MetallicGR

$1500 θα κοστίζει ο Broadwell-E Intel Core i7 6950X σύμφωνα με φήμες

Recommended Posts

Πάντως για την τιμή και μόνο και πέρα από όλα τα άλλα....

Για να κρατάει τόσο χρόνια την τιμή στο χιλιάρικο μας έδινε extreme CPUs με παραπάνω cores όποτε το θυμόταν. Να μην πούμε πόσα χρόνια τα extreme CPUs ήταν στα 4 cores και πόσα στα 6. Τώρα μέσα σε μια γενιά περνάει από τα 8 στα 10 cores οπότε μου φαίνεται λογική η τιμολόγηση αυτή, αν ισχύει. Το 8-core CPU το περιμένω να είναι στο χιλιάρικο με αυτή την λογική.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την τιμή και μόνο και πέρα από όλα τα άλλα....

Για να κρατάει τόσο χρόνια την τιμή στο χιλιάρικο μας έδινε extreme CPUs με παραπάνω cores όποτε το θυμόταν. Να μην πούμε πόσα χρόνια τα extreme CPUs ήταν στα 4 cores και πόσα στα 6. Τώρα μέσα σε μια γενιά περνάει από τα 8 στα 10 cores οπότε μου φαίνεται λογική η τιμολόγηση αυτή, αν ισχύει. Το 8-core CPU το περιμένω να είναι στο χιλιάρικο με αυτή την λογική.

μ'αρέσει το οτι, η ιντελ δεν κοβει 'πολύ' τα τσιπακια το λέμε περνάει :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=652]yanni[/MENTION] Μη μπλέκεις το ποδόσφαιρο. Ο λόγος που σταμάτησες να γράφεις στο box φαντάζομαι δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο άτομο. Στο Lab δε σ' ενοχλεί που γράφεις και γράφει σχεδόν καθημερινά; Φεύγω από αυτό δεν έχει ουσία να συνεχίσουμε, μεγάλα παιδιά είμαστε, πάμε παρακάτω.

Το ότι η AMD "δεν φαίνεται" στη συγκεκριμένη αγορά είναι γεγονός. Η σύγκριση με την Intel είναι άτοπη μιας και η μια είναι fabless , δηλαδή δεν έχει εργοστάσιο που κατασκευάζει τα τσιπάκια της και εκτός των άλλων, προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει τους επενδυτές που τη κρατούν στα πόδια της. Δε μπορείς να συγκρίνεις άλλα πράγματα νομίζω σε αυτές τις δύο γιατί κάνουν πλέον κάτι τελείως διαφορετικό. Η ίδια η AMD αυτοαποκαλείται "φθηνή εναλλακτική" και τώρα θέλει να το αλλάξει με ότι νέο βγάλει.

Ο Core i7 6950X τόσο θα κάνει δε βγαίνουν αλλιώς τα νούμερα [MENTION=771]sofos1990[/MENTION] :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι εγώ πλήρωσα χρυσάφι τον 5960 και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου αλλά μου κάνει εντύπωση απο τα 22nm στα 14 και το tdp ακατέβατο στα 140w.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι εγώ πλήρωσα χρυσάφι τον 5960 και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου αλλά μου κάνει εντύπωση απο τα 22nm στα 14 και το tdp ακατέβατο στα 140w.....

Κάποιοι προφανείς λόγοι φαίνονται στην αρχική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

@yanni Μη μπλέκεις το ποδόσφαιρο. Ο λόγος που σταμάτησες να γράφεις στο box φαντάζομαι δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο άτομο. Στο Lab δε σ' ενοχλεί που γράφεις και γράφει σχεδόν καθημερινά; Φεύγω από αυτό δεν έχει ουσία να συνεχίσουμε, μεγάλα παιδιά είμαστε, πάμε παρακάτω.

Το γιατί έμπλεξα το ποδόσφαιρο το έγραψα. Το αν ο παραλληλισμός είναι επιτυχημένος ή αποτυχημένος, δεν είδα κάποιον να σχολιάσει, το γυρίσατε όλοι full επίθεση, αλλά δεν πειράζει. Θα σου ζητήσω επιπλέον να μην φαντάζεσαι διάφορα και παράλληλα να αμφισβητείς αυτό που γράφω ως κίνηση αλληλεγγύης προς τον συνάδελφό σου. Όταν βλέπεις ότι δεν μπορείς να γράψεις μια άποψη, χωρίς να φας από κάτω τα ίδια εκνευριστικά τρολοφανμπουσπαμο ποστ από το ίδιο άτομο, απλά σταματάς να γράφεις. Άλλος μπορεί να το κάνει κέφι, ανάλογα το τι ψάχνει να βρει ο καθένας σε ένα φόρουμ. Το Lab δεν ξέρω που κολλάει.

