Recommended Posts

Χρειαζεται.

Αν βαλεις ομως drivers της MS για το SATA τοτε δεν θα χρειαζεται να κανεις τιποτα.

Αν αφησεις τους drivers της Intel, θα πρεπει να τρεχεις το Intel SSD Toolbox.

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και με τους drivers της Microsoft που αφορούν το TRIM επειδή δεν έχω ιδέα που ακριβώς τους βρίσκω;:help:

Στη σελίδα της ASUS, τους μόνουν drivers σχετικούς με SATA που βρίσκω, είναι το Mtarix Console και κάτι Marvel SATA Drivers...

Επίσης, φαντάζομαι πως όταν τους εγκαταστήσω, απεγκαθιστώ το Intel SSD Toolbox (εν αντιθέσει με το Intel Matrix Storage Console που το αφήνω ως έχει λόγω του array που έχω στήσει μεταξύ δύοο 500άρηδων)...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και με τους drivers της Microsoft που αφορούν το TRIM επειδή δεν έχω ιδέα που ακριβώς τους βρίσκω;:help:

Στη σελίδα της ASUS, τους μόνουν drivers σχετικούς με SATA που βρίσκω, είναι το Mtarix Console και κάτι Marvel SATA Drivers...

Επίσης, φαντάζομαι πως όταν τους εγκαταστήσω, απεγκαθιστώ το Intel SSD Toolbox (εν αντιθέσει με το Intel Matrix Storage Console που το αφήνω ως έχει λόγω του array που έχω στήσει μεταξύ δύοο 500άρηδων)...

Οι MS Drivers υπάρχουν ήδη μέσα στο λειτουργικό.

[ATTACH]3389[/ATTACH]

Δεξί κλικ-->Update Driver-->Browse My computer->Let me Pick

[ATTACH]3390[/ATTACH]

Και διαλέγεις αυτον της Μ$.

1.jpg

2.jpg

1.jpg.82190b05cb8be17b61d50d28b1205b90.j

2.jpg.e8fcfa3d7a7d4f4f3b890385022e2b37.j

Link to comment
Share on other sites

George thnx για τη βοήθεια!!

Δυστυχώς όμως λόγω του ότι έχω επιλέξει RAID Mode στο BIOS, δεν μου εμφανίζονται καν οι IDE ATA/ATAPI Controllers στο Device Manager.

E ναι για να εχεις Trim πρέπει να εχεις AHCI+M$.

Με RAID+M$/Intel χρησιμοποιείς το Toolbox και δεν εχεις Τrim.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα ακόμη θεματάκι...

Προκειμένου να μην κάθομαι και τρέχω κάθε τρεις και λίγο το Intel SSD Toolbox, σκέφτηκα να γυρίσω σε IDE ή AHCI mode, αφού έσπασα το array.

Το θέμα είναι όμως αν γίνεται αυτό, χωρίς να αναγκαστώ να κάνω format. Αν πάω (χωρίς να περιάξω τίποτα από το λειτουργικό), απλά να γυρίσω από το BIOS το mode σε IDE ή AHCI πετάει μπλέ οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα ακόμη θεματάκι...

Προκειμένου να μην κάθομαι και τρέχω κάθε τρεις και λίγο το Intel SSD Toolbox, σκέφτηκα να γυρίσω σε IDE ή AHCI mode, αφού έσπασα το array.

Το θέμα είναι όμως αν γίνεται αυτό, χωρίς να αναγκαστώ να κάνω format. Αν πάω (χωρίς να περιάξω τίποτα από το λειτουργικό), απλά να γυρίσω από το BIOS το mode σε IDE ή AHCI πετάει μπλέ οθόνη...

To resolve this issue, enable the AHCI driver in the registry before you change the SATA mode of the boot drive. To do this, follow these steps:

  1. Exit all Windows-based programs.
  2. Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.
  3. If you receive the User Account Control dialog box, click Continue.
  4. Locate and then click the following registry subkey:HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesMsahci
  5. In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.
  6. In the Value data box, type 0, and then click OK.
  7. On the File menu, click Exit to close Registry Editor.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμαμαι αυτή ήταν η διαδικασία για να γυρίσεις από IDE σε AHCI και δυστυχώς για να πας από RAID σε AHCI δεν δούλευει, οπότε έκανα format και ξαναπέρασα τα Win 7 σε AHCI για να τελειώνω. Έκανα και αυτό που μου είπε ο GeorgeVasil στο device manager και ελπίζω ότι είναι κομπλέ!

