esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Το ταχυδρομείο δεν σου κάνει;

www.usps.com

Οικονομικό, δεν αργεί και τόσο (σε 2 εβδομάδες εδώ θα είναι), παίζεις και την μπαλίτσα σου με το τελωνείο (πας εσύ και τα εκτελωνίζεις ή κάνεις σε κάποιον γνωστό σου που μένει Αθήνα μια εξουσιοδότηση).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οι μορτιδες δεν στελνουν εκτος αμερικης. πως θα το στειλουν στην usps και μετα εκεινη θα μου το στειλει? ειναι μεγαλο το δεμα!!!

αλλο θεμα:αυτο που εκτελωνιζεις μονος σου πως γινεται? εχω παραγγειλει ενα ζευγαρι headphones. παιζει να μην πληρωσω κατι αν τους πω οτι τα ξεχασα αμερικα και μου τα στειλανε η καμια τετοια ηλιθια δικαιολογια?

Link to comment
Share on other sites

τα ξέχασες σφραγισμένα σε κουτί? :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

μεταχειρισμενα ειναι ρα!ουτε κουτι ουτε αποδειξη θα στειλει! αυτα θα ερθουν σε αλλο δεμα! ;)

το ποδηλατο ειναι το θεμα πως θα φερω!!!:P

τελικα σοφο πως πας και κανεις εκτελωνισμο?!υπαρχει περιπτωση να πληρωσω υπερβολικο κατι αν το κανω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμενα ειναι ρα!ουτε κουτι ουτε αποδειξη θα στειλει! αυτα θα ερθουν σε αλλο δεμα! ;)

το ποδηλατο ειναι το θεμα πως θα φερω!!!:P

τελικα σοφο πως πας και κανεις εκτελωνισμο?!υπαρχει περιπτωση να πληρωσω υπερβολικο κατι αν το κανω μονος μου?

Αν σου το στείλουν ταχυδρομικώς, με οτιδήποτε έχει σχέση με ΕΛΤΑ (απλό, priority, flat, express - οτιδήποτε), αν και εφόσον εκτελωνιστεί (αμφίβολο) θα πληρώσεις 10? εφάπαξ +23% ΦΠΑ επί του ποσού της δηλωμένης αξίας συν των μεταφορικών. Αν δεν έχει δηλωθεί αξία ή έχει δηλωθεί αξία γελοία (π.χ. 5? για tablet), ο εκτελωνιστής θα το εκτελωνίσει με την τιμή που ισχύει στην εγχώρια αγορά, του ίδιου ή παρόμοιο προϊόντος, κατά βούληση. Δεν χρειάζεται να κάνεις οτιδήποτε, θα σου έρθει στο σπίτι ειδοποιητήριο σαν κανονικό δέμα, απλά αν εκτελωνιστεί θα σε καλεί να πληρώσεις το Χ ποσό.

Αν στο στείλουν με οποιαδήποτε courier, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, αλλά 99.9% την "έκατσες". Αφενός θα εκτελωνιστεί σίγουρα, αφετέρου θα πληρώσεις περίπου 200? κερατιάτικα, συν τους νόμιμους φόρους, κι ας έχει δηλωμένη αξία 1?.

Link to comment
Share on other sites

μα θελω να το εκτελωνισω μονος μου,τι θα πρεπει να κανω? ενα κουτι ειναι, ουτε μισο κιλο βαρος και εχει ενα ζευγαρι ακουστικα μεσα και 2 καλωδια. τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Τελικά οι καθηγητές που δίναμε εμείς δεν έκαναν απεργία ούτε χθες, ούτε σήμερα, ενώ αρχικά είχε βγει ανακοίνωση ότι τα μαθήματα θα μετατεθούν σε άλλες ημερομηνίες. Είχα βάλει ξυπνητήρι και σηκώθηκα πριν από λίγο γιατί γράφω στις 11:30. MMMMMONSTER FFFFFFAIL.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Orale what's up?

Καλημέρες! Τελικά οι καθηγητές που δίναμε εμείς δεν έκαναν απεργία ούτε χθες, ούτε σήμερα, ενώ αρχικά είχε βγει ανακοίνωση ότι τα μαθήματα θα μετατεθούν σε άλλες ημερομηνίες. Είχα βάλει ξυπνητήρι και σηκώθηκα πριν από λίγο γιατί γράφω στις 11:30. MMMMMONSTER FFFFFFAIL.

Δε σε φοβάμαι, το 'χεις! :D

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now