Λοιπόν. Ας το αφήσουμε εδώ. Έτσι και αλλιώς σπάνια σας ενοχλώ πλέον. Αν θέλει ο venisk ας με κάνει και ban τώρα που διαθέτει το κουμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Γράφε λοιπόν καλύτερα εδώ μέσα για να μην ζεις με την αγωνία :)

Τέλος αυτή η ιστορία, προχωράμε παρακάτω.

Θέλω 6900k!!!!!!!!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το γιατί έμπλεξα το ποδόσφαιρο το έγραψα. Το αν ο παραλληλισμός είναι επιτυχημένος ή αποτυχημένος, δεν είδα κάποιον να σχολιάσει, το γυρίσατε όλοι full επίθεση, αλλά δεν πειράζει. Θα σου ζητήσω επιπλέον να μην φαντάζεσαι διάφορα και παράλληλα να αμφισβητείς αυτό που γράφω ως κίνηση αλληλεγγύης προς τον συνάδελφό σου. Όταν βλέπεις ότι δεν μπορείς να γράψεις μια άποψη, χωρίς να φας από κάτω τα ίδια εκνευριστικά τρολοφανμπουσπαμο ποστ από το ίδιο άτομο, απλά σταματάς να γράφεις. Άλλος μπορεί να το κάνει κέφι, ανάλογα το τι ψάχνει να βρει ο καθένας σε ένα φόρουμ. Το Lab δεν ξέρω που κολλάει.

Λοιπόν. Ας το αφήσουμε εδώ. Έτσι και αλλιώς σπάνια σας ενοχλώ πλέον. Αν θέλει ο venisk ας με κάνει και ban τώρα που διαθέτει το κουμπάκι.

Yanni, όταν έχεις να γράψεις εδώ και καιρό στο φόρουμ, και το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι το flame και το δεύτερο να χαρακτηρίζεις κάποιον που δεν σου επιτέθηκε στο thread, δεν νομίζω ότι μπήκες με διάθεση συζήτησης. Επίσης δεν είδα κανέναν να σου επιτίθεται για να το παίζεις και θιγμένος αυτήν την στιγμή.

Ban δεν θα σου κάνουμε, δεν κερδίζει κανένας με αυτό κάτι. Επέστρεψε λοιπόν εκεί που γράφεις και απουσιάζουν οι φανμποϊσμοί που σε ενοχλούν τόσο πολύ :)

Stay on topic παρακαλώ, και να μην συνεχιστεί αυτή η διαμάχη. Οποιαδήποτε άσχετα post θα διαγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι εγώ πλήρωσα χρυσάφι τον 5960 και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου αλλά μου κάνει

εντύπωση απο τα 22nm στα 14 και το tdp ακατέβατο στα 140w.....

Α γεια σου!!

Αυτο εννοουσα αρχικα απλα εκτροχιαστηκε το θεμα.Και δεν νομιζω οτι οι πυρηνες να ειναι λογος μιας και οπως αναφερθηκε απο αλλα παιδια μιλαμε για non gaming δενμενοιαζειποσορευμαρουφαει πλατφορμα αλλα για σερβεροκατασταση or smt else.

Link to comment
Share on other sites

Το Lab δεν ξέρω που κολλάει

πάσα σου έκανε για να έρθεις στις μεταγραφές Ιανουαρίου xD

btw

ισως ειναι τετοια η αρχιτεκτονικη στο socket που να χρειαζεται καποια watt παραπανω

@venisk ποσο περιπου θα δωσεις τον δικο σου? για να σε εχω στα υποψιν μ

Link to comment
Share on other sites

@venisk ποσο περιπου θα δωσεις τον δικο σου? για να σε εχω στα υποψιν μ

450? Νομίζω είναι καλά αλλά μέχρι τότε θα το ρίξω κ άλλο λογικά! είναι κ πολύ καλό κομμάτι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now