχεία από laptop και χρησιμοποιούσε Windows.

Ο όρος του "μεγάλου tablet" άρχισε να χρησιμοποιείται όλο και πιο συχνά, ειδικά μετά τις φήμες, πως η Apple θα ανακοίνωνε μια αντίστοιχη συσκευή. Η έλευση του iPad Pro στις αρχές του Νοεμβρίου του 2015 έδωσε μια σημαντική καθ' όπως φαίνεται "ανάσα ζωής" στη συγκεκριμένη αγορά, αυτή δηλαδή των σχεδιαστών και όσων θέλουν μια μεγάλη επιφάνεια για να παρακολουθήσουν πολυμέσα με άνεση, ότι κάνουν και όσοι χρησιμοποιούν αντίστοιχα laptop. Δεν είναι μάλιστα τυχαίο, που ο CEO της Apple, μίλησε για το "PC Killer", αναφερόμενος στο νέο iPad, αποκαλύπτοντας τον στόχο της εταιρίας.

Ως εκ τούτου, φτάνουμε και στο σημερινό μας ερώτημα. Ήρθαν τα μεγάλα Tablet για να μείνουν στην αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα ποτέ να δουλέψω σε Tablet με excel...ούτε με extra πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Ούτε θα μπορούσα να απαντάω μεγάλα email.

Ούτε να περνάω παραγγελίες σε λογιστικά προγράμματα.

Δεν έχει σημασία πόσο δυνατά έχουν γίνει ή θα γίνουν...έχει σημασία πως δεν είναι τόσο ευχρηστά

όσο τα Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το μέγεθος τους δεν είναι βολικό.

Τα βλέπω περισσότερο σαν βάρος παρά σαν εργαλείο για οτιδήποτε, μέχρι το κανονικό ipad παλεύετε μετά από εκεί και πάνω μόνο laptop που να έχεις τα πάντα όπως λέει κ ο από πάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα μπορείς να τα κάνεις σε tablet σίγουρα. Αλλά το ότι προσπαθούνε να μας πείσουν ότι με τα δάχτυλα και pen είναι αποδοτικό να κάνεις office work δεν το καταλαβαίνω. Κρύβεις μέρος της οθόνης όσο δουλέυεις, ενώ με ποντίκι κουνάς ένα pointer και βλέπεις τα πάντα συνέχεια. Δεν είναι γενικά βολικά για όλες τις δουλειές. Θες να σκιτσάρεις στο δρόμο, να σερφάρεις στο cafe, να βλέπεις video, να απαντήσεις σύντομα σε mail και να κάνεις micro edits σε μια παρουσίαση; Μπορείς με tablet. Ότι άλλο θες να κάνεις για πάνω από 15 λεπτά καλύτερα να το κάνεις σε laptop ή desktop. PC killer... ναι κάνε όνειρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι 8" με βολευουν τουλάχιστο για την χρήση που το θέλω, σέρφινγκ τουαλέτα-καναπέ-κρεβάτι, πιο πάνω δεν με βολευουν και τόσο ασε που δεν θα μπορούσα με τίποτα να κάνω δουλειά σε αυτά οταν ειδικά υπάρχει λαπτοπ και κολασμενο pc με 24". :P

Pc killer my ass! Να πείτε στον γκεουλα τον CEO της apple. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

PC killer... ναι κάνε όνειρα...

Ποτέ μην λες ποτέ! Θα δείξει το μέλλον πόσο μακριά θα φτάσουν! :)

τουαλέτα-καναπέ-κρεβάτι

Ντροπή! :hehe:

κολασμενο pc με 24"

Κατέβα μια Χανιά να σε μάθω τι είναι κολασμένο pc :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για media consumption και μικρά κειμενάκια στα social media, άνετα θα αντικαταστήσουν τα laptop, όταν οι τιμές πέσουν και άλλο. Για οτιδήποτε παραγωγικό, ποτέ...

Για μένα απο κινητό 6'' και πάνω πάει laptop, κάτι ενδιάμεσο δέν υπαρχει

Ανάλογα με τη χρήση. Στη δουλειά μου (πολλά βιβλία σε pdf + απλό data entry σε excel φτιαγμένο στο pc + math apps), το 5.5" κινήτο μου δεν επαρκεί. Αντίθετα το tablet 10" που χρησιμοποιώ είναι ό,τι πρέπει. Πιστεύω δηλαδή ότι (πέρα από τον καναπέ και τον καμπινέ lol) υπάρχουν και επαγγελματικές χρήσεις του tablet ως ενδιάμεση συσκευή μεταξύ phablet και laptop.

Σχετικά με το Poll του θέματος, ψήφισα "όχι δεν θα αντικαταστήσουν τα laptop". Επαγγελματικά όμως, (δεδομένου ότι κάθε μέρα έχω τσάντα που χωράει 15" laptop) δεν θα έλεγα όχι στην αντικατάσταση του tablet 10" μου με ένα tablet 15"

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα ποτέ να δουλέψω σε Tablet με excel...ούτε με extra πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Ούτε θα μπορούσα να απαντάω μεγάλα email.