Τελικά αυτό το write caching το αφήνουμε enabled ή όχι; Ενώ είχα διαβάσει ότι πρέπει να απενεργοποιηθεί, τώρα διάβασα ότι πρέπει να το αφηνούμε ενεργοποιημένο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμαμαι αυτή ήταν η διαδικασία για να γυρίσεις από IDE σε AHCI και δυστυχώς για να πας από RAID σε AHCI δεν δούλευει, οπότε έκανα format και ξαναπέρασα τα Win 7 σε AHCI για να τελειώνω. Έκανα και αυτό που μου είπε ο GeorgeVasil στο device manager και ελπίζω ότι είναι κομπλέ!

oO,

Εγω απο τοτε που το εκανα μπορω να γυρναω σε ολα τα Modes..ΑΛΛΑ..καποια φαση (πριν γινουν ολα αυτα) ειχα βαλλει και Intel Storage Manager μεσα (αρα και Intel Drivers).Μετα τα γυρισα στις M$.

Το θεμα ειναι οτι οταν ειμαι με τους Μ$ και αλλάξω Mode πάλι M$ μπαίνει αφού προϋπάρχουν στο λειτουργικό.

Σε σενα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν επαιξε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!εχει δοκιμασει κανεις αυτον???: Intel Postville X25-V 40GB SSD (2.5", SSDSA2MP040G2R5, Retail) - Solid State Drives - plaisio.gr

..ειναι τοσο καλοι οσο η υπολοιπη σειρα?αν οντως αξιζουν θα παρω 3 για αρχη και αν δεν μου φθανει ο χωρος παιρνω και 4ο..αν παλι δεν αξιζουν θα παρω ενα 80αρη και αργοτερα αλλον εναν..αυτοι υποστιριζουν trim?

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα παιδιά κ καλές γιορτές, επειδή και εγώ πηγαίνω για την αγορα ενός intel 80gb και επειδή ήδη έχω ένα raid 0, και θέλω να το κρατήσω, το trim θα υποστηρίζεται μιας και στην μητρικη έχω την επιλογή raid mode??

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα παιδιά κ καλές γιορτές, επειδή και εγώ πηγαίνω για την αγορα ενός intel 80gb και επειδή ήδη έχω ένα raid 0, και θέλω να το κρατήσω, το trim θα υποστηρίζεται μιας και στην μητρικη έχω την επιλογή raid mode??

Oχι..γιατι γινεται Load ο RAID driver ειτε αυτος ειναι της Μ$ ειτε της Intel.

ακομα και με τους ποιο καινουργιοιυς που δεν περιλαμβανονται στον Storage manager..

Tested...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!εχει δοκιμασει κανεις αυτον???: Intel Postville X25-V 40GB SSD (2.5", SSDSA2MP040G2R5, Retail) - Solid State Drives - plaisio.gr

..ειναι τοσο καλοι οσο η υπολοιπη σειρα?αν οντως αξιζουν θα παρω 3 για αρχη και αν δεν μου φθανει ο χωρος παιρνω και 4ο..αν παλι δεν αξιζουν θα παρω ενα 80αρη και αργοτερα αλλον εναν..αυτοι υποστιριζουν trim?

Ο 40άρης είναι μισός 80άρης.

Έχει 5 MLC chips, έτσι ο controller λειτουργεί σε 5 channel mode, με αποτέλεσμα τα πεσμένα sequential & random read/write [ τα random παραμένουνε αρκετά υψηλά σε σχέση με άλλα SSD ).

Είναι ολόιδιος με τον 40GB Kingston SSDnow V series.

Αν ήταν στα 65 ευρώ θα τον πρότεινα.

Αλλά στα 95+ που είναι στην αγορά θα πρότεινα να κάνεις υπομονή και μόλις μαζέψεις 190 ευρουλάκια να πάρεις έναν Intel X25-M 80GB και να καθαρίσεις μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Oχι..γιατι γινεται Load ο RAID driver ειτε αυτος ειναι της Μ$ ειτε της Intel.

ακομα και με τους ποιο καινουργιοιυς που δεν περιλαμβανονται στον Storage manager..

Tested...

Χμμμ καπως έτσι το σκεφτόμουν κ εγω!! αμα ομως το γυρισω σε ACHI mode το raid δεν θα δουλευει σωστα??

Link to comment
Share on other sites

...όπως τα λέει ο george ειναι.. raid=no trim

...πιστεύω έχετε δει τα iops που βγάζει ο kingston-intel 40gb, απλά σας λέω ότι το νούμερο είναι διψήφιο :hehe: δεν αξίζει με την καμία!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now