esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Είχα και γω έναν ΑΕΚ συμμαθητή στο σχολείο.

Και αυτός μόνος του ήταν :hehe:

Είμαστε πολλοί αλλά είμαστε διασκορπισμένοι.

Next line: τι είναι ΑΕΚ; :hehe:

Τουλάχιστον report γι' αυτό το comment.

Θα σκεφτώ αύριο το πρωί μήπως πρέπει να μαζευτούν και υπογραφές για εξύβριση ιερών και οσίων.

Ανέστη, όταν θα είμαι Αθήνα έχει ντέρμπι με ΟΣΦΠ. Πες και σε Παντέλα να πάμε... θα είμαστε οι πιο οργανωμένοι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον report γι' αυτό το comment.

Θα σκεφτώ αύριο το πρωί μήπως πρέπει να μαζευτούν και υπογραφές για εξύβριση ιερών και οσίων.

Ανέστη, όταν θα είμαι Αθήνα έχει ντέρμπι με ΟΣΦΠ. Πες και σε Παντέλα να πάμε... θα είμαστε οι πιο οργανωμένοι :hehe:

Nah - είναι σαν να σου έβρισε τα ιερά άθεος, ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ από αθλητικά απλά πήδηξα στο bandwagon μαζί με τους υπόλοιπους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Πήρα για ένα φίλο μου ένα lenovo celeron 2gb 179 ευρώ από το public!! Όταν τελειώσει με τα windows θα του βάλω στο άλλο μισό linux...το laptop δεν κάνει ούτε για τραπεζάκι να βάζεις πάνω το καφέ!! :hehe: Ο venisk ανακαλύπτει νέα έννοια στο τι σημαίνει αργό pc!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Πήρα για ένα φίλο μου ένα lenovo celeron 2gb 179 ευρώ από το public!! Όταν τελειώσει με τα windows θα του βάλω στο άλλο μισό linux...το laptop δεν κάνει ούτε για τραπεζάκι να βάζεις πάνω το καφέ!! :hehe: Ο venisk ανακαλύπτει νέα έννοια στο τι σημαίνει αργό pc!!

Για laptop δεν λέει, για κατεβαστήρι όμως δεν θα με χαλούσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Για laptop δεν λέει, για κατεβαστήρι όμως δεν θα με χαλούσε καθόλου.

Για 10 μέρες που θα δουλεύει το χρόνο για να βάζει ταινίες στη tv και λίγο surfing μια χαρά είναι με linux!! Με τα windows δεν την παλεύει έτσι όπως είναι ίσως με 4gb μόνο! Τα laptop γενικά δεν κάνουν για κατεβαστήρια γιατί έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Για 10 μέρες που θα δουλεύει το χρόνο για να βάζει ταινίες στη tv και λίγο surfing μια χαρά είναι με linux!! Με τα windows δεν την παλεύει έτσι όπως είναι ίσως με 4gb μόνο! Τα laptop γενικά δεν κάνουν για κατεβαστήρια γιατί έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής.

Εγω ακόμα* χρησιμοποιώ ενα compaq mini 110 me 2GB RAM kai enan WD500 Green, οταν έρθει η στιγμή για για αναβαθμίσιμη (δηλαδή οταν πεθάνει το 110) θα δω τι επιλογές εχω, παντα με κριτήριο την εξοικονομήσει ενεργείας.

*απο το 2010

Link to comment
Share on other sites

Καλή η εξοικονόμηση ενέργειας αλλά ανούσια μέχρι τα watt που καίει ένα νέο απλό pc στα idle του.

Ο skylake που έχω για να κατεβάζει, από την πρίζα τραβάει 30w, εντάξει εγώ είμαι υπερβολικός αλλά και ένας celeron μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο καλά από ένα λάπτοπ τόσο αδύναμο... μπορείς να αποσυμπιέσεις και να μεταφέρεις κάτι αρκετά πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Με το "πρόσχημα" το low wattage, υπάρχουν laptop που πουλιούνται @ 2016 (!) και δεν μπορούν να νικήσουν πειστικά Ε8600 ρε... :/

Ναι, και μαλλον αρκετοί δεν τα αγοράζουν για την χαμηλή κατανάλωση αλλα για κανονικά laptop.

@venisk μάλλον ο celeron θα είναι η λύση που θα ακολουθήσει οταν με αποχαιρετήσει το mini110.

Link to comment
Share on other sites

χελοου εβεριουαν!

