Recommended Posts

ΦιλοC, relax και κατσε απολαυσε τους SSD σου. Δεν χρειαζεται να τρεχεις καθε λιγο και λιγακι bench.

Τους φθειρεις χωρις λογο.

Ασε τα νουμερα στο read και κοιτα να απολαυσεις τον τροπο που δουλευει το μηχανημα σου.

ok εχεις δικαιο τερμα τα bench μια χαρα παει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε σχετικά με το toolbox γιατί αν διαβάσεις στο site της intel, λέει κάτι σχετικά με καποια συγκεκριμένα firmware, win7 και το toolbox...

Αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει και εμάς! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum!

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλους για τις γιορτές που έρχονται!:drinks:

Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτησούλες που αφορούν τον δίσκο.

Κατ'αρχάς να αναφέρω πως ύστερα από ψάξιμο απενεργοποίησα τα

System Restore

Indexing

Pagefile

Write Caching

Χρειάζεται να απενεργοποιήσω ή να ενεργοποιήσω κάτι άλλο;

Δεύτερον, ο δίσκος μου ήρθε με το 2CV102HA firmware. Βρήκα το Intel SSD Toolbox από κάποια σελίδα (επειδή η Intel δεν το διαθέτει προς το παρόν), το οποίο και εγκατέστησα, μιάς και το πρόβλημα που δημιουργούσε με τα restore points δεν με αφορούσε.

Αυτό το Intel SSD Optimizer πρέπει να το τρέχω όπως ανεφέρει στην περιγράφη προκειμένου να έχω TRIM; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να έχω TRIM χωρίς να τρέχω κάθε τρεις και λίγο τον Optimizer;

Τέλος, διάβασα πως βγήκε ένα νέο firmware. Είναι απαραίτητο να το περάσω; Benchmarks και λοιπά δεν τρέχω καθώς δεν ασχολούμαι. Το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μην παρουσιάσει τυχόν προβλήματα.

Αυτά τα ολίγα!:boredom:

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πέρασα το καινούριο firmware και οι επιδόσεις αυξήθηκαν περίπου 10% σε όλα. Ερωτήσεις:

1. Υποστηρίζει πλέον το Trim ;

2. Αν ναι, υπάρχει Trim κάτω από το Raid ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οσα έχω καταλάβει (και για τα οποία ψάχνω επιβεβαίωση)

1. Στο νέο firmware το ΤRIM με Microsoft AHCI /RAID drivers είναι αυτόματο, με Intel drivers απαιτείται το Intel Toolbox

2. Όχι ακόμα

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οσα έχω καταλάβει (και για τα οποία ψάχνω επιβεβαίωση)

1. Στο νέο firmware το ΤRIM με Microsoft AHCI /RAID drivers είναι αυτόματο, με Intel drivers απαιτείται το Intel Toolbox

2. Όχι ακόμα

Σωστά;

1.Μονο με AHCI.Σε RAID mode δεν περναει.

2.Λενε οτι θα ειναι διαθεσιμο με τον επομενο ISM.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια μικροκολλήματα που παρατήρησα σήμερα, είπα να τρέξω για πρώτη φορά το CrystalDiskMark 2.2. Τα αποτελέσματα μου φαίνονται (εν συγκρίσει μέ κάποια άλλο που έχω δει) εντελώς απογοητευτικά...

diskmark.th.jpg

Ο δίσκος έχει χρησιμοποιηθεί μόνο για μία βδομάδα, ενώ έχουν εγκατασταθεί μόνο τα Windows 7 (64bit) και κάποια προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Firmware ποιο εχεις? αν εχεις το παλιο γιατι δεν περνας το καινουριο να ενεργοποιηθει και το TRIM και να τελειωνεις?

Αν εχεις το νεο, τρεξε ενα Toolbox και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω update το firmware. Επειδή όπως αναφέρω έχω και άλλους δύο δίσκους σε RAID, πριν κάνω οτιδήποτε γύρισα το mode σε IDE, έκλεισα τον υπολογιστή για κάποια δευτερόλεπτα και στη συνέχεια, boot-αρα από το CD-ROM. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, πάταγα παντού Yes, όταν πήγα να κάνει αναβάθμιση, μου έβγαλε το παρακάτω μύνημα

Error reading fron drive A: DOS area: general failure

(A)bort, (I)gnore, ®etry, (F)ail?

Την πρώτη φορά που επέλεξα Retry, ξαναέβγαλε το παραπάνω μύνημα και πάτησα Abort. Επειδή όμως για 5 λεπτά δεν έκανε τίποτα, έκλεισα το PC.

Στη συνέχεια, αφού ξαναγύρησα σε RAID mode, μπήκα στα Windows και απ'ότι είδα το firmware είχε αναβαθμιστεί στο 2CV102HD (όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα ο δίσκος μου είχε έρθει με το 2CV102HA). Τωρά δηλαδή το TRIM ενεργοποιείται από μόνο του χωρίς το Intel SSD Toolbox;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΡΙΜ λειτουργεί αυτόματα (win7 only) με τους drivers της Μ$, αν εχεις περασει το Intel matrix storage driver, θα πρεπει να το κανεις manual.

EDIT

Δεν σε προλαβα......

Αυτη η διαφορα δειχνει πως το ΤΡΙΜ δουλευει κανονικα στον ssd σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται.

Αν βαλεις ομως drivers της MS για το SATA τοτε δεν θα χρειαζεται να κανεις τιποτα.

Αν αφησεις τους drivers της Intel, θα πρεπει να τρεχεις το Intel SSD Toolbox.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now