Ούτε να περνάω παραγγελίες σε λογιστικά προγράμματα.

Δεν έχει σημασία πόσο δυνατά έχουν γίνει ή θα γίνουν...έχει σημασία πως δεν είναι τόσο ευχρηστά

όσο τα Laptop.

Με φαντάζομαι να δουλεύω AutoCAD...

:boing::boing:

BTW νομίζω πως προορίζονται πιο πολύ για media χρήση (ταινίες, μουσική, social media, κλπ), για άτομα που δεν μπορούν να στριμώξουν τα δάχτυλά τους σε μια 8" οθόνη ή έχουν πρεσβυωπία :shades: και όχι για επαγγελματική χρήση.

Η επαγγελματική χρήση τους νομίζω περιορίζεται μέχρι τις παραπάνω εφαρμογές, δηλ. για παρουσιάσεις, email, κλπ. και για λόγους εντυπωσιασμού, πράγματα που μπορείς να κάνεις και με κινητό.

Η hard επαγγελματική χρήση απαιτεί keyboard, Mouse και μεγάλη οθόνη. Να είμαι στο βουνό ή στο εργοτάξιο και να θέλω να ανοίξω σχέδιο σε cad, να μετρήσω, ώστε να δείξω κάτι και να αρχίζω... βγάλε tablet, βγάλε mouse, βγάλε keyboard, βγάλε hdmi, βρες και ένα monitor... fine wines.

Τι να το κάνεις όταν χρειάζεσαι όλα τα παραπάνω και στα προσφέρει ενσωματωμένα το laptop?

Άσε που όταν βγάζουν φωτο με tablet (συναυλίες, γάμους, κλπ.) σου κρύβουν τη θέα, πόσο μεγάλα θα γίνουν ακόμα?#

Link to comment
Share on other sites

Το πως το βλέπω εγώ αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ tablet και σε γενικότερες γραμμές δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα.

Το tablet δεν είναι για να δημιουργείς/δουλεύεις. Είναι πιο πολύ για να παρουσιάζεις. Φτιάχνεις 10 excel τα βάζεις στο tablet και πας στο meeting σου. Ακόμα πιο βολικό γίνεται στις γυναίκες. Δεν χρειάζεται να κουβαλάνε το laptop απλά βάζουν το tablet στην τσάντα.

Άλλη χρήση είναι σαν και καλά δεύτερο monitor στο γραφείο. Το ακουμπάς δίπλα από την οθόνη που δουλεύεις και είτε έχεις τα social εκεί είτε κάνεις σημειώσεις. Σχολάς και κατεβαίνεις να πάρεις το αμάξι και το ακουμπάς στο stand που έχεις και γίνεται το gps σου.

Εδώ πλέον πολύ ταξιτζήδες το χρησιμοποιούν γιατί έχουν 2 και 3 και 4 προγράμματα που λειτουργούν οπότε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το πως το βλέπω εγώ αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ tablet και σε γενικότερες γραμμές δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα.

Το tablet δεν είναι για να δημιουργείς/δουλεύεις. Είναι πιο πολύ για να παρουσιάζεις. Φτιάχνεις 10 excel τα βάζεις στο tablet και πας στο meeting σου. Ακόμα πιο βολικό γίνεται στις γυναίκες. Δεν χρειάζεται να κουβαλάνε το laptop απλά βάζουν το tablet στην τσάντα.

Άλλη χρήση είναι σαν και καλά δεύτερο monitor στο γραφείο. Το ακουμπάς δίπλα από την οθόνη που δουλεύεις και είτε έχεις τα social εκεί είτε κάνεις σημειώσεις. Σχολάς και κατεβαίνεις να πάρεις το αμάξι και το ακουμπάς στο stand που έχεις και γίνεται το gps σου.

Εδώ πλέον πολύ ταξιτζήδες το χρησιμοποιούν γιατί έχουν 2 και 3 και 4 προγράμματα που λειτουργούν οπότε βολεύει.

Τι λές ρε ρατσιστή που είναι για γυναίκες...:hehe:

Τα Tablet είναι καλά για κανα παιχνίδι, για imbd, για τι παίζει τώρα στους κινηματογράφους, για το car.gr και καμιά

αγγελία σε windsurf stuff, για κανα τηλέφωνο από deliverάδικο που έχει αλλάξει και έχεις παλιό κατάλογο και για videάκια

από το facebook. :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι επιδόσεις τους βρίσκονται σε καλό επίπεδο.

H Microsoft το έχει κάνει ήδη..

[video=youtube;9Ok-1myNhF0]

ωραίο είναι ( τουλάχιστον έτσι φαίνεται ) αλλά και πάλι δεν είναι laptop μιας και δεν παίρνει ethernet το οποίο για μένα είναι ουσιαστικό για την δουλειά μου πέραν του wifi.

Γενικά θα πρέπει να το βλέπει ο καθένας ανάλογα την ανάγκη του και όχι γενικά . Πχ εμένα για επαγγελματική δουλειά με καλύπτει μόνο το laptop και μάλιστα ψάχνω τώρα για κάτι σε λεπτό και ελαφρύ .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now