λίγο αργά, μα ελπίζω να είστε όλοι σας καλά. να έχετε μια ωραία και καλή χρονιά, με υγειά και χαρές διπλά στα πρόσωπα που αγαπάτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα τις προάλλες, ότι εδώ, δεν τα περιμένουν όλα από το κράτος και όταν υπάρχουν προβλήματα, βοηθάνε τον δίπλα τους.

http://www.independent.ie/irish-news/news/kind-neighbour-launches-fundraiser-to-help-83yearold-woman-afford-central-heating-34357614.html

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ το κάνουν, απλά δε βγαίνουν στο φως.

Ω μι τζι και 3 λολ που λένε...

Τίποτα δεν κάνουν.

Το συγκεκριμένο βγήκε στο φως, γιατί αυτός που το οργανώνει έχει τα μέσα και το προωθεί.

Αλλά πίστεψέ με, καμία σχέση με την Ελλάδα.

Εδώ βλέπεις σε καθημερινή βάση κάτι ανάλογο.

Σε κάθε κατάστημα σχεδόν υπάρχουν στα ταμεία, δοχεία για διάφορους σκοπούς που βάζεις συνήθως τα ρέστα.

Οι εταιρίες, κάθε χρόνο ζητάνε από το προσωπικό να προτείνει μια αγαθοεργία ή ένα οργανισμό που πιστεύουν ότι αξίζει να βοηθηθεί. Μετά, όλο το χρόνο, οργανώνουν events για να μαζέψουν χρήματα. Εμείς πέρσυ δώσαμε 145.000? στο Jigsaw που βοηθάει ορφανά παιδιά. Τώρα δίνουμε προτάσεις για το 2016. Για πες μου ποιά εταιρία στην Ελλάδα το κάνει;

Την Πέμπτη θα περάσει ένα van από το σπίτι να πάρει μια λευκή σακούλα που μας άφησε μια εβδομάδα πριν, για να βάλουμε για καρκινοπαθείς ότι έχουμε από ρούχα που δε μας κάνει.

Σε όλα τα γραφεία εδώ, υπάρχει κουτί που βάζεις παλαιότερα γυαλιά που δε σου κάνουν πλέον και τα πάνε σε γηροκομεία ή ορφανοτροφεία.

Σε πάρα πολλά σημεία στους δρόμους, έχει κάδους για ρούχα, παπούτσια, βιβλία, σεντόνια, που αφήνεις ότι θέλεις για άστεγους/φτωχούς.

Η εταιρία χρηματοδοτεί σεμινάρια πρώτων βοηθειών και έχει ομάδα εθελοντών για ότι χρειαστεί.

Τις προάλλες έφυγε μια ομάδα 6 ατόμων, εθελοντών, να πάνε να βοηθήσουν συνάδελφο που είχε πλημμυρίσει το σπίτι του από τις βροχές.

Ξέρω, όλα αυτά γίνονται στην Ελλάδα, αλλά τα κρατάνε κρυφά. Οι Έλληνες που σέβονται τον διπλανό τους.

Οι ίδιοι Έλληνες που παρκάρουν στις διαβάσεις, στις ράμπες, στις θέσεις των αναπήρων, που δε σηκώνονται στο λεωφορείο να κάτσει η γριούλα, που δεν έδιναν τη σειρά τους στη γυναίκα μου όταν ήταν 8-9 μηνών έγκυος. Πιό πολλούς βλέπω να ασχολούνται με τα αδέσποτα, παρά με το διπλανό τους.*

Όταν είναι τρόπος ζωής για τους ανθρώπους, δε μπορεί να μείνει κρυφό. Δε βγαίνουν στο φως, είναι παντού.

*edit: Ξέχασα το καλύτερο! Που πάμε με το μωρό για φαγητό/καφέ και όλοι καπνίζουν... Και, άντε, καλά ο διπλανός, αλλά να καπνίζουν οι φίλοι/συγγενείς σου που κάθεστε στο ίδιο τραπέζι; Εδώ δεν καπνίζουν ούτε στα σπίτια τους, γιατί σέβονται εσένα που θα τους επισκευτείς και θα σου βρωμάει. Βγαίνουν με το κρύο και τη βροχή και καπνίζουν έξω.

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Όλα τα ρούχα που δεν μου κάνουν από μικρό παιδί μέχρι και σήμερα ή που απλά πάλιωσαν και δεν τα θέλω πάνε όλα στην εκκλησία για ανθρώπους που έχουν ανάγκη! Είδα μια γειτόνισσα μου να πετάει 3 σακούλες ρούχα στο κάδο και ήθελα τόσο πολύ να την βάλω κ αυτή μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now